“429 HTTP Too Many Requests” hata mesajı konusuna değinerek bilgiler vereceğiz.

429 Too Many Requests Nedir?

“429 Too Many Requests” hata mesajı, istemci tarafından internet sitesine ya da uygulamaya yapılar isteklerle ilgilidir. İnternet sitesinde yapılan her işlem çoğu zaman bir istek yaratır ve veritabanında işlenir. Kullanıcı ve kullanıcıların yaptığı istekler, yazılım tarafından belirlenmiş sınırı aşıyor ise bu hata mesajı görüntülenir.

429 Too Many Request Nedenleri Nelerdir?

İnternet sitesinde yapılan işlemler zaman zaman veritabanı bağlantısı kurularak veritabanları tablolarına kayıt edilmektedir. Yazılım tarafında yapılan işlemlerden sonra veritabanı bağlantısı kapatılmalıdır ve her işlem de yeni bir bağlantı açılmalıdır. Böylece sistem optimizasyonunu da sağlayabilirsiniz. Kapatılmayan bağlantılar gereksiz sistem kaynağı tüketecek ve yeni bağlantılar oluşturulmasını engelleyerek maksimum bağlantı hatası almanıza sebep olabilir.

429-too-many-requests

429 Too Many Request Çözümü Nelerdir?

“429 Too Many Request” hatasını alan bir kullanıcının yapabileceği herhangi bir çözüm yöntemi bulunmamaktadır. Bu internet sitesinin yazılımıyla ilgili bir hata mesajı olduğu için bu hatayı alan site ziyaretçileri, site sahiplerine bilgi vererek sorunun çözümünü bekleyebilir.

Eğer kendi sitenizde bu hatayı almaya başladıysanız yapılacak birkaç işleminiz bulunmaktadır. Hepsini tek tek kontrol ederek çözüme kavuşabilirsiniz.

Veritabanı Bağlantılarını Gözden Geçirin

İlk paragrafta da belirttiğimiz gibi açılan her veritabanı bağlantısı oluşturulan bir istek olarak görülmektedir. Sitenizde bulunan fonksiyonel işlemler çoğu zaman veritabanına kayıtlar ekler, aynı zamanda da bir veritabanı bağlantısı oluşturur ve işlem bittiğinde bağlantıları kapatır. Ancak gözden kaçan kapatılmayan bağlantılar nedeniyle bu hata mesajı alınabilir. Tüm veritabanı bağlantılarının yapılan işlemlerden sonra kapatıldığından emin olunuz.

Sunucuda İzin Verilen Bağlantı Sayısını Gözden Geçirin

İnternet sitenizin barındığı sunucuda veritabanı bağlantıları performans nedeniyle kısıtlanabilmektedir. Bu kısıtlamalar nedeniyle “”429 Too Many Requests Error” hatasını alabilirsiniz. Sistem yöneticisine başvurarak bu limiti esnetmesini talep edebilirsiniz veya hosting firmanızdan bunu talep edebilirsiniz.

guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mehmet
mehmet
11 Şubat 2021 04:34

baya yardımcı oldunuz