HTTP durum kodlarından birisi olan 307 durum kodu hakkında bilgiler vereceğiz. Tüm 3xx ile başlayan durum kodları gibi bu durum kodu da yönlendirmeyle ilgilidir.

307 Geçici Yönlendirme (Temporary Redirect) Nedir?

“307  Geçici Yönlendirme”, bir hata mesajı olmamakla beraber bir mesajdır. Arama motoru botlarına, kullanıcılara ve site sahiplerine iletilen bu mesajdan bir anlam çıkartmak ve buna göre aksiyonlar alınması gerekir.

“307 Geçici Yönlendirme” ile anlatılmak istenen ise burada bir “302 Geçici Yönlendirme” işleminin bulunduğudur. Yani bize anlatılmak istenen burada bir geçici yönlendirme var ve bu sayfadan şu sayfaya doğru yönlenmektedir şeklinde yorumlanmalıdır. Ancak bu yönlendirmenin geçici olduğunu unutmamakta fayda vardır.

307-temporary-redirect-gorsel

307 Geçici Yönlendirme Nasıl Çözülür?

Yapılan “302 Geçici Yönlendirme” ile ilgili durumun çözümü ortada bulunan yönlendirmenin düzenlenmesiyle ortadan kalkacaktır. Bu sayede tarayıcı bu yönlendirmeyi yeniden yorumlayarak, doğru sayfaya yönlendirilmenizi sağlayacaktır. Bu hata mesajını görüntüleyen bir kullanıcı sistem önbelleğini temizleyerek ya da farklı bir tarayıcı üzerinden erişimi deneyebilir. Ancak bir site sahibi için yönlendirmede değişiklik yapılması gerekmektedir.

307 Geçici Yönlendirme Nasıl Yapılır?

.htaccess ile 307 Geçici Yönlendirme Ekleme

Linux sunucularda Apache web sunucusu üzerinde .htaccess dosyası aracılığıyla dilediğiniz gibi düzenlemeler yapabilirsiniz. Aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza kaydederek “307 Geçici Yönlendirme” işleminizi yapabilirsiniz.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^siteniz.uzantisi$
RewriteConf %{REQUEST_METHOD} POST
RewriteRule ^(.*)$ http://siteniz.uzantisi/login$1 [R=307]

Nginx Conf Dosyası ile 307 Geçici Yönlendirme Ekleme

Linux sunucularda Nginx web sunucusuna sahip serverlarda nginx conf dosyasına aşağıdaki kodu ekleyerek “307 Geçici Yönlendirme” işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

server {
listen 80;
listen 443 ssl;
server_name siteniz.uzantisi;
if ($request_method = GET) {
return 303 https://siteniz.uzantisi/giris$request_uri;
}
if($request_method = POST)  {
return 307 https://siteniz.uzantisi/giris$request_uri;
}
}

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments