Bu yazımızda sık rastlanılan http hatalarından biri olan HTTP 409 Conflict konusunu inceleyeceğiz. Bilginiz gibi http hata mesajları internet sitesinin barındığı sunucu, site yazılımı ve kullanıcının tarayıcısıyla ilgili bize birçok bilgi vermektedir ve bu hata mesajlarının her birinin bir anlamı bulunmaktadır. Bu hatalar çözülemez olmamakla beraber hata mesajlarının nedenlerini bilmek, sorunların çözümü konusunda bize çok yardımcı olacak ve zaman kazandıracaktır.

Http 409 Hata Mesajı Nedir?
Kullanıcının göndermiş olduğu isteğin web sunucusu üzerinde önceden belirtilmiş bir kural veya versiyon farklılıklarından dolayı oluşan uyumsuzluğun neden olduğu hata mesajıdır. Eğer sitenize gelen bir kullanıcının, sunucu üzerinde yaptığı bir istek sizin önceden siteniz üzerinde belirlemiş olduğunuz kurallara uymuyorsa veya sitenizde versiyonlama sonucu oluşan eski versiyona kullanıcının isteği bu hatayı almanıza neden olabilmektedir.

Http 409 Hata Mesajının Çözümü Nedir?
1- Tarayıcı ve dns önbelleğinizi temizleyiniz. Bu işlemi https://www.hosting.com.tr/bilgi-bankasi/dns-on-bellegini-sifirlama-ve-tarayici-on-bellegini-temizleme/ adresimizdeki makalemizdeki adımları uygulayarak yapabilirsiniz.
2- Farklı bir tarayıcıdan deneyin. Kullandığınız tarayıcı üzerinde oluşan dosya bozulmalarına karşı bu yöntem faydalı olacaktır.
3- Sunucu üzerindeki kuralları tekrar gözden geçirerek oluşturulan gereksiz kuralları temizleyebilirsiniz.
4- Sitenizdeki versiyon farklılıklarını tamamen gidererek tüm sorunları mininize edin.
5- Sorunun devamı durumunda hosting firmanızla iletişime geçin

Sizin de Http 409 hata mesajı konusunda çözüm öneriniz var ise aşağıya yorum olarak yazmayı unutmayınız. Diğer http hataları ve anlamlarını öğrenmek için şu sayfamıza göz atabilirsiniz.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments