Hosting (Web Sitesi Barındırması) web sitesine ait sayfaların, resimlerin veya dokümanların kullanıcıların erişebileceği bir sunucu sisteminde tutulmasıdır.

Web Hosting Nedir?

Web Sitesini yayınlamak için üretilmiş, internet erişimi çok hızlı, bir çok kullanıcıya eş zamanlı hizmet verebilecek bir bilgisayarda (sunucuda) yayınlamak istediği dosyaların saklanması gerekir.
Web sitesine ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

Domain ve Hosting arasındaki Fark nedir?

Domain bir ismin internet üzerindeki varlığıdır. Hosting ise siteye ait fizksel dosyaların saklanması, yayınlanması ve ziyaretçiler tarafından erişime açık bir alanda barındırılması işlemine verilen genel bir tanımlamadı. Özetle domaini bir arsanın tapu senedine, arsanın kendisini bir hosting hizmetine, arsa üzerine yapılan bir evi ise internet sitesine benzetebilirsiniz. Bu durumdan farklı olarak domainler ömür boyu değil yıllık veya uzantısına göre en fazla 10 yıllık süre ile satın alınabilir. Domain ücretlerinin çok büyük kısmı bu işi dünyada organize eden ICANN isimli kuruluşa ve bunun alt bayileri (Reseller) tarafından tescil hizmeti olarak aktarılmaktadır.

Hosting hizmetinin genel kavramları

Hosting Depolama Alanı (Disk Alanı)
Bant Genişliği veya Aylık veri Trafiği
Sunucu İşletim Sistemi (Windows veya Linux)
Veri Tabanı Desteği (MySQL, MariaDB, PostgreSQL veya Windows için SQL Server)
Hosting Yönetim Paneli (Plesk, cPanel, Directadmin, MaestroPanel)
SSL Desteği Güvenlik Sertifikası
Sunucu Tabanlı Scriptler (ASP.NET, ASP, PHP)

Barındırma Türleri

Shared Hosting / Paylaşımlı Web Hosting:
Paylaşımlı hosting adıda kullanılmaktadır, bu tür sistemlerde tek bir sunucu üzerinde, sunucunun bant genişliği ve fiziksel gücüne göre fazla sayıda hosting barındırılabilir, sözgelimi ortalama bir ev bilgisayarından oluşturulacak bir sunucu 100 adet linux hosting barındırılabilirken markalı ve sunucu olarak üretilmiş özel makinalarda sitelerin standart ve yüksek yoğunluklu olmadığını düşünürsek 1000’den fazla hosting hesabı açılabilir.

Co-Location / Sunucu Bulundurma
Bu hizmette hizmeti sunucu bant genişliği ya da trafik, eğer varsa elektrik ücreti eğer talep ediliyorsa kurulum ücreti olarak temin edersiniz, kurulacak yazılım ve lisansların da ücretleri anlaşmaya bağlı olarak sizin karşılamanız gereken ücretlerdir, bunun dışında fiziksel olarak sunucuyu çalışır durumda data centera teslim etmek durumundasınız.

Reseller / Bayi
Shared hosting / Ortaklaşa sunucularda da bu hizmet sunulabilir, esasen aldığınız hosting paketi bayi paketi ya da reseller adı altında bulunmakta ve yukarıda yazdığımız paylaşımlı hosting sunucularında kullanılmaktadır, burada tek fark size ait bir limit dahilinde bir den fazla hosting hesabını kendi panelinizden kendi kendinize açabilmenizdir.

Dedicated Hosting / Kiralık Sunucu
Bu hizmette talep ettiğiniz sunucu anlaşmanıza bağlı olarak sizin adınıza temin edilir, bazı firmalar bu hizmetin anlaşmasını sözleşme bitiminde sunucunun size ait olacağı tahüdünü verebilirler, normal şartlarda fiziksel makinanın ortalama maliyetini ve buna bağlı olarak bant genişliği ve elektrik ücretini ayrıca ödersiniz.