Hosting

Hosting Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosting Fiyatları

İster ürün ister hizmet sunan bir şirket olun, neredeyse tüm işletmeler satış hunilerini genişletme konusunda web sitelerine güvenir. Bu noktada hosting hizmeti; web sitenizin performansı, güvenliği ve ölçeklenebilirliği açısından çok önemli bir rol oynar. Sayısız hosting seçeneği mevcutken, doğru seçimi yapmak göz korkutucu bir görev olabilir.

Dünya çapında 338.561’den fazla web hosting sağlayıcısı vardır. Yüzlerce farklı web hosting planı sunan bu kadar çok web hosting şirketi varken, farklı web hosting planlarını anlamak oldukça kafa karıştırıcı olabilir.

Bu noktada hosting ile ilgili tüm detayları bilmeniz gerekir.

Hosting Nedir?

Hosting, web sitenizi veya web uygulamanızı internette paylaşmanızı sağlayan bir hizmettir. Web hosting sağlayıcınız, web sitenizin dosyalar, metinler, resimler, videolar ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm bileşenlerini bir sunucuda depolar ve bunlara erişime izin verir.

Okumanızı öneririz: Hosting Nedir?

Sunucular, genellikle web hosting şirketleri tarafından yönetilen veri merkezlerinde bulunan güçlü bilgisayarlar gibidir. Web hosting şirketleri, web sitenizin internet erişimi için ihtiyaç duyduğu teknolojiyi ve sunucu alanını sağlar. Bu sayede insanlar web sitenize bakabilir ve web sayfalarınızı çevrimiçi olarak kontrol edebilir.

hosting paketi
Hosting Satın Alırken dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosting Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosting hizmeti veren firmalar, hosting hizmeti satın alan kullanıcılara e-mail yönetimi, SSL sertifikası ve SEO araçları gibi bazı ek hizmetleri ücretsiz olarak sunarlar. Web sitenizin en yüksek performansı göstermesi için doğru hosting paketini seçmeniz önemlidir.

Hosting paketi seçerken web alanı, bant genişliği, yedekleme, hız ve işletim sistemi gibi faktörleri göz önüne almalısınız.

Peki hosting paketi seçiminde dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Güvenilir Bir Hosting Sağlayıcı İle Çalışın

Hizmet alacağınız hosting firmasını doğru seçmek, ileride problem yaşamamanız için dikkat etmeniz gereken en önemli konudur.

 • Ucuz hosting paketleri sunan yeni bir firma seçmeyin.
 • Sektörde kendini kanıtlamış ve alt yapısı sağlam bir hosting firması seçin.
 • Firmanın hizmet kalitesini gözden geçirin, Yapılandırma işlemlerinde size haber veriyorlar mı, işlemleri kaç günde tamamlayabiliyorlar?
 • İnternet üzerinden tarama yaparak kullanıcı yorumlarını okuyun.
 • Firmanın teknik müşteri desteği hakkında bilgi edinin.
 • Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda nasıl bir destek hizmeti verdiklerini öğrenin.
 • Hosting paketlerini inceleyerek fiyat/performans dengesini analiz edin.
 • Ucuz hosting hizmeti satın almak, uzun vadede sıkıntı yaşamanıza ve daha fazla para harcamanıza sebep olabilir. Bu yüzden en kaliteli hizmeti en uygun fiyatla sunan hosting firması seçmeye özen gösterin.
 • Hosting paketine ek olarak firmanın sunduğu ücretsiz hizmet ve fırsatlar var mı, var ise bunlar neleri kapsıyor araştırın.
 • En zengin paketi sunan hosting firmasını seçmeye çalışın.
 • İletişim bilgilerini tam sunan, gerçek bir ofisi bulunan ve güçlü referanslara sahip bir hosting firması seçmeye de özen gösterin.
hosting paketi

Web Alanı

Web sitenizin kapasitesine göre kaç GB’lık web alanı (disk kapasitesi) satın almanız gerektiğini belirleyin.

Server (Sunucu)

Donanım ve performans açısından en kaliteli sunuculara sahip hosting firmalarını araştırın. Kiralayacağınız server’ın kullanacağınız program ve veri tabanını destekleyip desteklemediğini araştırın.

Süreklilik Oranı (Uptime)

Hosting firmanızdaki server’ların aktif çalışma süreleri yüksek olmalıdır. Bu web sitenizin herhangi bir kesinti yaşamadan 7/24 yayında olması açısından önemlidir.

Bandwidth (Bant Genişliği)

Bant genişliği; veri miktarı, aktarım hızı ve site trafiği için en önemli faktörlerden biridir. Limitsiz bant genişliği seçeneğini içeren hosting paketi seçmeye özen gösterin. Bu sayede web siteniz çok fazla trafik aldığında herhangi bir problemle karşılaşmaktan da kurtulursunuz.

hosting paketi

Yedekleme

Hosting paketi seçerken firma tarafından dosya ve veri tabanlarınızın kaç günde bir yedekleneceğine dair bilgi alın. Özellikle e-ticaret sitelerinin her gün yedeklenmesi gerekir.

Kontrol Paneli

Hosting firması kendi özel kontrol panelini sunuyorsa, mutlaka deneme süresi isteyin. Hosting paketinizi kullanmak için cPanel ya da Plesk gibi bilinen kontrol panellerinden birini tercih edebilirsiniz.

Veri Tabanı (Database)

Hosting paketinizin kaç tane veri tabanı içerdiğini öğrenin. Bu sayede farklı veritabanları oluşturabilir ve bunlar arasındaki işlemleri sorunsuz gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik (Aylık Transfer Oranı)

Web sitenizin aylık ortalama ziyaretçi sayısını belirleyin ve buna uygun transfer miktarına sahip hosting paketi seçin. Sınırsız trafik seçeneği bulunan hosting paketi varsa onu da tercih edebilirsiniz.

hosting paketi

SSL Sertifikası

Ücretsiz SSL sertifikasına sahip hosting paketi seçin ve sertifikanın türü hakkında bilgi edinin.

İşletim Sistemi

WordPress ya da Joomla gibi içerik yönetim sistemleri için PHP ve MySQL kodlama diline sahip bir web siteniz varsa Linux hosting paketi seçmelisiniz. ASP.NET kullanıyorsanız da Windows hosting paketi seçmeniz gerekir. HTML kullanıyorsanız Linux ya da Windows hosting seçebilirsiniz.

Hız

Web sitenizdeki sayfa ve içeriklerin hızlı yüklenmesi için hosting firmanızın altyapısına dair bilgi alın. SSD disk yapısına sahip hostingler, hızlı veri okuma ve yazma kapasitesi sayesinde web sitenizin yüksek performans ile çalışmasını sağlar. Yükleme hızını etkileyen RAM boyutuna da dikkat edin.

E-mail Hizmeti

Eğer çok sayıda e-posta hesabına ihtiyacınız varsa, gelişmiş hosting paketi seçebilirsiniz.

Erişilebilirlik

Hosting firmanızdan erişilebilirlik garantisi almayı unutmayın. Hosting paketi satın almadan önce hizmet seviyesi anlaşması hakkında da ayrıntılı bilgi alın.

Web siteniz için sınırsız kaynaklara sahip, full SSD ve ücretsiz ömür boyu SSL sertifikasını kapsayan hosting paketlerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Web Hosting Türleri Nelerdir?

Web sitenizin internet erişimi için ihtiyaç duyduğu teknolojiyi ve sunucu alanını sunan doğru web hosting sağlayıcıyı seçmek çok önemlidir. Ancak, daha önce hiç hosting hizmeti almak zorunda kalmadıysanız, farklı seçenekler biraz kafa karıştırıcı gelebilir. Bu kargaşayı önlemek için aşağıda web hosting türlerini sizin için listeledik:

1. Shared hosting (Paylaşımlı Hosting)

Paylaşımlı hosting, birçok web sitesinin tek bir sunucuyu paylaşması anlamına gelir. En ucuz ve en popüler seçenek olan paylaşımlı hosting, yeni başlayan küçük işletmeler ve blog yazarları için iyi bir seçenektir.

Kaynakları diğer kullanıcılarla paylaştığınız bu hosting türünde, diğer kullanıcılar dosyalarınıza, bilgilerinize veya diğer verilerinize erişemez. Paylaşımlı planların ana avantajı, web hosting sağlayıcıların sunucuların bakım masraflarını birkaç kullanıcıya yayabilmeleri nedeniyle genellikle çok düşük fiyatlara sahip olmalarıdır.

Performans ve Güvenlik: Günlük 1.000 ziyarete kadar olan küçük web siteleri için hızlı yükleme süreleri. Ancak, paylaşımlı hosting çoğunlukla güvenli olsa da sorunlar aynı sunucudaki web siteleri arasında yayılabilir.

Hizmet ve Özellikler: Tüm temel hizmetler bu hosting türüne dahildir. Yine de, kendi yazılımınızı kurmanız ve performans ve güvenliği artırmak için sorumluluğun bir kısmını paylaşmanız gerekir.

Paylaşımlı web hosting’in artıları

 • Kurulumu kolaydır.
 • Teknik bilgi gerektirmez.
 • Uygun maliyetli bir hosting seçeneğidir.
 • Küçük işletmeler ve blog yazarları için iyi bir seçenektir.

Paylaşımlı web hosting’in eksileri

 • Düşük çalışma süresi oranı ve yavaş yükleme süresi sağlar.
 • Performans sorunlarını düzeltmek zordur.
 • Ölçeklenebilir değildir.
 • Sunucu kaynaklarını diğer web siteleriyle paylaşırsınız.

2. VPS Hosting

Virtual private server (VPS) yani sanal özel sunucu, diğer müşterilerle paylaşılan fiziksel bir sunucu üzerinde sanallaştırılmış sunucu kaynakları sağlar. Paylaşımlı hosting’e kıyasla, VPS daha fazla esneklik ve özelleştirme sağlar, çünkü size ayrılmış kaynaklara sahip özel sunucu alanı sağlar.

VPS’de tek bir fiziksel sunucu, her biri ayrı web sitelerine adanmış birden fazla yalıtılmış birimi barındırır. Dahası, aynı fiziksel sunucuyu paylaşıyor olmanıza rağmen kullanıcılar arasında daha yüksek derecede izolasyon sağlar.

Bu yapılandırma hem performansı hem de güvenliği artırabilir. Ayrıca, hosting şirketinize bağlı olarak VPS’nizi sıfırdan özelleştirebilir ve tam olarak ihtiyacınız olan kaynakları alabilirsiniz.

Basit bir WordPress web sitesini çalıştırmak için 1 GB RAM’e sahip tek çekirdekli bir VPS yeterlidir.

Performans ve Güvenlik: VPS hosting ile daha iyi sayfa yükleme süreleri ve daha az kesinti süresi garanti edilir. Her site bağımsız olarak korunur ve nadiren güvenlik risklerini paylaşır.

Hizmet ve Özellikler: Yönetilmeyen VPS, paylaşımlı hosting’e benzer. Genel olarak, yönetilen VPS barındırma tüm teknik yönleri ele alır.

VPS’in artıları

 • Özel bir sunucu sağlar.
 • Daha yüksek çalışma süresi oranları ve daha yüksek yükleme hızları sunar.
 • Sunucunuza özel yapılandırmalar yapmak mümkündür.
 • Özel bir sunucudan daha uygun maliyetlidir.

VPS’in eksileri

 • Paylaşımlı sunucu gibi kurulumu kolay değildir.
 • Ana sunucuyu diğer web siteleriyle paylaşmak zorunda kalırsınız.
 • İhtiyacınız olan kaynak miktarını hesaplamak zor olabilir.

3. Dedicated Hosting

Dedicated hosting’de, tek bir işletme müşterisinin kendisine tahsis edilmiş fiziksel bir sunucusu vardır. Bu, yapılandırma üzerinde tam kontrole sahip olacağınız anlamına gelir. Özel bir sunucu, yüksek miktarda ziyaretçi alıyorsa web siteniz için optimum performans ve yanıt verebilirlik sağlayabilir.

Performans ve Güvenlik: Yüksek trafikli web siteleri mümkün olan en iyi performansa, kararlılığa ve güvenliğe sahip olmalıdır. Katı hal sürücüsü veya SSD depolama kullanan planlar en yüksek performansı sunar.

Hizmet ve Özellikler: Yönetilmeyen dedicated hosting seçerseniz özellik eklemek size kalmıştır. VPS hosting’in planlarından bahsederken ele aldığımız hizmetlere ek olarak, yönetilen dedicated hosting, özel sunucu yedeklemeleri, benzersiz bir IP adresi ve ek destek gibi ekstralar sunar.

Dedicated Hosting artıları

 • Sunucu üzerinde tam kontrol sağlar.
 • Sunucunuzu yapılandırabilirsiniz.
 • Kaynakları başka web siteleriyle paylaşmazsınız.
 • Hızlı yükleme süreleri, yüksek çalışma süreleri ve optimum performans sunar.
 • Yüksek güvenlik sağlar.

Dedicated Hosting eksileri

 • En pahalı hosting türüdür.
 • Teknik bilgi gerektirir.
 • Her şeyden siz sorumlu olursunuz.

4. Cloud Hosting

Cloud hosting, bulutu kullanarak uygulamaları ve web sitelerini internette kullanılabilir hale getirme yeteneğidir. Ölçeklenebilir hosting çözümlerine ihtiyaç duyan işletmeler için mükemmeldir. Web sitelerinin birkaç sunucuda barındırılmasına olanak tanıyarak web sitenizin bakımının sürekli kullanılabilir olmasını sağlar.

Cloud hosting’in maliyeti, sunucunuzun yapılandırmasına bağlı olarak pahalı veya son derece ucuz olmak üzere büyük ölçüde değişebilir. Bazı çok büyük internet tabanlı işletmeler operasyonlarını bu tür bir altyapı üzerinde yürütmektedir.

Cloud hosting artıları

 • Sunucunuzu uygun gördüğünüz şekilde özelleştirebilirsiniz.
 • Yüksek güvenlik sağlar.
 • Daha az beklenmedik kesinti sunar.
 • Talep üzerine kaynakları ölçeklendirmenizi sağlar.

Cloud hosting eksileri

 • Fiyatlandırma genellikle kullanıma göre değişir.
 • Sınırlı özelleştirme sunar.
 • Öngörülemeyen trafik maliyetleri artırabilir.
 • Cloud hosting ödeme yapıları karmaşık olabilir.

5. Managed Hosting

Managed yani yönetilen hosting modelinde, tek bir müşteri, daha sonra müşterinin adına sistemlerin bakımını yapan bir hizmet sağlayıcıdan özel sunucular ve ilgili donanımları alır.  

Managed hosting yedeklemeler, güvenlik izleme, yazılım güncellemeleri ve daha fazlası gibi günlük bakım görevleri aracılığıyla güvenli bir web sitesi sağlar.

Yönetilen Hosting’in artıları

 • Bakım görevlerine bakmak kolaydır.
 • Bir web sitesi kurmak için belirli bir WordPress planına gerek yoktur.

Yönetilen Hostingin eksileri

 • Yalnızca WordPress kullanıcıları için değerlidir.

6. Colocation

Colocation, BT donanımınız için üçüncü taraf bir sağlayıcının veri merkezinde alan kiralama uygulamasıdır. En çok karmaşık BT ihtiyaçları olan büyük işletmeler için uygundur.

Colocation ile daha yüksek bant genişliği, bir ofis sunucu odasından daha da ucuz bir maliyetle kullanılabilir. Donanım, yazılım ve hizmetlerin tüm yönlerini ele almanız gerekir, temel olarak kendi başınıza çalışmanıza izin verir.

Colocation artıları

 • Gelişmiş Güvenlik: Veri merkezleri biyometrik erişim kontrolleri, güvenlik kameraları ve yangın söndürme sistemleri gibi son teknoloji güvenlik önlemleriyle donatılmıştır. Ek olarak, ekipmanınızın ortak yerleşimi, şirket içi sunucu odalarına kıyasla daha yüksek düzeyde güvenlik sağlar.
 • Sağlam Altyapı: Colocation tesisleri yedekli güç kaynakları, gelişmiş soğutma sistemleri ve birden fazla internet servis sağlayıcısı (İSS) sağlar. Bu altyapı kesinti sürelerini en aza indirir ve hizmetlerinizin kesintisiz kullanılabilirliğini sağlar.
 • Ölçeklenebilirlik ve Esneklik: Colocation ile ihtiyaçlarınıza göre kolayca ölçek büyütebilir veya küçültebilirsiniz. İşiniz büyüdükçe, fiziksel alan sınırlamaları veya kapsamlı altyapı değişiklikleri ihtiyacı konusunda endişelenmeden kolayca daha fazla sunucu ekleyebilir veya ekipmanınızı yükseltebilirsiniz.
 • Ağ Bağlantısı: Veri merkezleri genellikle çeşitli İSS’lerle birden fazla yüksek bant genişliğine sahip bağlantıya sahiptir, bu da güvenilir ağ bağlantısını garanti eder ve gecikmeyi azaltır. Sunucularınızı bu tür tesislerde konumlandırmak, daha hızlı ve daha istikrarlı internet bağlantıları sağlar.
 • Maliyet Tasarrufu: Colocation, veri merkezinizi inşa etmekle ilişkili pahalı altyapı ve bakım maliyetlerine yatırım yapma ihtiyacını ortadan kaldırır. Genel olarak, tesisi başkalarıyla paylaşarak ölçek ekonomilerinden yararlanabilir ve genel BT giderlerini azaltabilirsiniz.

Colocation eksileri

 • Fiziksel Kontrol Eksikliği: Colocation ile sunucularınız ayrı bir tesiste barındırılır ve ekipmanınıza fiziksel erişiminiz sınırlandırılır. Veri merkezleri uzaktan yönetim olanakları sunsa da, bazı işletmeler sunucularına anında erişebilmeyi tercih eder, bu da bazı durumlarda bir dezavantaj olabilir.
 • Üçüncü Taraflara Bağımlılık: Sunucularınızı ortak bir yere yerleştirdiğinizde, veri merkezinin altyapısına ve hizmetlerine güvenirsiniz. Ağ, güç veya güvenlikle ilgili herhangi bir sorun operasyonlarınızı etkileyebilir. Bu riski azaltmak için saygın ve güvenilir bir ortak yerleşim sağlayıcısı seçmek çok önemlidir.
 • İlk Kurulum ve Geçiş: BT altyapınızı bir ortak yerleşim tesisine taşımak önemli ön maliyetler ve çaba gerektirir. Ayrıca, sunucuların aktarılması ve yeni ağ bağlantılarının yapılandırılması dikkatli bir planlama ve koordinasyon gerektirir, bu da geçiş süreci sırasında potansiyel olarak kesintiye neden olur.
 • Sınırlı Ölçeklenebilirlik: Colocation ölçeklenebilirlik avantajları sunsa da yine de sınırlamaları vardır. Aslında, işletmeniz hızlı bir büyüme yaşarsa, colocation alanınızın maksimum kapasitesine beklenenden daha erken ulaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, daha büyük bir veri merkezine geçmek veya bulut tabanlı bir çözüme geçiş yapmak gerekebilir.
 • Coğrafi Kısıtlamalar: Colocation tesisinin konumu, sunucularınız ile son kullanıcılar arasındaki gecikme süresini etkileyebilir. Ayrıca, hedef kitleniz coğrafi olarak dağınıksa, merkezi bir konumda bir veri merkezi seçmek, daha uzakta bulunan kullanıcılar için daha uzun ağ yanıt sürelerine neden olabilir.

7. Reseller Hosting

Reseller hosting yani bayi hosting, müşterilere hosting hizmetlerini yeniden satma ve kendi web hosting şirketlerini kurma fırsatı veren özel bir hizmettir. Bayi hosting, herkesin donanım bakımı, pahalı bina alanı için ödeme veya aylık faturalarla uğraşmak zorunda kalmadan eksiksiz bir hosting şirketi işletmesine olanak tanır. Her bayi hesabı genellikle en az 5 hesap içerir ve bunlar da bayi tarafından belirlenen bir fiyat karşılığında potansiyel müşterilere aylık veya yıllık olarak yeniden satılabilir. Bayi daha sonra her müşteriye ne kadar bant genişliği ve disk alanı tahsis edileceğini özelleştirebilir.

Reseller hosting artıları

 • Bir hosting şirketi kurmak isteyen biri için mükemmel ve kolay bir seçimdir.
 • Geleneksel bir hosting şirketine göre kurulumu/yönetimi daha ekonomiktir.

Reseller hosting eksileri

 • Bazı bayi hesapları pahalı olabilir ve bu da yatırım getirisini etkileyebilir.

Web Hosting Sağlayıcısı Nasıl Seçilir?

Güvenilir bir web hosting şirketi seçerken insanlar genellikle bu hususu göz ardı etse de, işletmeniz için doğru hosting şirketini seçmeye yönelik bazı ipuçları aşağıdaki şekildedir:

1. Performans

Web sitenizin performansı ve çalışma süresi, web sitenizi başarıya ulaştırabilir ya da zarara uğramanızı sağlayabilir. Hemen çıkma ve dönüşüm oranları, SEO ve ziyaretçilerinizin sahip olduğu güven izlenimi gibi temel performans ölçümlerinin tümü, web sitenizin performansından etkilenir. Bu noktada sunucunuzun web sitenizin performansını doğrudan etkilediğini unutmamanız önemlidir.

Ayrıca, hosting sağlayıcınız size en az %99 çalışma süresi garantisi sunmalıdır. Bir hosting sağlayıcının performansını CDN (İçerik Dağıtım Ağı) kullanımı, SSD depolama ve önbelleğe alma gibi faktörlere göre değerlendirebilirsiniz.

2. Yazılım

Her web sitesi belirli bir dizi teknoloji kullanır. Seçtiğiniz web hosting sağlayıcısının teknik belgelerini inceleyerek kullanmayı planladığınız yazılımları, hizmetleri ve dilleri desteklediğinden emin olun.

Saygın sağlayıcılar, iyi bilinen programlar için basit kurulum ve basit hesap yönetimi kontrol panelleri sağlar.

3. Güvenlik

Hacking istatistiklerine göre, bilgisayar korsanları her yıl binlerce web sitesini saldırı düzenler. Web sitenizi kötü amaçlı yazılım ve DDoS saldırıları gibi tehditlere karşı güvende tutmak için en son güvenlik önlemlerini ve özelliklerini kullanan bir hosting sağlayıcı seçmeniz gerekir.

SSL, bir sunucu ile istemci arasında şifreli bir bağlantı kurar. Bununla birlikte, web sitenize bir SSL sertifikası eklemek ekstra ücrete tabi olabilir, fakat bazı hosting şirketleri paketinize ücretsiz olarak bir tane dahil eder.

Otomatik günlük yedeklemeler dikkate alınması gereken diğer bir ek seçenektir. Bunlar, kötü amaçlı kodların sitenizi ele geçirmesi durumunda sitenizi her zaman geri yükleyebileceğinizi garanti eder.

4. Ölçeklenebilirlik

Çevrimiçi varlığınız büyüdükçe, web sitenizi korumak için daha fazla bant genişliğine ve disk alanına ihtiyaç duyarsınız. VPS veya dedicated hosting planlarına basit yükseltmeler sunan bir hosting sağlayıcısı bu süreci kolaylaştırabilir.

5. Teknik Destek

Hosting sağlayıcınızın 7/24 teknik destek sunduğundan, teknolojiyle ilgili sorunlarda yardım ve sorun giderme sağladığından emin olun. Bu sayede teknik ekipleri her türlü sorunu ele alıp çözebilir ve sonuçta üretkenliğinizi artırabilir.

Domain Sorgulama