Sadece Domain ve Hosting Satın Alarak Ücretsiz E-ticaret Yapabilir Misiniz?

Sadece Domain ve Hosting Satın Alarak Ücretsiz E-ticaret Yapabilir Misiniz?
Hosting Fiyatları

Çevrimiçi para kazanmak istiyorsanız, bir e-ticaret sitesi kurmak mükemmel bir fikirdir. Fakat daha önce böyle bir girişiminiz olmadıysa, bu süreç size biraz korkutucu görünebilir.

Siz de bu süreç göz korkutucu geliyorsa, bugün size sadece domain ve hosting satın alarak nasıl e-ticaret yapabileceğiniz göstereceğiz.

Haydi başlayalım!

Bir E-ticaret Mağazası Açmak İçin Neye İhtiyacınız Var?

Bir e-ticaret mağazasını sadece domain ve hosting alarak düşük maliyetle açmanız için yapmanız gerekenler aşağıdaki şekildedir:

 • Güvenilir bir firmadan domain kaydı yapın ve hosting satın alın.
 • WooCommerce ile WordPress’i kurun.
 • Bir WordPress teması seçin ve özelleştirin.
 • Gerekli eklentileri kurun.
 • Mağazanıza ürün ekleyin.
 • Mağazanızın reklamını yapın.

Tüm bu işlemlerin tamamlanması çok kısa bir sürede gerçekleşecek ve e-ticaret mağazanızı kısa sürede çalışır hale getireceksiniz. 

Şimdi adımlarımızı detaylı şekilde inceleyelim:

1. Domain Kaydetme ve Hosting Satın Alma

Başarılı bir çevrimiçi mağazayı yürütmek için bir domain kaydettirmeniz ve web hosting satın almanız gerekir.

Bir web hosting sağlayıcı, ev sahibiniz gibidir, web siteniz için bir sunucu alanı kiralar. Bu hizmeti almak, tamamen işlevsel bir siteye sahip olmak için gereklidir.

Domain ve hosting sektörünün önemli şirketlerinden biri olan Hosting.com.tr, web sitenizi kurmadan önce kaliteli hizmet anlayışıyla her ihtiyaca uygun çözümlerle size destek olur.

Web siteniz için domain kaydettirmek ve hosting satın almak istediğinizde, Hosting.com.tr’ye gelerek e-ticaret siteniz için belirlediğiniz domaini hemen kaydedebilir ve hosting planları arasından size en uygun olan hosting paketini seçebilirsiniz.

2. WordPress Kurulumu

Bir e-ticaret mağazası kurmanıza yardımcı olacak birçok harika e-ticaret platformu var. Ancak WordPress’i kullanmanız size her açıdan kolaylık sağlar.

WordPress, tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı, yönetimi kolay bir CMS’dir (içerik yönetim sistemi).

WordPress ile güçlü, yüksek duyarlılığa sahip web siteleri oluşturabilirsiniz. Teknik olarak, hazır bir web sitesi oluşturucu değildir, ancak sunduğu özellikler ile hayalinizdeki e-ticaret sitesini yapabilirsiniz.

WordPress’i kurmak ve kullanmak çok kolaydır. Bu nedenle sorunlarla karşılaşmazsınız. Ayrıca WordPress, web siteniz üzerinde diğer araçlara kıyasla daha fazla kontrol sağlar. Bu nedenle, kurmanız gereken web sitesi ne olursa olsun, WordPress kullanmak her zaman güvenli ve kusursuz bir seçimdir.

WordPress’i yüklemek için iki seçeneğiniz var. Manuel olarak WordPress yükleyicisini kullanabilir veya hosting.com.tr’nin WordPress Hosting paketlerinden birini alarak tek tıkla kurulum sağlayabilirsiniz.

Hiç bir teknik bilgi gerektirmeyen ve tek tıkla otomatik kurulan TurboPress sayesinde WordPress sitenizi hemen kurabilir ve Türkçe web arayüzü üzerinden kolaylıkla web sitenizi yönetebilirsiniz.

3. WooCommerce Kurulumu

Bir e-ticaret mağazası kurma söz konusu olduğunda, WooCommerce eklentisi en popüler seçeneklerden biridir. Web sitenizi güçlü, son derece duyarlı bir çevrimiçi mağazaya dönüştüren kullanımı basit bir araçtır.

WooCommerce, tıpkı WordPress gibi, tamamen ücretsizdir. Bütçesi kısıtlı biri için mükemmel bir çözümdür. WooCommerce, hayal kırıklığına uğramayacağınız harika bir eklentidir. 

WooCommerce eklentisini kurmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Kontrol panelinizde Eklentiler (Plugins) > Yeni ekle’ye (Add new) gidin.
 • WooCommerce eklentisini arayın, kurun ve etkinleştirin.
 • Kurulum sihirbazı açılacak. Adresinizi girin, para biriminizi ve ne tür ürünler satacağınızı seçin.
 • Ardından, tercih edilen ödeme yöntemini seçebilirsiniz. WooCommerce, varsayılan olarak PayPal’ı kullanmanızı önerir. Farklı bir yaklaşım kullanmak isterseniz, daha sonra ekleyebilirsiniz.
 • Gönderim seçeneklerinizi ayarlayın. Nakliye fiyatlarını girin, gönderim yerinizi vb. seçin.
 • WooCommerce, vergileriniz için bir eklenti ve bir posta yönetimi eklentisi kurmayı teklif edecek. Şimdilik bu adımı atlayabilirsiniz.
 • Son adım, ürün oluşturmak veya ithal etmektir. Ürünlerinizi kontrol panelinizden yönetebileceğiniz için kurulum sırasında herhangi bir şey eklemenize gerek yoktur.

4. Ürün ekleme

Artık WooCommerce eklentisini kurduğunuza göre, satmak için ürünler eklemeniz gerekiyor. Sonuçta, bu sizin birincil hedefiniz. Yeni ürünler eklemek için kontrol panelinizin sol tarafında Ürünler (Products) > Yeni ekle’ye (Add new) gidin.

WooCommerce ile ürün eklemek, blogunuza veya web sitenize içerik eklemek kadar basittir. Gerekli tüm işlevlere sahipsiniz: Ad, açıklama, fotoğraf galerisi, fiyatlar, etiketler ve kategoriler.

Eklediğiniz tüm ürün bilgilerinden memnun olduğunuzda, web sitenizde yayınlamak için Yayınla düğmesine tıklayabilirsiniz.

Tüm bilgileri yayınladığınız anda ürünleriniz sayfanızda yer alacaktır. Çevrimiçi mağazanızın harika göründüğünden ve kişisel tarzınızı yansıttığından emin olmak için bir tema seçmeniz, yüklemeniz ve özelleştirmeniz gerekir.

5. Tema seçimi

Hem vizyonunuzu yansıtan hem de iyi çalışan bir web sitesi teması seçmek çok önemli bir görevdir. Bu yüzden bu kararı vermeden önce acele etmeyin.

WordPress binlerce yüksek duyarlılığa sahip temaya sahiptir. Her ikisini de WordPress Tema Dizini’nde bulabilir veya üçüncü taraf sitelerde arama yapabilirsiniz. Fakat temanızı seçerken, WooCommerce Eklentisi ile uyumlu olduğundan emin olun. Eklenti yaygın olarak kullanıldığından ve çoğu temayla iyi çalıştığından bu zor bir iş olmayacaktır.

Bazı temalar, WooCommerce destekli çevrimiçi mağazalar için özel olarak tasarlanmıştır. Dolayısıyla, herhangi bir sorunla karşılaşma riskini almak istemiyorsanız, özellikle WooCommerce temalarını arayabilirsiniz.

 • Kontrol panelinizde Görünüm > Temalar’a gidin.
 • Yeni Tema Ekle’ye basın ve arama çubuğuna WooCommerce yazın.
 • Bir tema seçin ve Yükle’ye basın.
 • Tema yüklendiğinde, Etkinleştir’e tıklayın.

Bu adımlardan sonra, seçtiğiniz tema sitenizde çalışır durumda olacaktır. Temanızı ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde daha da özelleştirebileceğinizi unutmayın.

Temanızı özelleştirmek için kontrol panelinize gidin ve Görünüm > Özelleştir’i tıklayın. Temanızın özelleştirme çubuğuna yeniden yönlendirileceksiniz.

Ekranın sol tarafında tüm özelleştirme seçeneklerini göreceksiniz. Web sitenizdeki tüm renkleri değiştirebilir, öne çıkan ve başlık resimlerini değiştirebilir, yazı tiplerinizi, widget’larınızı vb. düzenleyebilirsiniz.

Yaptığınız tüm düzenlemelerden memnun olduğunuzda, Yayınla‘yı tıklamanız yeterlidir. Tüm düzenlemeleriniz kaydedilecek ve mağazanızda görünecektir.

6. Eklenti seçimi

WordPress, eklentiler olmasaydı, bu kadar popüler olmazdı. Sitenizde kullanmanız için önceden hazırlanmış olan kod parçaları, web sitenizi yönetmeniz için oldukça kullanışlı şekilde tasarlanmıştır.

Eklentiler, işlevselliğini en üst düzeye çıkarmak için web sitenize çeşitli özellikler eklemenize izin verir. Çevrimiçi mağazanızı başarıyla yönetmenize yardımcı olacak binlerce harika eklenti vardır.

Mağazanızın sorunsuz çalışmasına yardımcı olmak için kullanmanız gereken en iyi eklentiler aşağıdaki şekildedir:

1. Yoast SEO

Yoast SEO, yalnızca en popüler SEO eklentilerinden biri değil, aynı zamanda genel olarak en popüler eklentilerden biridir. Web sitenizin arama motorlarında iyi sıralanmasına yardımcı olacak güvenilir bir araçtır.

Eklenti, içeriğinizi tarar ve nerede geliştirebileceğiniz konusunda size yardımcı ipuçları verir.

2. WPForms

Bu eklenti, hızlı bir şekilde bir iletişim formu oluşturmanıza olanak tanır. Müşterileriniz için ulaşılabilir olmanız için basit ama kritik bir eklentidir.

WPForms, iletişim formlarınızı herhangi bir stres olmadan kurmanıza yardımcı olacak kullanışlı bir sürükle ve bırak işlevine sahiptir.

3. Ecwid

Profesyonel görünümlü bir ödeme sayfasına sahip olmak, genel kullanıcı deneyiminiz için çok önemlidir. Ecwid, ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahip basit ödeme sayfaları oluşturmanıza olanak tanır.

4. Quick and easy FAQs

İyi oluşturulmuş bir SSS bölümüne sahip olmak hem müşterileriniz hem de sizin için yararlıdır. Müşterilerinizin mağazanızı tanımasına yardımcı olurken, tekrar eden soruları yanıtlamak çok fazla zaman harcamazsınız.

Bu eklenti, mükemmel bir SSS bölümünü kurmanıza yardımcı olacaktır.

5. MonsterInsights

MonsterInsights, Google Analytics ile bağlantı kurmanızı sağlar. Çevrimiçi para kazanmak ve iyi performans göstermek istiyorsanız, analizlerinizi takip etmek çok önemlidir. Bu eklenti ücretsizdir, ancak bazı gelişmiş özellikleri kullanmak istiyorsanız, premium planı satın almanız gerekir.

7. Mağazanızın reklamını yapın

Çevrimiçi bir ürünü piyasaya sürerken aklınızda tutmanız gereken ilk şey, çalışmanızın %20 içerik oluşturma ve % 80 promosyondan oluşması gerektiğidir.

Çevrimiçi pazar oldukça rekabetçidir, bu nedenle ilk satışınızı yapmak ve başarılı olmak için güçlü bir marka ve kaliteli bir pazarlama kampanyası oluşturmanız gerekir.

Dijital Pazarlama Rehberi:

İşinizi büyütmenize yardımcı olmak için güçlü bir pazarlama kampanyasının nasıl oluşturulacağına dair bazı ipuçları aşağıdaki şekildedir:

Uzun vadeli bir strateji oluşturmak

Markanızı oluşturma ve çevrimiçi para kazanma konusunda ciddiyseniz, pazarlama stratejinizi ciddiye almanız gerekir. Başarılı bir uzun vadeli strateji oluşturmak için nişinizi ve hedef kitlenizi bilmeniz gerekir.

Bazı yollar işletmenizi ücretsiz olarak tanıtacak olsa da, bazı seçenekler size belirli bir maliyete yol açacaktır. Bütçenize bağlı olarak, tüm olası reklamcılık seçeneklerini keşfedin.

Yapmanız gereken en önemli şey, tüm pazarlama adımlarınızı planlamaktır. Kötü planlanmış stratejilere zaman harcamak kaynak israfıdır.

Göz önünde bulundurmanız gereken en kolay ve ucuz seçenek aşağıdaki gibidir:

Sosyal Medya

Sosyal medya, ürünlerinizi tanıtmanın, marka bilinirliğini artırmanın ve mağazanıza trafik göndermenin en iyi yollarından biridir.

Ne satıyor olursanız olun, Instagram, Facebook, Pinterest ve Twitter yararlanabileceğiniz en iyi platformlardır.

Sosyal medya, ucuz ve yönetimi kolay bir pazarlama seçeneğidir. Özveri ve planlama gerektirir, ancak bir kez asıldığınızda, gayet iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Unutulmaması gereken bir şey, sosyal medya kullanıcılarının yüksek kaliteli görsel içeriğe en iyi şekilde yanıt vermesidir, bu nedenle birincil hedefiniz bu olmalıdır.

Genel olarak, sosyal medyayı kullanmak yapılacaklar listenizin başında olmalıdır. Ürünlerini sadece Instagram’da pazarlayan ve ondan büyük paralar kazanan pek çok marka var.

Influencer’larla çalışmak

Geniş bir kitleye ulaşmanın en kolay yollarından biri, influencer’larla işbirliği yapmaktır. Ne sattığınıza bağlı olarak, mağazanızı tanıtabilecek büyük takipçileri olan kişileri bulmanız gerekir.

Seçtiğiniz kişilere ulaşarak onlara işbirliği yapabilirsiniz. Bazı insanlar ürünlerinizi ücretsiz olarak denemeyi ve tanıtmayı kabul edecek, bazılarına ise ödeme yapmanız gerekecek. Ödeme yaptığınız influencer’lar büyük olasılıkla daha pahalı olacak ancak daha büyük bir kitleye sahip olacak.

Yukarıda sizinle sadece domain ve hosting satın alarak nasıl e-ticaret mağazası açabileceğinizi adım adım paylaştık. E-ticaret ile ilgili merak ettiğiniz farklı şeyler varsa, yorum bölümünde bize yazın. İçeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın

Domain Sorgulama