Blog » Domain & Hosting » Mükemmel Domain Adı İçin 15 Ücretsiz Araç

Mükemmel Domain Adı İçin 15 Ücretsiz Araç

Domain nedir, nasıl alınır? Domain sorgulama nasıl yapılır? Domain türleri nelerdir? Domain adı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ve ücretsiz araçlar...
Hosting Fiyatları

Domain Nedir?

Alan adı anlamına gelen domain; bir web sitesinin internet kimlik numarası olan IP adresini metne çevirerek, kullanıcılar açısından akılda kalıcı ve kolay yazılabilir hâle getiren isimdir. Domain, bir web sitesinin internetteki adını ve adresini tanımlar.

domain nedir

Domain Nasıl Alınır? Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kişisel veya kurumsal web sitesi açmak için öncelikle bir domain satın almanız gerekir. Domain satın alma olarak bilinen işlem aslında, en az 1 yıl en fazla 10 yıl süre ile o alan adını kiralayarak kaydını üstüne almaktır. Tescil süresi bittiğinde yenileme talebinde bulunabilirsiniz. İstediğiniz domainin müsait olup olmadığını veya tescil bitiş tarihini Whois Domain Sorgulama işlemi ile öğrenebilirsiniz.

domain sorgulama

Domain türleri nelerdir?

İlk domain, 15 Mart 1985 tarihinde symbolics.com adı ile kayıt ettirildi. 2019 yılı itibariyle dünya çapında kayıtlı domain sayısı 351.4 milyon. 163 ülkede her gün 100.000’den fazla alan adı kayıt ettirilmeye devam ediyor. Günümüzde 1500’ü aşan domain uzantıları, gTLD (genel üst seviye alan adı) ve ccTLD (ülke kodlu alan adı) olmak üzere 2 ana kategoriye ayrılıyor. En yaygın domain türü, %43.59’luk oranla ticari organizasyonlar için üretilmiş olan .com uzantısıdır. Diğer popüler domain türleri ise; .net, .org, .gov, .info ve .edu uzantılarıdır.

Domain Adı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain, internetteki varlığınızı markalaştıran kimliktir. Bu yüzden kişisel ya da kurumsal web siteniz için amacınızı, sunduğunuz içerikleri, hizmetleri ve ürünleri doğru tanımlayan bir domain seçmeniz gerekir. Hedef kitlenize daha kolay ulaşabilmek, satışlarınızı ve bilinirliğinizi arttırmak için doğru bir alan adı belirlemelisiniz. Domain satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı kriterler vardır.

 • Ziyaretçileriniz açısından yazımı kolay, mümkün olduğunca kısa, net ve akılda kalıcı olmalı,
 • Web sitenizdeki içerikler, ürün, servis ve hizmetler hakkında fikir vermeli,
 • Google sıralama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için web sitenizdeki içerikleri ve hizmetleri tanımlayan ilgili anahtar kelimeleri içermeli,
 • Telaffuzu kolay, anlamlı ve dil kurallarına uygun olmalı,
 • Yasaklı kelimeleri içermemeli,
 • Telif hakkına giren marka isimleri kullanılmamalı,
 • Tire (-) gibi özel karakterler içermeyen yalın URL yapısına sahip olmalı,
 • Kültürel değerlere aykırı olmayan kelimeler seçilmeli,
 • Gereksiz tekrarlayan harf kullanılmamalı,
 • Marka kimliğini korumak için aynı alan adı ile diğer uzantılar da satın alınmalıdır.
mükemmel domain nasıl olmalı

Kusursuz Domain Adı Bulmak İçin Yararlanabileceğiniz Ücretsiz Araçlar

Alan adı satın alırken .com uzantısını tercih etmeniz, bilinirlik ve güvenirlik açısından fayda sağlayacaktır. Eğer belli bir ülkede faaliyet gösteren bir işletmeniz varsa, o ülkeye ait .tr benzeri bir uzantıyı satın almanız da önemlidir.

Web sitesi açmak için domain almanız yetmez, içeriklerinizi yayınlamak için hosting hizmeti de satın almalısınız. Bunun için web hosting hizmeti satın aldığınızda ücretsiz domain kaydı yaptırabileceğiniz firmaları seçebilirsiniz. Üstelik bazı firmalar, güvenliğiniz için önemli olan SSL sertifikasını da ücretsiz sunmaktadırlar.

domain adı

Domain adı seçerken kararsız kaldığınız ya da kreatif bir isim bulamadığınız durumlarda alan adı üreticisi olarak da bilinen, ücretsiz domain generator araçlarından faydalanabilirsiniz.

 1. nameboy
 2. isitwp
 3. shopify
 4. domainwheel
 5. bust a name
 6. domainsbot
 7. namestation
 8. panabee
 9. dot-o-mator
 10. namesmith
 11. domainpuzzler
 12. instantdomainsearch
 13. domaintyper
 14. namecheap
Domain Sorgulama