Domain Değeri Öğrenme ve Hesaplama

domain değeri
Hosting Fiyatları

Domain, online dünyada web sitenizi inşa edeceğiniz arazidir. Alan adınız üzerinde bir web sitesi oluşturmasanız dahi, alan adınız bazı kriterler doğrultusunda çok değerli olabilir. Domain değeri en fazla ne kadar olabilir ki diye düşünebilirsiniz. Peki alan adı değeri 2.5 milyar dolar olan cars.com‘un 872 milyon dolara satıldığını biliyor muydunuz?

Alan adı yatırımcılığı, az ya da çok farketmeksizin istediğiniz kadar domain satın almanıza olanak sağlar. Profesyonel alan adı yatırımcıları, açık arttırmalara katılarak ikinci el domain pazarındaki hazineleri kovalarlar. Dünyaca ünlü internet yatırımcısı ve domain kaşifi Frank Schilling, alan adı yatırımcılığına başlamak için geç olmadığını ve hâlâ sonsuz fırsatların yatırımcıları beklediğini söylüyor.

Yeni bir alan adı satın almak, mevcut alan adınızı yenilemek veya sahip olduğunuz alan adını satmak için domain değerini bilmeniz gerekir. Peki domain değerini belirleyen kriterler nelerdir?

domain değeri

Domain Değerini Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Domain değeri hesaplama, genellikle marka değerinden bağımsız olarak, ilgili alan adının özelliklerine göre yapılır. Alan adı değeri, piyasa satış verileri ile alan adı özelliklerinin algoritması çıkarılarak hesaplanır.

Domain değeri; alan adının yaşı, kelime sayısı, uzantı popülerliği, SEO değeri ve domainin anatomik yapısı (alfabetik, numerik) gibi ölçülebilir veriler üzerinden tahmini olarak hesaplanır.

1. Domain Uzantısı

Dünya çapında en çok tercih edilen uzantı türü .com uzantısıdır. Bu sebeple .com uzantısına sahip alan adları, .net ve .org gibi uzantılara sahip alan adlarına kıyasla daha değerlidir.

domain değeri

2. Domain Yaşı

Uzun yıllar önce kaydedilmiş bir domain, yeni alınmış bir alan adına kıyasla daha değerlidir. Alan adının yaşam döngüsü uzadıkça domain değeri artar ve daha yüksek fiyatlardan alıcı bulur.

3. Domain Uzunluğu

Uzun, karmaşık ya da anlamsız kelimelerden oluşan alan adları, kullanıcının hatırlaması açısından zor olduğu için pek tercih edilmez. Bu yüzden, kısa veya tek kelimeden oluşan alan adları daha değerlidir.

alan adı değeri hesaplama

4. Domain Yapısı

Alan adı satın alırken harf, rakam veya tire gibi ayırıcı işaretler kullanabilirsiniz. Fakat yazımı ve hatırlanması zor olduğu için bu tür alan adları pek tercih edilmez. Bu yüzden alfabetik yapıya sahip domainler, numerik veya ayırıcı işaretler içeren alan adlarına kıyasla daha değerlidir.

domain değeri hesaplama

5. Domain Popülerliği

Yüksek aranma hacmine sahip, sık kullanılan ve popüler alan adları, çok daha yüksek fiyatlardan alıcı bulur. Popüler domainler, her zaman daha değerlidir.

domain değeri

Domain Değeri Hesaplama Araçları

Alan adı yatırımcısı olmak veya sahip olduğunuz alan adının değerini öğrenmek istiyorsunuz. İnternetteki gayrimenkulünüz olan alan adınızın değerini, aşağıdaki listede yer alan ücretsiz hesaplama araçları ile öğrenebilirsiniz.

Domain Sorgulama