Blog » Startup/KOBİ » Marka Tescili Nedir, Nasıl Yapılır, Avantajları Nelerdir?

Marka Tescili Nedir, Nasıl Yapılır, Avantajları Nelerdir?

Hosting Fiyatları

Marka; belli kategorilerde ürün, hizmet ve servis satışı yapan bir işletmenin, diğer firmalardan ve bu firmaların ürünlerinden ayırt edilmesini sağlayan simgedir. Marka, işletmenin ticari hayattaki kimliğini tanımlayan parmak izidir.

marka tescili

Markanın adı, logosu, özel işaret ve sembolleri ile ürünlerin şekli, rengi, ambalajı dahil tüm simgeler markayı oluşturan öğelerdendir. 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye göre markalar; ortak marka, garanti markası, ticaret markası ve hizmet markası olmak üzere 4’e ayrılır. Marka türü ne olursa olsun, marka kimliğini koruma altına almak için tescil işleminin yapılması gerekir.

marka tescili

Marka Tescili Nedir?

Marka tescili; markanın ürün, servis ve hizmetlerine dair tanıtım, satış ve pazarlama gibi tüm faaliyetlerin sadece marka tarafından yapılmasını sağlayan, hak sahibi olmayan üçüncü taraflar tarafından kullanımını yasaklayarak markayı koruma altına bir sistemdir.

Marka tescili yaptıran işletmeler, 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında bazı haklara sahip olurlar.

 • Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerlerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya tescilli markanın ayırt edici karakterine zarar verecek nitelikteki herhangi bir işaretin izinsiz kullanılmasının önlenmesini isteme,
 • Tescilin hukuki olarak sağlayacağı tescilli bir markanın başkasına devir edilebilmesi, miras yolu ile intikal edilebilmesi, kullanma hakkının lisans konusu olabilmesi, rehin ve teminat olarak gösterilebilmesi.
marka tescili nedir

Marka Tescili Neden Yaptırmalıyım? Avantajları Nelerdir?

Marka tescili ile markanın kimliği yasal olarak koruma altına alınır. Marka adının, hak sahibi olmayan kişi ve kurumlar tarafında kullanılması durumunda, marka tescilini yaptırmış firma sahibi dava açarak itiraz etme hakkını saklı tutar. Böylelikle hem marka itibarının zedelenmesi hem de haksız kazanç elde edilmesi engellenir.

Türkiye’de ticari faaliyetler yürüten markaların com.tr uzantılı domain (alan kaydı) alabilmeleri için marka tescili yaptırmaları gerekir. Alan adının sonunda yer alan com.tr uzantısı, sadece kurum onayıyla alınabildiği için markaya güven ve prestij kazandırır. Aynı zamanda com.tr uzantısı, Google arama motoru tarafından da sevildiği için SEO çalışmalarınıza olumlu katkı sağlar. com.tr uzantısının yanı sıra org.tr, bel.tr, av.tr, k12.tr gibi bazı .tr uzantılı üst alan adları (TLD) için tescil belgesi ibraz etmek zorunludur.

marka tescili

Markanız için .com.tr uzantılı bir domain satın almak için hosting firmanıza aşağıdaki belgeleri iletmeniz gerekir.

 • Ticari faaliyet belgesi
 • Ticari sicil belgesi
 • Oda Sicil Kayıt Belgesi
 • Türkiye Ticari Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış olan ticari unvanın belgeleri
 • Marka Başvuru Belgesi
 • Marka Tescil Belgesi
 • Esnaf ve Sanatkârlar Odası’ndan Sicil Tasdiknamesi
marka tescili

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescili, Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden yapılır. Tescil yaptıran markalar 10 yıl süreli koruma hakkına sahip olurlar. Süre bitiminde yeniden başvurarak marka tescil süresini uzatabilirsiniz. Marka tescil süreci yaklaşık 6 – 12 ay sürer. Marka tescil işlemi, 5 temel adımda tamamlanır.

 • Türk Patent ve Marka Kurumu’na marka tescili başvurusu yapılır.
 • Başvuru, TPE tarafından sınıflandırılarak incelenir.
 • Başvuru, itirazların ortaya çıkma ihtimaline karşı 4 ay süre ile bültende yayınlanır.
 • Marka hakkında itiraz yapıldıysa, bu itirazlar incelenerek değerlendirmeye alınır.
 • Herhangi bir itiraz yapılmadıysa veya itirazlar marka lehine sonuçlandıysa, TPE marka tescili için belgeleri düzenler.
 • Marka tescil belgesi için son harç ödemesi yapılır.
 • Markanız tescil edilerek onaylanır ve marka tescil belgeniz tarafınıza iletilir.
patent tescil aşamaları

Marka tescili, patent sorgulama ve başvuru işlemlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Domain Sorgulama
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
instagram beğeni satın al
instagram beğeni satın al
8 Ocak 2020 16:15

Teşekkürler..

Anonim
Anonim
27 Ekim 2020 16:42

Visitor Rating: 5 Stars