Marka Tescili Nedir, Nasıl Yapılır, Avantajları Nelerdir?

marka tescil patent
Hosting Fiyatları

Marka; belli kategorilerde ürün, hizmet ve servis satışı yapan bir işletmenin, diğer firmalardan ve bu firmaların ürünlerinden ayırt edilmesini sağlayan simgedir. Marka, işletmenin ticari hayattaki kimliğini tanımlayan parmak izidir.

marka tescili

Markanın adı, logosu, özel işaret ve sembolleri ile ürünlerin şekli, rengi, ambalajı dahil tüm simgeler markayı oluşturan öğelerdendir. 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye göre markalar; ortak marka, garanti markası, ticaret markası ve hizmet markası olmak üzere 4’e ayrılır. Marka türü ne olursa olsun, marka kimliğini koruma altına almak için tescil işleminin yapılması gerekir.

marka tescili

Marka İsmi Bulma

Marka ismi bulurken akılda tutulması gereken birkaç yararlı ipucu aşağıdaki şekildedir:

1. Açıklayıcı olun ama çok genel veya belirsiz değil

Çok belirsiz veya çok anlamlı bir isim seçmeyin. İstanbul Yemek Servisi gibi genel isimler sadece sıkıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hatırlaması da kolay değildir. Ayrıca, diğer sağlayıcılarla çok fazla benzerlik göstermenize neden olur.

2. İlgili kelimeleri yaratıcı bir şekilde kullanın

İşletmenizin adına anahtar kelimeler doldurmaya kalkışmayın. General Motors gibi basit anahtar kelimeler kullanmak artık işe yaramıyor. Ancak, işletmenizin ne hakkında olduğunu ifade etmesi koşuluyla, ilgili anahtar kelimelerin biraz değiştirilmiş şeklini seçmek genellikle çok iyi sonuç verir.

Akılda kalıcı işletme adları oluşturmanın en iyi yollarından biri, sunduğunuz hizmetle ilgili yaygın kullanılan kelimelerin alternatif versiyonlarını kullanmaktır. 

3. Basit tutun

Çok uzun veya karmaşık bir marka ismi seçmeyin. Çünkü işletme adınız, müşterilerinize çekici hale gelmelidir. Kulağa hoş, tanıdık gelmeli ve olumlu duygular uyandırmalıdır. Ayrıca telaffuzu ve hatırlanması da kolay olmalıdır.

4. Rakiplerinizi kopyalamayın

Sektörünüzdeki diğer işletmelere çok benzeyen bir isim seçmekten kaçının. Bu, marka imajının orijinal görünmemesi anlamına gelebilir. Ayrıca, potansiyel müşterilerin işletmenizi rakiplerinizle karıştırmasına da neden olabilir.

5. Kendi adınızı kullanmaktan kaçının

Yerleşik bir marka değilseniz, kendi adınızı markanızda kullanmaktan kaçının. Çünkü adınız işletmeniz hakkında ve potansiyel müşteriler için pek bir şey ifade etmez. Bu, gelecekte işletmenizi satmak veya genişletmek istediğinizde sorunlara neden olabilir.

6. Ölçeklenebilir bir isim seçin

İşinizi büyütebileceğinizi göz önüne alarak bir isim seçin. Örneğin, sadece kitap satıyorsanız, bir gün kırtasiye ürünleri veya aksesuarları da satabileceğinizi hesaba katın. Ayrıca, hizmetiniz belirli bir bölgede bulunuyorsa, diğer şehirlere doğru da büyüme sağlayabilirsiniz. Bu nedenle, gelecekteki büyümenizi kapsayabilecek ölçeklenebilir bir isim seçin.

7. İlgili bir alan adınız olduğundan emin olun

İsim seçeneklerinizi daralttıktan sonra kullanmak istediğiniz ismin uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Bu noktada ismin zaten bir ticari marka olarak kayıtlı olup olmadığını veya başka bir işletme tarafından satın alınıp alınmadığını kontrol edin. Çevrimiçi bir varlığa sahip olmayı planlıyorsanız, bir alan adı kontrolü yaparak istediğiniz alan adının kullanılabilir olduğundan emin olun.

8. Kısaltma kullanmaktan kaçının

Birçok büyük şirket, IBM ve KFC gibi adlarının kısaltmalarını kullanır. Ancak işinizin başlangıcında, hedefiniz sadece markanızı oluşturmak olmalıdır, kısaltmalar yalnızca potansiyel müşterilerinizin kafasını karıştıracaktır. Ayrıca, işletmenizin kısaltmasının başka bir marka ile eşleşme olasılığı yüksektir. Bu da arama motorlarında sıralama almanızı zorlaştırır.

Okumanızı Öneririz: Marka İsmi Bulma, Akılda Kalıcı Marka Adı Nasıl Bulunur?

Marka Tescili Nedir?

Marka tescili; markanın ürün, servis ve hizmetlerine dair tanıtım, satış ve pazarlama gibi tüm faaliyetlerin sadece marka tarafından yapılmasını sağlayan, hak sahibi olmayan üçüncü taraflar tarafından kullanımını yasaklayarak markayı koruma altına bir sistemdir.

Marka tescili yaptıran işletmeler, 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında bazı haklara sahip olurlar.

 • Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerlerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya tescilli markanın ayırt edici karakterine zarar verecek nitelikteki herhangi bir işaretin izinsiz kullanılmasının önlenmesini isteme,
 • Tescilin hukuki olarak sağlayacağı tescilli bir markanın başkasına devir edilebilmesi, miras yolu ile intikal edilebilmesi, kullanma hakkının lisans konusu olabilmesi, rehin ve teminat olarak gösterilebilmesi.
marka tescili nedir

Endüstriyel Marka Tescili Nedir?

Endüstriyel tasarım, ürettiğiniz bir ürünün marka ve tasarımını benzersiz kılan tüm niteliklerinin; boyut, şekil, renk, yapısal farklılık gibi tescillenmesi ve korunması işlemidir. Bu işlem, belirli bir ürünün veya markanın diğerleri arasından belirgin bir şekilde fark edilebilir olmasını sağlar.

Bu tescil süreci, bir ürünün veya markanın özgün tasarımını ve marka kimliğini korur ve bu özgünlüğü yasal bir çerçevede güvence altına alır. Bu süreç, ürünün veya markanın belirli bir ölçü, şekil, renk, biçim veya herhangi bir yapısal farklılık gibi özelliklerini belirlemek ve bu özellikleri yasal bir çerçevede korumak için kullanılır.

Endüstriyel marka tescilinin amacı, bir ürünün veya markanın özelliklerini belirgin ve ayırt edilebilir kılmak, diğer ürünler ve markalar arasında farkını ortaya koymak ve ayrıca bu özelliklerin taklit edilmesini veya haksız rekabeti önlemektir. Bu nedenle, endüstriyel marka tescili, bir ürünün veya markanın kimliğini ve özgünlüğünü yasal bir çerçevede koruma altına alır.

Marka Tescili Ne İşe Yarar?

Aşağıda, marka tescili yaptırmanın beş avantajını bulabilirsiniz:

 • Mal veya hizmet satışı ile bağlantılı olarak kullanılan tescilsiz ticari markaların bir miktar yasal koruması olsa da, birisinin eserinizi kopyalaması veya ihlal etmesi durumunda ispat yükü çok daha fazladır. Kayıtlı bir ticari markaya sahip olmak, işletme sahibine varsayılan mülkiyet dahil olmak üzere ek korumalar sağlar ve ispat yükünü azaltır.
 • Markanızı tescil ettirerek, markanızın diğer tescilli markalara benzememesini sağlarsınız. Yanlışlıkla başka birinin adını veya ticari markasını ihlal ederseniz, tescilli ticari marka sahibi tarafından dava edilebilir, yasal ücretler ve para cezaları ödemeniz ve ayrıca tescilsiz marka kapsamında elde edilen tüm kazançlardan vazgeçmeniz gerekebilir. Ayrıca tescilli markanın sahibine tazminat ödemek zorunda kalabilirsiniz. Daha sonra şirketinizi yeniden adlandırmanız veya yeni bir logo oluşturmanız gerekirse, yeni pazarlama malzemeleri için daha da fazla para kaybedersiniz. Ayrıca, ürününüz veya kimliğiniz konusunda ortaya çıkan kafa karışıklığından müşterilerinizi de kaybetmeniz olasıdır.
 • Markanın tescil edilmesi, diğer şirketlerin benzer bir markaya sahip olmamasını sağlar ve şirketinize söz konusu marka altında faaliyet gösterme ve pazarlama konusunda münhasır haklar verir.
 • Ticari markanız, onu ihlal eden herkese karşı yasal işlem hakkı sağlar. 
 • Şirketiniz diğer ülkelere açılmak istiyorsa, marka tescilinizi yabancı ticari marka başvurusu için de kullanabilirsiniz.

Marka Tescili Neden Önemlidir?

Şirketinizin, markanızın, ürününüzün veya hizmetinizin diğerlerinden farklı olmasını istiyorsanız, markanızı tescil ettirmeniz gerekir. Ticari markanızı kaydettirmek, pazarda hiç kimsenin ürününüzü veya hizmetinizi taklit etmemesini sağlayarak yeniden markalama ihtiyacını ortadan kaldırır. Ek olarak, fikri mülkiyetinizi korumak ve haklarınızı güvence altına almak istiyorsanız, bir ticari marka tescili yapmak çok önemlidir. Bu yüzden her girişimci, ticari marka tescili ile gelen sayısız avantajın farkında olmalıdır.

Marka Tescili Neden Yaptırmalıyım? Avantajları Nelerdir?

Marka tescili ile markanın kimliği yasal olarak koruma altına alınır. Marka adının, hak sahibi olmayan kişi ve kurumlar tarafında kullanılması durumunda, marka tescilini yaptırmış firma sahibi dava açarak itiraz etme hakkını saklı tutar. Böylelikle hem marka itibarının zedelenmesi hem de haksız kazanç elde edilmesi engellenir.

Türkiye’de ticari faaliyetler yürüten markaların com.tr uzantılı domain (alan kaydı) alabilmeleri için marka tescili yaptırmaları gerekir. Alan adının sonunda yer alan com.tr uzantısı, sadece kurum onayıyla alınabildiği için markaya güven ve prestij kazandırır. Aynı zamanda com.tr uzantısı, Google arama motoru tarafından da sevildiği için SEO çalışmalarınıza olumlu katkı sağlar. com.tr uzantısının yanı sıra org.tr, bel.tr, av.tr, k12.tr gibi bazı .tr uzantılı üst alan adları (TLD) için tescil belgesi ibraz etmek zorunludur.

marka tescili

Markanız için .com.tr uzantılı bir domain satın almak için hosting firmanıza aşağıdaki belgeleri iletmeniz gerekir.

 • Ticari faaliyet belgesi
 • Ticari sicil belgesi
 • Oda Sicil Kayıt Belgesi
 • Türkiye Ticari Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış olan ticari unvanın belgeleri
 • Marka Başvuru Belgesi
 • Marka Tescil Belgesi
 • Esnaf ve Sanatkârlar Odası’ndan Sicil Tasdiknamesi
marka tescili

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescili, Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden yapılır. Tescil yaptıran markalar 10 yıl süreli koruma hakkına sahip olurlar. Süre bitiminde yeniden başvurarak marka tescil süresini uzatabilirsiniz. Marka tescil süreci yaklaşık 6 – 12 ay sürer. Marka tescil işlemi, 5 temel adımda tamamlanır.

 • Türk Patent ve Marka Kurumu’na marka tescili başvurusu yapılır.
 • Başvuru, TPE tarafından sınıflandırılarak incelenir.
 • Başvuru, itirazların ortaya çıkma ihtimaline karşı 4 ay süre ile bültende yayınlanır.
 • Marka hakkında itiraz yapıldıysa, bu itirazlar incelenerek değerlendirmeye alınır.
 • Herhangi bir itiraz yapılmadıysa veya itirazlar marka lehine sonuçlandıysa, TPE marka tescili için belgeleri düzenler.
 • Marka tescil belgesi için son harç ödemesi yapılır.
 • Markanız tescil edilerek onaylanır ve marka tescil belgeniz tarafınıza iletilir.
patent tescil aşamaları

Marka tescili, patent sorgulama ve başvuru işlemlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz: https://www.hosting.com.tr/marka-tescili/

Marka Tescili İçin Gerekli Belgeler

Eğer marka tescil başvurunuzu bireysel olarak yapmayı planlıyorsanız, aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekir:

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızın fotokopisi
 • Temsil yetkisi veren vekâletname
 • Markanızın örneği (Logo, sembol vb.)
 • Başvuru ücretinin yatırıldığına dair belge

Eğer tescil başvurunuzu bir tüzel kişi (Anonim Şirket veya Limited Şirket) olarak yapmayı planlıyorsanız, aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekmektedir:

 • Vergi levhası fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi
 • Markanızın örneği (Logo, sembol vb.)
 • Temsil yetkisi veren vekâletname 
 • Başvuru ücretinin yatırıldığına dair belge

Marka Tescili Neleri Kapsar?

Bir ticari markanın tescili size, ürünlerinizi tanımlayan ve mal veya hizmetlerinizi diğerlerinden ayıran adlar, logolar, renkler, resimler, desenler, şekiller, mal ambalajları veya sesler gibi ayırt edici işaretler üzerinde münhasır haklar verir.

Marka Tescili Nerede Yapılır?

Marka tescili alabilmek için bazı özel gereksinim ve adımlar bulunmaktadır. Bu adımların tümü başarıyla tamamlandığında, marka tescil hakkı kazanılır. Marka kayıt süreci, başvurunun Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılmasıyla başlar ve tüm işlemler bu kurumun kontrolünde gerçekleştirilir.

Marka Tescil Başvurusu Ne Kadar Sürer?

Eğer herhangi bir itiraz durumu oluşmazsa, marka tescil başvurusunun işleme alınması ve sonuçlanması genellikle 6-8 ayı bulabilir. Markanın tescil süresi ise 10 yıldır. Bu sürenin sonunda marka tescili yenilenebilir. Yenileme işlemi, koruma süresinin dolmasına altı ay kala yapılırsa, ödenecek ücret daha az olur. Ancak, koruma süresinin bitiminden 6 ay sonra yapılan yenileme başvuruları da geçerlidir. Fakat bu durumda ödenecek ücret miktarı yükselecektir.

Marka Tescili Almak İçin Şirket Gerekli Mi?

Hayır, marka tescili için bir şirkete ihtiyacınız yoktur. Bir ticari markayı tescil ettirebilmek için Türkiye’de bir adresinizin olması ve gerçek kişi olmanız yeterlidir. Eğer bir şirketseniz, kendi markanız için ya da bireysel olarak da başvuru yapabilirsiniz.

Marka Tescil Koruması Ne Zaman Başlar?

Bir markanın tescil süreci, başvurunun yapıldığı tarih ve saat itibariyle birlikte devreye girer. Yani, markanın tescili, başvurunun tam olarak yapıldığı zamanı baz alır ve bu andan itibaren marka hakkının korunması süreci başlar. Bu süreçte, markanın sahibi, markanın kapsamına dahil olan tüm haklarından yararlanabilir.

Marka tescili yapıldıktan sonra marka hakkının korunma süresi 10 yıl boyunca devam eder. Bu süre zarfında, tescilli markanın sahibi, markanın tescilinden doğan tüm haklarından tam anlamıyla yararlanma hakkına sahiptir. Bu haklar arasında markanın kullanımı, markanın lisanslanması veya markanın başkaları tarafından kullanılmasının yasaklanması gibi haklar bulunur.

Bu 10 yıllık süre boyunca, marka sahibi markanın tescilinden kaynaklanan bu hakları, herhangi bir kısıtlama olmaksızın kullanabilir. Ancak, bu 10 yıllık sürenin sonunda, marka sahibi markanın tescilini yenilemek isteyebilir. Bu durumda, marka sahibi, markanın tescil süresini yeniden başlatmak için gerekli işlemleri yapmalıdır. Bu yenileme süreci, markanın tescilinin süresiz olarak korunmasını sağlar, böylece marka sahibi, markanın tescilinden doğan haklarını sürekli olarak koruyabilir.

Marka Tescili Yenilenir Mi?

Bir ticari marka tescili yalnızca on yıl süreyle geçerlidir. Yasal olarak bağlayıcı bir marka sahibi olmak istiyorsanız, markayı yenilemeniz gerekmektedir. Marka yenileme, markaya ilişkin tüm hakların uzatılmasını sağlar. Marka sahibinin geçerlilik süresi sona erdikten sonra markasını yenilememesi durumunda marka geçerliliğini kaybeder. Bu nedenle, marka sahibi, marka tescili ile gelen herhangi bir korumaya sahip olmaz.

Marka Tescili Kaç Yıl Geçerlidir?

Marka tescili 10 yıllık yenileme koşuluyla birlikte tescil tarihinden itibaren 10 yıl sürer. Bir ticari marka tescili, sahibi tarafından gerekli tüm belgeler zamanında verilirse, tescil sonrası yenileme için yasal gereklilikleri karşıladığı sürece potansiyel olarak sınırsız ardışık on yıllık dönemler için yürürlükte kalabilir.

Marka Tescili Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Marka tescili sorgulama ve başvuru işlemlerini linke tıklayarak Türk Patent ve Marka Kurumu adresi üzerinden yapabilirsiniz. Bunun dışında eğer başvuruyu ve sorgulama işlemlerini sizin yerinize başkasının takip etmesini istiyorsanız, profesyonel hizmet veren özel patent bürolarından yardım alabilirsiniz.

Marka Tescil Başvurusu Reddedilirse Tekrar Başvuru Yapılabilir mi?

Marka tescil sürecinde, Türk Standartları Enstitüsü tarafından marka başvurusunun kabul edilmesi mümkün olduğu gibi çeşitli sebeplerden dolayı ret kararı da alınabilir. Ret kararının verilmesine neden olan faktörler arasında, başvurulan markanın diğer markalarla yeterince farklılaşmamış olması veya başka bir markayla benzer veya aynı nitelikleri taşıması gibi durumlar bulunabilir.

Marka tescil başvurusunun reddine karşı belirli prosedürler çerçevesinde itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. İmza eksikliği, vekaletname noksanlığı gibi durumlar, ret kararının verilmesine sebep olabilir. Ancak bu tür durumlarda, yasal süreçler aracılığıyla başvurunuzun tekrar değerlendirilmesini sağlamak mümkündür. Bu süreçte, patent ve marka tescili konusunda uzmanlaşmış kurumlarla iş birliği yapmanız size yardımcı olabilir.

Eksiklikler giderildikten sonra marka tescil başvurunuzu yeniden yapabilir ve başvurunuz onaylandığı takdirde tescil belgenizi alabilirsiniz.

Patent Nedir? Marka Tescili vs. Patent Arasındaki Farklar

Patent buluşları korur. Bu buluşlar, yeni ve faydalı süreçleri, makineleri, imalatları, madde bileşimlerini ve bunlara yönelik iyileştirmeleri içerebilir. Patentin birincil amacı, teknolojik gelişmelerin inovasyonunu ve ticarileştirilmesini teşvik etmektir. Patent, mucitleri belirli münhasır haklar karşılığında buluşlarını kamuya açıklamaya teşvik eder.

Bir ticari marka, bir ürünü veya markayı diğerlerinden ayırt etmek ve tanımlamak için kullanılır. Patent, başkalarının belirli bir ürünü yapmasını ve satmasını engellerken, bir ticari marka, belirli bir ürünü belirtmek için kullanılan belirli kelimelere, ifadelere veya resimlere münhasır haklar sağlar.

Marka TesciliPatent
TanımMarka, firmaların ürünlerini veya hizmetlerini rakiplerinden ayırt etmek için kullandıkları bir sembol anlamına gelir.Patent, yeni ve yararlı bir buluş üzerinde belirli bir süre için devlet tarafından verilen tekel olarak tanımlanır.
UygulanabilirlikÜrünü sunan markayı temsil eden mallar üzerindeki işaretler veya semboller.Her türlü buluş
Neler Korunur?Bir tarafın mallarının kaynağını diğerlerinden ayıran ve tanımlayan herhangi bir kelime, sembol veya tasarımı korur.Süreçler, makineler, imalatlar, madde bileşimleri gibi icatlar ve bunlara yönelik iyileştirmeleri korur.
Koruma GereksinimleriAyırt edici bir işaret olmalıdır (yani, belirli bir malın kaynağını tanımlayabilmelidir).Bir buluş yeni, kullanışlı ve açık olmamalıdır.
Verilen HaklarMal veya hizmetin menşei konusunda karıştırılma ihtimali yaratacak şekilde markayı kullanma ve benzer markaları başkaları tarafından kullanılmasına engel olma hakkı sunar.Başkalarının patentli buluş yapmasını, kullanarak satmasını veya ithal etmesini engelleme hakkı sunar.
ÖrnekAlkolsüz içecekler için Coca-Cola®Yeni tip hibrit motor
Faydaları Nelerdir?Markanın başkaları tarafından izinsiz tescil edilmesini önler ve sizinkine benzer bir markanın ilgili mal veya hizmetlerle başkalarının kullanmasını engellemenize yardımcı olur.Buluşları ve süreçleri, mucidin izni olmadan kopyalayan, yapan, kullanan veya satan diğer taraflardan korur.
Domain Sorgulama