Domain

Düşen Domain Yatırımcıları İçin En İyi 5 Site

Hosting Fiyatları

Bir alan adı aldığınız zaman, o alan adı sonsuza dek sizin olmaz. Aldığınız alan adı için yıllık bir ücret ödersiniz. Son kullanma tarihi olan bir ürün gibi düşünün, son kullanma tarihi olmadan domain de alamazsınız. Belirtilen sürenin sona ermesi ile birlikte yeniden ödeme yapmazsanız, bu alan adı üzerindeki haklarınızı kaybedersiniz. Alan adınız belirli bir süre sonunda bir kez daha satışa çıkar ve isteyen herkes alan adınızı satın alabilir. 

Düşen Domain (Alan Adı) Nedir?

Süresi dolmuş yani düşen domainler; kişiler, işletmeler veya kuruluşlar tarafından kaydedilen ancak sözleşme süresi sona erdikten sonra yenilenmeyen veya kasıtlı olarak feshedilen alan adlarıdır. 

Bir web projesinin başarısız olması gibi birçok nedenden dolayı alan adı artık umursanmayabilir ve bu durumda domain düşer. Bir domain düştüğünde, yeniden kayıt için uygun hale gelir.

Düşen Domain (Alan Adı) Nedir?

Süresi Dolmuş Alan Adları Ne Zaman Değerli Olur?

Süresi dolmuş bir alan adı kendiliğinden, doğal olarak değerli değildir. Ancak, aşağıdaki durumlarda değerli olurlar:

Birden fazla uzantıda kayıtlı olma: Birçok farklı işletme veya kişi aynı alan adını .net, .org ve .biz gibi uzantılara kaydettirir. Bu durum alan adına talep olduğu anlamına gelir. Diğer uzantıların sahiplerinden biri, eşleşen alan adını farklı bir uzantıda satın almak isteyebilir.

Sözlük kelimeleri: Çoğu şirket bir anahtar kelime üzerinden bir alan adı aradığından, alan adı yatırımcıları da içinde sözlük sözcükleri olan alan adları arar. Ayrıca, ‘kripto’ gibi gündemde olan belirli anahtar kelimeler de yatırımcıların radarındadır.

Kısa çizgi: Kısa çizgiler genellikle değerli alan adlarında bulunmaz. Bu nedenle süresi dolmuş bir alan adı ararken, içinde kısa çizgi bulunan alan adlarını es geçmeniz gerekir.

Süresi Dolmuş Alan Adları Ne Zaman Değerli Olur?

Arama trafiği olan anahtar kelimeler: Arama terimleriyle eşleşen alan adları genellikle yüksek talep görür. Her alan adındaki anahtar kelimeler için Google arama hacmini çeşitli araçlar sayesinde görebilirsiniz.

Eski alan adı: Alan adının kendi başına yaşı, alan adını daha değerli kılmaz. Fakat en iyi alan adlarının çoğu baya eski tarihlerde kaydedilmiştir. Son bir veya iki yılda kaydedilmiş olanları işin içine dahil etmemek, çok sayıda düşük kaliteli alan adını ortadan kaldırır.

Kısa alan adı: İnsanlar daha kısa alan adları kullanmak ister. Birçok alan adı yatırımcısı, aramalarını alan adındaki kelime sayısı veya karakter sayısı bakımından çok uzun olmayan adlarla sınırlar.

Süresi Dolmuş Alan Adlarını Satın Almanın Avantajları Nelerdir?

Bazı insanlar yeni bir alan adı satın almayı ve web site çalışmaları için temiz bir sayfa açmayı tercih ederken, bazıları ise geçmişte iyi yapılandırılmış ama süresi dolmuş alan adlarının markasını güçlendirebileceğini bilir. Özellikle güvenilir bir sayfa sıralaması sağlaması, süresi dolmuş alan adı satın almanın en önemli avantajlardan biridir. Ayrıca, backlink oluşturuyorsanız ve sitenizi optimize ediyorsanız, alan adının önceki sahibi tarafından yapılmış bir backlink çalışması işinizi daha kolay hale getirir.

Süresi Dolmuş Alan Adlarını Nasıl Kullanabilirsiniz?

Süresi dolmuş bir alan adı satın almak istiyorsanız ve bu alan adını nasıl kullanabileceğinizin farkında değilseniz, aşağıda verilen üç seçenekten birini seçebilirsiniz:

301 Yönlendirme

Mevcut sitenizle aynı sektöre ve aynı anahtar kelimelere sahip olan eski bir alan adı arayın. Bu, muhtemelen yeni bir site kurmaya kıyasla daha karlı olacaktır. Yeni sitenizi ilgili sitelerden geri bağlantıları olan siteye yönlendirirseniz, kesinlikle sayfa sıralamasında daha üst sıralarda yer alırsınız.

Zaman, para ve çabadan tasarruf etmek istiyorsanız, 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz.

Mikro Site Oluşturma

Eski bir alan adıyla, yeni sitenize trafik çekmek için bir mikro site oluşturabilirsiniz. Önemli miktarda trafiğe sahip bu mikro site, mevcut sitenize trafik gönderebilir.

Bu mikro siteden web sitenize backlink oluşturmak, sayfa sıralamanızı artırmanın en iyi yollarından biridir. Trafiği çekmek için mikro siteyi kullanıyorsanız daha iyi ve daha hızlı bir sıralamaya sahip olursunuz. Bu yöntem, 301 yönlendirme yönteminden daha iyidir.

Özel Blog Ağı

Süresi dolmuş bir alan adını kullanmanın en güçlü ve karlı yoludur. Bir restoran sahibi olduğunuzu düşünün. Süresi dolmuş bir alan adı kullanmak, yüksek bir üne sahip başka bir restoran satın almak ve her ikisini de kullanmak gibi. Tek yapmanız gereken, mevcut sitenizle aynı nişe sahip olan alan adını bulmaktır.

Bu siteyi özel bir blog ağı olarak kullanabilir ve mevcut sitenizde kullandığınız içerik, resim veya metinleri buraya girebilirsiniz. Ürünlerinizi her iki sitenizde aynı anda satabilir ve daha iyi sonuçlar veya sıralamalar elde edebilirsiniz

Domain Yatırımcıları İçin En İyi 5 Site

Her gün farklı bir nedenden dolayı yüzlerce hatta binlerce domain düşüyor. Alan adı sahipleri domainlerini yenilemeyi unutuyor ya da artık satın aldıkları bu domain üzerinde daha fazla çalışmak istemiyorlar. Böyle durumlarda domain yatırımcıları işlerine yarayacağını düşündüğü domainleri satın alıyor.

Peki düşen domainleri görebilecekleri ve farklı analizler yapacakları platformlarını nasıl buluyorlar?

İşte süresi dolmuş alanları izlemenize, bulmanıza ve satın almanıza yardımcı olacak en iyi sitelerden bazıları:

1. ExpiredDomains.net

Süresi dolmuş alan adlarındaki, PR’ın, backlink’in ve SEO’nun değerini anlayanlardansanız ve düşen domainlerle ile ilgili tek bir noktadan çözüme ulaşmak istiyorsanız, Expireddomains.net süresi dolmuş bir alan adına ilişkin tüm bilgileri bulmak için kesinlikle doğru yerdir.

düşen domain sitesi expired domains

ExpiredDomains.net ile; pazar yeri (marketplace), süresi dolmak üzere, süresi dolmuş ve silinmiş alan adlarını aramak için veritabanında ücretsiz şekilde arama yapabilirsiniz.

ExpiredDomains.Net kullanmanın en büyük avantajlarından biri “Arama Filtresi”dir. Kelimenin tam anlamıyla milyonlarca alan adı olduğu için spam’ı olabildiğince uzak tutmak adına aramalarınızı daraltmanız gerekir.

2. FreshDrop.com

Satın almayı planladığınız alan adında çeşitli özellikler arıyor olabilirsiniz. FresDrop, ana sayfa üstünde yer alan kolay filtre ve arama seçenekleriyle sizi istediğiniz özellikteki domainlerle buluşturur. Çok kolay bir kullanıma sahip olduğu için zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

düşen domain sitesi freshdrop

FresDrop için kullanımı çok kolay dedik. Hemen kısa bir örnekle nasıl kullanacağınızı açıklayalım. Hedef anahtar kelimeniz ”hosting” olsun. Önce arama kutucuğuna hosting kelimesini girin. Daha sonra aşağıdaki arama filtrelerini aradığınız domainin özelliklerine göre seçin (domain yaşı, domain karakter sayısı, indekslenen sayfa sayısı vb.). Son olarak sağda bulunan ”Go” tuşuna basın. Sonuçlarınız, arama tablosunun altında listelenecektir.

Listeden istediğiniz domainin üzerine tıkladığınızda; bitiş süresine, fiyatına ve SEO ile ilgili verilere ulaşabilirsiniz.

3. DomCop

Süresi dolmuş alan adlarını listeleyen DomCop’u birçok siteden ayıran özellik, aşağıda belirtilen özelliklerin bir tıklamayla erişilebilir olmasıdır:

  • Sayfa sırası
  • Moz Sıralaması, Alan Adı Otoritesi ve Sayfa Otoritesi
  • Backlink Niceliği (Citation Flow), Backlink Niteliği (Trust Flow)
  • SEMrush Sıralaması ve Trafik
  • Web Sıralaması
düşen domain sitesi domcop

DomCop karşılaştırabileceğiniz 40’tan fazla metrik sunar, bu yüzden istediğiniz bir araştırmayı yapmak sadece birkaç dakika sürer. Sitede neredeyse 20 milyon süresi dolmuş alan adı ve 30’dan fazla alan adı uzantısı vardır. Ayrıca her gün SnapNames, NameJet, DynaDot, Flippa vb. çeşitli kaynaklardan listesine 300.000 domain ekler.

Ücretli bir site olan DomCop’un farklı fiyatlandırma paketleri bulunmaktadır.

4. NameJet

NameJet, en iyi alan adı kayıt şirketlerindeki süresi dolmuş ve silinmiş alan adlarının özel bir envanterini birleştiren ve açık artırma için kullanılabilir hale getiren bir alan adı satış sonrası şirketidir. 

düşen domain sitesi namejet

Kullanışlı arayüzü ve kullanılabilirliği sayesinde ihtiyaçlarınızı kolayca sıralayabilirsiniz. Üç bölüme ayrılmıştır:

Hot Picks – Özenle seçilmiş alan adlarına göz atabileceğiniz, özel bir envanter.

Last Chance – Bu bölümde bulunan alan adları çok yakında açık artırmaya çıkarılacaktır. Bu yüzden sınırlarınızı girmeniz gerekir.

Open Auction – Yakında kapanacak olan açık artırmadaki alan adlarını listeler, bu yüzden alan adına gerçekten sahip olmak istiyorsanız fiyatınızı artırabilirsiniz.

5. Flippa

Size kapsamlı ayrıntılar sağlayacak bir platform arıyorsanız, o zaman Flippa tam size göre. Süresi dolmuş alan adlarından silinmiş alan adlarına, yakında sona erecek olanlara ve hatta satılanlara kadar geniş bir alan adı listesi mevcuttur.

düşen domain sitesi flippa

Bir alan adını tıkladıktan sonra, çok sayıda gerekli bilgi ve teklif verme seçeneğine sahip bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

Düşen Domainlerle İlgili En Sık Sorulan Sorular

1. Süresi dolmuş alan adı nedir?

Süresi dolmuş bir alan adı, sona erme tarihinden önce yenilenmemiş, bir kişi veya işletme tarafından kaydedilmiş bir alan adıdır. Süresi dolduktan sonra başka biri tarafından yeniden kaydedilebilir.

2. Bir alan adının ne zaman sona ereceğini nasıl öğrenebilirim?

Whois gibi birçok ücretsiz arama aracından birini kullanarak herhangi bir alan adının ne zaman sona erdiğini öğrenebilirsiniz.

Whois gibi araçlar, alan adının kayıt süresinin tam olarak ne zaman sona erdiğini, mevcut kayıtlı sahibinin kim olduğunu (gizlemediyse) ve iletişim bilgilerini içeren çok şey söyler.

3. Bir alan adının sahibinin kim olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Bir alan adının kime ait olduğunu kontrol etmek istiyorsanız Whois veya Tucows gibi web sitelerinden yardım alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bu web sitelerine tam URL’yi veya tam alan adını aratmak. Gizlilik söz konusu değilse, alan adı sahibi ile ilgili mevcut tüm bilgileri bulabilirsiniz.

4. Alan adınızın süresi dolarsa ne olur?

Alan adınızın süresi dolarsa hemen devre dışı kalır. Bu, ona bağlı olan tüm hizmetlerin çalışmayı durdurduğu anlamına gelir. Yani aktif bir web siteniz veya e-posta hesaplarınız varsa, çalışmayı durdurur.

5. Alan adı yenilemesi için ek süre nedir?

Alan adınızın süresi dolmadan önce domain sağlayıcısınız size sms ve e-posta ile gerekli uyarıları yapar. Fakat süreniz dolduğunda hala yenileme işlemini yapmadıysanız, hizmetiniz kesintiye uğrar. 

Çoğu alan adı sağlayıcısı, 30- 40 günlük bir yenileme süresi sunar. Ancak bu süreçte geri alma ücretinin yanı sıra yenileme ücretiyle de karşılaşabilirsiniz. Ek olarak domain uzantılarına göre, yenileme, cezalı yenileme ve boşa düşme süreleri farklılık göstermektedir.

6. Süresi dolmuş bir alan adı satın alınmazsa ne olur?

Süresi dolmuş bir alan adını hiçkimse satın almazsa, belirli bir süre sonra kayıt kuruluşuna iade edilir. Kayıt kuruluşu ne zaman kullanılacağını belirleyene kadar yeniden kullanılamaz.

Yukarıda ‘Düşen Domain Nedir, Süresi Dolmuş Alan Adları Ne Zaman Değerli Olur, Süresi Dolmuş Alan Adlarını Satın Almanın Avantajları Nelerdir, Süresi Dolmuş Alan Adlarını Nasıl Kullanabilirsiniz, Düşen Domain Yatırımcıları İçin En İyi 5 Site Hangisidir?’ sorularının yanıtlarını sizinle paylaştık. Siz de düşen domain yatırımcısıysanız ya da düşen domainleri bulup yatırım yapmaya karar verdiyseniz, hangi yöntemlerden faydalanıyorsanız, yorum bölümünde bize yazın. Bir sonraki güncellememizde listeye ekleyelim. Bu listeyi veya içeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.

Domain Sorgulama