Blog » Dijital Pazarlama » Backlink Nedir? En İyi 7 Backlink Edinme Yöntemi
Dijital Pazarlama

Backlink Nedir? En İyi 7 Backlink Edinme Yöntemi

Hosting Fiyatları

Backlink edinme, arama motoru sıralamasını yükseltmenize yardımcı olur. Arama motorlarında daha yüksek bir sıralamanız olursa, web siteniz yüksek miktarda trafik alabilir.

Sitenize backlink almak çok zor olsa da, birçok içerik oluşturucunun yaptığı hataya düşüp backlink satın almanız gerekmez.

‘O halde ne yapmalıyız?’ diye soruyorsanız, bu yazıda backlink ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi sizinle paylaşacağız.

Backlink Nedir?

Backlink en sade şekliyle, bir web sitesinden diğerine bir bağlantı oluşturmaktır. Başka bir web sitesi, sitenize bağlantı verdiğinde bir “backlink” oluşturulur. Google gibi arama motorları, backlink’in bir sayfa için “öneri” olduğunu düşünür. Birçok çalışmaya göre, bir sayfanın kaliteli backlink miktarı, sizi organik arama sıralamalarında daha üst sıralara çıkarır.

Anlamanıza yardımcı olmak backlink’i bir örnekle açıklayalım:

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi, hosting.com.tr blogundan Google Drive’a bir backlink verilmiş. Bağlantıya tıkladığınızda, hosting.com.tr blogundan Google Drive’ye bir yönlendirme alırsınız.

Peki, backlink’ler arama motoru sıralamasını yükseltmek için nasıl çalışır?

Bunu şöyle düşünün:

Harici bir web sitesinden backlink almak, siteniz için ‘öneri’ gibidir. Başka web sitelerinden ne kadar çok ‘öneri’niz varsa, siteniz arama motoru sonuçlarında daha üst sıralara çıkar.

Ancak tüm backlink’ler birbiri ile eşit değildir.

Arama motoru sıralamanızı yükseltmek istiyorsanız almanız gereken belirli backlink türleri vardır, her şey miktarla ilgili değildir. Otoriter sitelerden ya da içeriğiniz veya sektörünüzle alakalı backlink’ler almanız gerekir.

Web sitenizde kaliteli ve otoriter kaynaklardan gelen alakalı backlink’ler olduğunda, arama motorları web sitenizi otorite olarak görür ve sizi de otorite saydığında, arama motoru sonuçları sayfasında daha üst sıralara taşınırsınız.

Backlink Neden Önemlidir?

Backlink Neden Önemlidir?

Web sitenize backlink sağlamak zor bir iştir, ancak kazanacağınız backlink’ler sitenize birçok fayda sağlar. Bu faydaları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

1. Backlink’ler Google sıralamanızı yükseltir 

Herkes Google’da daha yüksek sıralamalar almak ister, bu yüzden backlink’in en popüler avantajı budur.

2. Backlink’ler web sitenize doğrudan trafik getirir 

Backlink aldığınız siteden gelen trafik sitenizde bir dönüşüm sağlayabilir ve bu muhtemelen backlink’in en popüler ikinci avantajdır. Satış yapmanızı sağlayan harici bir siteden backlink almaya kim hayır diyebilir ki!

3. Backlink’ler güveninizi artırmanıza yardımcı olur

Bazı tanınmış blog’lardan, influencer’lardan veya haber sitelerinden bir backlink alırsanız, bunları ziyaretçilerinizle paylaşarak ürünlerinize olan güveni artırabilirsiniz.

4. Backlink’ler doğal olarak daha fazla backlink çeker 

Birçok insanın fark etmediği bir diğer fayda da budur. Popüler sitelerde zaten bazı kaliteli backlink’leriniz varsa, bu sitelerle bağlantı kuran kişilerin bir kısmı da sizinle bağlantı kuracaktır.

5. Backlink’ler iyilik istemenize izin verir 

Başkalarına backlink’ler vermek genellikle onların dikkatini çeker. Bu da gelecekte bazı içeriklerinizi gözden geçirmelerini istediğinizde, size yardımcı olacakları anlamına gelir.

Backlink’ler Google Arama Algoritması İçin Neden Bu Kadar Önemli?

Backlink’ler Google Arama Algoritması İçin Neden Bu Kadar Önemli?

Google’nin misyonu, bir konu hakkında arama yapan kişilere mümkün olan en iyi arama sonuçlarını sağlamaktır.

Peki en iyi sonuçları nasıl belirliyor?

Kontrolünüzün olmadığı harici sitelerde başkalarının sizin hakkınızda söylediklerinin, kendiniz hakkında söylediklerinizden daha güvenilir olduğunu fark eden Google, web sitenizi işaret eden backlink’lere bakarak başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünü görebilir.

Backlink’lerin yanı sıra Google, sonuçları hassaslaştırmak ve iyileştirmek için algoritmalarına 200’den fazla faktör ekledi (sosyal medya sinyalleri, web sitesi indirme hızı, alan adı yaşı, web sitesi mimarisi, içerik kalitesi vb.). Fakat Google için kaliteli backlink’ler her zaman en güçlü sinyal oldu. Bu nedenle kalite, algoritmanın nasıl çalıştığının her zaman temel bir parçası anlamına gelecek. Web sitenize kaliteli backlink’ler çekmek her zaman önemini koruyacak ve Google arama sonuçlarında iyi bir sıralama için her zaman gerekli olacak.

Zararlı Backlink Nedir?

Zararlı Backlink Nedir?

Backlink’in öneminden bahsedip duruyoruz ama tüm backlink’ler web siteniz için iyi değildir. Güvenilmeyen ve şüpheli kaynaklardan gelen backlink’ler kötü olarak sınıflandırılabilir ve SEO puanınızı olumsuz yönde etkiler. Özellikle bu siteler geçmişte Google (veya diğer arama motorları) tarafından cezalandırıldıysa…

Zararlı bir backlink’in özellikleri:

  • Düşük alan adı otoritesi
  • Yüksek spam puanı
  • Tek bir sayfaya 100’den fazla giden bağlantı
  • Alan adı Google tarafından dizine eklenmeyen

Eğer böyle bir web sitesinden gelen backlink’ler belirlerseniz, Google’nin backlink’leri reddetme sürecini izleyerek bu bağlantıları silmeniz, sitenizin kötü yönde etkilenmesinin önüne geçer.

En İyi 7 Backlink Edinme Yöntemi

En İyi 7 Backlink Edinme Yöntemi

Şimdilik, muhtemelen kendinize “Evet, kaliteli backlink’in web sitem için harika bir şey olduğunu anladım, ama nasıl backlink edinebilirim?” diye sorabilirsiniz.

En etkili bağlantı kurma kampanyaları, kaliteli içerik yazmakla başlar. Doğru kişilerle paylaşıldığında ise yararlı blog yayınları geri dönüşler kazanmaya başlar ve arama motoru sonuç sayfalarında daha yüksek sıralarda yer alır.

Bununla birlikte, bu doğal sürecin büyümesini başlatmak için en iyi yol, kaliteli içeriğe sahip blog yazarlarıyla aktif bağlantı oluşturmaktır.

Bunu göz önünde bulundurarak, backlink edinme yöntemleri ile ilgili sizin için bir liste hazırladık. Hemen birlikte göz atalım:

1. Hedefli bağlantı erişimi gerçekleştirin

Bir blog makalesi yayınladıktan sonra makalenizi tanımlayan 3-4 kelime öbeği bulun. Bu kelime öbekleri için Google’da arama yapın ve arama sonuçlarında görünen en iyi makalelerin yazarlarıyla iletişime geçin.

Makalenizde onlara iltifat edin. Eklenecek şeyler için önerilerde bulunun. Eski ve hatalı içeriği onlara bildirin.

Konuşma sırasında kendi makalenizi onlarla paylaşın ve makalenize backlink vermeleri için onları teşvik edin.

2. Konuk yazar olun 

Makalenizi yayınlamayı kabul edecek birçok site ve blog’da konuk yazar olabilirsiniz. Bu yöntem yeni kitlelere ulaşmanın en etkili yoludur.

Fakat bir yere bir makale yazmadan önce aşağıdakilerden emin olun:

  • Yazacağınız yer web siteniz veya blog konunuzla alakalı olmalı.
  • Şirketinizi ya da kendinizi övdüğünüz bir yazı değil, kaliteye odaklanan profesyonel ve ilginç bir yazı yazmalısınız. Kötü bir makalenin kötü şöhret getireceğini unutmayın.
  • Web sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını olumsuz etkileyebilecek bağlantılar değil, web sitenize yardımcı olan bağlantılar oluşturun.

3. Referanslar yazın

Kaliteli backlink’ler kazanmanın kolay bir yolu da, kullandığınız web siteleri için referanslar yazmaktır. Yalnızca birkaç dakika harcayarak otoriter bir web sitesinin ana sayfasından bir bağlantı kazanabilirsiniz. Bu ürünün gerçekten bir müşterisi olduğunuz sürece, bir referans karşılığında bir bağlantı elde etme olasılığınız yüksektir.

4. Röportaj yapın

Çevrimiçi röportajlar web sitenize backlink kazandırmanın harika bir yoludur. Yazdığınız alanla alakalı otorite olduğunuzda, çok sayıda röportaj teklifi alırsınız, ancak o zaman gelene kadar farklı yöntemler denemeniz gerekir. Röportaj yapan web sitelerini araştırın ve onlara katkıda bulunabileceğiniz bilgiler hakkında bilgi vererek röportaj yapmak istediğinizi söyleyin.

5. Dahili bağlantılar oluşturun

Dahili bağlantılar, başarılı bir web sitesine sahip olmak için önemli bir faktördür. İyi bir dahili bağlantı yapısı ile, kullanıcıların web sitenizde kolayca gezinmesine ve genel kullanıcı deneyimini artırmasına yardımcı olabilirsiniz.

WordPress kullanıyorsanız, otomatik olarak dahili bağlantılar oluşturabilen araçlar vardır, ancak bunu manuel olarak yapmanız sizin açınızdan daha yararlı olur.

6. Rakiplerinizin stratejilerine göz atın

Organik trafiğinizi daha çok artırmak istiyorsanız, rakiplerinizin çevrimiçi pazarlama stratejilerine göz atmanız gerekir. Bunun için rakiplerinizi sosyal medyada takip etmeli, bağlantı kurma veya kazanma tekniklerini ve içerik pazarlama yöntemlerini anlamalısınız. Bu, backlink’lerinizi çoğaltmanıza ve web sitelerini tanıtmak için hangi yöntemleri kullandıklarını daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, konuk yazar olarak bağlantı alıyorlarsa, aynı web sitelerinde konuk yazar olmaya çalışın. Bağlantılarının çoğu blog incelemelerinden geliyorsa, bu blogcularla iletişim kurun ve onlara aracınızı test etmeleri için bir deneme sunun.

7. Rakiplerinizin hayranlarını bulun

Rakiplerinizin fanı olacak derecede hayranları varsa, şüphesiz onları sizinle de bağlantı kurmaya ikna edebilirsiniz. Bu tabii ki rakibinize benzer, hatta daha üstün içerik oluşturuyorsanız geçerlidir. Bu kişileri web sitenizin hayranı haline getirebilirseniz, muhtemelen sizinle de bağlantı kuracaklardır.

Backlink İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

Backlink İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

Web siteleri backlink satın aldığında Google tarafından cezalandırılır mı?

Google; backlink satın alma, içeriği anahtar kelimelerle doldurma vb. SEO taktiklerini tanımlayan algoritmalarında sürekli olarak yeni güncellemelerle karşımıza çıkıyor. Bu yasaklı taktikleri uyguladığınız belirlenirse, Google, sitenin en değerli arama sıralamalarını ortadan kaldırarak bu siteleri “cezalandırıyor.”

Başka bir deyişle, Google’da belirli bir anahtar kelimede ilk sırada yer alan bir site, backlink satın alırsa birden Google’ın 10. sayfasına düşebilir. Yani bir gecede ayda 20.000 organik ziyaretçiden 500’e düşebilirsiniz.

Özetle algoritmayı kandırmaya çalışmak yerine, güvenilir backlink’ler oluşturmaya odaklanmanız gerekiyor.

Blog’lara yorum yaparsam, backlink sayımdaki artış web siteme daha fazla trafik çekmeme yardımcı olur mu?

Birçok blog’da yorum yapıp, bağlantılarınızı yorum bölümüne ekleyebilirsiniz. Ancak blog yorumlarından gelen bağlantılar (neredeyse) her zaman nofollow bağlantılardır. Başka bir deyişle, arama sıralamalarınız üzerinde fazla bir etkisi yoktur.

SEO’nun önem kazanmaya başladığı ilk günlerde, blog yorumları yüksek kaliteli bağlantılar almanın en etkili yollarından biriydi. Gittikçe daha fazla blogcu sistemi kötüye kullanmaya başladığında Google bu işe bir son verdi.

Saygın bloglardaki nofollow bağlantıları, web sitesi ziyaretçileri açısından hala önemli olsa da, web sitenizin yetkisini doğrudan iyileştirmez.

Siteniz için olması gereken, nofollow ve dofollow bağlantılarının sağlıklı bir karışımıdır.

Backlink gerçekten işe yarıyor mu?

Evet backlink hala önemli. Backlink, Google ve diğer arama motorlarında sıralamanızı hızla artırıyor. Ayrıca, web sitenizin organik trafiğini büyütmenize yardımcı oluyor.

Günde kaç backlink güvenlidir?

Çok sayıda backlink önemli olmakla birlikte, Google öncelikle bu backlink’lerin spam içermediğinden emin olmak için onları kontrol eder. Bir günde 1000 spam içerikli backlink satın aldıysanız, muhtemelen Google tarafından cezalandırılırsınız. Bir günde doğal olarak 1000 kaliteli backlink oluşturduysanız, cezalandırılmazsınız.

Aynı web sitesinden bir grup backlink’im varsa ne olur?

Google, bir web sitesinden aldığınız ilk bağlantıya ikinci, üçüncü vb. bağlantılardan daha fazla ağırlık verir. Aynı web sitesinden birden fazla bağlantı almak asla kötü denilemez. Ancak, her ek bağlantıdan çıkan değer, o siteden aldığınız ilk bağlantıdan önemli ölçüde daha azdır.

Birden çok web sitesi oluşturup hepsinin birbirine backlink vermesi durumunda ne olur?

Google backlink ile yapacağınız bu numarayı yakalayabiliyor (Buna özel blog ağı (PBN) denir).

Google, sitenizin bir PBN’nin parçası olduğunu keşfederse, cezai bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Domain Sorgulama
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
15 Mayıs 2020 16:32

Visitor Rating: 5 Stars