SEO

E.E.A.T Nedir? SEO için Önemi, E.E.A.T ve YMYL Kriterleri İle Google’da Sitenizi ve İçeriklerinizi Nasıl Kaliteli Hale Getirebilirsiniz?

Hosting Fiyatları

Google Aralık 2022’de, kalite değerlendirici yönergelerini güncelledi.

Peki kalite puanlayıcı yönergeleri nedir diyebilirsiniz.

Kalite puanlayıcı yönergeleri, Google’ın arama derecelendirme sistemlerinin performansını değerlendirmelerine yardımcı olmayı amaçlayan, Google’ın arama puanlayıcılarına sağlanan talimatlardır.

Kalite derecelendirme yönergeleri sıralamayı doğrudan etkilemese de, içeriklerini geliştirmeye çalışan içerik oluşturucular için (hem Google’ın gözünde hem de okuyucuları için) yararlı öneriler olarak kabul edilir.

Önceden, bu puanlayıcı yönergeleri, Expertise, Authoritativeness, ve Trustworthiness anlamına gelen EAT veya E.A.T kısaltmasıyla yönetiliyordu.

Bu kısaltma, Google tarafından Experience (Deneyim) anlamına gelen ikinci bir “E” harfini içerecek şekilde genişletildi.

E.E.A.T Nedir?

E.E.A.T Nedir?
Kaynak: victoriousseo

E.E.A.T; experience (deneyim), expertise (uzmanlık), authoritativeness (otorite) ve  trustworthiness (güvenilirlik) anlamına gelir ve Google’ın web sayfalarını arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) nasıl sıraladığıyla ilgilidir.

Deneyim (Experience) Nedir?

Google, içeriği değerlendirirken kişisel deneyimi dikkate alır. Google, bir ürün veya hizmetle kişisel deneyimi olanların incelemelerine öncelik verir.

Uzmanlık (Expertise) Nedir?

Web sitesi içeriği ve SEO makaleleri, verilen konuda uzman bir kişi tarafından hazırlanmalıdır. Yazarın uzmanlığı genellikle deneyimi, eğitimi ve bilgisi ile belirlenir. Örneğin, bir avukat hukuki konularda yazmak için en uygun ve nitelikli kişidir.

Otorite (Authoritativeness) Nedir?

Otorite, sektördeki iyi bir itibardan gelir. İnsanların web sitenizi ve orada bulunan içeriği nasıl gördüğünün ölçüsüdür. Birisi bir web sitesini belirli bir konuyla ilgili bilgi için başvurulacak kaynak olarak gördüğünde, bu otoritedir. Web siteniz ne kadar popüler ve saygın olursa, o kadar fazla yetkiye sahip olacaktır.

Güvenilirlik (Trust) Nedir?

Güvenilirlik, doğru ve dürüst olarak güvenilme yeteneği anlamına gelir. Bu, bir web sitesindeki içeriğin güvenilirliğini, meşruiyetini, doğruluğunu ve şeffaflığını ölçer. Güvenilirliği gizlilik politikasına, başyazılara, güvenlik güncellemelerine vb. odaklanarak değerlendirir.

Sayfa Kalitesi Nedir?

Sayfa kalitesi (PQ), dünya çapındaki web sitesi sayfaları için bir derecelendirme sistemi anlamına gelir. Arama motorlarının bir web sitesinin PQ’sunu sıralamak için kendi kriterleri vardır. Daha kaliteli olduğu düşünülen sayfaların puanları daha yüksek olur ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alır.

Kaliteli İçerik Ne Demek?

Pazarlama hedeflerinize bağlı olarak, kaliteli içerik pek çok anlama gelebilir; ancak web’deki en iyi içerik, okuyucularda yankı uyandıran ve onlara başka hiçbir yerde bulamayacakları değer sağlayan bazı temel özellikleri paylaşır.

E-E-A-T Yönergergelerinin SEO İçin Önemi ve İlişkisi

EEAT, SEO için birkaç nedenden dolayı önemlidir:

1. Gelişmiş kullanıcı deneyimi

Yüksek E.E.A.T içeriği, kullanıcıların web sitenizdeki deneyimlerini geliştiren alakalı, doğru ve güvenilir bilgiler bulmasını sağlar.

2. Daha iyi arama sıralamaları

Google, kullanıcılara en iyi bilgileri sağlamaya çalışırken, yüksek E.E.A.T değerine sahip içeriğe öncelik verir. Bu, daha yüksek arama sıralamalarına ve artan görünürlüğe yol açabilir.

3. Artan güvenilirlik

Yüksek E.E.A.T içeriği, sektörünüzdeki uzmanlığınızı ve güvenilirliğinizi gösterir. Bu, kullanıcılar arasında güven oluşturmaya yardımcı olarak web sitenizle etkileşime geçme ve içeriğinizi paylaşma olasılıklarını artırabilir.

4. Daha düşük hemen çıkma oranları

Kullanıcıların yüksek E.E.A.T içeriği bulduklarında sitenizden hızlı bir şekilde ayrılma olasılıkları azalır, bu da daha düşük hemen çıkma oranlarına ve potansiyel olarak daha iyi arama sıralamalarına yol açar.

5. Uzun vadeli büyüme

E.E.A.T’ye odaklanmak, trafik ve görünürlükte uzun vadeli büyümeye yol açan, zaman içinde alakalı ve yararlı kalan sürdürülebilir, yüksek kaliteli içerik oluşturmanıza yardımcı olabilir.

6. Algoritma güncellemelerine direnç

Yüksek E.E.A.T içeriğine sahip web sitelerinin, sürekli olarak değerli ve güvenilir bilgiler sağladıkları için Google’ın algoritma güncellemelerine dayanma ve arama sıralamalarını koruma olasılığı daha yüksektir.

7. Daha yüksek dönüşüm oranları

Güvenilir içerik, markanıza olan kullanıcı güvenini artırarak daha yüksek dönüşüm oranlarına yol açabilir.

Hangi Siteler YMYL Kapsamına Giriyor?

Kaynak: semrush

YMYL konuları, okuyucuların sağlığını, finansal istikrarını, güvenliğini veya esenliğini önemli ölçüde etkileyebilir. Yaygın YMYL konuları finans, tıp ve güncel olayları içerir.

E.E.A.T, YMYL siteleri için önemlidir çünkü bu tür konulardaki yanlış bilgilendirme kullanıcılara zarar verebilir.

Quality Rater Guidelines’ın 2.3 bölümüne göre, YMYL konuları aşağıdaki gruplara zarar verebilir:

 • İçeriği görüntüleyen kişi
 • İçeriği görüntüleyen kişiden etkilenen diğer kişiler
 • İçeriği görüntüleyenlerin eylemlerinden etkilenen insan grupları

Google, yönergelerin Temmuz 2022 güncellemesinde hangi konuların YMYL şemsiyesi altına girdiğini netleştirdi.

YMYL konuları söz konusu olduğunda Sayfa Kalitesinin ve dolayısıyla E.E.A.T’nin önemini de vurguladılar.

Google Quality Rater Guideline Hakkında

Google Quality Rater Guidelines, web sitelerinin kalitesinin nasıl değerlendirileceğine ilişkin talimatlar sağlar. Bu önerilerin amacı, Google arama algoritmasını iyileştirmek ve arama yapanlara daha da iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaktır. Google Quality Rater Guidelines’ı bir kılavuz olarak kullanan kalite puanlayıcılar, arama sonuçlarında görüntülenen web sitelerinin kullanıcılar için alakalı ve yararlı olup olmadığını görmek için rastgele kontroller gerçekleştirir.

E.E.A.T Web Siteleri İçin Neden Bu Kadar Önemli?

E.E.A.T herhangi bir site için önemlidir, ancak özellikle YMYL (Your Money or Your Life) web siteleri için önemlidir. YMYL, sağlık, finans veya güvenlik gibi önemli yaşam kararlarını potansiyel olarak etkileyebilecek web sitelerini ifade eder.

Bu web siteleri böyle bir güce sahip oldukları için daha önemli kabul edilir ve daha yüksek bir kalite standardına sahip olmaları beklenmektedir.

Örneğin, bir yemek bloguna veya bir tıbbi siteye bakarsak, içeriği bir kişinin hayatını etkileyebileceğinden, tıbbi sitenin daha yüksek bir E.E.A.T seviyesine sahip olması gerektiği açıktır.

Bu nedenle Google, QEG’lerinde uzmanlığı web sitesinin ve içeriğinin önemine göre analiz edeceklerini belirtmiştir.

E.E.A.T Nasıl İyileştirilebilir? 

Sitenizin E.E.A.T’sini iyileştirmenin 6 yolu vardır. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

 • Uzman görüşüne sahip olmak güvenilirliği artırır.
 • Siteniz, domain otoritesi yüksek bir kaynaktan backlink alırsa içeriğinizin değerli olduğunu Google’a gösterir. Bu, E.E.A.T seviyenizi ve genel olarak SEO’nuzu geliştirir.
 • Müşterilerinizden hizmetiniz hakkında veya çevrimiçi kullanıcılardan içeriğiniz hakkında geri bildirim almak güveni artırır.
 • Şirketiniz hakkında size nerede ve nasıl ulaşacağınız hakkında ek ayrıntılar sağlamak, yardıma hazır gerçek insanların olduğunu gösterir.
 • İçeriğinizi güncellemek doğruluğu ve alaka düzeyini artırır.
 • Sitenizin kolay gezinme, tutarlı tasarım ve kaliteli içeriğe sahip olduğundan emin olun.

Yazar Otoritesi Önemli mi?

Yazar otoritesi, bir yazarın belirli bir konuda kazandığı yetki düzeyi olarak tanımlanabilir. Yazarlar güvenilir web sitelerinde yayın yaparsa, güvenilirlikleri ve otoriteleri artar ve bu da karşılığında öne çıktıkları diğer platformların otoritesini artırmaya yardımcı olur.

Hangi Sektörler E.E.A.T Yönergelerine Dikkat Etmelidir?

Özellikle E.E.A.T.’ye dikkat etmesi gereken sektörler aşağıdakileri içerir:

 • Sağlık ve Tıp
 • Finans
 • Haber ve Gazetecilik
 • Bilim ve Teknoloji
 • Eğitim
 • Devlet ve Kamu Hizmetleri

Google E.E.A.T Performansını Nasıl Ölçüyor?

SEO endüstrisindeki birçok insan, E.E.A.T’nin nasıl ölçüldüğünü merak ediyor, çünkü Google, E.E.A.T’nin gerçekte ne olduğu ve nasıl ölçüldüğü konusunda oldukça belirsiz olma eğiliminde. Yani E.E.A.T doğrudan bir sıralama faktörü değil. Çok ölçülebilir olan sayfa hızı veya Core Web Vitals gibi şeylerin aksine, E.E.A.T puanı olmadığını anlamak gerçekten önemlidir. 1’den 100’e kadar bir ölçekte, E.E.A.T’nin ne kadar iyi olduğunu bilmenin bir yolu yoktur.

Google’ın E.E.A.T’ye katkıda bulunan sıralama faktörleri olarak açıkça onayladığı yegane faktörler PageRank ve bağlantılardır. Bununla birlikte, E.E.A.T’nin algoritmalarda dolaylı olarak oynadığı birçok yol var ve Google’ın, E.E.A.T’nin algoritmalarda oynadığı rolü anlamak için parçaları bir araya getirebileceğimizi söylediği pek çok şey var.

E.E.A.T Bir Algoritma Güncellemesi Mi?

Google’ın E.E.A.T algoritması, E.A.T algoritmasının güncellenmiş bir versiyonudur. Web sitesi içeriğinin, web sitesi sahibinin ve içerik yazarının deneyim, uzmanlık, yetki ve güvenilirliğine dayalı olarak ne kadar doğru ve güvenilir olduğunu değerlendirmek için kullanılır.

E.E.A.T Bir Sıralama Faktörü mü?

E.E.A.T doğrudan bir sıralama faktörü değildir. Bu bizim için içeriğimizin kalitesini nasıl ölçebileceğimize dair bir kavramdır. Ancak Google, incelemeler, yazarlık geçmişi, bağlantıların bir marka hakkında ne söylediği ve daha fazlası gibi diğer sıralama faktörlerini kullanarak E.E.A.T’yi tespit etmeye çalışır.


İlgili İçerikler:

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?, SEO Analizi Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlar İçin SEO Analiz Rehberi

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

Semantik Nedir? Semantik SEO Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Nasıl Yapılır? Bilmeniz Gereken 3 Temel SEO Optimizasyonu

Yapay Zeka ile Üretilen İçerikler SEO Organik Performansı İyileştirir Mi?

Youtube SEO Nasıl Yapılır? Video İzlenmesini Artırmak İçin Yapılacak Optimizasyonlar

Yoast SEO Nedir, Ayarları Nasıl Yapılır?

Yeni Bir Sitenin On Page SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress SEO: WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

BERT Algoritması Nedir? Yapay Zekanın Search Ekosistemindeki Hakimiyeti, Örneklerle BERT Algoritması

GPT-4 Nedir? GPT-3 vs. GPT-4 Arasındaki Farklar, GPT-4 Artık Görselleri de İşleyebiliyor

Yapay Zeka vs. İnsan Tarafından Yazılan İçeriklerin Tespiti

Doğal Dil İşleme, NLP (Natural Language Processing) Nedir?

OpenAI ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır? Yen Yapay Zeka Destekli Chatbot Uygulaması Google’ın Yerini Alabilir mi?

Domain Sorgulama