WordPress SEO: WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Wordpress Nedir? Wordpress'in Avantajları Nelerdir?
Hosting Fiyatları

WordPress, dünyanın en çok tercih edilen kişisel yayın ve içerik yönetim sistemidir. Her 3 web sitesinden birinin tercih ettiği WordPress, arama motorları tarafından sevilen, SEO dostu bir yayın platformudur.

WordPress SEO

SEO Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu yani Search Engine Optimization (SEO), Google gibi arama motorlarında görünürlüğünü artırmak için web sitenizi optimize etme uygulamasıdır. Amaç, arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer alarak organik (ücretli olmayan) trafiği çekmektir. 

SEO çalışmalarında, internet kullanıcısının Google, Yahoo veya Bing gibi bir arama motorunda yaptığı sorgu sonucunda, web sitesinde yer alan içerik, ürün, servis ve hizmetlere ulaşması amaçlanır. Bu bağlamda, web sitelerinin organik yollarla ulaşamayacakları sıralama üstünlüğü, SEO çalışmasındaki doğal görünen metodlar ile kazanılır.

WordPress SEO Nedir?

WordPress SEO, WordPress sitenizin optimizasyonunu yapma uygulamasıdır. WordPress sitenizin arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP’ler) görünürlüğünü ve sıralamasını iyileştirir. Anahtar kelime araştırması yapar ve aşağıdaki gibi teknikleri uygular

 • Sayfa İçi Optimizasyon
 • Mobil Optimizasyon 
 • Site Hız Optimizasyonu 

WordPress SEO, daha fazla organik trafik ve doğru kitleyi çekerek size yardımcı olur. Tüm bunlar dönüşümlerinizi artırır ve hem kişisel hem de iş hedeflerinize ulaşabilmenizi sağlar.

WordPress SEO Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki listede en iyi WordPress SEO uygulamalarını bulabilirsiniz:

seo ayarları nelerdir

1. İyi Bir Güvenilir WordPress Hosting Seçin

Web sitenizi hızlı sunucularda barındırmak, WordPress SEO’nun ilk adımıdır, çünkü Google web sitenizin hızını çok ciddiye alır. Sitenizin yüklenmesi 3 saniyeden uzun sürüyorsa, sitenizin hemen çıkma oranı %32 oranında artabilir.

Bu yüzden web sitenizin yüksek performans, çalışma süresi ve güvenlik sunan güvenilir bir şirket tarafından barındırıldığından emin olmanız şarttır.

Web sitenizi yüksek hız ve güvenlik sunan hızlı sunucularda barındırmak istiyorsanız, mutlaka WordPress hosting kullanmanız gerekir.

2. SEO Dostu WordPress Teması Kurun

SEO dostu bir WordPress teması seçmek, web sitesi performansı açısından sizin için ağır işlerin çoğunu yapabilir. Astra, Divi ve Genesis gibi temalar, kurar kurmaz size ince ayarlı teknik SEO sağlamak için optimize edilmiş başlıklar gibi özelliklerle birlikte gelir.

3. Web Siteniz Mobile Uyumlu Olsun

Tüm web trafiğinin neredeyse %60’ı artık mobil kullanıcılardan gelmektedir. Bu yüzden WordPress web sitenizin mobil sürümünü daha SEO odaklı hale getirmek için sayfalarınızın mobilde mümkün olduğunca hızlı yüklendiğinden emin olun. Ayrıca, henüz yoksa mobil uyumlu bir menü sistemi oluşturmak için zaman ayırın.

4. WordPress SEO Eklentisini Kurun

Hepsi benzer işlevselliğe sahip çok sayıda WordPress SEO eklentisi vardır. Yoast SEO, RankMath, All in One SEO, The SEO Framework en popüler olanlardan bazılarıdır. Açık ara en popüler olan SEO eklentisi, Yoast SEO’dur ve genellikle birçok kullanıcı bunu kullanır.

5. SEO Dostu Kalıcı Bağlantıları Optimize Edin

SEO dostu URL’ler söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken birkaç temel kural vardır. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

 • Küçük Harf: WordPress bunu otomatik olarak halleder, ancak URL’lerin tamamen küçük harfli olması gerektiğini bilmeniz gerekir.
 • Kısa Çizgi (-) Kullanın: Kelimeleri ayırmak için alt çizgi (_) değil, kısa çizgi kullanın.
 • Anahtar Kelimeler Ekleyin: URL’niz, içeriğinizde de bulunan anahtar kelimeleri içermelidir. Daha spesifik olarak, sıralamaya çalıştığınız anahtar kelimeleri veya kelime öbeğini içermelidir.
 • Kısa ve Akılda Kalıcı: Daha kısa URL’lerin yazılması, hatırlanması daha kolaydır ve genellikle arama sonuçlarında daha iyi sonuç verir

6. Sitemap.xml ve Robots.txt Dosyalarını Oluşturun

XML site haritası, sitenizdeki tüm önemli URL’lerin bir listesidir. Arama motorlarının sitenizi tararken bu URL’lere öncelik vermesine yardımcı olur. 

Bir XML site haritası yüklemezseniz, Google gibi arama motorları web sayfalarınızı tanımlamakta sorun yaşayabilir. 

Ayrıca belirli sayfalara veya dizinlere arama motoru erişimini kontrol etmek için bir robots.txt dosyası oluşturun. Hepsi bir arada SEO paketi eklentileri bu dosyayı yönetmek için kolay bir yol sağlar.

7. Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Anahtar kelime araştırması SEO’nun, özellikle de sayfa içi SEO’nun temel bir aşamasıdır. Bunun nedeni her aramanın bir anahtar kelimeyle başlamasıdır.

Anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizin işletmeniz veya ürününüzle ilgili bilgileri ararken kullandığı kelimeleri, ifadeleri ve soruları anlamayı içerir. Aynı zamanda anahtar kelimenin zorluğunu ve bu anahtar kelimeleri hedeflemenin mümkün olup olmadığını kontrol etmek gibi stratejik görevleri de içerir. 

İçeriğinizde hedefleyeceğiniz anahtar kelimeleri keşfetmek için kullanabileceğiniz birçok anahtar kelime araştırma aracı vardır.

8. SEO Uyumlu, Kaliteli İçerikler Üretin

İçerik kalitesi, asla ödün vermemeniz gereken en önemli WordPress SEO ipuçlarından biridir. Çünkü içerik kalitesi, özellikle Google Helpful Content Update’ten (HCU) sonra büyük bir sıralama faktörüdür. Bu yüzden içeriğinizin yüksek kalitede olduğundan emin olmak için aşağıdaki ipuçlarını uygulamanız gerekir:

 • Derinlemesine araştırma yapın.
 • Konuyu derinlemesine ele alın.
 • Kullanıcı amacını/arama amacını karşılayın.
 • Taranabilir içerik oluşturun.
 • İstatistik ve gerçekleri dahil edin.

Yüksek kaliteli içerik, arama sıralamanızı yükseltmeye yardımcı olan unsurlar olan güvenilirliğinizi ve çevrimiçi otoritenizi oluşturmanıza yardımcı olur.

9. Görselleri Optimize Edin

Görseller içeriğinize harika bir katkı sağlar, ancak web sitesi optimizasyonu açısından zor olabilir. Doğru şekilde kullanılmazsa görseller sitenizi yavaşlatabilir. Bu nedenle hatırlanması gereken en önemli WordPress SEO ipuçlarından biri görsel SEO’dur. 

Görsellerinizi optimize etmenin en önemli yollarından biri de onları sıkıştırmaktır. Görüntü sıkıştırma, görüntü dosyalarını kaliteden ödün vermeden küçültür. Bu yüzden görselleri WordPress’e yüklemeden önce sıkıştırmanız önerilir. 

Görselleri sıkıştırmanın yanı sıra, fotoğraflara bir başlık ve alt metin de eklemeniz şarttır. Alt metin “alternatif metin” anlamına gelir. Alt metin ve başlık, Google’ın görsellerinizin ne olduğunu anlamasına yardımcı olur. 

10. Meta Title ve Meta Description Metinlerini Optimize Edin

WordPress sitenize bir SEO eklentisi yüklediğinizde, bir meta başlık ve açıklama belirleme olanağına sahip olursunuz. Meta başlık ve açıklama, arama motorları tarafından yoğun bir şekilde kullanılır ve genel olarak sıralamanızı etkileyebilir. Google bazen arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) otomatik olarak bir açıklama oluştursa da, doğru bir açıklama veya sayfanızı ayarlamak yine de önemlidir.

Meta Title: Meta title en fazla 55 karakterden oluşmalı ve sayfanızı doğru bir şekilde tanımlamalıdır. Meta başlığınız arama motoru sonuçlarında çok belirgin bir şekilde görüntülendiği için ilgi çekici olması önemlidir.

Meta Description: Meta açıklama, sitenizin head etiketinde yer alan ve arama motorlarına sayfanızın kısa bir özetini sunan bir HTML öğesidir. Meta açıklamaların 50 ila 160 karakter uzunluğunda olması önerilir. 

Varsayılan olarak meta başlığınız yazınızın başlığına ayarlanacaktır. Yazı başlığınız sayfanın iyi bir açıklamasıysa bu çoğu durumda iyidir. Yazı başlığınız açıklayıcı değilse, meta başlığınızın üzerine daha ilginç ve içeriği kapsayıcı bir şey yazabilirsiniz.

11. Doğru Başlık Etiketlerini Kullanın

Etiketler web sitenizdeki tek bir gönderinin veya sayfanın içeriğini tanımlayan belirli anahtar kelimelerdir. Etiketler belirlediğinizde, web sitenizin arama işlevi aracılığıyla aranabilir hale gelir ve kullanıcıların sitenizde tam olarak aradıklarını bulmalarını kolaylaştırır.

Etiketleri ve kategorileri en iyi şekilde kullandığınızda, kullanıcılarınızın web sitenizde yollarını bulmalarını çok daha kolay hale getirirsiniz. Kullanıcılar için daha kolay olduğunda, arama motorları için de çok kolay olur. 

Internal link yani dahili bağlantı, sitenizdeki sayfalara diğer sayfalardan bağlantılar eklemek anlamına gelir. Bu bağlantılara “dahili” denir, çünkü bu bağlantılar web sitenizin içindedir. 

Dahili bağlantı, güçlü bir SEO uygulamasıdır:

 • Okuyucuları sitenizde daha uzun süre tutmanıza yarar.
 • Arama motorları sitenizin ne hakkında olduğunu daha iyi anlar.
 • Tarama ve indekslemeyi iyileştirir.
 • Site navigasyonunu iyileştirmenize yardımcı olur.

13. Web Sitenizi Hızlandırın

Site hızı SEO’da büyük bir rol oynar. Dönüşüm oranlarınızı, hemen çıkma oranlarınızı, sayfa görüntülemelerinizi ve sağlıklı bir web sitesi için gerekli olan diğer ölçümleri etkileyen önemli bir SEO unsurudur.

Site hızınızı iyileştirmek, web sitenizin kullanıcı deneyimini (UX) etkilediği için kritik önem taşır. Sonuç olarak, Google’ın Sayfa Deneyimi algoritmasında da önemli bir sıralama faktörü haline gelmiştir.

Site hızınızı artırmanın birkaç yolu aşağıdakileri içerir:

 • Hızlı bir web hosting sağlayıcısı kullanmak
 • SEO dostu bir WordPress teması kullanma 
 • Görüntüleri sıkıştırma

Dönüşüm oranlarınızı da etkilediği için site hızı gibi WordPress SEO ipuçlarına dikkat edin. Yavaş yükleme süreleri yüksek hemen çıkma oranlarına neden olarak değerli ziyaretçilerinizi kaybetmenize yol açabilir.

14. İyi Bir Kullanıcı Deneyimi Oluşturun

Kötü bir kullanıcı deneyimi, kötü bir web tasarımından kötü yapılandırılmış içeriğe ve metinle alakalı olmayan görsellere kadar her şey olabilir.

Google, herhangi bir web sitesinin kullanıcı deneyiminin ne kadar iyi olduğunu hemen çıkma oranı, bir sayfada geçirilen ortalama süre, alışveriş sepetinin terk edilmesi gibi metriklerden anlayabilir. Bu tür ölçümleri takip etmeniz önemlidir ve bunu Google Analytics hesabınıza bakarak yapabilirsiniz.

Kötü bir kullanıcı deneyimi için bazı göstergeler aşağıdakileri içerir:

 • Düşük dönüşüm oranı
 • Yüksek genel hemen çıkma oranı ve mobilde daha yüksek hemen çıkma oranı
 • Kullanıcılar içeriğinizle etkileşime geçmemesi, paylaşmaması, yorum yapmaması, alıntı yapmaması
 • Form doldurma, satın alma işlemini tamamlama vb. işlemlerde düşük tamamlama oranı

Ancak en iyi kullanıcı deneyimi uygulamalarını izleyerek ziyaretçilerinizi sitenizde daha uzun süre tutabilir ve içeriğinizle daha fazla etkileşim sağlayabilirsiniz. 

Peki, hangi Google Analytics ölçümleri iyi bir kullanıcı deneyimine işaret eder?

 • Daha fazla sayfa görüntüleme
 • Abone sayısında artış
 • Yüksek dönüşüm ve tamamlanma oranları
 • Düşük hemen çıkma oranı
 • Oturum süresinde artış

WordPress, diğer tüm rakiplerinden daha fazla sayıda harika eklenti ve tema ile sitenizi özelleştirmek için birçok seçenek sunar.

15. Yinelenen İçerikleri Silin

Yinelenen içerik, genel WordPress SEO puanını etkileyen bir diğer önemli sorundur. Yinelenen içerik sorununun nedeni, web sayfanızın birden fazla URL’sinin aynı içeriği göstermesidir.

Bu genellikle arşiv sayfalarınızı (kategori, etiketler, tarihler) dizine eklediğinizde ve alıntıyı göstermek yerine içeriğin tamamını göstermeniz gerektiğinde meydana gelir. Bu, arama motorunun kafasını karıştırır ve yinelenen içerik cezasına neden olur.

WordPress web sitenizi akıllıca yapılandırıyorsanız, kategori sayfalarını noindex yapmanız gerekmez. Bazen, dizine eklenen kategori sayfaları arama motorunun web sitenizin yapısını anlamasına yardımcı olur ve sizi daha iyi trafikle ödüllendirir.

16. Multimedia İçeriklerinden Faydalanın

İçeriğinize görseller ve multimedya eklemek çeşitli şekillerde faydalı olabilir. İnsanların görsel ve multimedya içeren içerikleri tıklama, okuma ve paylaşma olasılığı daha yüksek olduğundan, dikkat çekmeye ve etkileşimi artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, metni parçalara ayırarak daha taranabilir, sindirilebilir ve eğlenceli hale getirebilir. Buna ek olarak, görseller ve multimedya karmaşık veya soyut kavramları açıklamak için kullanılabilir, çünkü bazen kelimeler bir mesajı iletmek için yeterli olmayabilir. Son olarak, görseller ve multimedya iddiaları destekleyerek, kanıt sağlayarak veya uzmanlığı sergileyerek otoriteyi ve güvenilirliği artırabilir. Bu, okuyucularda güven ve yakınlık kurulmasına yardımcı olabilir.

17. E.E.A.T Kriterlerine Dikkat Edin

Google’ın E-E-A-T’si Expertise (Uzmanlık), Experience (Deneyim), Authoritativeness (Yetkinlik) ve Trustworthiness (Güvenilirlik) anlamına gelmektedir. Google’ın web’deki içeriğin kalitesini, özellikle de sağlık ve finansla ilgili konuları ele alan sayfaları değerlendirmek için kullandığı bir dizi kriterdir. Doğruluk ve güvenilirliğin çok önemli olduğu diğer alanlar için de önemlidir. Bunlar genellikle YMYL (your money, your life) sayfaları/siteleri olarak adlandırılır.

Tüm bu bilgiler, alanınızdaki deneyiminize ve uzmanlığınıza işaret eder. Ayrıca otoritenizi ve güvenilirliğinizi artırmaya yardımcı olur. JSON şema işaretlemesi ile birleştiğinde, arama motorlarına konu hakkında konuşmak için nitelikli olduğunuzu kanıtlar. Bu, anahtar kelimenizle ilgili aramalarda daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur.

Tüm bu bilgiler Google’a E-E-A-T göstermenize yardımcı olarak yazarın uzmanlığına dayanan SEO’yu geliştirir ve daha iyi sıralamalar elde etmenizi sağlar.

18. Yapay Zekayı Kullanırken Dikkatli Olun

Yapay zeka web sayfanızın içeriğini yazmak için mükemmel gibi görünse de, yeni içerik oluşturmak için diğer web sayfalarının içeriğine dayandığından, Google tarafından intihal nedeniyle cezalandırılma riski vardır. Bu noktada özellikle dikkatli olmanız ve oluşturulan tüm içeriği gözden geçirmeniz gerekir.

19. Yapılandırma Verilerinden (Schema Data) Yararlanın

​​Bazı web sitelerinin Google arama listelerinde daha fazla öne çıktığını fark etmiş olabilirsiniz. Bunlardan bazıları sorular ve yanıtlar, yıldız derecelendirmeleri, resimler, listeler ve daha fazlasını içerir. Tüm bunlar Schema Markup kullanılarak yapılır. Google’da ve diğer arama motorlarında zengin snippet’ler elde etmenize yardımcı olur, böylece web siteniz aramada daha fazla öne çıkar ve tıklanma olasılığı artar. Bu gerçekleştiğinde, daha iyi arama sıralamaları elde edersiniz.

Schema Markup özel bir HTML kodu türüdür. WordPress siteleri için SEO kurulumunun harika bir parçasıdır ve arama motorlarına içeriğiniz ve kullanıcılara neler sunabileceği hakkında daha fazla bilgi vermenizi sağlar.

Örneğin, arama motorlarına belirli bir sayfanın bir haber makalesi, SSS, blog, iş ilanı, film, video, etkinlik, yemek tarifi veya ürün sayfası olduğunu söyleyebilirsiniz.

WordPress SEO eklentileri, sayfanızdaki veya yazı düzenleyicinizdeki ayarlar sayesinde sayfanıza Şema İşaretlemesi eklemenizi kolaylaştırır.

20. Google Analytics ve Google Search Console Verilerinizi Analiz Edin

Google Analytics, web sitesi ziyaretçilerini izleyen, nereden geldiklerini, hangi sayfalarda ne kadar zaman geçirdiklerini, girdikleri ve çıktıkları sayfaları ve daha birçok şeyi gösteren değerli bir araçtır.

Bu paha biçilmez bir bilgidir. Ziyaretçilerinizin nereden geldiğini ve neye baktıklarını bilmek daha iyi içerik oluşturmanıza yardımcı olur. Böylece hangi sayfaların iyi çalıştığını ve hangilerinin iyileştirmeden faydalanabileceğini belirleyebilirsiniz. Ayrıca sitenizin en çok trafik aldığı günün en popüler saatlerini görebilir, böylece içeriğinizi yayınlamak için en uygun zamanı seçebilirsiniz.

Google Search Console, Google tarafından sunulan, web siteniz ve arama motorunun içeriğinizi nasıl görüntülediği hakkında tüm bilgileri sağlayan analitik bir araçtır.

Web sitesi sahipleri, sitelerinin arama sonuçlarında nasıl göründüğünü daha iyi anlamak için Google Search Console’daki raporları ve verileri kullanabilir.

İnsanların web sitenizi bulmak için kullandıkları arama ifadeleri, her bir sayfanın arama sonuçlarında nasıl gösterildiği ve insanların sayfalarınıza ne sıklıkla tıkladıkları web yöneticileri tarafından görülebilir.

WordPress On-Page SEO Nasıl Yapılır?

On-page SEO (site içi SEO) çalışmasında, bir web sitesinin ana sayfası dahil tüm alanlarda tasarım, kodlama, içerik ve görsel öğelere dair iyileştirme (optimizasyon) çalışmaları yapılır. WordPress on-page SEO çalışması için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Site haritası oluşturun.
 • Google Search Console gibi araçlar ile web sitenizi arama motoru dizinine ekleyin (indeksleme).
 • Robots.txt dosyasını düzenleyin.
 • WordPress sitenizdeki kırık/ölü linklerin (broken link) doğrulamasını yapın.
 • İçeriklerinize mutlaka web sitenizdeki diğer makale ya da ürünlere dair link ekleyin. (internal linking: iç linkleme)
 • İçeriklerinizde diğer sitelere vermiş olduğunuz dış linklerin (external link) özgün, kaliteli ve bilgi veren nitelikte olmasına özen gösterin.
 • İçeriklerinizde yer alan başlık, özet metin, etiketler ve URL’lerin SEO kurallarına uygun olmasına dikkat edin.
 • Sosyal medya pazarlaması için web sitenize üçüncü parti analiz araçlarından yararlanarak sosyal ağların paylaşım butonlarını ekleyin.

WordPress Off-Page SEO Nasıl Yapılır?

Off-page SEO (site dışı SEO) çalışması; farklı arama motorları, dizinler, bloglar, forumlar ve web sitelerinden kendi sitenize link vererek yönlendirme (backlink) yaptığınız optimizasyon uygulamalarıdır. WordPress off-page SEO çalışması için aşağıdaki adımları uygulabilirsiniz.

 • Backlink çalışması için diğer sitelere yazdığınız içerikler semantik yapıda olmalı, anahtar kelimeler ile eş anlamlı sözcükleri birlikte kullanmalısınız.
 • Link vereceğiniz kelime gruplarını (anchor text) doğru seçmelisiniz.
 • İçerik başlığında 5 kelimeyi aşmayın. İçerik uzunluğunun ise, 400 – 800 kelime aralığında olması uygundur.
 • Aylık 20 – 40 içerik yayınlamalı ve yayınladığınız içerik sayısına uygun şekilde orantısal linkleme yapmalısınız.
 • Sosyal medya paylaşımları ile backlink çalışmanızı desteklemelisiniz.
 • Ana sayfanıza asla backlink çalışması yapmamalısınız.
WordPress SEO

Tüm bunların yanı sıra; alan adınızı (domain) SEO kurallarına uygun seçmeli, SSL sertifikası kullanmalı, sunucu ve ziyaretçi bazlı SEO çalışması yapmalı, hosting hizmetini WordPress ve SEO uyumlu paketlerden seçmelisiniz.

WordPress Site Hızı Performans Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Web sitenizin açılış hızı, arama motoru sıralama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için önemli bir kriterdir. WordPress SEO çalışması kapsamında, site hızınızı arttırmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Web sitenizdeki HTML kodları, CSS ve JavaScript dosyalarını sıkıştırın.
 • İçeriklerinizi ön belleğe kaydedin (cache).
 • Cloudflare ya da StackPath gibi bir içerik dağıtım ağı kullanın.
 • W3 Total Cache benzeri eklentileri kullanarak sitenizin statik bir yapıya dönüşmesini sağlayın.
 •  Clean Up Optimizer vb. bir eklenti ile kullanmadığınız tema, eklenti ve veritabanı tablolarını silin.
 • Sprite eklentileri ile görsellerinizi statik hâle getirin.
 • Güvenilir bir hosting firmasından sınırsız barındırma hizmeti satın alın.
 • Tüm tarayıcılarla uyumlu, hız skoru yüksek ve responsive (mobil uyumlu) bir WordPress tema seçin.
 • Google AMP gibi uygulama geliştirme platformlarından yararlanarak hızlandırılmış mobil sayfalar oluşturun.

Hayat Kurtaran WordPress SEO Araçları

Web siteniz için WordPress SEO çalışması yaparken birçok eklenti ve uygulamadan yararlanabilirsiniz. Aşağıdaki listeden ihtiyacınız olan tüm analiz araçlarını, eklenti ve uygulamaları inceleyebilirsiniz.

On-page ve off-page WordPress SEO çalışmalarınızda kullanabileceğiniz tüm sıralama faktörlerini, periyodik tablo formatında buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Bu liste dışında kullanıp memnun kaldığınız farklı bir WordPress SEO uygulaması varsa yoruma yazın, listeyi birlikte genişletelim. 🙂

WordPress Hosting paketlerimizi incelemek ve satın almak için tıklayın.


İlgili İçerikler:

En İyi WordPress E-Ticaret Temaları

Yemek Bloggerları İçin En İyi WordPress Temaları

En İyi Ücretsiz WordPress Temaları

En Kullanışlı WordPress Blog Temaları

En İyi WordPress Page Builder Sayfa Yapma Eklentileri

WordPress E-ticaret Sitesi Kurmak

WordPress Site Hızlandırma, WordPress Web Sitesi Nasıl Hızlandırılır?

ThemeForest Nedir? ThemeForest Üzerinden WordPress Teması Nasıl Alınır?

Woocommerce Nedir? WordPress ile E-Ticaret Yapmanın En Elverişli Yolu

En İyi Çoklu Dil WordPress Eklentileri

Mobile Uyumlu Web Site Nasıl Yapılır?

En İyi WordPress Yorum Eklentileri

Pagespeed Performansı İçin Kullanabileceğiniz En İyi WordPress Hız Eklentileri

WordPress Tema Türkçeleştirme

En İyi WordPress Newsletter Bülten Eklentileri

En İyi WordPress Site İçi Arama Eklentileri

En İyi WordPress İletişim Eklentileri

En İyi WordPress Sosyal Medya Paylaşım Eklentileri

En Kullanışlı WordPress Popup Eklentileri

WordPress Domain Değiştirme, Canlıda Olan Sitenin Alan Adı Nasıl Değiştirilir?

WordPress’te Zararlı Kod, Virüs Taraması Nasıl Yapılır?

WordPress Site Taşıma Nasıl Yapılır?

WordPress Site Güvenliği

WordPress SEO: WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress Blog Açma Rehberi

Adım Adım Resimli WordPress Kurulum Rehberi

WordPress Nedir? WordPress’in Avantajları Nelerdir?

En İyi WordPress Temaları (Güncel Temalar)

Domain Sorgulama