WordPress

En Kullanışlı WordPress Blog Temaları

WordPress'te blog teması seçerken nelere dikkat etmeli, en kullanışlı ücretli ve ücretsiz WordPress blog temaları hangileridir sorularına bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.
Hosting Fiyatları

Kişisel yayın sistemi olan WordPress, piyasaya sürüldüğü 2003 yılında sadece 2000 tane web sitesi tarafından kullanılıyordu. 2005 yılına gelindiğinde tema desteği sunan WordPress 1.5 sürümü ile 900 binin üzerinde indirme sayısına ulaştı. Günümüzde ise ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım olmasıyla, en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden (CMS: Content Management System) biri hâline geldi.

En popüler online yayın platformu olan WordPress, dünyadaki web sitelerinin %33.8’i tarafından kullanılıyor. (CMS pazar payı oranı: %60.6) Global haber sitelerinden ünlülerin bloglarına kadar dünyanın en popüler 10.000 web sitesi de WordPress kullanıyor. 57 dilde hizmet veren WordPress, kişisel ya da profesyonel amaçlı blog açmak isteyenler için en kullanışlı online içerik yayınlama sistemidir.

Günümüzde teknik bilgi gerektirmeksizin oldukça kolay bir işlem olan blog açmanın en önemli adımı tema seçimidir. Bloğun âdeta vitrini olan tema, ziyaretçilere dükkândaki içerikler hakkında izlenim verir. Bir haber sitesi ile bir e-ticaret sitesinin teması aynı değildir. Web siteleri sunacakları içeriklere uygun bir tema seçerek, ziyaretçilerini sadık okuyucu/müşteri kitlesine dönüştürebilirler.

en kullanışlı wordpress blog temaları

WordPress’te blog teması seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

 • Blog içerik konseptinizle uyumlu, sade, kullanıcı dostu ve okunabilirliği kolay fontlara sahip bir tema seçin.
 • Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanın ana kriterlerinden biri olan site hızını göz önünde bulundurarak, hızlı bir tema tercih edin. Seçtiğiniz temayı satın almadan önce Gtmetrix ve Pingdom araçlarını kullanarak hız testi yapabilirsiniz.
 • SEO (Search Engine Optimization: Arama Motoru Optimizasyonu) dostu bir tema seçin.
 • Seçtiğiniz temanın tüm tarayıcılarla uyumlu olup olmadığını kontrol edin.
 • Kullanım ayarları kolay ve satış oranı yüksek olan güvenilir bir tema seçin.
 • Temanızın mutlaka responsive (mobil uyumlu) olmasına dikkat edin.
 • Tema seçerken ihtiyacınız olan plugin (eklenti) ve widget (sidebar, footer, header vb. görsel bileşen araçları) özelliklerini kapsadığına emin olun.
 • Gelecekte istediğiniz stil değişikliklerini özgürce yapabilmek için özelleştirilebilir bir tema seçin.

WordPress blog teması seçmek için yararlanabileceğiniz bazı siteler ise şöyle; WordPress Temalar, ThemeForest, Creative Market, Template Monster, Elegant Themes, ThemeFuse.

wordpress blog temaları

En Kullanışlı Ücretsiz WordPress Blog Temaları

Ücretsiz WordPress blog temaları, blog dünyasına ilk kez giriş yapacak amatör bloggerlar için idealdir. İçerik yönetim sistemini deneyimleyerek öğrenmek isteyenler için ücretsiz ve kolay kullanım avantajlarıyla öne çıkar. En kullanışlı ücretsiz WordPress blog temalarını aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

en kullanışlı ücretsiz wordpress blog temaları color mag
 • ColorMag: WordPress.org’un en popüler ücretsiz tema seçeneğidir. Haber ya da magazin konseptindeki bloglar için ideal olan ColorMag, ücretli ve ücretsiz olmak üzere 2 farklı versiyonla kullanıcılara seçenek sunuyor.
İndir Canlı Demo WordPress Hosting Al

en kullanışlı ücretsiz wordpress blog temaları zelle lite
 • Zelle LITE: Sade ve minimal tasarıma sahip olan Zelle LITE; işletmeler, fotoğrafçılar, freelance çalışanlar ve portfolyo siteleri için idealdir. Tüm sayfayı kaplayan görsel kullanımına izin veren paralaks (parallax) tasarımıyla bloğunuzu farklılaştırabilirsiniz.
İndir Canlı Demo WordPress Hosting Al

en kullanışlı ücretsiz wordpress blog temaları shophistic lite
 • Shophistic Lite: E-ticaret eklentisi olan WooCommerce ile uyumlu olan Shophistic Lite, online mağaza oluşturarak farklı kategorilerde ürün satışı yapmak isteyenler için ideal. Kod bilgisi gerektirmeyen temayı, istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.
İndir Canlı Demo WordPress Hosting Al

Ücretsiz WordPress blog teması olarak The NewsMag, News Portal ve CoverNews temalarına da göz atabilirsiniz.

bloggerlara özel wordpress blog temaları

En Kullanışlı Ücretli WordPress Blog Temaları

Ücretli WordPress blog temaları; markalarla iş birliği yapmak isteyen influencerlar, şık ve özgür bir bloğa sahip olmak isteyen kişisel kullanıcılar, dijital varlığını güçlendirmek isteyen marka ve firmalar tarafından tercih ediliyor. Forbes 500 listesindeki web sitelerinin %15’i ücretli WordPress alt yapısı kullanıyorlar.

Dünyanın en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi olan (CMS) WordPress’te her gün yaklaşık 500 yeni web sitesi/blog açılıyor. Ücretli WordPress blog temaları; teknik bilgi gerektirmemesi, sınırsız disk alanı sunması, kısıtlama olmaksızın özelleştirilebilmesi, profesyonel bir görünüme sahip olması, sınırsız yetki ve paylaşım hakkı sunması ile ücretsiz temalara kıyasla çok daha avantajlıdır.

2019 yılında ThemeForest’ta en çok satan ve projeleriniz için en kullanışlı ücretli WordPress blog temalarını aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

en kullanışlı ücretsiz wordpress blog temaları newspaper
 • Newspaper: Haber ve magazin konseptinde bloglar için ideal olan Newspaper; Google Ads, Google AdSense, WooCommerce ve sosyal medya platformlarını destekliyor. Farklı kategorilerde sunduğu 420+ şablon ve 50+ site tasarımı ile bloğunuzu istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Şahsen temanın tasarım seçeneklerini incelediğimde bayıldım!
Satın Al Canlı Demo WordPress Hosting Al

en kullanışlı ücretsiz wordpress blog temaları malina
 • Malina: Kişisel bloğu için sade, kullanımı kolay ve uygun fiyatlı tema arayanlar için gayet şık bir tema. Gezi, yaşam, makyaj, güzellik, bakım, moda ve hobiler üzerine yazmak isteyenler için ideal.
Satın Al Canlı Demo WordPress Hosting Al

en kullanışlı ücretsiz wordpress blog temaları divi
 • Divi: Sürükle bırak mantığıyla blog tasarımını oldukça kolaylaştıran Divi, 32 dilde çeviri desteği sunuyor. Hem tema hem de görsel sayfa düzenleme aracı olmasıyla Divi; pazarlama blogları, uygulama (app) siteleri, ajanslar, firmalar ve kişisel projeler için oldukça kullanışlı bir tema.
İndir Canlı Demo WordPress Hosting Al

Ücretli WordPress blog temaları için diğer önerilerim ise şöyle: Porto, Webly, Newsmag, Ad-Sense, Engine, SteadyIncome, Marketing Expert, Best, SocialNow ve Writer.

WordPress blog temalari

Blog açmadan önce blog dünyasına dair araştırma yaparak mutlaka bilgi sahibi olun. (Bkz. Blog nedir? Blog nasıl açılır? Başarılı bir blogger olmak için yapılması gerekenler nelerdir?) Ardından hangi konularda yazmak istediğinizi belirleyerek konsept oluşturun. Profesyonel ve şık bir bloğa sahip olmak için alan adı (domain) ve hosting satın alarak bir sonraki adıma geçin. Son olarak blog konseptinize uygun ve ihtiyaçlarınıza cevap veren bir tema satın alarak WordPress bloğunuzu hayata geçirin.


İlgili İçerikler:

En İyi WordPress E-Ticaret Temaları

Yemek Bloggerları İçin En İyi WordPress Temaları

En İyi Ücretsiz WordPress Temaları

En Kullanışlı WordPress Blog Temaları

En İyi WordPress Page Builder Sayfa Yapma Eklentileri

WordPress E-ticaret Sitesi Kurmak

WordPress Site Hızlandırma, WordPress Web Sitesi Nasıl Hızlandırılır?

ThemeForest Nedir? ThemeForest Üzerinden WordPress Teması Nasıl Alınır?

Woocommerce Nedir? WordPress ile E-Ticaret Yapmanın En Elverişli Yolu

En İyi Çoklu Dil WordPress Eklentileri

Mobile Uyumlu Web Site Nasıl Yapılır?

En İyi WordPress Yorum Eklentileri

Pagespeed Performansı İçin Kullanabileceğiniz En İyi WordPress Hız Eklentileri

WordPress Tema Türkçeleştirme

En İyi WordPress Newsletter Bülten Eklentileri

En İyi WordPress Site İçi Arama Eklentileri

En İyi WordPress İletişim Eklentileri

En İyi WordPress Sosyal Medya Paylaşım Eklentileri

En Kullanışlı WordPress Popup Eklentileri

WordPress Domain Değiştirme, Canlıda Olan Sitenin Alan Adı Nasıl Değiştirilir?

WordPress’te Zararlı Kod, Virüs Taraması Nasıl Yapılır?

WordPress Site Taşıma Nasıl Yapılır?

WordPress Site Güvenliği

WordPress SEO: WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress Blog Açma Rehberi

Adım Adım Resimli WordPress Kurulum Rehberi

WordPress Nedir? WordPress’in Avantajları Nelerdir?

En İyi WordPress Temaları (Güncel Temalar)

Domain Sorgulama