WordPress Yazılım & Programlama

CMS (Content Management System): İçerik Yönetim Sistemi Nedir?

Hosting Fiyatları

CMS, İngilizce “Content Management System” kelimesinin kısaltılmışıdır ve Türkçe çevirisi ise “içerik yönetim sistemi” olarak kabul edilmiştir. Hazır kaynak kodlara sahip bu sistemler ile birçok farklı konuda ve alanda internet sitesi tasarlayabilir ve yayına alabilirsiniz. Sistemler diyoruz çünkü tek bir tane CMS sistemi bulunmamaktadır. Dünya üzerinde yüzlerce içerik yönetim sistemi aktif olarak kullanılmaktadır ve farklı amaçlara hizmet etmektedir.

cms-nedir

İçerik Yönetim Sistemlerinin (CMS) Amacı Nedir?

CMS sistemlerinin en temel amacı, internet sitesi olmayan ve internet sitesi tasarımı yapamayacak kadar yazılım bilgisi bulunmayan kullanıcıların herhangi bir teknik bilgiye sahip olmadan basit ve kolay bir şekilde internet siteleri yayınlamasına yardımcı olmaktı. Başlangıçtaki ortaya çıkış amacı bu olsa da gelişen ve değişen internet dünyası CMS sistemlerini de etkiledi. Şuan dünya üzerinde sayıları yüzleri bulan içerik yönetim sistemleri ile tanıtım sitesi, e-ticaret sitesi, blog sitesi, haber sitesi gibi yüzlerce farklı konuda internet sitesi tasarlanabilmekte.

İçerik Yönetim Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

İçerik yönetim sistemleri, bir üst paragrafta belirttiğimiz gibi başlangıçta basit düzeyde bir internet sitesi yayınlamak isteyen ve teknik bilgiye sahip olmayan tüm kullanıcılar için oldukça faydalıydı. Ancak zaman içerisinde internetin gelişmesi ise çok farklı konularda çok farklı gelişmeler sergiledi. İçerik yönetim sistemlerinin avantajlarını aşağıda madde madde okuyabilirsiniz.

icerik-yonetim-sistemleri

1-Teknik Bilgi Gerekmez

İçerik yönetim sistemi ile insanlar çok basit ve hızlı bir şekilde profesyonel internet sitesi tasarlayabilir ve yayına alabilirler. Gelişmiş arayüzleri sayesinde bir satır bile kod yazmanıza gerek yoktur. Çoğu bilgisayar kullanıcısı hızlı bir şekilde kendi sitesini yayınlayabilir.

2-Tema Çeşitliliği

İnternet üzerinde çoğu kullanıcısı içerik yönetim sistemini kullanmakta ve bu kullanıcılara tema sağlayan yazılım firmaları veya yazılımcı kişilerin sayısı oldukça fazla. Yazılımcı kişiler veya firmalar, kullanıcılar için tema tasarımı yaparak bunları kullanıcılara ücretli veya ücretsiz bir şekilde sunmaktadır. Böylece kullanıcılar ücretsiz veya cüzi bir ücret karşılığında beğendikleri bir temayı sitelerinde kullanabilirken, yazılımcı kişiler veya firmalar kazanç elde edebilmektedirler.

3-)Eklenti Çeşitliliği

Tüm içerik yönetim sistemlerinde birtakım site fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasını sağlamak amacıyla oluşturulmuş eklentiler mevcuttur. Bu eklentiler sitenin bir hizmeti için özel olarak oluşturulmuştur ve sadece o amaçla kullanılmaktadır. Eklentilerin amacı, site sahibinin herhangi bir yazılım ile uğraşmadan sitesinde yapılmasını istediği işlemleri sağlıklı yapılmasını sağlamaktır.

Örnek vermek gerekirse, SEO eklentisi ile sitenizin optimizasyon değerlerini ve eksiklerini görebilir, e-posta eklentisi ve iletişim formu ile sitenize ziyaret eden kullanıcıların size e-postalar göndermesini sağlayabilir, yada canlı sohbet eklentisiyle sitenize gelen bir kullanıcı ile canlı olarak sohbet edebilirsiniz. Hatta e-ticaret eklentileriyle sitenizde ürün satabilir ve ödeme eklentileriyle siteniz üzerinden kredi kartıyla ödeme alabilirsiniz. Tüm bu işlemler için eklentiler size yardımcı olmaktadır.

4-Dökümantasyon Çeşitliliği

Tüm içerik yönetim sistemlerinin (CMS) binlerce kullanıcısı ve forum sayfaları bulunmaktadır. Sitenizde bir sorun ile karşılaştığınızda bu problemi forum sitelerinde araştırarak hızlı bir şekilde çözüme kavuşturabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden sorununuzla ilgili bir arama yaptığınızda en az bir kişinin sizinle aynı problemi yaşadığını görebilirsiniz ve bu çözümden de faydalanabilirsiniz. Ayrıca tüm eklentiler ve temalar yaşanılan problemlerin çözümüne yönelik içerikler yayınlamaktadır. Bu sayede yaşadığınız problemleri en kısa sürede çözüme kavuşturursunuz.

5-Responsive Tasarım

Günümüzde insanlar internet siteleriyle etkileşim kurarken birden çok cihaz ile erişim sağlamaktadır. Eski dönemde bir site tek bir ölçüde yapılır ve sadece bilgisayarların internet erişimi olduğu için bu yeterli olurdu. Ancak günümüzde akıllı cihazlar yaygınlaştı ve insanlar birden çok cihazlar ile internet sitelerine erişim sağlamaya başladı. Bu durum duyarlı tasarımların gerekliliğini gösterdi. Siteniz tüm cihazlara duyarlı olmalıdır. Bu sayede telefon, tablet, televizyon veya bilgisayar üzerinden sitenize erişen kullanıcılar sorunsuz bir kullanıcı deneyimi yaşayabilirler.

Popüler İçerik Yönetim Sistemleri

  • WordPress
  • Joomla
  • Drupal
  • Opencart
  • Shopify
  • Prestashop
  • Magento

Günümüzde en popüler kullanılan içerik yönetim sistemleridir.


İlgili İçerikler:

No-code Nedir? Nocode Platformları ile Kod Yazmadan Uygulama Geliştirmek Mümkün Mü?

Script Nedir, Nasıl Yazılır? Script vs. Tema Arasındaki Farklar

WordPress E-ticaret Sitesi Kurmak

ThemeForest Nedir? ThemeForest Üzerinden WordPress Teması Nasıl Alınır?

15 Dakikada WordPress Blog Açma Rehberi

Adım Adım Resimli WordPress Kurulum Rehberi

WordPress Nedir? WordPress’in Avantajları Nelerdir?

Hazır Site Aracı ile Hazırlanmış 10 Site

Mobile Uyumlu Web Site Nasıl Yapılır?

Wix vs. WordPress

Opencart Nedir? Nasıl Kurulur?

Domain Sorgulama