WordPress Yazılım & Programlama

Font Awesome Nedir, Ne İşe Yarar? Web Sitelerinde İcon & Font Kullanımı

Hosting Fiyatları

Geçmişte bir web sitesi oluştururken her zaman simgelerle ilgili bir sorun yaşanırdı. Doğru olan simgeleri nadiren bulabilirdiniz, özellikle de aynı tarzda olması için birkaç taneden fazlasına ihtiyacınız varsa… Diyelim ki bu simgeleri bir şekilde buldunuz, bu sefer de simgeleri farklı boyutlarda kullanmak isterseniz, kalite eşit olmazdı. Uzun lafın kısası, doğru simgeleri elde etmek için onları kendiniz tasarlamanız gerekirdi.

Zamanla çeşitli simge paketlerinin filizlenmesiyle işler biraz düzeldi. Ama bu hareketlilikte tam olarak mükemmel sonuçlar vermedi. 

Font Awesome işte tam olarak burada devreye giriyor.

Font Awesome Nedir?

Font Awesome, bir simge yazı tipidir. Profesyonel sürümlerinde 1.400+ ücretsiz simgenin yanı sıra 4.500+ simgeye sahiptir. Aklınıza gelebilecek birçok simge türünü bünyesinde barındırır.

Sitenizi Font Awesome’e bağladığınızda, her simgeye basit bir HTML etiketi aracılığıyla erişebilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki araba simgesini almak için tüm yapmanız gereken aşağıdakine benzer bir kod parçası kullanmaktır:

<i class="fa fa-car"></i>

Font Awesome bu kodu alır ve canlı bir simgeye dönüştürür. 

İsterseniz boyutları, renkleri ve gölgeleri değiştirerek bu simgeleri gerçekten özelleştirebilirsiniz. Temel olarak, CSS ile elde edilebilecek her şeyi burada da yapabilirsiniz.

Font Awesome ayrıca size simgelerinizi canlandırma imkanı gibi bazı benzersiz fırsatlar da sunar. Yani, aşağıdaki gibi statik bir sürüm yerine:

Aşağıdaki gibi bir şey de elde edebilirsiniz:

Sadece bu simge için değil, bunu, herhangi bir Font Awesome simgesiyle yapılabilirsiniz.


Font Awesome indirmek için tıklayın 👉 https://fontawesome.com/download


Font Awesome’nin Avantajları Nelerdir?

Web’de bulunan birçok simge paketiyle ilgili en yaygın sorun, belirli boyutlarda iyi görünme eğiliminde olmalarıdır. Ancak Font Awesome simgeleri bu şekilde değildir. Her yerde çalışır ve kullanmak istediğiniz boyuttan bağımsız olarak harika görünecek şekilde tasarlanır.

Peki Font Awesome’nin diğer avantajları nelerdir?

 • Kütüphane 1.400+ ücretsiz simgenin yanı sıra 4.500+ simgeye sahiptir.
 • Sitenizi ana kitaplıkla entegre ettiğinizde her simgeye erişmek kolaydır.
 • Simgelerin hepsi vektöreldir. Bu sayede ölçekleme teknik bir sorun yaratmaz ve simgeleri istediğiniz ölçekte kullanabilirsiniz.
 • Herhangi bir yere bir simge eklemek çok kolaydır.
 • Çok zahmete değer bir öğrenme eğrisi yoktur. 
 • Tasarımlar tutarlıdır, bu nedenle her şey birbirine uyar.
 • Tasarımlar çok minimaldir, bu da simgelerin çeşitli amaçlara uymasına yardımcı olur.
 • Ne kadar simgeye ihtiyacınız olursa olsun, Font Awesome size bunu sağlayabilir.

WordPress Sitenize Font Awesome’yi Nasıl Yüklersiniz?

WordPress sitenize Font Awesome yüklemek için iki seçeneğiniz vardır:

 • Manuel kurulum
 • Eklentiler aracılığıyla kurulum

Her ne kadar 2 opsiyonunuz olsa da, eğer teknik bir bilginiz yoksa, Font Awesome’yi eklentilerle kurmak, manuel kurulumdan daha kolay bir seçenektir. 

Kurulum için bir Font Awesome eklentisi arıyorsanız, aşağıda sizin için 2 eklenti önerimiz var: 

 • Better Font Awesome: Blog içeriğinizin herhangi bir yerinde Font Awesome simgelerini görüntüleyin.
 • Font Awesome 4 Menus: Menülerde Font Awesome simgelerini görüntüleyin.

Better Font Awesome’yi kullanırsanız,  işlevselliği elde etmeniz oldukça basittir. Sadece eklentiyi kurup etkinleştirmeniz yeterlidir.

Kurulumdan sonra, yazı düzenleme ekranınızda aşağıdaki kutuyu görürsünüz:

Eklenti üzerine tıkladığınızda, bir Font Awesome simgesi seçmenize ve kısa bir kod olarak bu simgeyi dahil etmenize olanak tanır.

Font Awesome Premium’a Geçmeye Değer Mi?

Font Awesome Premium’a geçip geçmeyeceğinize karar veremiyorsanız, birlikte Font Awesome’nin premium özelliklerine göz atın:

 • Fort Awesome premium ile, bireysel setlere bölünmüş bir sürü ek simge elde edersiniz (tematik, farklı tasarım stilleri vb.). Bu, sitenizin tüm simge ihtiyaçlarını tek bir araçla karşılamanıza olanak tanır. Özellikle simgeler aracılığıyla temsil edilecek çok özel bir dizi şeye ihtiyacınız varsa.
 • Kendi simgelerinizi yükleyebilir ve kullanabilirsiniz. Logonuzu, ürün simgelerinizi veya mantıklı olan her şeyi yüklemenize ve bunları Font Awesome kitaplığınıza eklemenize izin verir. Daha sonra bu simgeleri de diğer Font Awesome simgeleri gibi kullanabilirsiniz. Kaynak ne olursa olsun tüm simgeleriniz tutarlı bir şekilde çalışır.
 • Kitlerinize yazı tiplerini dahil edebilirsiniz. En iyi ücretsiz yazı tiplerinden birkaçını seçebilir veya kendinizinkini yükleyebilirsiniz. Bu, site için tipografi varlıklarınızı tek bir yerde tutar. 
 • Tüm bunları MaxCDN aracılığıyla sağlanan optimize edilmiş bir CDN aracılığıyla yükleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, Font Awesome Premiun, kullanım kolaylığı, performans iyileştirmeleri sağlar ve tüm simge ve yazı tiplerinizin genel olarak kolay yönetmenize olanak tanır.

Planlar yılda 99 dolardan başlar (ücretsiz deneme sürümü var).

Bununla birlikte, bu premium teklif muhtemelen, daha büyük web sitelerinin, e-ticaret mağazalarının veya tematik web sitelerinin ilgisini çekecek bir şeydir. Günün sonunda, muhtemelen sitenizde (en azından standart WordPress blogları için) yalnızca bir avuç simgeye ihtiyacınız olur ve bunları da çok sık güncellemeyeceğiniz için premium’a geçmek size bir şey kazandırmaz. Fakat bir e-ticaret mağazasıysanız, bireysel ürünler için özel simgeler oluşturabilir veya sayfaları alıcı için daha çekici hale getirmek için çeşitli simge kitleri kullanabilirsiniz.

Tüm bu nedenlerden dolayı, Font Awesome Premium, çoğu WordPress blogu için en iyi seçenek olmayabilir. Çünkü ücretsiz teklif muhtemelen ihtiyaçlarınızın %99’unu karşılar.

Sonuç olarak, Font Awesome premium’un “her şey dahil” türünde bir paket değildir. Ek ücretli simge kitleri vardır, bu nedenle premium teklifi satın aldıktan sonra bile ödeme yapmaya devam edebilirsiniz.

Domain Sorgulama