PHP Nedir? En Çok Kullanılan 12 PHP Kütüphanesi

PHP Nedir? En Çok Kullanılan 12 PHP Kütüphanesi
Hosting Fiyatları

Yükselen Fortune 500 teknoloji girişimleri, Facebook ve Slack gibi kurumsal devlerin hepsinin ortak noktası nedir?

Bilgi işlem altyapılarında uçtan uca PHP kullanmaları…

Şaşırtıcı gelebilir, fakat web sitelerinin %88’inden fazlası PHP ile oluşturululmuştur.

Peki bu PHP tam olarak nedir?

PHP Nedir?

Rasmus Lerdorf’un 1994 yılında açık kaynaklı küçük bir proje olarak düşündüğü PHP, sezgisel sunucu taraflı bir kodlama dili olarak ortaya çıktı.

Hypertext Processor” ifadesinin kısaltması olan PHP, açık kaynaklı betik bir dildir. Küçük ve büyük endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılır. PHP betikleri doğrudan sunucu tarafında çalıştırılır.

PHP, aşağıdaki işlevleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilir:

 • Kolayca güncellenebilen dinamik sayfa içeriği oluşturma
 • Sunucuda dosya oluşturma, açma, okuma, yazma ve sonlandırma
 • Form verilerini toplama yeteneği
 • Çerez gönderme ve alma
 • Kullanıcı erişimini kontrol etme
 • Hassas kullanıcı verilerini şifreleme

PHP Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Web sitelerinin %88’inden fazlası PHP ile oluşturulduğu için PHP, en sık kullanılan programlama dili olarak bilinir.

Peki neden bu kadar çok tercih ediliyor? 

Haydi, hep beraber avantajlarını inceleyelim:

1. Açık Kaynak Kodu

PHP hakkında bilmeniz gereken ilk şey, bu teknolojinin her anlamda ücretsiz olmasıdır. Açık kaynak teknolojisinin en önemli noktası, onunla çalışan geniş geliştirici topluluğudur. Bu topluluk her gün sadece PHP kullanmakla kalmaz, aynı zamanda yeni olumlu değişiklikler ve geliştirmeler de getirir. Programcılar bu sayede daha hızlı öğrenir ve en son çözümleri mümkün olan en kısa sürede uygular. Dahası, diğer birçok programlama dilinden farklı olarak PHP kendi desteğine sahiptir.

2. Ölçeklenebilirlik

Bir web sitesinin büyümesi ve artan trafiği kaldırabilmesi için ölçeklenebilirlik çok önemlidir. PHP ile oluşturulan web siteleri, gerektiğinde daha fazla sunucu eklenerek kolayca genişletilebilir.

3. Yüksek Hız

PHP kendi belleğini kullandığı için hem iş yükü hem de yükleme süresi azalır. Bu yüzden işlem hızı oldukça yüksektir. Bu sadece geliştiriciler için değil, aynı zamanda ürünü daha erken teslim alan müşterileri için de bir avantajdır.

4. Güvenlik

Bazıları PHP açık kaynak kodlu olduğu için yeterince güvenli olmadığını iddia ediyor. Ancak gerçek şu ki, sadece PHP değil, herhangi bir programlama dili de savunmasızdır. Güvenlik seviyesi, bir geliştiricinin uzmanlığına ve uygulamalarına bağlıdır. Örneğin, güvenlik ihlallerini önlemenin yollarından biri yazılım testi sağlamaktır.

5. Uygun Maliyet

PHP açık kaynak olduğundan, çalışmak için herhangi bir pahalı ek yazılım gerektirmez. PHP kullanımı ücretsizdir ve bu da geliştirme maliyetini düşürür.

6. Özel Geliştirme

Sunucu tarafı PHP, herhangi bir özel seçenekle sınırlı olmadığından, özel web siteleri oluşturmak için en iyi araçtır. 

Geliştiriciler, müşterilerin ihtiyaçlarına tam olarak uyan PHP tabanlı web platformu oluşturabilirler. Örneğin, geliştirici ekibi JavaScript ile birleştirerek hem işlevsel hem de güzel görünen bir web sitesi oluşturabilir.

PHP Kullanan Popüler Web Siteleri

Daha önce de söylediğimiz gibi, internet üzerindeki web sitelerinin %88’inden fazlası PHP ile oluşturulmuştur. Ancak hangi büyük platformların bu programlama dilini kullandığını merak ediyorsanız, aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz:

 • Facebook 25,7 Milyar Aylık Tahmini Ziyaret
 • Wikipedia 15B Aylık Tahmini Ziyaretler
 • Yahoo 4.8B Aylık Tahmini Ziyaretler
 • Flickr 65.44M Aylık Tahmini Ziyaret
 • Tumblr 328,9 Milyon Aylık Tahmini Ziyaret
 • Slack
 • MailChimp
 • Etsy
 • WordPress

En Çok Kullanılan 12 PHP Kütüphanesi

Geliştiriciler, gelişmiş işlevsellik ve özellikler için PHP kodunu bir dizi web sitesi şablonu ve çerçevesiyle kullanabilir. Fakat, PHP kodu yazmak yorucu ve zaman alıcı bir süreç olacağı için geliştiriciler, geliştirme süresini azaltmak ve siteye özellikler eklemek için kod yazmak yerine PHP kütüphanelerini kullanır.

Kod yazmak yerine PHP kütüphanelerini kullanmak, web sitesi geliştirme süresini önemli ölçüde azaltır ve böylece geliştiricilerin web sitesi tasarımının diğer önemli yönlerine odaklanmasına olanak tanır.

Aşağıda, web sitesi geliştiricilerinin sitelerinin işlevselliğini kolayca artırmalarına ve PHP geliştirme süresini optimize etmelerine yardımcı olacak en iyi 12 PHP kütüphanesinin bir listesini hazırladık:

1. PChart

PChart, görsel grafik biçiminde metin verileri oluşturmaya yardımcı olan etkileyici bir PHP kütüphanesidir. Veriler, çubuk grafikler, pasta grafikler ve diğer formatlarda görüntülenebilir. PHP betiği, harika çizelgeler ve grafikler oluşturmaya yardımcı olan SQL sorgularını kullanarak çizelgeler ve grafikler oluşturur.

2. Dispatch

Dispatch, sitenizi daha iyi organize etmek için URL kuralları tanımlayabilen basit bir PHP kütüphanesidir. Bu PHP kütüphaneyi kullanmak, belirli HTTP yollarını, isteklerini ve çok daha fazlasını eşleştirmenize olanak tanır.

3. Services_JSON

Services_JSON, insan tarafından okunabilir verilerin iletilmesine izin verir. PHP kitaplığının en son sürümü, sunucu üzerinden veri aktarımında büyük kolaylık sağlar.

4. ImageWorkshop

ImageWorkshop, katmanlarla görüntülerin işlenmesini kontrol etmenizi sağlayan harika bir açık kaynaklı PHP kütüphanesidir. PHP kütüphanesini kullanarak, görüntüleri birçok farklı şekilde kırpabilir, yeniden boyutlandırabilir, filigran ekleyebilir, küçük resimler oluşturabilir ve görüntüleri değiştirebilirsiniz. PHP kütüphanesi, web sitesinde kullanılan resimleri daha da geliştirmeyi kolaylaştırabilir.

5. Mink

Mink, web sayfalarının internet tarayıcıları ile düzgün etkileşimini test etmenize yardımcı olan başka bir kullanışlı PHP kütüphanesidir. Kütüphane, farklı tarayıcılar arasındaki API farklılıklarını ortadan kaldırarak geliştiricilere daha iyi test ortamı sağlar.

6. PHP Thumbnailer

PHP Thumbnailer, küçük resim oluşturmaya yardımcı olan basit bir resim işleme PHP kütüphanesidir. Küçük resimler üzerinde, yükseklik, genişlik, yüzde olarak yeniden boyutlandırma, görüntüyü döndürme vb. ek kontroller sağlar.

7. PHP Text to Image

PHP Text to Image, metni görüntüye dönüştüren bir PHP kütüphanesidir.

8. Faker

Faker, gerektiğinde sahte veri oluşturmaya yardımcı olabilecek çok kullanışlı bir PHP kütüphanesidir. PHP kütüphanesini kullanarak, verileri anonimleştirme, veri tabanını önyükleme, XML belgeleri oluşturma ve stres testleri gerçekleştirme gibi çeşitli görevleri gerçekleştirebilirsiniz.

9. PHP Image Upload Class

PHP Image Upload Class, görüntüleri bir forma yükleme sürecini kolaylaştırabilen güçlü bir PHP kütüphanesidir. Bir geliştirici bu kütüphaneyi kullanarak bir dosya giriş komutuyla görüntü yükleyebilir.

10. Ratchet

Web geliştiricileri, Ratchet PHP kütüphanesini kullanarak istemciler ve sunucular arasında gerçek zamanlı ve çift yönlü uygulamalar oluşturabilir. PHP kütüphanesi, geleneksel HTTP isteklerini kullanmak yerine olay odaklı uygulamaları tanıtmaya ve oluşturmaya yardımcı olur.

11. PHP Export XLS Sınıfı

PHP Export XLS Class, farklı veri türlerini Excel’e aktarabilen hafif, hızlı ve basit bir PHP kütüphanesidir. Çok çeşitli veri formatlarını .xls formatına dönüştürebilir. Kütüphane, birden çok çalışma sayfası, meta veriler (başlık, yazar, açıklama, vb.), farklı yazı tipi türleri ve stilleri, dolgular ve hücre kenarlıkları ile çalışabilir. Geliştiriciler, elektronik tabloya resim eklemek için PHP uzantısını da kullanabilir.

12. . phpDocumentor

phpDocumentor, PHP kodunu kullanarak profesyonel belgeler oluşturmaya yardımcı olan kullanışlı bir otomatik belgeleme aracıdır. PHP kütüphanesi, siteye işlevsellik eklemek için birçok farklı özelliği destekler. PHP kütüphanesi tarafından desteklenen özelliklerden bazıları; kılavuzlar gibi özelleştirilmiş belgelerin dahil edilmesi ve belgeler arasında bağlantı kurulması gibi destekleri içerir. PHP kütüphanesi, dokümantasyonun otomatikleştirilmesine yardımcı olabilir.

PHP, açılış sayfaları ve basit WordPress web sitelerinden başlayarak, Facebook gibi karmaşık web platformlarına her türlü web sitesini oluşturmak için kullanılabilecek dildir.

Esneklik, doğallık, çoklu entegrasyon fırsatları ve yüksek hız, web projelerinde PHP’yi kullanmanın ana nedenleridir.

Siz hangi programlama dilini kullanıyorsunuz? Yorum kısmında bize yazın, içeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.

Domain Sorgulama