Mobile Uyumlu Web Site Nasıl Yapılır?

Hosting Fiyatları

2015 yılından sonra kullanımı hızla artan akıllı telefonların ardından, web sitelerinin taşınabilir cihazlarda ziyaret edilebilir olması bir hayli önem kazandı. 2019 verilerine göre, internet üzerindeki mobil ziyaretlerin oranı, bir önceki seneye göre %46 oranında arttı. 2020 yılının ilk çeyreğinde ise ilk defa mobil web trafiği, masaüstü cihazlardan yapılan web trafiğini geçti.

Hal böyle iken dünyanın en popüler arama motoru olan Google da sıralama sonuçlarını mobil cihazlara göre optimize ederek; listelenme konusuna farklı bir standart getirdi. Daha açık anlatmak gerekirse; mobil ziyaretler için daha iyi kullanıcı deneyimi sunan web siteleri daha ön planda listelenmeye başladı.

Mobil Uyumlu Site Nedir?

Akıllı telefonlar ve tabletler ile yapılan web ziyaretleri, bu cihazların ekran boyutları nedeni ile daha farklı tasarımsal özelliklere haiz web siteleri gerektirmektedir. Bir web sayfasının mobil cihazlardan yapılan ziyarette optimum derecede kullanıcı deneyimi yaşatması için düzenlenmesine de “mobil uyumlu web site” tasarımı yapmak denilebilir.

Yukarıda karmaşıkmış gibi gelen açıklamayı daha anlaşılır hale getirmek için, şuan gezindiğiniz sitenin masaüstü ve mobil görünümünü aşağıdaki fotoğraflardan inceleyebilirsiniz.

Hosting.com.tr/blog Masaüstü Görünümü

hosting com tr blog masaüstü görünümü

Hosting.com.tr/blog Mobil Görünümü

hosting com tr blog mobil görünümü

Fotoğraflardan da anlaşılabileceği üzere aynı içeriklerin mobil cihazlarda daha rahat ziyaret edilebilir hale getirilmesine; “mobil uyumlu web site” denilebilir. Mobil uyumlu siteler için “mobil duyarlı web site” ya da İngilizce karşılığı ile “mobile responsive template” terimleri de kullanılmaktadır.

WordPress Siteyi Mobil Uyumlu Hale Getirme

Dünyanın en çok kullanılan CMS sistemi (içerik yönetim sistemi) WordPress; herhangi bir siteyi mobil uyumlu hale getirmek için oldukça elverişli bir yapıdır. WordPress tabanlı bir web sitesini mobil duyarlı hale getirmek için iki farklı yol izlenebilir.

  • Eklenti Kullanarak WordPress Mobil Site Yapma
  • Mobil Duyarlı Tema Kullanarak WordPress Mobil Web Site Yapma

WordPress tabanlı bir siteyi eklenti ile mobil uyumlu hale getirmek için kullanılan en popüler yazılım; Wptouch isimli eklentidir. Bu yazının yazıldığı tarihlerde son güncellemesi 12 ay evvel yapılmış olmasına rağmen 100.000’den fazla kişi tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Wptouch ile kusursuz bir mobil görünüm elde etmek için eklenti panelinden bazı ayarlamalar yapmak gereklidir. Eğer temanız Wptouch uyumlu değil ise içeriğinizin bir kısmı akıllı telefonlarda görüntülenemeyebilir.

wordpress ile mobil uyumlu site yapmak

Sitenizi mobil cihazlarda eklenti kullanarak daha iyi bir görünüme kavuşturmanın bir diğer metodu ise Jetpack isimli eklentiden faydalanmaktır. “WordPress’in sahibi” diyebileceğimiz Automattic tarafından kodlanan bu eklenti, düzenli olarak güncelleme almaktadır. Ancak yine de bazı temalara tam olarak uyum sağlayamamaktadır. İtiraf etmek gerekirse, bir siteyi (hele WordPress bir siteyi) eklenti ile mobil duyarlı hale getirmek teknolojinin gerisinde kalmıştır.

WordPress siteleri mobilde kusursuz görünecek hale getirmenin en rantabl yolu ise mobil uyumlu bir tema kullanmaktır. Son 3 yılda kodlanan ve güncellenen temaların neredeyse temamı mobil uyumludur. Mobil uyumlu temaların hiçbirinde içerik kaybı olmaz. Yani ziyaretçi mobil sitede de, masaüstü sitede de aynı içeriği görüntüleyebilir.

Joomla Siteyi Mobil Uyumlu Hale Getirme

Bir başka CMS sistemi olan Joomla da, siteleri mobil uyumlu hale getirebilmek için eklenti ve mobil uyumlu tema seçenekleri sunar. JoomlaShine ve Responsivizer isimli eklentilerden birini tercih ederek, Joomla temanızı mobil uyumlu olarak yayınlayabilirsiniz.

joomla ile mobil uyumlu site yapmak

Ancak Joomla kullanırken de eklenti yerine mobil uyumlu bir tema tercih etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Zira eklenti kullanımında site içeriğinizin bir kısmı tam olarak optimize edilemeyeceğinden dolayı, sitenizin tamamı mobilde gezinti için uygun olmayabilir.

Drupal Siteyi Mobil Uyumlu Hale Getirme

Dünya üzerinde en çok kullanılan üçüncü CMS sistemi olan Drupal’de de responsive tasarım için hem eklenti, hem de mobil duyarlı tema seçeneği bulunmaktadır.  ThemeKey eklentisi, Drupal sitenizi mobil duyarlı hale getirmek için en iyi çözümdür. Alternatif olarak da MobilTheme denenebilir. Her iki eklentinin de Drupal resmi sitesi üzerinde tanıtım sayfası yayınlanmakta, dolayısı ile Drupal tarafından desteklenmektedir.

drupal ile mobil uyumlu site yapmak

Eklenti kullanarak Drupal sitenizi mobil ziyaretlere uygun hale getirdiğinizde, WordPress ve Joomla’da yaşanabilecek “%100 mobil uyumu sorunu”; Drupal’de de baş gösterebilir. Fakat Drupal alt yapısı ile yayınladığınız siteniz için de mobil uyumlu tema kullanma imkanınız bulunmaktadır.

Özetlemek gerekirse; CMS sistemlerindeki mevcut temanızı mobil uyumlu hale getirmek için kullanacağınız eklentiler, mobil uyum sorununuzu %100 çözmeyebilir. Bu sebeple temanızı mobil hale getirmek daha verimli bir çözüm olacaktır.

CMS Tabanlı Olmayan Siteleri Mobil Uyumlu Hale Getirme

ASP ya da PHP kodlama dillerinden biri ile yazılmış olan ve CMS sistemi kullanmayan bir web sitesini mobil hale getirmek, yanında baş edilmesi birçok problemi de beraberinde getirecektir. Zira temaların kodlanış biçiminden mütevellit, mobil görünüm %100 olarak sağlıklı çalışmayabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için, Duda Mobile ve bMobilized isimli servisleri tercih edebilirsiniz. Şimdi kısaca bu servisler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Duda Mobile

Resmi sitesine girdiğinizde bugüne kadar 15 milyondan fazla siteye hizmet verdiğini söyleyen Duda Mobile; aslında biraz algı yaratma peşinde gibi gözüküyor J Zira söz konusu rakamın içerisinde 14 günlük deneme hesabı satın alan ve ücretli planlara geçmeyen müşteri sayısı ziyadesi ile fazla sayıda. Bunun en büyük nedeni ise fiyatların oldukça yüksek olması gibi gözüküyor.

Kredi kartınızın bilgilerini girip, sitenizi yayınlayıp, 14 gün denedikten sonra; “basic” olarak adlandırılan plan için dahi aylık 11,20 USD ödemeniz gerekiyor. Üstelik bu tutarı yıllık olarak tek sefer de talep ediyorlar. Yani web sitenizin mobil versiyonunun Duda Mobile ile bir yıl yayınlamanın bedeli 134,4 USD.

Basit pakette dinamik sayfalar oluşturmanıza da olanak sağlanmıyor. Bu sebeple çok fazla içeriğe sahip olmayan kurumsal bir site sahibi iseniz tercih edebileceğiniz paket (ne akla hizmettir pek anlamadık ama) logonuzu kullanmanıza bile müsaade etmiyor.

duda mobil paketleri

Eğer hem logonuzu kullanmak, hem de sitenize yeni içerikler eklemek istiyorsanız; aylık 35,2 USD ödemesi olan ve yılda 422,4 USD talep edilen “agency” paketini tercih etmeniz gerekiyor. Ajans paketinde 4 farklı web sitesi için mobil site oluşturmanıza müsaade ediliyor.

Bu arada 14 günlük deneme süresi, yukarıda bahsettiğimiz iki plan için kullanılamıyor. Eğer sistemi 14 gün boyunca denemek istiyorsanız; aylık ödemesi 17,60 USD, yıllık ödemesi 211,2 USD olan “team” paketini almak durumundasınız. Bu paketin ajans planından farkı, 1 adet web site için mobil sürüm oluşturabiliyor olmanız ve dinamik sayfa oluşturmanın 10 sayfa ile sınırlandırılması.

Dürüst olmak gerekirse; “bu servisi kim neden kullanmak ister?” sorusuna mantıklı bir cevap vermek mümkün değil. Yine de incelemek isterseniz, ücretli planları aşağıdaki fotoğraftan inceleyebilirsiniz.

bMobilized

Bu yazıyı kaleme aldığımız sıralarda ana sayfası dahi hata veren bMobilized; yeni müşterilerini sitelerine ekledikleri bir iletişim formu ile kabul ediyor J İşin ilginç yanı ise yaklaşık 14000 farklı mobil cihaza uyum sağladığını iddia eden bir servisten bahsediyor olmamız. İletişim bölümünden irtibata geçip fiyat istediğimizde ise yıllık 240 USD gibi fahiş bir ödeme talep edildiğini söyleyebiliriz.

bmobilized ana sayfa hatası

bMobilized ne kadar başarılı sonuçlar veriyor bilinmez ama BU bağlantıdan referans site görünümlerini inceleyebilmeniz mümkün. bMobilized ile tasarlanmış bazı mobil temaların görüntüsünü de aşağıdaki fotoğraftan inceleyebilirsiniz.

bmobilized mobil görünümü

Mofuse

Sıradaki mobil web site yaratma servisi Mofuse, iki farklı paketle kullanıcılarına hizmet veriyor. Paketlerin ilki aylık 9 USD ve yıllık peşin olarak 108 USD ödenerek USD kullanılabiliyor. Bu pakette sitenize ait mobil tasarımı oluşturup, yayınlamaya başladığınız anda ödeme yapıyorsunuz. Yani sitenizi oluştururken geçirdiğiniz süre için herhangi bir ödeme yapmanız gerekmiyor. Ancak “küçük” bir sorununuz var. Kullanıcılarınız sitenizi ziyaret ettiğinde “mobil görünüme geç” butonuna tıklamak zorunda.

Eğer aylık 12 USD tutarı 12 aylık peşin şekilde, yani 144 USD olarak ödemeyi kabul ederseniz; tablet ve telefonlardan gelen ziyaretçilerinize mobil siteniz otomatik olarak gösteriliyor. Dürüst olmak gerekirse mobil temaların görünüşlerinin oldukça kaliteli olduğunu söyleyebiliriz. Ama yine de yılda 144 USD ödeyerek bu servisi kullanmanın akılcı bir davranış olduğunu söyleyemiyoruz.

Mobify

Listemizin son sırasında Mobify isimli mobil tema servisi bulunuyor. E-ticaret siteleri üzerine yoğunlaşmış olan bu şirketin referansları arasında Debenhams, Lancome ve Pandora gibi dünya devleri bulunuyor. “Dünyadaki en profesyonel mobil tema servisi Mobify” desek, abartmış olacağımızı düşünmüyoruz. Zira standart kalıpların dışında tamamen sitenizin ihtiyacına özel, satış arttırma odaklı temalar tasarlıyorlar.

Günlerce süren e-posta trafiğine rağmen sistemi denemek için bir demo hesabı edinemediğimiz bu servis, fiyatlandırmayı da proje türüne göre yapıyor. Evet, aynen okuduğunuz gibi… Bu platformla mobil web site tasarlamanı sabit bir fiyatı bulunmuyor.

Mobil Duyarlı Site Nedir?

2003 – 2013 yılları arasında piyasaya sürülen, internete girebilen fakat akıllı telefon statüsünde olmayan cihazlar yoğun olarak kullanılmaktaydı. Bu telefonlar farklı işletim sistemleri ve ekran özellikleri kullandığı için, mobil siteler her cihazda aynı standartta görünmüyordu. Bu cihazlardan mobil sürümü olan bir web sitesine bağlandığınızda, sitenin herhangi bir yerinde “mobil sürümde görüntüle” gibi bir seçenek bulunmaktaydı. Eğer siz bu seçeneğe tıklarsanız ve mobil tema da sizin telefonunuza uyum gösterirse; görece daha kaliteli bir görünüm ile karşılaşıyordunuz.

mobil duyarlı site

Günümüzde taşınabilir cihazların işletim sistemleri Android ve IOS tarafından domine edilmektedir. Dolayısı ile donanımsal özellikler de belli bir standarda oturtulmuştur. Yani Android işletim sistemine sahip mobil cihazların tamamında, marka ve model farkı olmaksızın; bir web sitesini hemen hemen aynı görüntüde ziyaret etmek mümkündür.

Bu standardizasyon sayesinde de “mobil duyarlı site” teknolojisi geliştirilmiştir. Mobil duyarlı tema kullanan siteler; mobil ziyaretleri otomatik olarak algılar ve ziyaretçi “masaüstü görünümünü” tarayıcı ayarlarından özellikle seçmedikçe, ziyaretlerini mobil tema da sürdürürler. Günümüzde mobil temaların neredeyse tamamı aynı zamanda mobil duyarlıdır.

Domain Sorgulama