En İyi 10 WordPress Forum Eklentisi

En İyi 10 Wordpress Forum Eklentisi
Hosting Fiyatları

Forumlar, sitenizin kullanıcıları için yüksek düzeyde etkileşim yaratabilir. Siteniz için bu etkileşimden yararlanmak isterseniz, web sitenize bir forum eklemek için bir forum eklentisine ihtiyacınız olacaktır.

Neden WordPress Forum Eklentileri Kullanılmalıyım?

WordPress sitenize bir forum eklentisi yüklemek istemeniz için birçok neden vardır. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

 • SEO avantajları: Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, web sitenize çok fazla ziyeretçi çekeceği için bu durum arama motorları tarafından olumlu karşılanır. 
 • Kullanıcı araştırması: Forumlarda yayınladıkları içeriklerden kullanıcılarınız ve ihtiyaçları hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Bu sayede siz de kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını karşılayacak içerik ve ürünler oluşturabilirsiniz. 
 • E-posta listesi oluşturma: Forumlar e-posta listenizi oluşturmanın en iyi yoludur, böylece kullanıcılarınızla doğrudan iletişim kurabilir veya pazarlama yapabilirsiniz. 
 • Ürün lansmanları: Forumlar yeni ürün ve hizmetleriniz için en iyi test alanıdır.
 • Kullanıcı geri bildirimi: Forumlar, kullanıcıların ürün ve hizmetlerinizle ilgili dürüst görüşlerini dinlemek için gidebileceğiniz bir alandır.

WordPress Sitenizde Bir Foruma İhtiyacınız Var mı?

WordPress web siteleri söz konusu olduğunda, bir forum eklemek site trafiğini artırır ve ziyaretçi sayınızın tavan yapmasına olanak tanır.  Aslında, web sitenize bir forum yüklemeniz için birçok neden vardır:

 • İncelemeler ürün ve hizmet satmak için bir zorunluluk olsa da, ortalama bir inceleme kitlenizin gerçekte kim olduğu hakkında çok fazla bilgi vermez. Forum içeriği daha dürüst olabilir.
 • Kullanıcılarınızla etkileşim kurabilirsiniz. Size sorular sorabilir veya önerilerde bulunabilirler ve siz de bu sayede nasıl daha iyi satış yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
 • Bir forum, kitlenizi kendilerini ifade etmeye teşvik ederek sorunları içten dışa çözmenize yardımcı olabilir.
 • Müşterileriniz sizin kim olduğunuzu öğrenir ve artık sizi sadece bir marka olarak görmez. Forum kitlenizi işin insani yönüyle tanıştırır.

Neden WordPress Forum Eklentisi Kullanmalıyım?

Bir forum oluşturmak pek de kolay bir iş olmamasına rağmen birçok uzman forum eklentisi kullanmanızı önerir. Aslında, sıfırdan bir tane forum oluşturmak genellikle oldukça ileri düzeyde uzmanlık gerektirir. Bunu kolaylaştırmak için ilk adım kesinlikle kaliteli bir WP forum eklentisi bulmaktır.

WordPress forum eklentileri, sitelerine biraz daha etkileşim katmak, işlerini renklendirmek ve insanların konuşmasını sağlamak isteyen WordPress site sahipleri için ideal bir çözümdür.

WordPress eklenti pazarı inanılmaz derecede hızlı büyüyen bir pazardır. Piyasada hemen hemen her işlev için müthiş bir eklenti yelpazesi vardır. Forum eklentileri söz konusu olduğunda da durum yine bu şekildedir.

En İyi 10 WordPress Forum Eklentisi

Aşağıdaki listede en iyi 10 WordPress forum eklentisine ait tüm detayları bulabilirsiniz:

1. bbPress

bbPress

bbPress en eski ve en popüler WordPress forum eklentilerinden biridir. Popülerliğinin nedenlerinden biri de, oldukça basit olmasından kaynaklanır. Ancak bir forum eklentisinden ihtiyaç duyabileceğiniz tüm işlevlere sahiptir.

Bu eklenti WordPress kodlama standartlarına uygun olarak ve platformun kendisiyle aynı çekirdeğe dayalı olarak geliştirilmiştir. Türünün en basit eklentilerinden biri olan bbPress, web sitenizi yavaşlatmaz. Ayrıca, çoğu WordPress temasıyla entegre olur.

bbPress basit bir kurulum süreci ve adım adım kurulum ile birlikte gelir. Ayrıca birden fazla özelleştirilebilir şablon sunar. Bu sayede forumunuz tam istediğiniz gibi görünebilir. Tam yerleşik Akismet desteği, spam göndericilere karşı mücadelede size çok yardımcı olur. Çoklu site içeriği, forumunuzu birden fazla foruma bölmenize ve kullanıcılarınızın kendi içeriklerini oluşturmalarına olanak tanır.

Son olarak, bu WordPress forum eklentisi son derece genişletilebilirdir. Hemen hemen her şey için uzantı veya eklentiler vardır.

2. BuddyPress

BuddyPress

BuddyPress, klasik bir forum eklentisi olmasa da, çevrimiçi bir topluluk aracıdır. Klasik bir foruma ihtiyacınız yoksa, ancak daha çok bir sosyal ağa ihtiyacınız varsa, BuddyPress ile elde ettiğiniz şey tam olarak budur.

Öğrenci toplulukları, niş ilgi grupları, ürün ve hizmet grupları için ideal olan BuddyPress, kullanıcıların profiller ve gruplar oluşturmasına ve mesaj alışverişi yapmasına olanak tanır. Her şey son derece özelleştirilebilirdir. Bu da büyüme için bolca alan sağlar.

bbPress ile tamamen entegredir. bbPress gibi BuddyPress de tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodludur.

Tonlarca özelliğe sahip sağlam bir çevrimiçi topluluk (hatta uygun bir sosyal ağ) oluşturmanıza veya eklentinin yalnızca istediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz özelliklerle çalışmasına izin verir.

Bu eklenti geniş bir dokümantasyonla birlikte gelir ve kullanıcıların bu toplulukta aktif bir rol almaları beklenir. İhtiyaç halinde başvurulabilecek mükemmel bir destek forumları da vardır. 

3. WP Symposium

WP Symposium

WP Symposium, temel olarak WordPress web sitenize kullanıma hazır bir sosyal ağ ekleyen bir WordPress forum eklentisidir. 

Kulüpler, okullar, yerel topluluklar, destek siteleri, oyun veya arkadaşlık siteleri için ideal olan WP Symposium, kullanıcıların profil oluşturmasına, arkadaş eklemesine, birbirlerine mesaj göndermesine, gruplar oluşturmasına ve diğer temel işlevlere olanak tanır. Ayrıca kullanıcıların etkinliklerinin gerçek zamanlı olarak görüntülendiği bir duvar görevi gören bir etkinlik sayfası vardır.

WP Symposium çekirdek sürümünde çok fazla özellik içermez. Ücretsiz bir eklentidir, ancak eklentiden gerçekten en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz muhtemelen ücretli (Pro) sürümü satın almaktır. Bu sürüm, topluluğunuz büyümeye başladığında muhtemelen ihtiyaç duyacağınız uzantı paketleriyle birlikte gelir. Örneğin, özel mesajlaşma yalnızca ücretli sürümle birlikte gelir. Aynı şey profil güvenliği, galeriler, resim ve YouTube eklentileri vb. için de geçerlidir.

Sosyal ağınızı belirli bir dilde veya birden fazla dilde oluşturmak istiyorsanız, WP Symposium’un çok dilli destekle geldiğini ve muhteşem WPML eklentisi ile uyumlu olduğunu da bilmeniz gerekir.

4. wpForo

wpForo

wpForo, modern, güvenilir ve oldukça duyarlı bir WordPress forum eklentisidir. Son derece ölçeklenebilirdir ve küçük topluluklardan büyük topluluklara kadar her boyuttaki çevrimiçi topluluk için kullanılabilir. En iyi avantajı ise, performansının asla birlikte çalıştığı topluluğun büyüklüğüne bağlı olmamasıdır.

Bu eklenti ile genişletilmiş, basitleştirilmiş ve soru & cevap düzenleri arasında seçim yapabilirsiniz. Bu noktada forum ihtiyaçlarınız ne olursa olsun, gereksinimlerinizi karşılayacak bir düzen olacaktır.

Tema API’si sayesinde yeni temalar oluşturup yükleyebilir veya özelleştirilmiş forum temasını kopyalayabilirsiniz. Ayrıca, kapsamlı özelleştirme seçenekleri, forumunuzu sitenizin temasına mükemmel şekilde uyacak şekilde şekillendirmenize olanak tanır.

wpForo modern, bilgilendirici bir profil sistemi, gönderi sayısına dayalı bir kullanıcı derecelendirme sistemi, rozetler ve üye derecelendirme başlıkları ile birlikte gelir.

Bu eklentinin geliştiricisi ayrıca wpForo ile kullanabileceğiniz hem ücretsiz hem de ücretli uzantılar veya ek eklentiler sunar.

5. Asgaros Forum

Asgaros Forum

Kullanıcıların bu eklenti hakkında en sevdikleri şey, kullanım kolaylığıdır. Basit ama güçlü içerik yönetim sistemi ile herkes kendi ihtiyaçlarına göre forum oluşturabilir. Yeni başlayanlar için Asgaros Forum, SEO dostudur ve kurulumu kolaydır. Ancak, daha da önemlisi, yalnızca sınırsız forum oluşturmanıza değil, aynı zamanda bunları kategorilerle farklı gruplar halinde düzenlemenize de olanak tanır. 

Ne yazık ki, bu eklentinin yalnızca tek bir “teması” vardır. Ancak yazı tiplerini ve renklerini özelleştirmenize izin verir. Ayrıca forumun simgesini de (Dashicons’tan seçtiğiniz) özelleştirebilirsiniz, ancak kendi simgelerinizi yükleme seçeneği yoktur. 

Bu eklenti ile ilgili aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer şey de, topluluk oluşturma özellikleridir. Kullanıcı profilleri ve imzalarının yanı sıra, bu eklenti çevrimiçi topluluk oluşturmak için mükemmel bir şekilde uygun olan genel bir etkinlik akışı ile donatılmıştır. Ayrıca kullanıcıların moderasyon için gönderileri işaretlemesine olanak tanıyan rapor seçeneği de vardır. Ancak Asgaros Forum’da eksik olan şey özel mesaj desteğidir.

Son olarak, Asgaros Forum pratik reklam özelliği sayesinde forumunuza reklam yerleştirmenize olanak tanır. Bununla birlikte, belirli konumlara HTML reklamları ekleyebilirsiniz.

6. Discussion Board

Discussion Board

WordPress sitenize bir forum eklemenin kolay bir yolunu arıyorsanız, Discussion Board eklentisini tercih edebilirsiniz. Çünkü bu eklenti pratik tek tıklamayla kuruluma sahiptir. Birkaç tıklamayla bir giriş sayfası, yeni konular göndermek için bir form ve kullanıcıların mevcut konuları görebileceği bir sayfa oluşturabilirsiniz. 

İkinci olarak, bu eklenti renkleri güncellemenize ve üç forum düzeninden birini seçmenize olanak tanır. Bu eklentinin en güzel yanı forum görünürlüğü işlevidir. Bu sayede forumunuzu kimlerin görüntüleyebileceğini kontrol edebilirsiniz.

Ek olarak, kullanıcıların rollerini de belirleyebilirsiniz. Bu, kullanıcılara kayıt olduklarında belirli roller atanacağı anlamına gelir. Ayrıca, yalnızca belirli rollere sahip kullanıcıların bazı konuları görüntüleyebileceği veya yorum gönderebileceği şekilde de ayarlamalar yapabilirsiniz. 

Discussion Board, kayıt etkinleştirme için e-posta doğrulaması gerektirdiği için spam kayıtları sınırlamak istiyorsanız, bu mükemmel bir özelliktir.

7. Sabai Discuss 

Sabai Discuss

Sabai Discuss eklentisi, soru sorma ve yanıtlamaya dayalı web siteleri oluşturmak için en iyi seçeneklerden biridir. Tamamen duyarlı, temiz bir şekilde tasarlanmış ve zengin özelliklere sahiptir.

Temel olarak, bu eklenti kullanıcıların yalnızca soru ve cevap göndermelerine değil, aynı zamanda yorum göndermelerine ve düzenlemelerine de olanak tanır. Çok yönlü topluluk yönetimi işlevleri de eklentiye dahildir. Örneğin, kullanıcılar soruları, cevapları ve yorumları kolaylıkla filtreleyebilir, favorilere ekleyebilir veya işaretleyebilir. Ayrıca, kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmak için anahtar kelimeler ve kategoriler kullanmalarına olanak tanıdığından, eski soru / cevapları aramak için ideal olan pratik bir otomatik öneri özelliği de vardır.

Bu eklentide bulunan bir diğer harika özellik ise kullanıcı itibar sistemidir. Sistem, forumun en iyi katılımcılarını filtreleyerek onlara özel bir itibar kazandırır. Buna ek olarak, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak içerik gizliliğini yönetebilirsiniz. Bu, belirli kullanıcıların bazı içerik türlerini görmesini kısıtlayabileceğiniz anlamına gelir.

8. Simple Forum 

Simple Forum 

Adından da anlaşılacağı gibi Simple Forum, web sitenizde tartışmaları etkinleştirmek için basit ama güçlü bir araçtır. Daha önce bahsettiğimiz eklentiler gibi bu eklenti de duyarlı tasarıma ve geniş bir özellik setine sahiptir. 

Simple forum eklentisi 8 renk stili ve 4 reklam konumu sunar. Bu, reklamlarınızın daha iyi görünürlüğünü garanti etmenizi sağlar. Ancak bu eklentiyi herhangi bir forum türü için nihai bir çözüm yapan şey esnekliğidir. 

Bu eklenti, kullanıcıların Facebook, Google ve diğer 8 hesapla giriş yapmasına olanak tanır. Ayrıca forum istatistikleri özelliği sayesinde ziyaretçi, cevap, yorum ya da forum üye sayısı gibi istatistikleri takip edebilirsiniz.

9. Simple: Press

Simple: Press

Simple: Press eklentisi sadece sınırsız forum oluşturmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda bunu kolaylıkla yapmanıza da yardımcı olur. Öncelikle, forumlarınızı ayrı forum gruplarında düzenleyerek ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmeye başlayabilirsiniz. 

Simple: Press eklentisi 14 hazır tema stilinden birini seçmenize, özel simge yüklemenize veya öne çıkan resimler eklemenize olanak tanır. Ayrıca, hangi forum üyelerinin belirli forumlara veya konulara erişebileceğini de kontrol edebilirsiniz. 

Forum kullanıcıları yalnızca özel mesajlar göndermekle kalmaz, aynı zamanda gönderilerde birbirlerini etiketleme seçeneğine de sahiptir. Eklenti, kullanıcıların yöneticiler tarafından denetlenmesi gereken gönderileri işaretlemelerine olanak tanıyan “Yöneticiye Bildir” özelliğini de içerir.

Bu eklentinin bir diğer avantajı da kullanıcı profillerine altbilgi özetleri ekleme seçeneğidir. Çevrimiçi üyeler, yeni üyeler ve doğum günleri burada gösterilebilir.

Son olarak, Simple: Press, spam gönderileri azaltmak için harika olan CAPTCHA entegrasyonu ile donatılmıştır. Bunun dışında, bu eklenti zaman zaman spam kullanıcıları temizlemeyi sağlayan Remove Spam Registrations eklentisini destekler.

10. DW Question & Answer Pro

DW Question & Answer Pro

DW Question & Answer Pro, web sitenizde eksiksiz bir soru ve cevap (Q&A) bölümü oluşturmanızı sağlar. Yani, Quora veya Stack Overflow gibi bir sistem oluşturuyorsanız, bu başlamak için mükemmel bir seçimdir. 

Diğer eklentilerden farklı olarak, kullanıcılarınızın cevapları oylamasına izin verir, böylece en iyi cevap öncelik kazanır ve daha az önemli cevaplar sona gider. Ayrıca, tüm soruları farklı filtrelerle seçtiğiniz bir sayfada görüntüleyebilirsiniz. 

DW Question and Answer Pro’nun temel özellikleri aşağıdakileri içerir:

 • Çok dilli destek 
 • E-posta bildirimleri gönderme  
 • Kısa kodlar 
 • Spam ile mücadele için CAPTCHA 
 • Anahtar kelimelerle anında arama

WordPress Hosting paketlerimizi incelemek ve satın almak için tıklayın.


İlgili İçerikler:

En İyi WordPress Page Builder Sayfa Yapma Eklentileri

ThemeForest Nedir? ThemeForest Üzerinden WordPress Teması Nasıl Alınır?

Woocommerce Nedir? WordPress ile E-Ticaret Yapmanın En Elverişli Yolu

En İyi Çoklu Dil WordPress Eklentileri

En İyi WordPress Yorum Eklentileri

Pagespeed Performansı İçin Kullanabileceğiniz En İyi WordPress Hız Eklentileri

WordPress Tema Türkçeleştirme

En İyi WordPress Newsletter Bülten Eklentileri

En İyi WordPress Site İçi Arama Eklentileri

En İyi WordPress İletişim Eklentileri

En İyi WordPress Sosyal Medya Paylaşım Eklentileri

En Kullanışlı WordPress Popup Eklentileri

Adım Adım Resimli WordPress Kurulum Rehberi

En İyi WordPress Whatsapp Eklentileri

En İyi WordPress Üyelik Eklentileri

En İyi WordPress Forum Eklentileri

En İyi WordPress SEO Eklentileri

Domain Sorgulama