LiteSpeed Nedir? LiteSpeed’in Avantajları Nelerdir?

Hosting Fiyatları

Bu makalemizde LiteSpeed Nedir? ve LiteSpeed’in Avantajları Nelerdir? Konuları hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle Litespeed nedir? sorusunu açıklayalım ve detaylı bilgiler v

LiteSpeed Nedir?

Litespeed ürünü, LiteSpeed ​​Technologies firması tarafından 1 Temmuz 2003 tarihinde piyasaya sürülen, ücretli ve CloudLinux, Centos, Red Hat, Fedora, Debian işletim sistemleri ile uyumlu bir web sunucudur. Apache gibi eski bir teknolojiye sahip bir web sunucudan yaklaşık 10 kat daha hızlı ve yüksek performansa sahiptir. Ayrıca üzerinde bulunan ekstra özelliklerle beraber kullanıldığında Linux sunucular için en ideal web sunucularından bir tanesidir ve Cpanel, Plesk ve DirectAdmin gibi web sunucusu kontrol panelleriyle oldukça uyumlu çalışmaktadır.

litespeed-nedir

LiteSpeed’in Avantajları Nelerdir?

Performans

Günümüzde görsel ve fonksiyonel açılardan çok daha gelişmiş internet sitelerinin yaratmak oldukça kolaylaştı. Öte yandan bu her açıdan oldukça gelişmiş siteler bazı olumsuzlukları da beraberinde getirdi. Sistem kaynaklarına duyulan ihtiyaç arttı ve yeterli kaynağa sahip olmayan siteler hız konusunda yetersiz kalarak, gerek seo konusunda gerekse kullanıcı deneyimi konusunda sınıfta kalacaktır. Ancak LiteSpeed, PHP kodlarını daha hızlı derleyerek siteleri oldukça hızlı ulaşılabilir yapmasının yanında sunucu kaynaklarını da minimum kullanmaktadır. Bu sayede internet siteleri diğer web sunuculara göre daha hızlı açılmaktadır.

Güvenlik

Güncel ve etkili bir güvenlik sistemiyle birlikte gelen LiteSpeed Web Sunucusu, birçok güvenlik tedbirleri sayesinde güvenlik konusunda da birçok web sunucuna göre çok daha iyi performans gösteriyor.

IP başına bağlantı, istek ve bant genişliği konuları sıkı takip edilir ve olası durumlarda ilgili ip adresi engellenerek bu tarz bir saldırının önüne geçilmiş olur.

Ölçeklenebilir bir web sunucusu olduğu için de hem düşük boyuttaki trafiği hem de yüksek boyuttaki trafiği sorunsuz olarak yönetebilirsiniz. Bu yüzden sunucu üzerindeki tüm sistemler sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eder ve sunucu üzerindeki tüm sitelerin yayını kesinlikle aksamaz.

ModSecurity Desteği

Diğer web sunucu servislerinde kapsamlı güvenlik duvarı kuralları oluşturmak ve bu kuralları düzenlemek oldukça yüksek sistem kaynağı tüketecektir. Bu durum sunucu üzerindeki servislerin bir anda durmasına neden olarak tüm sitelerinin yayınını aksatacaktır.  Ancak LiteSpeed Web Sunucunun sahip olduğu ModSecurty desteği ile güvenlik duvarı ve güvenlik duvarı kurallarının yapılandırılması minimum sistem kaynağına ihtiyaç duyarak sorunsuz şekilde güncellenmesini sağlar. Bu da sizin sunucunuzun yüksek koruma altında minimum sistem kaynakları kullanarak çalışmasını sağlar.

HTTP/2 Desteği

HTTP 2 protokolü eski olan http 1.1 versiyonuna göre oldukça farklı ve gelişmiş özelliklere sahiptir. Gelişen ve değişen internet ihtiyaçları göz önüne alındığında bazı internet protokolleri de güncellenerek çağa ayak uydurmak zorunda kalmaktadır. Http 2 protokolü internet sitelerinin CSS ve JS dosyaları üzerinde çalışarak internet sitelerinin yüklenme hızlarını üst seviyeye çıkarmaktadır. Ayrıca Http 1.1 versiyonuna göre tek bağlantı yapısıyla hem sistem kaynaklarını hem ağ kullanımını minimum düzeyde tutmaktadır.  Buda http 2 protokolünün eski versiyon olan http 1.1 protokolüne göre yaklaşık %66 ‘ya varan oranlarda daha hızlı olmasını sağlamaktadır.

litespeed-avantajlari-nelerdir

LSCache Desteği

WordPress bildiğiniz gibi Dünya’da en çok kullanılan ve en popüler içerik yönetim sistemlerinden biridir. Kullanıcılara sağladığı kolaylık ve avantajlar nedeniyle de ne yazık ki ciddi sistem kaynaklarına ihtiyaç duyabilmektedir. Site üzerindeki anlık bir yoğunlukta sistem kaynakları yetersiz geliyor ve site ulaşılamaz duruma geliyor. Ancak LiteSpeed firmasının yayınlamış olduğu LSCache eklentisiyle ile yapılan tüm sorgu ve isteklerin yüzde 70 ila 80’i önbellekten karşılanmakta ve 10 kata kadar hız artışı sağlamaktadır. Tüm WordPress sitelerde sorunsuz olarak kullanarak sitelerinizin açılış hızında ciddi farklar yaratabilirsiniz.

Sizin de LiteSpeed’in Avantajları Nelerdir? konusunda eklemek istediğiniz bilgiler var ise yorum kısmında belirterek makalemizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Domain Sorgulama