Kurumsal E-Posta Nedir? Profesyonel E-Mail Hesabına İhtiyacım Var Mı?

Hosting Fiyatları

Kurumsal bir e-posta hesabına sahip olmak her şirket için çok önemlidir. Her şeyden önce müşterilere ve iş ortaklarına profesyonel bir izlenim verir. İkincisi, kurumsal e-posta platformları sizi veri ihlallerinden ve kaybından koruduğu için ücretsiz e-posta servis sağlayıcılarından daha güvenlidir.

Peki kurumsal e-posta tam olarak nedir?

Kurumsal E-Posta Nedir?

Kurumsal E-Posta Nedir?

Kurumsal e-posta, özellikle iş iletişimi için kullanılan e-posta’dır. Kurumsal e-posta adresi içinde adiniz@şirketadiniz.com gibi bir şirket uzantısı vardır.

adiniz@şirketadiniz.com, şirketadiniz.com etki alanına bağlı bir e-posta adresidir.

Kendi alan adınızı kullanmanın birçok önemli avantajı vardır:

  • Gmail veya Hotmail adresinden daha profesyonel görünür.
  • İşletme alan adlarının hatırlanması kolaydır.
  • İşletme uzantınıza sahip e-posta adresine sahip olmak güven oluşturur.
  • Gönderdiğiniz her e-posta, markanızı tanıtmanıza yardımcı olur.

Kurumsal E-posta Adresi Nasıl Seçilir?

Kurumsal E-posta Adresi Nasıl Seçilir?

1. Güvenilir Bir Alan Adı Kullanın

Hepimiz Gmail aracılığıyla iletişim kurmaya alışkınız. Çünkü Gmail, kullanıcı dostu, basit ve hoş görünümlü birkaç e-posta istemcisinden biri. Ancak “Google” ve “Outlook” her ne kadar iyi olursa olsun, herkes bu kaynakları kullanarak bir hesap oluşturabileceği için özgünlükten yoksundur. İşte tam da bu nedenden dolayı markanızın adına karşılık gelen eşsiz bir alan adına ihtiyacınız var.

@ işaretinden sonra gelen ve marka adınızı içeren bir e-posta, kurumsal e-posta’nın en önemli ayırt edici özelliğidir.

Aşağıdaki örneklere bakın:

[email protected] ve [email protected]

Muhtemelen ikinci e-posta’dan gelen bir iş teklifi çok daha çekici gelecektir, sizce de öyle değil mi?

2. Takma Adları Kişisel İletişime Bırakın

Bazılarımızın birçok nedenden dolayı birden fazla e-posta hesabı var. Ancak bunlar genellikle iş için kullanılmaz, kişisel ve sosyal yaşamlarımız içindir. Bu yüzden bu e-posta hesaplarınızda dilediğiniz isimleri kullanabilirsiniz. Fakat herhangi bir takma ad, iş e-posta adresiniz için uygun değildir. İş e-posta adresi için adınız ve soyadınızı kullanmak her zaman iyi bir fikirdir.

3. Numara ve Simgelerden Kaçının

Küresel nüfus 7 milyarı geçtiği için benzersiz bir isme sahip olma şansınız çok düşük. Tabii gerçek isminizle bir e-posta hesabı açma şansınız da… Bu yüzden bir e-posta almak istediğinizde, ücretsiz e-posta araçları alternatif olarak sayılar içeren otomatikleştirilmiş seçenekler sunar. Fakat “isminiz2013” veya “19isminiz78” gibi seçenekler, genellikle kullanıcılara güven vermez.

Bu durum tıpkı rakamlarda olduğu gibi, noktalama işaretleri ve simgeler için de geçerlidir. Tüm bu rakamların ya da simgelerin hatırlanması zordur ve özellikle büyük şirketlerde spam filtrelerine takılabilir. Bu yüzden yalnızca harflere bağlı kalmanızda fayda var. Noktalama işaretine ihtiyacınız varsa, yalnızca bir veya iki nokta veya maksimum alt çizgi eklemeniz önerilir:

4. Pozisyonunuzu Kullanmaktan Kaçının

Pozisyonunuzu e-posta adresinize koyduğunuzda, bu, hangi becerilere sahip olduğunuzu gösterir. Ancak, alıcınız muhtemelen bu bilgilerle ilgilenmiyordur. Bu yüzden bu bilgileri e-posta isminizde değil, e-posta imzanızda kullanın.

5. Kolay Okunabilir Bir Tercih Yapın

Pek çok kişi mobil cihazlarının küçük ekranları üzerinden işlerini yürüttüğü için genellikle adresi yanlış yazar. Siz de bu duruma düşmek istemiyorsanız, e-posta adresinizin kolay okunduğundan ve çok fazla açıklama gerektirmediğinden emin olun.

6. Profesyonel Olmayan Her Şeyden Kaçının

Kurumsal e-posta adresinizde ırk, din, cinsel yönelim, yaş vb. atıflarda bulunmaktan kaçının. Profesyonel kimliğiniz kişisel kimliğinizden büyük ölçüde farklı olabilir. İkisi arasında net bir çizgi olmalıdır.

7. Tam İsim Her Zaman Gerekli Değildir

Bazı insanların pek çok ismi var. Bu yüzden her zaman tam adınızı kullanmanız gerekmez. Yalnızca en yaygın kullandığınız bir veya iki adı kullanabilirsiniz. [email protected]

8. Deneyin ve En İyisini Seçin

İş dünyasında yaygın olan birkaç iş e-posta adresi örneği aşağıdaki şekildedir:

Profesyonel E-Mail Hesabına İhtiyacım Var Mı?

Profesyonel E-Mail Hesabına İhtiyacım Var Mı?

Profesyonel e-mail, ücretsiz kullandığınız e-posta servisinin uzantısı yerine şirketinizin alan adını kullanmanıza olanak tanır. Bu nedenle [email protected] yerine [email protected] gibi bir e-posta adresiniz olabilir.

E-posta’lar, iş dünyasında bilgi paylaşımının en etkili kaynaklarından biri olduğundan, kurumsal e-posta hesabı kullanmak her şirket için bir zorunluluktur.

Profesyonel bir görünüm oluşturmanın yanı sıra, birçok başka fayda da sağlar. Her şeyden önce, potansiyel müşterilerinizin güvenini artırır. E-posta’nızda şirketinizin ismi yoksa, e-posta’nızın spam olarak işaretlenme olasılığı çok yüksektir.

Ayrıca, adresinizi gören kişiler hangi firmadan olduğunuzu hemen fark eder ve bu da marka bilinirliğini artırır.

Kurumsal E-posta Barındırma Hizmeti Nedir?

E-posta barındırma hizmeti, e-posta sunucularını çalıştıran bir internet barındırma hizmeti olarak bilinir. E-posta barındırma hizmet sağlayıcılarının çoğu, Gmail ve Yahoo gibi web istemcileriyle birlikte gelmeyen premium hizmetler sundukları için web istemcilerinden farklıdır ve bu yüzden ücretsiz değillerdir.

Kurumsal Bir E-posta Barındırma Hizmetinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşletmeniz için en iyi e-posta servis sağlayıcısını belirlemeye çalışırken, dikkate alınması gereken çeşitli faktörler vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki şekildedir:

1. Özel alanlar

Özel alanlar, kullanıcıların e-posta adreslerini şirket web sitelerine uyacak şekilde özelleştirebileceği anlamına gelir. Standart bir @ gmail.com adresinden daha profesyonel göründükleri için bu e-posta adresleri müşteriler arasında daha güvenilirdir.

2. Güvenlik özellikleri

Ücretsiz e-posta istemcileri, farklı güvenlik özellikleri sağlamak için bir dizi üçüncü taraf hizmeti kullanma eğilimindeyken, birçok e-posta barındırma hizmetinde güvenlik özellikleri doğrudan yerleşik olarak bulunur. Bu özellikler aşağıdakileri içerir:

  • E-posta şifreleme
  • 2 faktörlü kimlik doğrulama (2FA)
  • Spam filtreleri
  • Virüs koruması

3. Depolama

Birçok ücretsiz e-posta servisi en azından belirli bir düzeyde depolama alanı sunar, ancak sundukları depolama alanı çok fazla değildir. Bu yüzden önemli mesajları arşivlemek için bol miktarda e-posta depolama alanı sunan bir e-posta barındırma hizmeti arayın.

Hangi E-posta Barındırma Servisini Seçmeliyim?

İşletmeniz için kurumsal e-mail hosting hizmeti satın almak isterseniz, hosting.com.tr, farklı ihtiyaçları karşılamak için farklı e-mail hosting planları sunar. Bu sayede geniş bir depolama alanı, üst düzey güvenlik, mobil uyumlu çözümler ve çok daha fazlasını elde edebilirsiniz.

hosting.com.tr sadece e-posta barındırma hizmeti sunmakla kalmaz, aynı zamanda web hosting ve domain hizmeti de sunar. Bu da hosting.com.tr’yi bu hizmetleri de arayan küçük işletmeler için güzel bir seçenek haline getirir.

Domain Sorgulama
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
balyan
balyan
14 Ağustos 2021 12:39

güzel anlatım olmuş elinize sağlık

Osman Can Olgun
Yönetici
Osman Can Olgun
21 Kasım 2021 11:57
Reply to  balyan

Çok teşekkür ederiz.