Toplu Mail Nedir? Toplu E-Posta Gönderme

Toplu Mail Nedir? Toplu E-Posta Gönderme
Hosting Fiyatları

Mail, uzun bir süredir hayatımızda yer alıyor ve iletişimde büyük kolaylık sağlıyor. Her ne kadar yeni iletişim kanalları çıksa da mail hala hayatımızda ve birçok alanda kullanılıyor. Bunlardan biri de pazarlama alanı oluyor. Toplu mail de pazarlama işlemleri için şirketler tarafından kullanılan bir iletişim kanalı olarak karşımıza çıkıyor. Biz de bu yazımızda sizler için toplu mail ile ilgili merak edilenleri araştırdık.

Toplu Mail Nedir?

Toplu mail, mailin aynı anda birden fazla kişiye gönderilmesidir. Yani belirlediğiniz herhangi bir kitleye aynı maili gönderirseniz toplu mail gönderimi yapmış olursunuz. Toplu mail ile müşterilerinize, kampanya bilgilendirmesi, ürün detayı ya da uyarı içeren bir maili gönderebilirsiniz. Bu mailler ticari içeriklidir ve tanıtım ihtiyaçlarına hizmet eder.  Toplu mail sistemi ile işinizi büyük ölçüde kolaylaştırmış olursunuz. Bu sistem, uygun fiyatı ve yüksek getiri oranına sahip olması sebebiyle sıkça tercih edilir.

 Bir reklam ve pazarlama aracı olan toplu mail, gönderilmek istenen mesajı vakit kaybetmeden hedef kitleye ulaştırmayı sağlar. Toplu mail, 2000’li yılların başından bu yana sıkça kullanılan bir pazarlama stratejisidir. Toplu mail gönderimi e-mail marketing olarak da bilinir.

 

toplu mail

Toplu Mail Türleri Nedir?

Bilinen dört farklı toplu mail türü bulunmaktadır.

 • Bültenler
 • Edinme Mailleri
 • Promosyon Mailleri
 • Saklama Mailleri

Bültenler

Bültenler, bir şirkette ya da firmada gelişen olaylara dair aboneleri bilgilendiren toplu mail türüdür. Bu sayede müşteriler firma ile etkileşim halinde kalır. Bültenlerde genel olarak firmanın hizmetini, misyonunu anlatan içerikler yer alır.

Edinme Mailleri

Edinme mailleri, şirketin henüz müşterisi olmamış, potansiyel taşıyan hedef kitleyen gönderilen mail türüdür. Bu maillerde potansiyel müşterinin ilgisini çekecek özel teklifler ve reklamlar bulunur.

Promosyon Mailleri

Promosyon mailleri, marka bilinirliğini artırmak amacıyla kullanılır. Bu maillerin içeriğinde müşterilere sunulan fırsatlar ve teklifler yer alır. Hedef kitlenin alışveriş yapmasını teşvik edecek şekilde tasarlanır.

Saklama Mailleri

Saklama mailleri diğer maillerden farklı olarak mevcut müşterilerin yeni alışverişler yapmasını sağlamak amacıyla gönderilir. Bu mailler, müşteri ile firma arasındaki bağın kuvvetlenmesini amaçlar. Bu açıdan önem taşır.

Toplu Mail Avantajları

 • Toplu mail, en az maliyetli reklam türlerinden biridir. Bu sebeple sıklıkla tercih edilir. Bir mail ile milyonlarca kişiye ulaşmanız mümkündür. Kısa mesaj ya da sesli mesaja oranla çok düşük bir maliyeti vardır.
 • Toplu mail ile çok kısa sürede etkileşim sağlarsınız. Bu etkileşim sayesinde geri dönüşler de artar. 
 • Toplu maillerde çok kolay bir şekilde hedef belirleyebilirsiniz. Yaş,cinsiyet,ilgi alanı gibi özellikleri göz önünde bulundurup sınıflayarak hedef kitlenizi belirleyebilir ve bu hedef kitleye uygun mailler gönderebilirsiniz. 
 • Toplu mail ile oluşturmuş olduğunuz reklam kampanyanızı kontrol etmeniz daha kolaydır. Mailinizin kaç kişiye ulaştığını, kaç kişi tarafından okunduğunu, kaç kişinin mailinizi okumadan sildiğini analiz edebilirsiniz. Bu analizler sayesinde gereken iyileştirmeleri de yapabilirsiniz.
 • Pazarlama stratejisinin altın kurallarından biri de kişiye özel içeriklerdir. Yapılan birçok araştırmaya göre kişiye özel oluşturulmuş iletilerin satış sayısına olumlu bir yansıması olmaktadır. Toplu mail ile kişiselleştirilmiş iletiler oluşturabilmeniz mümkündür. 
 • Günümüzde hemen herkesin bir mail adresi var. Bu sebeple toplu mail ile ulaşılan kişi sayısı da oldukça yüksek oluyor. 

Toplu Mail Dezavantajları

 • Eğer hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirlemezseniz geri dönüşler çok düşük sayıda olur. Bu sebeple mailleri ne kadar çok kişiye gönderdiğiniz önemli değildir. Önemli olan doğru bir hedef kitle belirlemektir. Örneğin; bir topuklu ayakkabının reklamını yapmak için gönderdiğiniz mailin hedef kitlesinde erkeklerin yer alması çok olumlu sonuçlar doğurmaz. Bu iletiden bir sonuç almazsınız çünkü erkekler topuklu ayakkabıların ona uygun olmadığını düşünüp bu iletiyi ciddiye almayacaktır. 
 • Toplu mail gönderimini dozunda yapmak da çok büyük önem taşır. Alıcılara çok sayıda mail gönderirseniz marka itibarınız zedelenebilir. Sürekli mail gönderdiğiniz kişiler bu mailleri spam olarak işaretleyebilir. 
 • Eğer bu mailleri yasal yollar ile göndermezseniz bazı sorunlar meydana gelebilir. Alıcılara mail gönderirken sitenize üye olmuş, üye olduğunu e-mail yoluyla onaylamış, onay sırasında ticari içerikli e-mail almayı kabul etmiş kişilere göndermeniz gerekir.

Toplu Mail Gönderimi Nasıl Yapılır?

Toplu mail gönderiminin yasal olan ve yasal olmayan birden fazla yolu vardır. Eğer toplu mail gönderimi yapmak istiyorsanız yasal yollara başvurmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde maddi ve manevi büyük yükümlülükler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Şimdi gelin toplu mail gönderiminin nasıl yapılacağını inceleyelim.

E-Mail Sunucusu Kiralayabilirsiniz

Günümüzde birçok firma toplu mail gönderimi yapan e-mail sunucusu hizmeti vermektedir. Güvenilir bir firma ile anlaşarak toplu mail gönderimi yapabilirsiniz. Belirli bir ücret karşılığında seçtiğiniz hedef kitleye ulaşmanız da mümkün olur. Kendi mail hesabınızdan da toplu mail gönderebilirsiniz fakat bu hem uzun zaman alır hem de günde yalnızca 1000 adet mail gönderme sınırı bulunduğu için reklamınız işe yaramayabilir. 

Seçeceğiniz firmanın yasal olarak yetkili olup olmadığını incelemenizde de büyük fayda var. Yasal izni bulunmayan firmalar ile çalışırsanız izinsiz mail göndermiş olursunuz ve bu durumda başınız ağrıyabilir. Toplu mail gönderimi için anlaştığınız firmanın KVKK’ya (Kişisel Verileri Koruma Kanunu) uygun hizmet verdiğine emin olmanız gerekir. 

Bu hizmetler arasında tercih yaparken en kullanışlı, en uygun fiyatlı ve en güvenilir olanları tercih etmelisiniz.

İlgili İçerik: https://www.hosting.com.tr/blog/e-posta-pazarlama-araclari/ 

En İyi Toplu Mail Pazarlama Araçları

 • MailChimp
 • Sendinblue
 • ActiveCampaing
 • ConvertKit
 • Drip
 • GetResponse
 • Mailerlite
 • Sendlane
 • AWeber
 • SendX

İzinli E-Mail Bilgileri Nasıl Toplanır?

Eğer toplu mail gönderimi yapmak istiyorsanız, ilk olarak aktif kullanıcıların bulunduğu bir liste hazırlamak olacaktır. Günümüzde yapılan birtakım yasal düzenlemeler sebebiyle herhangi bir şekilde elde edilmiş adreslere mail gönderimi yapılamıyor. KVKK’ya göre kişilerden izin almak gerekiyor. İzinsiz gönderilmiş her e-mail illegal olarak belirleniyor. 

Bu sebeple ilgili kişilere yani alıcılara mail göndermek için kullanıcıların web sitesine üye olması ve ‘‘ticari içerikli e-mail almayı kabul ediyorum’’ seçeneğini tıklayıp kabul etmesidir. Bu iznin alınması için SMS yolu da kullanılabilir. Kısaca özetlemek gerekirse alıcılara mail gönderimi yapmak için yazılı bir delile sahip olmak gerekmektedir. Aksi takdirde 5.000 ile 50.000 TL arasında değişen maddi yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Toplu Mail Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Toplu mail gönderirken bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Mailinizi tasarlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini gelin birlikte inceleyelim.

 • Mailinizin içeriği sade ve net olmalıdır. Çok uzun cümleler, karmaşık ifadeler bulunmamalıdır. Görseller ve yazı boyutu dikkatli seçilmelidir. Çok büyük puntoda yazılmış bir ileti alıcılar tarafından hoş karşılanmaz. Yazı puntosu, 12 ile 14 aralığında olmalıdır.
 • Tasarımı yaparken kurumsal kimliğinize uygun olmasına dikkat edin. Dikkat çekici, sade ve güven veren bir imaj çizmeniz açısından tasarım son derece önem taşır.
 • Eğer görsel kullanacaksanız görselin kaliteli olmasına da özen gösterin. Bulanık, karmaşık görseller kurumsal kimliğinizi zedeleyebilir.
 • Mail başlığının kısa ve net olmasına özen gösterin.
 • Hedef kitlenizi doğru seçmeye özen gösterin. Mailleriniz doğru kişilere ulaşmalıdır. Teknoloji ve yazılım ile ilgilenmeyen birine hosting ile ilgili bir mail atmanız size olumlu bir geri dönüş sağlamayacaktır.
 • Mailinizde ‘‘Bu e-maili görüntüleyemiyorsanız lütfen bu linki tıklayın.’’ ibaresini bulundurmaya özen gösterin. Bunun yanı sıra mailinizde kurumsal firma bilgilerinizin yer aldığına da emin olun. 
 • Mailinizde bulundurmanız gereken bir başka ibare de ‘‘E-mail bülteninden ayrıl.’’ olmalıdır. Bazı kişiler tarafınızda mail almak istemeyebilir. Bu sebeple bu ibareyi muhakkak bulundurmalısınız. 
Domain Sorgulama