Exploit Nedir? Ne Amaçla Kullanılır? Exploit Saldırıları ve En Etkili Korunma Yöntemi

Hosting Fiyatları

Teknoloji hayatımızda çok önemli bir yer kaplıyor. Günümüzde birçok işi teknolojik aletler aracılığıyla, internet üzerinden gerçekleştiriyoruz. Birçoğumuz teknolojiyi ve interneti yararlı işler için kullansa da, kötü amaçlar için kullananların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Siber saldırılar, birçok kişi için büyük bir tehlike oluşturuyor. İstatistiklere göre 2020 yılında Türkiye’de 1 milyon 600 bin siber saldırı gerçekleştirildi. Durum böyle olunca siber saldırı ile ilgili merak edilenler de artıyor. Bunlardan biri de Exploit oluyor. Biz de bu yazımızda sizler için Exploit ile ilgili merak edilenleri araştırdık.

Exploit Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Exploit, kelime olarak ‘‘istismar etmek’’, ‘‘sömürmek’’ anlamlarını taşımaktadır. Exploit, yazılımlarda, bilgisayarlarda yer alan açıklardan, kod hatalarından faydalanmak için geliştirilmiş kodlar ve programlardır. Bu kodlar ve programlar, sisteme izinsiz giriş yapar, yetkili bir kullanıcı oluşturduktan sonra sistemi devre dışı bırakır. Exploitler, sistemin en zayıf noktalarını bulur ve buradan sisteme gizlice sızar. Exploitler, dijital dünya için çok büyük risk oluşturur. Siber saldırıların büyük bir kısmı exploit türünde gerçekleşiyor. 2020 yılında Türkiye’de gerçekleşen 1 milyon 600 bin siber saldırının 500 bini exploit olarak açıklanmıştı. 

Exploit Çeşitleri

Exploitlerin birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Çalışma prensiplerine göre etki alanları değişim göstermektedir. 

 • Remote Exploid
 • Local Exploit
 • Client Side Exploit
 • Dos Exploit
 • Command Execution Exploit
 • SQL Injection Exploit
 • Zero Day Exploit

Remote Exploit

Remote exploitler, sisteme yerel ağlardan ya da internet benzeri dijital bir ağdan sızarlar. Ağ üzerinden çalışan bu exploit çeşidi, güvenlik açıklarını bulur ve sisteme erişim sağlar.

Local Exploit

Local yani yerel exploitler, sistemin içerisinde bulunan, sistemde yetkili herhangi bir kullanıcının bilgilerine ve özelliklerine erişebilir. Sistemde yetkili kullanıcının özelliklerine erişmek üzere tasarlanmıştır. Bu exploitler, .gif ya da .exe gibi dosyaların çalıştırılması ile devreye girer. Böylece yerel bilgisayarda yer alan yazılım sayesinde exploit bünyesinde yer alan Shellcode çalışır. Bu Shellcode, zararlı kodları sisteme yükler. Bunun sonucunda saldırgan, sistemde yetki sahibi olan kullanıcının özellikleri ile sistemde değişiklikler yapabilir.

Client Side Exploit

Exploitler, client uygulamaları ile etkileşime geçerler. Daha sonra da bu ağ üzerinden sisteme sızarlar. Bu exploit çeşidi için kullanıcıların ya da client uygulamasının harekete geçirmesi gerekmektedir. Genel olarak sosyal mühendislik saldırılarında kullanılır.

Dos Exploit

Denial of Services (Dos) exploitler, sisteme yavaşlatır hatta durma noktasına getirir. Dos, bir bilgisayar sisteminin basit görevlerini gerçekleştiren önemli bir yazılımdır. Dos exploit, bu yazılımı durma noktasına getirerek, sistemi zarara uğratır.

Command Execution Exploit

Bu exploitler saldırgan tarafından kontrol edilebilir, bu sebeple bir program kodunu sistem üzerine uygulamaya imkan verir. Sisteme yüklenecek olan zararlı programın çalışması için hedef olan uygulamanın iyi bilinmesi gerekir. Bu sebeple profesyonellik gerektiren bir exploit çeşididir. Saldırgan, kötü amaçlı yazılımın çalışabileceği en yararlı bölümü bulur ve exploiti buraya yerleştirir. Sonrasında sistem üzerinde her türlü değişikliği yapma yetkisi kazanır. Sistemi tam anlamıyla yönetebilir.

SQL Injection Exploit

SQL (Structured Query Language) veri tabanlarında veri silmeye, değiştirmeye yarayan basit yapılı bir dildir. her web uygulamasında veri tabanı desteği kesinlikle bulunur . Uygulamaların veri tabanı ile iletişime geçmesini sağlayan SQL olarak bilinir. Bir web sitesinde değişiklik yapmak gerektiğinde bu veritabanı kayıtları kullanılır. SQL Injection Exploit çeşidinde iletişimi sağlayan SQL cümleciğine erişim sağlanmır ve bu cümlecik değiştirilir. Bu yöntem ile birçok veri bilgisi değişebilir, bu da sistemde büyük hasarlara sebep olur.

Zero Day Exploit

Yakın zamanda keşfedilmiş olan Zero Day Exploit, Zero Day açığı ile meydana gelen açıkların profesyonel internet korsanları tarafından yazılım haline getirilmesidir. Zero Day saldırıları, yazılımda bir açığın yazılımcıdan önce korsanlar tarafından keşfedilmesi sonucu oluşur. Bu saldırılar son derece etkilidir ve en tehlikeli saldırı türü olarak bilinir. Çünkü bu saldırıların gerçekleştirildiği sistem açıklarından yazılımcılardan önce saldırganların haberi vardır. 

 İlgili İçerik: https://www.hosting.com.tr/blog/hacker/

Exploitler Nasıl Çalışır?

Exploitler, dijital sistem açıklarından faydalanarak amaçlarına göre tasarlanır. Her exploit farklı bir amaca hizmet eder. Bazıları sistemi tamamen durdurmak için tasarlanırken bazıları ise sistemde yetkili kullanıcı oluşturup sistemi değiştirmek amacıyla tasarlanır. Günümüzde en çok kullanılan exploitler yazılım exploitleridir. 

Exploitler herhangi bir işletim sistemi ya da program için tasarlanabilir. MacOs, Windows, Linux, Unix, Java, Adobe Reader gibi işletim sistemleri için oluşturulan exploitler mevcuttur. Bu işletim sistemlerinde bulunan güvenlik açıklarına yönelik oluşturulan zararlı yazılımlar, sistemle iletişime geçer ve saldırganın hedefine ulaşmasına katkı sağlar. Bu saldırılarda pivoting yöntemi de kullanılabilir. Yani bir sisteme girildiğinde o sistem üzerinden diğer makinelere ve sistemlere de giriş sağlanır. Bunun sonucunda saldırganlar çok güvenli olarak bilinen diğer ağlara da giriş yapabilir ve zararlı yazılımları buraya ekleyebilirler. 

Saldırganlar, sistem açıklarından faydalanmak için güvenlik açıklarını keşfederler. Sonrasında bu güvenlik açıklarından sisteme sızarlar. Bu sızma saldırganlar tarafından yazılmış bir kod ile farklı amaçlar doğrultusunda gerçekleşir. Ve son olarak sisteme çeşitli zararlı yazılımları yerleştirirler.

Exploit Saldırılarına Karşı En Etkili Korunma Yöntemleri

Exploit saldırıları son derece tehlikeli ve korkutucu boyutlarda oluyor. Fakat bu saldırılarıdan korunma yöntemleri de bulunuyor. Bu yöntemler ile siber güvenliği de sağlamış olursunuz. Bu yöntemleri doğru bir şekilde uygulayarak bu saldırılardan korunabilirsiniz. Exploit saldırılarına karşı en etkili korunma yöntemlerini birlikte inceleyelim.

İlgili İçerik: https://www.hosting.com.tr/blog/siber-guvenlik/ 

 • Yazılımları ve sistemleri güncel tutun
 • Yalnızca gerekli uygulamaları kullanın
 • Etkili bir güvenlik duvarı kullanın
 • Sistem çalışanlarının eğitimini sağlayın
 • Antivirüs yazılımları kullanın
 • Küçük işletmelerin de siber saldırıya uğradığını bilin

Yazılımları ve Sistemleri Güncel Tutun

Yazılımlarınızı ve işletim sistemlerini sık sık güncelleyin. Böylece sistemdeki hataları görebilir, gerekli iyileştirmeleri zamanında gerçekleştirebilirsiniz. Yazılımların ve işletim sistemlerinin güncel sürümleri sizlere sistem açıkları için gerekli yamaları sunar. Böylece saldırılara karşı çok daha güvende olursunuz.

Yalnızca Gerekli Uygulamaları Kullanın

Sistemin içerisinde yer alan uygulamalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bazı uygulamalar faydalı olsa da bazıları kötü amaçlı yazılım içerebilir.Bu da büyük çaplı güvenlik sorunlarına sebep olur. Yalnızca ihtiyacınız olan uygulamaları kullanarak sistemi tehlikelere karşı koruyabilirsiniz.

Etkili Bir Güvenlik Duvarı Kullanın

Güvenlik duvarı ile sisteminizi ya da yazılımınızı exploit saldırılarına karşı koruyabilirsiniz. Güvenlik duvarı, sizin için gerekli düzenlemeleri yapacaktır. Sistem için gerekli olan işlemlere izin verip, gereği olmayan ve tehlikeli bulduğu işlemleri engelleyecektir.

Sistem Çalışanlarının Eğitimini Sağlayın

Hatalar kimi zaman insan kaynaklı da olabilir. Bu durumu da göz önünde bulundurmalısınız. İnsan hatasından kaynaklı saldırıları engellemek ya da en az indirmek için bünyenizde çalışan kişilerin eğitimini almasını sağlayın. Bu kişiler, sistemi korumak için gerekli eğitimleri almalı, hata payı en aza indirgenmelidir.

Antivirüs Yazılımları Kullanın

Dijital dünyanın büyük kurtarıcıları olarak bilinen antivirüs yazılımları sizi exploit saldırılarından korumada en büyük destekçilerinden biri olacaktır. Tam koruma sağlayan ve güvenliği sağlayacak en iyi antivirüs yazılımını seçerek siz de saldırılardan korunabilirsiniz. 

Küçük İşletmelerin de Siber Saldırıya Uğradığını Bilin

Eğer tüm bunları görüp, ‘‘İşletmem küçük,hiçbir saldırıya uğramaz.’’ diyorsanız büyük bir yanılgı içerisindesiniz demektir. İşletmenizin küçük ölçekli olması bir saldırıya uğramayacağınız anlamına gelmez. Yani yalnızca büyük ölçekli işletmeler saldırıya uğramaz. Aksine, küçük ölçekli işletmeler güvenlik anlamında daha zayıf görüldüğü için saldırıya uğrama olasılıkları da yüksektir. Bu sebeple işletmenizin ölçeğini göz ardı edin ve güvenlik önlemlerini aksatmayın. 

Domain Sorgulama