10 Adımda E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Hosting Fiyatları

Günümüzde e-ticaret siteleri büyük bir ivme kazanarak hızla büyümeye devam ediyor. Birçok kişi fiziksel olarak mağazalardan alışveriş yapmak yerine web siteleri üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Özellikle, dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını döneminde hemen herkes alışverişlerini e-ticaret siteleri aracılığıyla yaptı. Durum böyle olunca e-ticaret hayatımızda vazgeçilmez bir yer almaya başladı. İstatistiklere göre Covid-19 salgınından sonra e-ticaret düzenli ve hızlı bir şekilde büyümeye devam etti. 2020 yılına ait verilere göre; küresel e-ticaret yüzde 23 arttı. Türkiye’de ise 2019 yılında e-ticaret ile ilgilenenlerin sayısı 68 bin civarındayken 2020 yılında bu sayı bir hayli katlanarak 256 bini aştı.

Okumanızı öneririz: E-Ticaret Nasıl Yapılır? Adım Adım E-Ticaret Sitesi Kurma Rehberi

E-ticarete büyük bir pazar halini alınca ticaret yapan birçok kişi de e-ticareti merakla incelemeye başladı. Biz de sizler için bu yazımızda 10 Adımda E-Ticaret Sitesi Kurmak ile ilgili tüm detayları araştırdık.

Neden Bir E-Ticaret Web Sitesi Oluşturmalısınız?

 • Herhangi bir iş ile ilgilenen her firma için hedef kitleye ürün ulaştırmak temel yapı taşıdır. İçinde bulunduğumuz dijital çağda bu ürünleri hedef kitleye ulaştırmak için e-ticaret de büyük önem taşıyor. 2021 yılının son verilerine göre her 100 kişiden 40’ı e-ticaret üzerinden alışveriş yapıyor.
 • E-ticaret sayesinde yalnız yerel bir marka olmazsınız. Dünya çapında birden fazla ülkede çok sayıda müşteri de kazanabilirsiniz.
 • E-ticaret web sitesi oluşturarak birden fazla ürünü tek bir yerde pazarlama şansına sahip olursunuz. Herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmazsınız.
 • E-ticaret web sitesi ile birbirinden çok farklı hedef kitlelere hitap edebilirsiniz. Bir yandan ev hanımlarına uygun bir ürün satışı yaparken diğer yandan bir öğrenciye uygun bir ürünü de kolaylıkla pazarlayabilirsiniz.
 • E-ticaret web sitesi ile sosyal alanda da varlığınızı göstermiş olursunuz ve bilinirliğinizi kolay bir şekilde artırabilirsiniz.

E-Ticaret Satış İstatistikleri

E-ticaret küresel ve yerel çapta hızla büyümeye devam ediyor. Bu büyümenin de en somut örneklerini çeşitli kurumların istatistikleri ile görebiliyoruz.

 • Özellikle sokağa çıkma kısıtlamaları ile hemen herkes online alışveriş yapmaya başladı. Türkiye özelinde bakacak olursak 2020 yılında e-ticaret hacmi 2019 yılında oranla yüzde 66’lık rekor sayılabilecek bir yükseliş gösterdi. 136 milyar TL olan e-ticaret hacmi tam 226 milyar 200 milyon TL’ye yükseldi.
 • Dünyaca ünlü bir e-ticaret platformu olan Bigcommerce‘in en yeni istatistiklerine göre ise; 2019 yılında yüzde 14,1 civarında olan küresel e-ticaret satışları, 2023 yılının başlarında yüzde 22 civarında olacak ve hızla yükselecek.
 • Şu anda alışveriş yapmak isteyenlerin yüzde 43’ü alışveriş yapmadan önce e-ticaret web sitelerine bakarak fikir alıyor.
 • Küresel olarak bakıldığında; 2020 yılının ilk çeyreğinde yapılan alışverişlerin yüzde 11,5’lik kısmı e-ticaret ile yapılmış. Yalnızca bu istatistik bile Covid-19 salgını sonrası e-ticarete olan ilginin arttığının bir göstergesi oluyor. Hızla ivme kazanan e-ticaret küresel alanda büyük bir ilgi ile karşılanıyor.
 • Dünya genelinde e-ticaret hacmi 2017 yılında 279 Milyar Dolar olarak biliniyordu. Bu 2018 yılında 309 Milyar Dolara, 2019 yılında 343 Milyar Dolara, 2020 yılında 374 Milyar Dolara, 2021 yılında ise 407 Milyar Dolara yükseldi. Tahminlere göre bu oranlar artmaya devam edecek ve 2024 yılında e-ticaret hacmi 476 Milyar dolara yükselecek.

10 Adımda E-Ticaret Sitesi Kurmak

 1. E-Ticaret Yönteminizi Belirleyin
 2. Hedef Kitlenizi ve Satacağınız Ürünü Belirleyin
 3. Domain ve Hosting Seçimini Yapın
 4. E-ticaret Sitesinin Altyapısını Belirleyin
 5. E-ticaret Sitenizin Tasarımını Yapın
 6. Ürün Grubunu Sisteme Yükleyin
 7. Kargo ve Lojistik Şirketleri ile Anlaşmaları Yapın
 8. Ödeme Sağlayıcı Hizmeti Alın
 9. E-Ticaret Sitenizi Şirkete Bağlayın
 10. Reklam Çalışmalarınızı Yapın

E-ticaret sitesi kurmak sanılanın aksine çok zor değil. Doğru ve verimli bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek siz de e-ticaret sitenizi kolay bi şekilde kurabilirsiniz.

1. E-Ticaret Yönteminizi Belirleyin

İlk adım olarak yapmanız gereken e-ticareti hangi yöntem ile yapmayı istediğinizi belirlemek olacaktır. E-Ticaretin 5 farklı yöntemi bulunmaktadır. Bunlar;

 • E-Ticaret Sitesi Kurmak
 • Dropshipping
 • Online Platformlarda Satış Yapma (Etsy, Amazon gibi)
 • Pazar Yerlerinde Mağaza Açma ve Satış Yapma (Trendyol gibi)
 • Sosyal Medya Ağları ile Satış Yapmak
 • İkinci El Satış Uygulamalarıdır.

Bu yöntemden hangisi size en uygun ise ilk olarak onu seçmelisiniz. Eğer web sitenizi kurması için bir şirket ya da platformdan destek alacaksınız bunu iyi bir şekilde seçmeniz gerekiyor. Web siteniz e-ticaret için çok büyük önem taşır. Bu sebeple web sitenizi kurarken ihtiyaçlarınızı karşılamasına özen gösterin. İşinizi sorunsuz bir şekilde yönetebilmenizi sağlayacak, işinizde başarıyı yakalamak için size her imkanı sunacak, güzel ve yüksek performans vaad eden bir şirketle anlaşmanız gerekir. 

2. Hedef Kitlenizi ve Satacağınız Ürünü Belirleyin

E-ticaret birden fazla alanda yapılabilir. Öncelikle hangi ürünlerin satışını yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Daha sonrasında ise hedef kitlenizi belirlemeniz gerekiyor. Satış yapacağınız hedef kitlenize göre web sitenizin tasarımını ve pazarlama yöntemlerini belirlemeniz büyük fayda sağlayacaktır. Ürünleri başarılı bir şekilde pazarlamak için hedef kitlenizi belirleyip iyi bir şekilde tanımanız gereklidir.

Ürününüz için ideal kitleyi bulmak için yaş, cinsiyet, yaşadığı şehir, ilgi alanları, eğitim durumu gibi parametrelere ihtiyacınız olabilir.

Örneğin; hedef kitleniz 25-35 yaşları arasında kitap okumayı seven, İstanbul’da yaşayan erkekler olabilir. Bu hedef kitlesine yönelik çalışmalar yapmak web sitenizin daha verimli olmasını sağlayacaktır.

3. Domain ve Hosting Seçimini Yapın

Domain, işletmenizin dijital adresi olacaktır. Belirlediğiniz bu adres üzerinden müşteriler ve ziyaretçiler ile iletişim halinde olacaksınız. Bu dijital adresin akılda kalıcı ve insanların dikkatini çekici olması gerekir. Bu sebeple domain seçiminiz büyük önem taşımaktadır. Doğru bir domain araştırması yapmanız gerekir. Eğer mevcut olarak bir markanız bulunuyorsa bu marka üzerinden domain araştırması yapmalısınız. Markanızı henüz oluşturmadıysanız önce domain tescil ettirmeniz gerekir. 

Domain seçerken prestijli ve güven verici olmasına da dikkat edin. Özellikle ‘‘.COM.TR’’ uzantılı domainler müşterilere çok daha fazla güven verecektir. 

Hosting ise bir web sitesinin en önemli alanlarından biridir. Web sitenizin hızlı ve sorunsuz bir şekilde hizmet vermesi için hosting hizmeti aldığınız sunucunun RAM , CPU ve SSD Diskler gibi özelliklerine bakmanız gerekir. Donanımlı ve eksiksiz bir hosting hizmeti almak önemlidir. Hosting şirketinizi doğru bir şekilde seçmelisiniz. Bir şirketi yalnızca uygun fiyatlı diye seçerseniz büyük çaplı sıkıntılar meydana gelebilir. Hosting hizmeti web sitesi için temel yapı taşlarından biridir. Bu sebeple hosting hizmeti alacağınız şirketin güvenilir, kendini kanıtlamış ve bilinen şirketlerden biri olmasına özen gösterin.

İlgili İçerik: https://www.hosting.com.tr/blog/sadece-domain-ve-hosting-satin-alarak-ucretsiz-e-ticaret-yapmak/

İlgili İçerik: https://www.hosting.com.tr/blog/e-ticaret-siteleri-hosting/

4. SSL Sertifikası ile Sitenizi Koruma Altına Alın

Google, yayınlamış olduğu bir bildirge ile internet sitelerinin arama motorunda üst sıralara yükselmesi konusunda SSL Sertifikasına sahip olan sitelere öncelik verdiğini belirtiyor. Bu durum SEO açısından gayet faydalıdır. Ancak SSL Sertifikasını önemli kılan kısım ise e-ticaret sitenizden alışveriş yapan bir kişinin ödeme yapacağı sırada kart bilgilerini paylaşması ve bu bilginin gizli tutulması konusundaki işlevidir.

SSL sertifikasının asıl amacı, tarayıcı ile kullanıcı arasındaki veri gizliğini sağlayarak güvenli bir şekilde iletilmesidir. Bankalar tarafından size sunulan sanal pos veya İyzico, PAYU gibi üçüncü parti ödeme sistemleri kullanmak istediğiniz zaman mutlaka sizden talep edilecektir. Fakat siz önceden hazırlamanız durumunda zaman kazanacaksınız. SSL sertifikasının e-ticaret siteniz için öneminden bahsettik. Şimdi ise SSL sertifikalarının türleri hakkında da kısa bilgiler vermek isterim.

Domain Validation SSL Sertifikası

Domain Validation SSL, sitenizde güvenli ibaresi ile yer alacak olup sanal pos veya yukarıda bahsettiğimiz üçüncü parti ödeme sistemleri için uygunluğu ve düşük maliyetiyle çok tercih edilen SSL sertifikalarından birisidir.

WILDCARD SSL Sertifikası

Wildcard SSL Sertifikası ile tüm ana ve subdomainlerinizi koruma altına alabilirsiniz. Tüm etki ve alt etki alanınız için teker teker Domain Validation SSL almak yerine Wildcard SSL sertifikası ile koruma altına almak daha mantıklı olacaktır.

EV (Extended Validation) SSL Sertifikası

EV SSL Sertifikası ise en güçlü koruma sağlayan, kırılması en zor ve kırılması durumunda en yüksek teminat garantisi veren SSL sertifikasıdır. E-ticaret sitenizin URL kısmında yani yeşil bar dediğimiz alanda firmanızın ünvanı ile görünecektir.

Tüm bu anlattığımız SSL sertifikaları dışında ise her SSL sertifikası maalesef e-ticaret sitesi için uygun değildir. Konuyu açıklamak gerekirse Let’s Encrypt olarak isimlendirilen ve açık kaynak kodlu SSL tipini maalesef bankalar ve ödeme kuruluşları kabul etmemektedir. Güvenlik açısından problem yaratabileceğinden dolayı bu konuda uzman markalar alınması tavsiye edilmektedir. En çok tercih edilen ve e-ticaret sitesi için uygun SSL markaları ise GeoTrust, RapidSSL ve Comodo‘dur. SSL sertifikalarını aşağıdaki link üzerinden inceleyebilirsiniz.
https://www.hosting.com.tr/ssl/

5. E-ticaret Sitesinin Altyapısını Belirleyin

E-ticaret sitesi kurmanız için önemli bir adım da web sitenizin altyapısını belirlemek olacaktır. WordPress, OpenCart, Woocommerce, Magento, Wix  gibi altyapılardan herhangi birini seçebilirsiniz. Hangi e-ticaret altyapısını seçeceğinize karar verirken bazı kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

 • Kullanıcılar tarafından yönetimi kolay olan bir altyapı seçmelisiniz.
 • Altyapınız SEO çalışmalarına uygun olmalı
 • E-ticaret web siteleri için önemli kriterlerden biri de güvenliktir. Altyapınız kötü amaçlı yazılımlara, virüslere karşı güvenlik sağlamalıdır.
 • Altyapı ölçeklenebilir olmalıdır. 

6. E-ticaret Sitenizin Tasarımını Yapın

E-ticaret web siteniz bir vitrin görevi görür. Müşterilerin ve ziyaretçilerin ilgisini çekecek, güvenilir ve anlaşılır bir tema seçmelisiniz. Sitenin görünüşü, renkleri, yazı boyutu önem taşır. Web sitenizin açık ve sade renklerde olması, çok büyük yazı puntolarının kullanılmaması, karmaşık bir yapıda olmaması önerilir. Kategoriler düzenli ve ulaşılabilir olmalıdır. Ziyaretçiler web sitenize girdiğinde aradığı herhangi bir ürünü ya da hizmeti çok kolay bir şekilde bulmalıdır. Web sitenizin tasarımı SEO çalışmalarını desteklemelidir. 

İlgili İçerik: https://www.hosting.com.tr/blog/seo-analizi/

İlgili İçerik: https://www.hosting.com.tr/blog/e-ticaret-seo/

İlgili İçerik: https://www.hosting.com.tr/blog/kucuk-isletmeler-icin-seo/

İlgili İçerik: https://www.hosting.com.tr/blog/seo-nedir/

7. Ürün Grubunu Sisteme Yükleyin

Hangi ürünün satışını yapacağınıza karar verdikten sonra ürünleri sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Ürünlerinizin bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekiyor. Kaliteli ve anlaşılır görseller kullanmanız da büyük önem taşıyor. E-ticaret sitenize ürün yüklemek tıpkı fiziksel mağazanızın raflarını düzenlemek gibidir. Müşterilerinizin ve ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek ürünleri sitenize eklemelisiniz. Ürünleri detaylı ve özenli bir şekilde sisteme yüklemeniz uzun zaman alabilir. Bu sebeple ürün grubunu sisteme yükleyecek bir hizmet alarak işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

E-ticaret yaparken ürün seçiminde ve siteye yüklenmesinde XML veren firmalardan destek alabilirsiniz. Çoğu e-ticaret sitesi XML formatında ürün listesini alıp siteye yüklüyor. Böylece, daha kolay ürün yönetimi mümkün oluyor.

XML ile ürün yönetimi yaparken dikkat etmeniz gereken durumlar bulunmaktadır. En önemli noktalardan biri de XML ile gelen ürünlerin açıklamlarını aynen kendi e-ticaret sitenizde de kullanmanızdır. Yapmanız gereken tüm ürünlere kendi markanız çatısı altında özgün ve kullanıcılara faydalı açıklamalar yazmaktır.

İlgili İçerik: https://www.hosting.com.tr/blog/xml-veren-firmalar/

8. Kargo ve Lojistik Şirketleri ile Anlaşmaları Yapın

İnternet üzerinden alışveriş yaparken hızlı olmasına da dikkat ederiz. Bu sebeple satış işlemi gerçekleştiren bir e-ticaret web sitesinin de hızlı hizmet vermesi önem taşır. E-ticaret web sitenizi kurarken stoklarınızı yeterli şekilde tutun, gerekli kargo ve lojistik şirketleri ile anlaşmalarınızı tamamlayın. Kargolar ve lojistik şirketleri ile anlaşma sağlamazsanız hem maliyetiniz yükselir hem de satış yaptığınız ürünlerin teslimat süresi artar. Bu da müşteriler tarafından çok olumlu sonuç doğurmaz. 

9. Ödeme Sağlayıcı Hizmeti Alın

E-ticaret web sitelerinde alışveriş kredi/banka kartları ya da EFT/Havale işlemleri  ile yapılıyor. Kapıda ödeme gibi seçeneklerin ise çok tercih edilmemesi öneriliyor. Bu sebeple e-ticaret web sitenizin bir ödeme sağlayıcı hizmete sahip olması gerekiyor. Ödeme sağlayıcı, müşterilerden aldığınız ödemeleri ya da iadelerinizi yürütür. Güvenilir bir ödeme sağlayıcı hizmeti alarak ödeme işlemlerini kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Bankalarla gerekli anlaşmaları yaparak bu hizmete sahip olabilirsiniz. 

10. E-Ticaret Sitenizi Şirkete Bağlayın

Dijital ortam üzerinden ticaret yapıyor olsanız dahi bir ticari faaliyet içinde bulunduğunuz için vergi mükellefi olmanız gerekiyor. Vergi mükellefi olmamak size sorunlar yaratacaktır. Bu sebeple öncelikle kendinize bir şirket açmanız gerekiyor. Bu şirket bir şahıs şirketi de olabilir. Şirketiniz olması için herhangi bir fiziksel dükkana ya da mağazaya sahip olmanıza gerek yoktur. 

İlk olarak şahıs şirketi açarak işe başlayabilirsiniz. E-devlet üzerinden şahıs şirketi kurmanız mümkündür. Böylece e-ticaret web siteniz üzerinden ticaret yaparken herhangi bir idari yaptırım cezasıyla da karşı karşıya kalmazsınız.

11. Reklam Çalışmalarınızı Yapın

Yukarıda anlattığımız adımları doğru bir şekilde gerçekleştirdiğiniz takdirde e-ticaret web sitenizin kurulumunu gerçekleştirmiş olacaksınız. Fakat reklam çalışmaları da e-ticaret web siteleri için büyük önem taşır. Sitenizi yukarılara taşımak ve çok daha büyük bir kitleye hizmet etmesini sağlamak için iyi bir reklam çalışması yapmanız gerekiyor. Bu reklam çalışmaları sayesinde web sitenizi büyütebilir ve geliştirebilirsiniz. 

Dijital reklam ve SEO çalışmalarına özen göstermelisiniz. Çeşitli ve farklı yollardan reklam vererek potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Web siteniz için reklam ve pazarlama faaliyetleri çok büyük önem taşır. Reklam vermek için Google Ads ile reklam çalışmaları da yürütebilirsiniz. Bunun yanı sıra popüler sosyal medya platformlarından Instagram, Twitter, Facebook gibi sosyal alanları seçip burada reklam çalışması yapabilirsiniz. Sosyal medyada var olmak web sitenize katkı sağlayacaktır.

12. Vergi – Fatura İşlemlerini Tamamlayın

Ülkemizde geçerli olan kanunlar nedeni ile satılan her hizmetin vergisi ve kullanıcıya faturanın kesilmesi gerekmektedir. Bu işlem yasal olarak zorunludur. Dolayısıyla e-ticaret sitenizde de bunu yapmanız gerekeceğinden bu aşamada kullanacağınız içerik yönetim sistemi yazılımına uygun bir fatura modülü ya da online fatura aracı firmaları ile anlaşarak faturanızı kesip hizmet ile beraber gönderebilirsiniz. Fatura olarak 2 şekilde e-fatura ya da e-arşiv olarak vermeniz gerekmektedir.

E-Ticaret Siteniz İçin Hosting – Sunucu Önerileri

Hosting.com.tr web sitesinde satışa sunulmuş olan hosting planlarını incelediğimizde benim tavsiyem bir e-ticaret sitesi için en az 2GB ram ve 2 core CPU kaynağına sahip bir paket tercih etmenizdir. Çünkü bir CMS yazılımı kurduğunuz da kaynak tüketimi var olanın üzerinde eklediğiniz araçlar tema, grafik, modüller ekstra bir kaynak tüketimine neden olacaktır. Dolayısıyla yetersiz bir hosting planı web sitenizin yavaş açılması belki de hiç açılmamasına neden olacaktır. Bu durum da hem potansiyel müşterileriniz hem de Google’ın gözünde kötü bir imaj yaşatacaktır.

Ayrıca VDS Sunucu seçeneğini de gözden geçirebilirsiniz. Yazımızın başında da belirttiğim gibi bu sunucular paylaşımlı hosting paketlerinden daha performanslı olmaktadır. Ancak yönetiminin tarafınızca sağlanacak olması ve hem maliyetinin hem de lisans ücretlerinin yüksek olması nedeni ile VDS Sunucu seçeneğini projenizin bir sonraki aşamasında düşünebilirsiniz.

Domain Sorgulama