Teknoloji WordPress

WordPress Nedir? WordPress’in Avantajları Nelerdir?

Hosting Fiyatları

Bu yazımda WordPress Nedir? ve WordPress’in Avantajları Nelerdir? konularına değineceğim ve siz değerli okurlarımıza faydalı bilgiler vermeye çalışacağım. Öncelikle WordPress Nedir? ile ilgili başlayalım.

WordPress nedir? sorusu özelinde çok uzun ve çok teknik bir tanım ortaya çıkabilir. Ancak kısaca WordPress, üst düzey yazılım bilgisine sahip olmadan, çok basit bir şekilde profesyonel siteler yapabileceğiniz bir içerik yönetim sistemidir. Açık kaynaklı bir yazılım olup, birçok ücretli veya ücretsiz tema ve eklentiler ile sitenizi görsel ve fonksiyonel açıdan mükemmelleştirebilirsiniz ve hatta e-ticaret sitesi oluşturarak internet mağazanızı yayınlayabilirsiniz.

Wordpress Nedir? WordPress'in Avantajları Nelerdir?

2003 yılında Mat Mullenweg ve Mike Little tarafından yaratılan WordPress, ilk olarak kişisel blog sitesi olarak tasarlanmıştır. Ancak daha sonrasında WordPress’in artan popüleritesi ve değişen internet ihtiyaçlarına göre şekillenerek günümüzdeki halini almıştır.  Şuan dünya üzerindeki internet sitelerinin yaklaşık %35’i WordPress alt yapısıyla çalışmaktadır.

WordPress’in Avantajları Nelerdir?

WordPress’in avantajları konusunda birçok madde sıralayabiliriz, ancak buradan en önemlilerinden bahsederek Neden WordPress Kullanılmalı? sorusunun cevabını kısaca vermiş olacağım.

WordPress Kolay Kurulum

WordPress sitenizi kurmak oldukça basittir ve kısa zamanda kurulumu tamamlayabilirsiniz. Kurulum konusunda 2 farklı yol vardır ve bunlar manuel olarak wordpress yükleme veya kontrol panel üzerinden wordpress yükleme olarak adlandırılmaktadır. WordPress kurulumu konusunda aşağıdaki makalemizden detaylı bilgiye ulaşabilir ve hemen wordpress sitenizi yayınlayabilirsiniz.

Manuel WordPress Kurulumu

Öncelikle WordPress sisteminin son sürümünü buraya tıklayarak indirin. Daha sonra bu dosyaları ister ftp bağlantısı ile isterseniz de kontrol panelinizin ara yüzünden public_html sayfanıza yüklemesini yapın.  Daha sonra sitenize giriş yaparak yapılandırmanıza devam edebilir ve çok kısa bir sürede WordPress kurulumunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kontrol Paneli Üzerinden WordPress Kurulumu

Kontrol panelleri üzerinde örneğin CPanel, “tek tıkla uygulama”sekmesi altında WordPress seçerek ve gerekli alanları kendinize göre doldurarak dakikalar içerisinde kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Yaygın WordPress Kullanımı

Yaygın WordPress kullanımı sayesinde yaşadığınız problemleri WordPress forumlarında veya internet üzerinden araştırdığınızda birçok makale ve kaynağa ulaşabilirsiniz. Bu sayede yaşadığınız problemleri en kısa sürede çözüme kavuşturabilirsiniz.

Yazılım Bilgisine Gerek Olmaması

Herhangi bir yazılım dilinde uzmanlaşmak zor ve vakit alan bir iştir. Ancak WordPress ile minimum yazılım bilgisiyle profesyonel internet siteleri yayınlayabilir ve ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebilirsiniz.

Her İhtiyaca Uygun Eklentiler

WordPress’in yaygın kullanımının yanı sıra, geliştirici konusunda da birçok üyesi bulunmaktadır. Bu sayede binlerce eklenti içerisinden size ve amacınıza en uygun olanı seçebilir ve yazılım bilgisine ihtiyaç duymadan sorunsuz bir şekilde tüm işlemleri eklentiler yardımıyla yapabilirsiniz. Örneğin, woocommerce eklentisiyle e-ticaret yapabilir ve iyzico eklentisiyle de e-ticaret sitenizde ödeme kabul edebilirsiniz.

WordPress Kolay Tasarım

Eklentiler konusunda da belirtiğim gibi WordPress’i geliştiren birçok firma ve kişi mevcut. Bu da bize muazzam bir tema çeşitliliği sağlamakta ve bu temalar arasında ister ücretli isterseniz de ücretsiz temaları tercih edebiliyoruz. Seçtiğiniz temanın size sağlamış olduğu kolaylıklar ile tasarımını kendi zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

Altyapısı WordPress Olan Popüler İnternet Siteleri

Yazımızda da belirtiğimiz gibi WordPress alt yapısı giderek gelişiyor ve dünyada birçok büyük firma internet sitelerinin bir bölümünde wordpress teknolojisine güveniyor.

Adobe, bildiğiniz gibi resim ve video düzenleme konusunda dünyada 1 numara olarak kabul edilen firma, blog kısmında wordpress altyapısına güveniyor ve bunu kullanıyor. Aşağıdaki link üzerinden inceleyebilirsiniz.
https://blog.adobe.com/

Cpanel, sunucu kontrol panelleri konusunda dünyada en yaygın kullanıma sahip olan firma, internet sitesinde WordPress teknolojisini kullanmakta. Aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.
https://cpanel.net/

Teknoloji devi ve mobil cihazlar konusunda en büyük pazar payına sahip olan Samsung, WordPress teknolojisine güvenen ve kullanan büyük firmalar arasında bulunuyor. Aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.
https://news.samsung.com/global/

Ülkemizdeki en büyük haber sitelerinden biri olan Sözcü Gazetesi’nin internet sitesi de WordPress altyapısını kullanmakta. Linkten inceleyebilirsiniz.
https://www.sozcu.com.tr/

BBCAmerica isimli ünlü haber sitesi de internet sitesinde WordPress altyapısı kullanmakta. Linkten inceleyebilirsiniz.
https://www.bbcamerica.com/

Siz de bu konu ile ilgili katkıda bulunmak istediğiniz kısımları yorum olarak ekleyebilir ve makalemizdeki bilgileri daha da zenginleştirebilirsiniz.


İlgili İçerikler:

En İyi WordPress E-Ticaret Temaları

Yemek Bloggerları İçin En İyi WordPress Temaları

En İyi Ücretsiz WordPress Temaları

En Kullanışlı WordPress Blog Temaları

En İyi WordPress Page Builder Sayfa Yapma Eklentileri

WordPress E-ticaret Sitesi Kurmak

WordPress Site Hızlandırma, WordPress Web Sitesi Nasıl Hızlandırılır?

ThemeForest Nedir? ThemeForest Üzerinden WordPress Teması Nasıl Alınır?

Woocommerce Nedir? WordPress ile E-Ticaret Yapmanın En Elverişli Yolu

En İyi Çoklu Dil WordPress Eklentileri

Mobile Uyumlu Web Site Nasıl Yapılır?

En İyi WordPress Yorum Eklentileri

Pagespeed Performansı İçin Kullanabileceğiniz En İyi WordPress Hız Eklentileri

WordPress Tema Türkçeleştirme

En İyi WordPress Newsletter Bülten Eklentileri

En İyi WordPress Site İçi Arama Eklentileri

En İyi WordPress İletişim Eklentileri

En İyi WordPress Sosyal Medya Paylaşım Eklentileri

En Kullanışlı WordPress Popup Eklentileri

WordPress Domain Değiştirme, Canlıda Olan Sitenin Alan Adı Nasıl Değiştirilir?

WordPress’te Zararlı Kod, Virüs Taraması Nasıl Yapılır?

WordPress Site Taşıma Nasıl Yapılır?

WordPress Site Güvenliği

WordPress SEO: WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress Blog Açma Rehberi

Adım Adım Resimli WordPress Kurulum Rehberi

WordPress Nedir? WordPress’in Avantajları Nelerdir?

En İyi WordPress Temaları (Güncel Temalar)

Domain Sorgulama