Blog » Teknoloji » NVMe M.2 ve SSD Disk Performans Karşılaştırması

NVMe M.2 ve SSD Disk Performans Karşılaştırması

Hosting Fiyatları

Diskler kullanıcılar tarafından işlemci, anakart, ram gibi diğer donanım parçalarına göre çok önemli görünmemektedir. Ancak bu donanım en az diğer donanım parçaları kadar önemlidir. Bunun nedenini yazımızın ilerleyen bölümlerinde elimizden geldiğince açıklamaya gayret göstereceğiz.

Disk Nedir?

Yazımızı okuyan birçok kişinin diskin ne olduğunu ve ne işe yaradığını bildiğini düşünüyoruz. Ancak bu konuda daha az bilgi sahibi olan okuyucularımız için tekrar altını çizelim.

Disk bilgisayarlarımızda bulunan ve bilgisayarımızın hafıza ihtiyacınız karşılayan bir donanımdır. Daha basit bir örnek ile bilgisayarınıza yüklediğiniz dosyalar, indirdiğiniz filmler, oyunlar bilgisayarınızın sabit diskinde barındırılır. Aynı özellik kullandığımız telefonlarda da mevcuttur. Çektiğimiz fotoğraflar, indirdiğimiz ve kurduğumuz uygulamaların hepsi bu hafızada tutulur. Tüm kişisel ve kurumsal dosyalarınızın tutulduğu bir donanım elbette ki oldukça önemlidir.

Disk Türleri Nelerdir?

1956 yılında IBM tarafından üretilen ve 5 MB kapasiteye sahip olan ilk sabit disk günümüzde oldukça büyük kapasitelere, oldukça farklı görünüme ve performansa sahiptir. Bugüne kadar en çok kullanılan diskleri gözümüzün önüne getirdiğimizde aklımıza ilk HDD gelmektedir.

samsun nvme m2 970 evo plus

HDD Diskler

Eski teknoloji olarak IDE ancak yeni teknoloji de SATA bağlantısıyla sisteme bağlanmakta, metal tabakalara ve bu tabakalar üzerindeki veriyi okumaya yaran iğnesi ile yakın zamanın oldukça performanslı ve yüksek boyutlu disklerinden biriydi ve yerini SSD disk teknolojisine bıraktı.

SSD Diskler

HDD diskler gibi SATA kablosuyla sisteme bağlanmakta ve manyetik plakaları bulunmadığı için HDD disklere göre 10 kata kadar daha yüksek okuma & yazma ve IOPS değerlerine sahiptir. Bu nedenle SSD diskler, performans açısından HDD diskleri geride bırakmıştır.

NVME M.2 Diskler

HDD veya SSD diskler gibi herhangi bir kablo ile sisteme dahil edilmeyen NVME M.2 diskler, direkt olarak sistemin anakartına bağlanmaktadır. Böylece SSD veya HDD disklere göre çok daha okuma & yazma ve IOPS değerine sahiptir. İster oyun, isterseniz sunucu amaçlı olarak kullanın, NVME M.2 diskler sizlere gözle görülür bir performans artışı sağlayacaktır.

Diskler hakkında bilgilerimizi tazeledikten sonra yazımızın asıl amacı olan SSD vs NVME M.2 karşılaştırmasını yapmaya.

NVME M.2 Disk vs SSD Disk

NVME M.2 disk PCI bağlantısı nedeniyle direkt olarak anakartta bulunan veriyoluna bağlanmaktadır. Bu da saniyede 2GB veri okumaya kadar imkan sağlamaktadır. SSD disklerin bağlı olduğu SATA veri yolları ile bu hızlar ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Aşağıda SSD ve NVME M.2 disklerin karşılaştırıldığı bir görsel görebilirsiniz.

NVME M.2 Disk ve SSD Disk Karşılaştırması

Üstteki görselde soldaki değerler bir SSD diske ait, sağdaki değerler ise bir NVME M.2 diske aittir. NVME M.2 disk marka ve modeli Samsung NVMe EVO 970 yani bu diskler firmamızın VDS sunucu hizmetinde sunduğu NVME M.2 disklerle aynı. Bu nedenle aldığınız hizmette NVME M.2 tercihinizde disk sadece bu kadar büyük bir performans katacaktır.

Üst görseldeki verilerden yola çıkarak, NVME M.2 diskin okuma hızının SSD diske nazaran 6 kat daha yüksek olduğunu, yazma hızının 5 kat daha hızlı olduğunu, IOPS değerinin de tam olarak 9 kat daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Bu değerler tabi ki de kullandığınız sistemde oldukça fark yaratacaktır. Sunucunuzdaki tüm veritabanı okuma yazma işlemi disk tarafından sağlandığı için sistemleriniz oldukça hızlı çalışacaktır.

Ek olarak NVME M.2 disk altyapısına sahip VDS sunuculara göz atmak isterseniz aşağıdaki görsele tıklayabilirsiniz.

nvme m.2 diskli vds sunucu

Domain Sorgulama