Micro Front-End Nedir? İşletmeler Micro Front-End Dönüşümü Neden Yapmalıdır?

Micro Front-End Nedir? İşletmeler Micro Front-End Dönüşümü Neden Yapmalıdır?
Hosting Fiyatları

Bizler, internet dünyasında web uygulamalarında gezerken bir hayli zaman geçiriyoruz. Fakat birçoğumuz bu uygulamaların ya da web sitelerinin arka planında nasıl bir işleyiş olduğunu bilemiyoruz. Fakat yazılımcılar ya da yazılım ile ilgilenenler front-end, back-end gibi terimlere oldukça yatkın oluyor. Son dönemlerde sıklıkla duyduğumuz bir terim olan Micro Front-End de birçok işletmenin dikkatini çekiyor. Biz de bu yazımızda sizler için Micro Front-End ile ilgili merak edilen tüm detayları araştırdık.

Front-End Nedir?

Bir web sitesinde kullanıcıların görebildiği, etkileşime girdiği her bölüm, front-end bölümünde gerçekleştirilir. Front-end’in karşılığı ‘‘önyüz’’ olarak bilinir. Web sitesinde kullanılacak renklere, içeriklerin nerede yer alacağına, hangi yazı tipinin kullanılacağına front-end bölümünde karar verilir. Front-end bölümü, HTML, CSS, JavaScript gibi kodlama dilleri ile oluşturulur. 

Front-end yazılımcılar ise, bir web sitesinin mimarı olarak da bilinir. Bu yazılımcılar, kullanıcıların site içerisinde işini kolaylaştıran ve web sitesinden memnun bir şekilde ayrılmasını sağlayan kişilerdir. 

Micro Front-End Nedir?

Micro-Front End mimarisi, şirketler tarafından yeni kullanılmaya başlandı. Fakat kısa sürede ilgiyi üzerine çekmeyi de başardı. Bu mimari, front-end ekiplerinin, büyük ve karmaşık düzenlerde çalışmasına yardımcı oluyor. Bunu, front-end monolitlerini daha küçük parçalara ayırarak yapmayı planlıyor. Böylece bu uygulamaların yönetilmesi de çok daha kolay bir hale geliyor. Bu küçük uygulamalar, daha sonra bir araya geliyor ve kullanıcıya bu şekilde sunuluyor. 

Micro Front-End, ilk olarak 2016 yılında ThoughtWorks Teknoloji Radarında ortaya atıldı. Micro front-end, bir mikro hizmet mimarisi temelinde çalışıyor. Micro front-end, bir web sitesinin ya da bir web uygulamasının birbirinden tamamen bağımsız ekipler tarafından meydana getirilmesi amacını taşıyor. Her ekip, farklı bir iş alanında uzmanlaşmış olabilir. Bu ekipler tamamen birbirinden bağımsız bir şekilde çalışarak ortaya iyi bir iş çıkarabilir. Micro front-end de tam olarak bunu amaç edinir. 

Micro Front- End’in Avantajları

Micro Front-End’in ne olduğunu öğrendik. Şimdi gelin bu yeni mimarinin avantajlarını inceleyelim.

 • Micro front- end ile sağlıklı bir şekilde iş bölümü yapılması mümkün hale gelir. Uygulama için gerekli adımlar, ekiplere kolaylıkla bölüştürülür ve çalışan herkes bir sorumluluk üstlenebilir. Bu da özellikle büyük ekiplerle çalışan şirketler için büyük bir avantaj haline gelir. 
 • Bu mimari sayesinde, ekipler birbirinden bağımsız çalışarak çok daha hızlı bir şekilde uygulamayı ya da web sitesini geliştirebilir. Bu da zamandan tasarruf etme anlamına gelir.
 • Micro front-end ile hangi alanda sorun olduğunu ya da hangi alan için uzman gerektiğini daha net bir biçimde anlayabilirsiniz. Sadece eksik olduğunuz alan için bir uzmana danışmanız yeterli olacaktır. İşin uzmanının diğer teknolojiler hakkında da bilgisi olmasına gerek kalmaz. Örnek verecek olursak; kod yazılımı için bir uzmana danışacaksanız bu kişinin yalnızca kod yazılımı konusunda bilgili olması yeterli olacaktır. Çünkü diğer alanlarda diğer ekipler işleri hallediyor olacaktır. 
 • Bu mimarinin en büyük avantajlarından biri de kolayca test edilebilir olmasıdır. Bu sayede eksikleri, hataları kolay bir şekilde test ederek görebilir, müdahale edebilirsiniz.
 • Codebase olarak adlandırılan kod tabanı, daha küçük ve yönetilebilir durumdadır.
 • Micro front-end ile front-end’in bölümlerini çok daha basit bir şekilde yükseltebilir, güncelleyebilirsiniz. Eğer bu yeterli olmazsa yeniden yazma şansına da sahipsiniz.
 • Deploy yani yazılımı dağıtmak bağımsızdır.
 • Micro front-end, uygulamanız ya da web siteniz için birden fazla framework kullanmanıza olanak sağlar. 

Micro Front-End Temel Kavramları

 • Bu mimarinin en temel kavramı bağımsız olmaktır. Yani, her takım diğer takımdan bağımsız çalışabilmeli ve geliştirmelidir. Bağımsız olma sayesinde uygulamanın özel ayrıntıları da gizlenebilir. 
 • Alanları birbirinden ayırmak da en önemli kavramlar arasında yer alır. Bunu gerçekleştirmek temel bir adım olarak görülür. Bu alanlara bir isim vermek de oldukça önemlidir. Örneğin; CSS, yerel depolama, tanımlama bilgileri gibi.
 • Bu mimariyi kullanırken özel API yerine yerel tarayıcı özelliklerini tercih etmeniz de çok önemlidir. Global bir sistem kurmak ihtiyaç değilse bu sistemi kurmayın. Eğer ekipler arası bir API kurmanız gerekiyorsa bunu en basit yollarla kurmaya çalışın.
 • Tüm ekipler aynı framework’te ise bile birbirlerinin çalışma saatlerini paylaşmayın ve paylaşmalarına izin vermeyin. Takımların birbirinden oldukça izole olmasına özen gösterin. 
 • Micro front- end için en önemli kavramlardan bir diğeri ise esnek bir web tasarımıdır. Kullanışlı ve esnek bir web sitesi ya da uygulaması çok büyük önem taşır.

Fragment Nedir? Nasıl Çalışır?

Micro Front- End mimarisinde geliştirilen ve ortaya çıkan her uygulama fragment olarak adlandırılır. Fragment, Node.js ile geliştirilmiş ve basit HTTP servisi olarak da adlandırılabilir. Fragment, genel olarak çağırılan kodlar (JS,CSS) olarak geri dönerek çalışıyor ve bir fragment içerisinde başka bir fragment barınamıyor. 

Bu fragment’lar, layout service isimli bir uygulamada kullanılıyor. Layout service isimli katmanda fragment servisleri bir araya geliyor. Fragment çağrıldığı zaman, html, js,css çıktısı dönerken, Layout bu fragmentları birleştiriyor. Layout service seçimi ise tamamen size kalıyor.

İşletmeler Micro Front-End Dönüşümü Neden Yapmalıdır?

Günümüz çağında, web uygulamalarında front-end büyük bir önem kazanıyor. Back-end ise daha arka planda kalıyor ve çok daha az önemli hale geliyor. Monolith yaklaşımı, büyük web siteleri için uygun olmuyor. Durum böyle olunca işi, bağımsız olarak çalışan küçük modüllere bölmek için bir araca ihtiyaç oluyor. Bu araç micro front-end mimarisi oluyor. 

Micro front-end, özellikle büyük şirketler ya da işletmeler için büyük önem taşıyor. Bu şirketlerde ya da işletmelerde birden fazla istek bölümü, alan bulunuyor. Bu alanların zamandan kazanması için micro front-end mimarisi de büyük önem taşıyor. Sorunların kolay bir şekilde tespit edilmesi ve çözüme kavuşması da bu teknolojiyi önemli kılıyor. 

Front-end üzerinde çalışan ekiplerin verimliliği arttıran bu mimari, bu yönüyle de tercih ediliyor. Birden fazla küçük uygulamanın bulunması, ihtimal dahilinde olan refactoring ve sıfırdan yazma süreçlerini kolay bir hale getiriyor. Otonom bir şekilde çalışan takımlara da esneklik sağlıyor. 

Özellikle geliştiriciler, legacy projelerden uzak durmayı tercih ediyor. Legacy kodlar, maliyeti yüksek ve zorlu işlerdir. Fakat micro front-end ile bu legacy sorunu da çözülüyor. Legacy, fragment olarak geliştirilip dışarı sunulabiliyor. Bu da işletmeler için büyük bir kolaylık sağlıyor. Bugün Spotify, Ikea, OpenTable, Hepsiburada.com gibi dünyaca ünlü işletmeler micro front-end mimarisini kullanıyor ve yakında tüm işletmelerin bu mimariye geçmesi düşünülüyor.

Front-End Developer Nedir? Nasıl Olunur? Front-End Yazılımcısı Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler, Ne Kadar Sürede Front-End Developer Olunur?

Domain Sorgulama