Web Sitesi Yazılım & Programlama

Front-End Developer Nedir? Nasıl Olunur? Front-End Yazılımcısı Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler, Ne Kadar Sürede Front-End Developer Olunur?

Hosting Fiyatları

Hepimizin ekranların önünde giderek daha fazla zaman harcadığımızı göz önünde bulundurursak, front-end geliştiricilerin giderek daha fazla talep görmesi şaşırtıcı değildir. Şu anda, LinkedIn’de listelenen yaklaşık 16.000 açık front-end developer pozisyonu vardır ve mevcut açık pozisyonların sayısının artması beklenmektedir. US Bureau of Labor Statistics, önümüzdeki on yılda front-end geliştiriciler için açık pozisyon sayısının %23 artacağı tahmin etmektedir.

Front-End Geliştirme Nedir?

Front-end Geliştirme Nedir?

Front-end geliştirme, bir uygulamanın veya web sitesinin müşterilerin doğrudan etkileşimde bulunduğu bölümünü tanımlar. Buna kullanıcı arabirimi, metin, butonlar, bağlantılar ve animasyonlar dahildir. Front-end geliştirme, yazılım geliştiricinin çeşitli beceri ve yetkinliklere sahip olmasını gerektirir. Bunlar, bir uygulamayı veya web sitesini doğru programlama dillerini kullanarak kodlama becerisini ve uygulamayı bir araya getirerek kullanıcının mükemmel bir deneyim yaşamasını sağlayacak tasarım becerilerini içerir.

Bir front-end geliştiricinin amacı yalnızca yüksek kaliteli kod yazmak değil, aynı zamanda bir uygulamanın veya web sitesinin erişilebilirlik, kullanılabilirlik ve performans kriterlerini karşılamasını sağlamaktır.

Neden Front-end Geliştirme?

Genel olarak yazılım geliştiriciler gibi front-end geliştiriciler de büyük talep görmektedir. Çünkü bir front-end geliştirici, bir müşterinin doğrudan kullandığını şeyi yaratır. Ön yüzü doğru çalışmıyorsa, bir şirket işini ve müşterilerini kaybeder. Front-end geliştirici olarak, aşağıdakilerden sorumlu olursunuz:

 • Çevrimiçi bir deneyim için ilk izlenimler
 • Geliştirdiğiniz şeyin markanıza uygun şekilde hitap etmesini sağlamak
 • Oluşturduğunuz şeyin, müşteri için güven ve itimat oluşturabilmesini sağlamak

Front-End Developer Olmak Zor Mu?

Çok fazla front-end geliştirme öğrenme kaynağı olduğu için front-end geliştirici olmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bu noktada ditebiliriz ki, bilgisayarı olan herkes kendi projelerinde çalışabilir. Şirketlerin dört yıllık bir dereceye sahip olmanızı istememesi, temel eğitim mezunlarının ya da kendi kendini yetiştirmiş geliştiricilerin front-end geliştirici rolleri almasına yardımcı olur.

Front-End Geliştirici Ne İş Yapar?

Bir web sitesi veya uygulamanın front-end’i, kullanıcıların gördüğü ve etkileşimde bulunduğu kısımdır. Bu nedenle bazen front-end istemci tarafı geliştirme olarak adlandırılır. Back-end geliştiriciler, veri tabanı ve sunucular gibi görmediğiniz parçalarla ilgilenirken bir front-end geliştiricinin işi, kullanıcıların gördüğü öğeleri tasarlamayı ve geliştirmeyi içerir. Bir web sitesinin nasıl düzenlenmesi gerektiğine, kullanıcıların sitede nasıl gezineceğine ve belirli bir mesajı iletmek için resimlerin, metinlerin ve animasyonların nasıl bir araya gelmesi gerektiğine front-end developer karar verir.

Front-End Developer Nasıl Olunur? 

Kaynak: freelancermap

Aşağıda iyi bir fronf-end developer olmak için uygulayabileceğiniz adımları bulabilirsiniz:

1. Gerekli Eğitimi Alın

Front-end geliştirmede bir iş bulmaya giden en geleneksel yol, bir üniversite derecesinden geçer. Bu alanda bir iş bulmak için alabileceğiniz en yoğun eğitim modudur.

Front-end geliştirmeyle ilgili olarak alabileceğiniz birkaç farklı derece vardır. Bilgisayar mühendisliği derecesi size programlama dillerini, hesaplama teorisini ve ilgili matematiksel kavramları kapsayan çok geniş bir beceri seti sağlar. 

Ayrıca tasarım alanında derece yapma seçeneğiniz de vardır. UX tasarımı, grafik tasarımı ve etkileşim tasarımı gibi alanlardaki kursların tümü, öğrencilere bir front-end geliştirici olarak çalışmak istediklerinde kullanışlı olan beceriler sağlar. Ancak tasarım becerilerinizi, bir geliştirme rolünde çalışmak için gerekli olan ek programlama becerileriyle tamamlamak için biraz daha çalışmanız gerekir. 

Ayrıca bir şeyleri kendi başınıza öğrenmekte iyiyseniz, internette ücretsiz çevrimiçi kodlama derslerinden web tasarımı çevrimiçi kurslarına ve size tüm front-end programlama dillerini sıfırdan öğretecek YouTube içeriklerine kadar birçok kaynak vardır.

2. Kodlamayı Öğrenin

Her front-end geliştiricinin bilmesi gereken birkaç programlama dili vardır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • HTML: Hypertext Markup Language (HTML), internetin iskeletidir. Front-end geliştiriciler, internet tarayıcılarına web sitelerinin bir ekranda nasıl işlenmesi gerektiğini söylemek için HTML’yi kullanır. Bu yüzden mizanpaj oluşturma konusunda bilgili olmanız ve yaygın olarak kullanılan tüm HTML etiketlerinin ne işe yaradığını bilmeniz gerekir.
 • CSS: CSS, Cascading Style Sheets anlamına gelir. HTML’nin bir sayfada öğeleri konumlandırdığı yerde, bu öğelere stil vermek için CSS kullanılır. Yazı tipleri, metin boyutu ve rengi, resimler vb. ile ilgisi olan her şey CSS’de yazılır. Temel CSS’yi öğrendikten sonra, Bootstrap ve Tailwind gibi CSS çerçevelerini incelemeye geçmeniz gerekir, çünkü bunlar üretkenliğinizi artırabilir ve bir CSS tasarımcısı olarak daha iyi işler üretmenize yardımcı olabilir.
 • JavaScript: Javascript, web sayfalarına dinamizm katan bir dildir. Animasyonlar ile görsel dinamizm katmak için kullanılabilir. Ancak, front-end öğelerini back-end’e ve veri tabanına bağlayarak işlevsel dinamizm de ekler.

3. Sürüm Kontrol Sistemlerini Öğrenin

Sürüm kontrolü, oldukça basit bir şekilde, yazdığınız programların tüm farklı sürümlerinin kaydını tutma uygulamasıdır. Bu önemlidir, çünkü bir programın bozulması veya istemeden sildiğiniz bir kod parçasını geri almak istemeniz durumunda önceki bir sürüme geri dönmeyi kolaylaştırır.

Git, şu anda yazılım endüstrisindeki en popüler sürüm kontrol sistemidir. Front-end geliştiriciler Git’i öncelikle bir sürüm kontrol sistemi olarak kullanır. Ancak aynı zamanda kod kitaplıklarınız için halka açık bir havuz ve işe alım görevlilerini çalışmanızın kanıtı olarak gösterebileceğiniz bir şey olarak da hizmet edebilir.

4. Kodlama Yarışmalarına Katılın

Kodlama yarışmaları, becerilerinizi test etmenin ve rekabetçi bir ortamda öğrenmenizi hızlandırmanın harika bir yolu olabilir. Çevrimiçi olarak kodlama yarışmalarına ev sahipliği yapan çok sayıda platform vardır. Temel front-end geliştirme becerilerine sahip olduğunuzda, bu yarışmalara katılmaya başlamanız gerekir.

5. Portföyünüzü Oluşturmak İçin Gönüllü Projeleri Keşfedin

Bir front-end geliştirici olarak çalışmak istiyorsanız, çalışmanızı sergilemek için bir portföye ihtiyacınız olacaktır. Bunu gerçekleştirmek için izleyebileceğiniz birkaç farklı yol vardır. Birincisi, açık kaynaklı projelere katkıda bulunmaktır. Bu, başlamanın en erişilebilir yoludur çünkü yalnızca mevcut koda katkıda bulunursunuz ve tüm projeden kendiniz sorumlu olmazsınız.

6. Becerilerinizi Geliştirin

Front-end geliştirme, sürekli gelişen bir alandır. Her zaman takip edilmesi gereken yeni arayüz türleri ve endüstri standartları vardır. Bu nedenle, sektördeki gelişmelerden haberdar olabilmek için hem teknik becerilerinizi hem de sosyal becerilerinizi düzenli olarak tazelemeniz gerekir.

Teknik beceriler

 • Duyarlı tasarım
 • Sürüm kontrolü
 • Test etme ve hata ayıklama
 • Web performansı optimizasyonu
 • CSS ön işlemcileri
 • Front-end geliştirme çerçeveleri

7. Network Oluşturun

Yolculuğunuzun son noktası bir front-end geliştirici olarak bir iş bulmaksa, o zaman network kurmanız gerekir. Network kurmanın en iyi birkaç yolu aşağıdaki şekildedir: 

 • LinkedIn: LinkedIn, size benzersiz erişim ve hedefleme yetenekleri sunan bir araçtır. Linkedin ile hedeflediğiniz şirketlerde zaten çalışan front-end geliştiricileri, işe alım görevlilerini ve teknoloji endüstrisi yöneticilerini bulmak için kullanabilirsiniz. Bu alanlardaki kişilerle bağlantı kurduğunuzda, gönderileriyle etkileşim kurarak ve ardından onlara mesaj göndererek onlarla ilişkiler kurabilirsiniz.
 • Çevrimiçi Topluluklar: Front-end geliştiricilere yönelik çeşitli çevrimiçi topluluklar vardır. Kullanıcılar genellikle forum gönderilerini görüntüleyerek ve yorum yaparak bu forumlarda başlar. Düzenli olarak etkileşimde bulunduğunuz kullanıcılarla ilişkiler kurarak işleri ileriye taşıyabilirsiniz.
 • Konferanslar ve Buluşmalar: Front-end geliştirme konferans ve buluşmaları, sektör genelinde çok çeşitli profesyonellerle tanışmak için harika bir yoldur. Konferanslar ayrıca, front-end geliştirme konusunda tutkulu olan diğer kişilerle tanışırken görüşmelere katılmanıza ve yeni beceriler edinmenize olanak tanır.

8. Front-end Geliştirme Stajı Yapın

Üniversiteden veya herhangi bir eğitimden doğrudan bir front-end geliştirme işine gitmek her zaman kolay değildir. Stajlar, becerilerinizi profesyonel bir ortamda nasıl uygulayacağınızı öğrendiğiniz iyi bir orta nokta olabilir.

Front-end geliştiricileri işe alan çoğu şirketin staj programları da vardır. Stajları çevrimiçi olarak arayabilir veya belirli bir şirketin stajyer aradığını öğrenmek için doğrudan İK departmanlarına ulaşabilirsiniz.

9. Özgeçmişinizi Parlatın ve Mülakatlara Hazırlanın

Front-end geliştirici olarak bir işe girmek için iyi bir özgeçmiş şarttır. İlham almak için başarılı programcıların özgeçmişlerine bakabilirsiniz. Ayrıca, kendi görüşmenizden önce ortak kodlama mülakat soruları için hazırlandığınızdan emin olabilirsiniz.

Front-end Geliştirici Olmanın Genel Ön Koşulları Nelerdir?

Kaynak: knowledgehut

Aşağıdakiler, bir front-end geliştirici olarak işe girebilmek için temel ön koşullardır:

1. Temel Bilgi

Front-end geliştiricilerin sahip olması gereken tüm temel becerileri ifade eder. HTML ve CSS, ne yaparlarsa yapsınlar tüm web geliştiricilerinin bilmesi gereken iki dildir. Güçlü bir front-end geliştirme dili olduğu için Javascript’e geçerek kendinize pek çok fayda sağlayabilirsiniz. Son olarak, geliştirme sürecinizi hızlandırmak için Backbone veya Angular gibi bir front-end geliştirme çerçevesi seçmeniz gerekir.

2. Eğitim

Bilgisayar mühendisliği veya grafik tasarım alanında bir üniversite derecesi, front-end geliştirme görüşmelerinde size yardımcı olabilir. Ancak günümüzde, eğitim kampları kariyer desteği sağlama konusunda çok daha iyi bir iş çıkarır ve hatta bazıları bir iş garantisi bile sunar. En önemlisi, kendi öğrenme tarzınıza uyan eğitim modunu seçmeniz ve işe hazır olana kadar buna bağlı kalmanız önemlidir.

3. Beceri ve Araçlar

Bilmeniz gereken bazı front-end geliştirme araçları vardır. Örneğin Codepen, geliştiriciler tarafından projeler üzerinde işbirliği yapmak için sıklıkla kullanılır. Bootstrap, stil sayfalarını hızlı bir şekilde geliştirmenize ve duyarlı tasarımlar üretmenize yardımcı olabilir.

4. Diğer Ön Koşullar

Front-end geliştirme alanında bir aday olarak odaklanmanız gereken diğer birkaç alan aşağıdaki şekildedir:

 • Arama motoru optimizasyonu
 • Photoshop, Illustrator veya Gimp gibi grafik tasarım uygulamaları
 • Bir takımda çalışmak için iletişim becerileri
 • RESTful hizmetler ve API’ler
 • İçerik Yönetim Sistemleri

Front-End Developer Olmak İle İlgili En Sık Sorulan Sorular

1. Front-end Geliştirci Olmak İyi Bir Kariyer mi?

Front-end geliştirme, birçok nedenden dolayı harika bir kariyer seçimidir. Profesyonellerin heyecan verici endüstrilerde ve bazı durumlarda son teknoloji projelerde çalışmasına izin veren ödüllendirici bir iş rolüdür. İş piyasası öngörülebilir gelecekte yükselişte olmaya devam edecektir. Buna ek olarak, daha kazançlı kariyerler arasında da yer alır.

2. Front-End Developer Olmak İçin Üniversite Mezunu Olmanız Gerekir mi?

Front-end geliştirici olmak için mutlaka bir dereceye ihtiyacınız yoktur. İş için gereken becerileri kazanmak için eğitim kamplarını tamamlayabilir veya kendi kendine eğitim rotanızı oluşturabilirsiniz. Bundan sonra, portföyünüz ve özgeçmişiniz, bir iş bulma yeteneğinizi belirleyecektir. Çoğu şirket, diploması olmayan adayları işe almaya açıktır.

3. Front-end Geliştirici Olmak Ne Kadar Sürer?

Her bireyin öğrenme yolculuğu farklıdır. Web siteleri oluşturmak gibi temel front-end geliştirme görevlerine kafa yormak için kendinize en az dört ila altı ay vermeniz gerekir. Daha sonra çerçeveler veya ön işlemciler gibi daha gelişmiş alanlara kendi hızınızda ilerleyebilirsiniz.

4. Front-end Geliştirme Benim İçin Doğru Kariyer Seçimi mi?

Yeterince azimli olan herkesin front-end geliştirici olabileceğini gösteren yeterince örnek vardır. Front-end geliştirme projelerinde çalışmaktan gerçekten zevk alıp almadığınızı öğrenmek için ücretsiz çevrimiçi kurslar ve YouTube videoları gibi düşük yatırımlı araçları kullanabilmenize yardımcı olur.

5. Öğrenilecek En İyi Front-end Dili Hangisidir?

HTML, internetin omurgası olarak bilinir ve muhtemelen öğrenilmesi gereken en önemli şeydir. Ancak, diller söz konusu olduğunda JavaScript, front-end geliştirme için öğrenilecek en iyi dildir.

6. Front-end geliştiricileri 2023’te Rağbet Görüyor Mu?

Covid-19 nedeniyle, geliştiriciler artık her zamankinden daha fazla talep görmektedir. Bureau of Labor Statistics’e göre, web geliştiricileri için iş fırsatlarının 2021’den 2031’e kadar hızlı bir şekilde %23 artması beklenmektedir. (ortalamadan çok daha hızlı).

İş portalı Indeed.com’a göre, şu anda sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 22.000’den fazla açık front-end geliştirici işi vardır, bu nedenle şu anda bu mesleğin popüler olduğunu söylemek oldukça doğru olur.


İlgili İçerik:

Yazılım Dilleri, Geleceğin Yazılım Dilleri

Script Nedir, Nasıl Yazılır? Script vs. Tema Arasındaki Farklar

React Nedir, Nasıl Çalışır? Kullanım Alanları, React Frameworkleri

Kotlin Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Kotlin İle Mobil Uygulama Geliştirme

Renk Kodları, Web Uygulaması Tasarımında En Çok Kullanılan Renkler

No-code Nedir? Nocode Platformları ile Kod Yazmadan Uygulama Geliştirmek Mümkün Mü?

Micro Front-End Nedir? İşletmeler Micro Front-End Dönüşümü Neden Yapmalıdır?

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur? Yeni Başlayanlar İçin Web Sitesi Açma Rehberi

Font Awesome Nedir, Ne İşe Yarar? Web Sitelerinde İcon & Font Kullanımı

Django Nedir? Python İle Web App Geliştime Framework

Python İle Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Visual Studio Code Editörü Kullanım Rehberi

W3C Nedir, Ne İşe Yarar? Bilmen Gereken W3C Standartları

Yazılım Öğrenmek İstiyorum: Nereden, Nasıl, Hangi Programlama Diliyle Başlamalıyım?

Web Tasarımı: Harika Web Uygulaması Tasarlamanın 5 Yolu

Yazı Tipleri: Web Siteleri ve Uygulamalar İçin En Kullanışlı ve En Popüler 15 Font

jQuery Nedir? Javascript Framework Değişim Hızında jQuery’nin Günümüzdeki Yeri

JavaScript Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temelden İleriye Aksiyonel JS Rehberi

Hackathon Nedir? Hackathon Etkinlikleri ve Yarışmalarına Kimler Katılabilir?

Domain Sorgulama