Web Sitesi Yazılım & Programlama

Angular Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Aksiyonel Angular Rehberi

Hosting Fiyatları

Son kullanıcı, günümüzde ana odak noktasıdır ve uzun vadeli müşteriyi elde tutma, harika bir deneyim sağlamaya bağlıdır. Kullanıcı dostu ve sorunsuz bir kullanıcı arayüzü oluşturmak bu süreçteki ilk adımdır. Bugün geliştiricilerin kullanabileceği en popüler frontend çerçevelerinden biri ise, yeni başlayanlar için AngularJS’dir.

Angular Nedir?

Angular, TypeScript ile yazılmış açık kaynaklı bir JavaScript çerçevesidir. Birincil amacı tek sayfalık uygulamalar geliştirmektir. Bir çerçeve olarak Angular, açık avantajlara sahipken aynı zamanda geliştiricilerin birlikte çalışması için standart bir yapı sağlar. Kullanıcıların bakım yapılabilir bir şekilde büyük uygulamalar oluşturmasına olanak tanır.

Neden Bir Framework’e İhtiyacınız Var?

Genel olarak framework’ler, geliştiricilerin kodu sıfırdan yeniden oluşturmak zorunda kalmaması için tutarlı bir yapı sağlayarak web geliştirme verimliliğini ve performansını artırır. Çerçeveler, geliştiricilere ekstra çaba gerektirmeden yazılıma eklenebilecek bir dizi ekstra özellik sunan zaman kazandıran araçlardır.

Neden Angular?

JavaScript, en sık kullanılan istemci tarafı betik dilidir. Web sayfalarıyla birçok benzersiz şekilde etkileşime olanak sağlamak için HTML belgelerine yazılmıştır. Kapsamlı desteğe sahip nispeten öğrenmesi kolay bir dil olarak, modern uygulamalar geliştirmek için çok uygundur.

Ancak JavaScript, modülerlik, test edilebilirlik ve geliştirici üretkenliği gerektiren tek sayfalık uygulamalar geliştirmek için ideal midir? 

Bugünlerde, alternatif çözümler sağlamak için tasarlanmış çeşitli çerçevelere ve kütüphanelere sahibiz. Frontend web geliştirme ile ilgili olarak Angular, geliştiricilerin JavaScript’i kendi başına kullanırken karşılaştıkları sorunların hepsini değilse de çoğunu ele alır.

Angular Sürümleri

Kaynak: c-metric

Angular 2009’da geliştirildi ve birçok yineleme yapıldı.

İlk olarak, Angular 1 olarak adlandırılan ve sonunda AngularJS olarak bilinen orijinal Angular vardı. Ardından Angulars 2, 3, 4, 5 geldi ve 11/11/2020’de yayınlanan mevcut sürüm Angular 11’e geldi. Sonraki her Angular sürümü, hataları düzelterek, sorunları ele alarak ve mevcut platformların artan karmaşıklığına uyum sağlayarak selefini geliştirdi.

Bu noktada mobil cihaz veya daha karmaşık uygulamalar için daha uygun uygulamalar tasarlamak istiyorsanız, en iyisi mevcut sürüme yükseltme yapmanız gerekmektedir.

Angular Özellikleri

Kaynak: educba

1. Belge Nesne Modeli

DOM (Belge Nesne Modeli), bir XML veya HTML belgesini, her düğümün belgenin bir bölümünü temsil ettiği bir ağaç yapısı olarak ele alır.

Açısal, normal DOM kullanır. Aynı HTML sayfasında on güncelleme yapıldığını düşünün. Halihazırda güncellenmiş olanları güncellemek yerine, Angular, HTML etiketlerinin tüm ağaç yapısını güncelleyecektir.

2. Yazı Tipi

TypeScript, JavaScript’e, kullanıcıların anlaşılması daha kolay JavaScript kodu yazmalarına yardımcı olan bir dizi tür tanımlar. Tüm TypeScript kodu, JavaScript ile derlenir ve herhangi bir platformda sorunsuz bir şekilde çalışabilir. TypeScript, Angular uygulaması geliştirmek için zorunlu değildir. Bununla birlikte, kod tabanının anlaşılmasını ve sürdürülmesini kolaylaştırırken daha iyi sözdizimsel yapı sunduğu için şiddetle tavsiye edilir.

3. Bağlanma Verileri

Veri bağlama, kullanıcıların web sayfası öğelerini bir web tarayıcısı aracılığıyla manipüle etmelerini sağlayan bir süreçtir. Dinamik HTML kullanır ve karmaşık komut dosyası veya programlama gerektirmez. Veri bağlama, hesap makineleri, öğreticiler, forumlar ve oyunlar gibi etkileşimli bileşenler içeren web sayfalarında kullanılır. Ayrıca, sayfalar büyük miktarda veri içerdiğinde bir web sayfasının daha iyi artımlı olarak görüntülenmesini sağlar.

Açısal, iki yönlü bağlamayı kullanır. Model durumu, karşılık gelen kullanıcı arabirimi öğelerinde yapılan değişiklikleri yansıtır. Tersine, UI durumu, model durumundaki değişiklikleri yansıtır. Bu özellik, çerçevenin DOM’u denetleyici aracılığıyla model verilerine bağlamasını sağlar.

4. Test Yapmak

Angular, Jasmine test çerçevesini kullanır. Jasmine çerçevesi, farklı türde test senaryoları yazmak için birden fazla işlevsellik sağlar. Karma, başlatmayı, raporlayıcıları ve test çerçevesini ayarlamak için bir yapılandırma dosyası kullanan testler için görev çalıştırıcıdır.

Angular Mimarisi

Kaynak: angular

Angular, tam teşekküllü bir model-view-controller (MVC) çerçevesidir. Uygulamanın nasıl yapılandırılması gerektiği konusunda net rehberlik sağlar ve gerçek DOM sağlarken çift yönlü veri akışı sunar.

Angular uygulamasının 6 yapı taşı aşağıdakileri içerir:

1. Modüller

Bir Angular uygulamasının, uygulamayı başlatmak için önyükleme mekanizması sağlayan AppModule adlı bir kök modülü vardır.

2. Bileşenler

Uygulamadaki her bileşen, uygulama mantığını ve verilerini tutan bir sınıfı tanımlar. Bir bileşen genellikle kullanıcı arayüzünün (UI) bir bölümünü tanımlar.

3. Şablonlar

Angular şablonu, HTML öğelerini gösterilmeden önce değiştirmek için Angular işaretlemesini HTML ile birleştirir. İki tür veri bağlama vardır:

Olay bağlama: Uygulamanızın, uygulama verilerinizi güncelleyerek hedef ortamdaki kullanıcı girişine yanıt vermesini sağlar.

Özellik bağlama: Kullanıcıların, uygulama verilerinizden hesaplanan değerleri HTML’ye enterpolasyon yapmasına olanak tanır.

4. Meta Veriler

Meta veriler, Angular’a bir sınıfın nasıl işleneceğini söyler. Bir sınıfın beklenen davranışını yapılandırabilmesi için sınıfı dekore etmek için kullanılır.

5. Hizmetler

Görünümle ilişkili olmayan ancak bileşenler arasında paylaşılması gereken verileriniz veya mantığınız olduğunda, bir hizmet sınıfı oluşturulur. Sınıf her zaman @Injectible dekoratör ile ilişkilendirilir.

6. Bağımlılık Enjeksiyonu

Bu özellik, bileşen sınıflarınızı net ve verimli tutmanıza olanak tanır. Bir sunucudan veri getirmez, kullanıcı girişini doğrulamaz veya doğrudan konsolda oturum açmaz. Bunun yerine, bu tür görevleri hizmetlere devreder.

Angular Uygulama Örnekleri

Angular ile yapılabilecek uygulama örnekleri aşağıdaki şekildedir:

 • To-do List Uygulamaları
 • Hava Durumu Uygulamaları
 • E-ticaret Uygulamaları
 • Sohbet (Chat) Uygulamaları
 • Takvim Uygulamaları
 • CRM Uygulamaları

AngularJS Yönergeleri

AngularJS yönergeleri, HTML’ye yeni sözdizimi sağlayarak genişletir. Yönergeleri “ng-” ön ekine sahip oldukları için kolayca tespit edebilirsiniz. AngularJS’ye öğeye belirli bir davranış eklemesi, hatta onu tamamen değiştirmesi talimatını veren, DOM öğesindeki işaretçileri düşünün.

Aşağıda iki örnek direktif bulabilirsiniz:

ng-model Direktifi

ng modeli, HTML kontrolünün değerini belirtilen AngularJS ifade değeriyle bağlar.

ng-bind Direktifi

Bu yönerge, HTML kontrol değerini belirli bir AngularJS ifade değeriyle değiştirir.

Angular’ın Avantajları Nelerdir?

Aşağıda Angular’ın en önemli avantajlarını bulabilirsiniz:

1. Özel Bileşenler

Angular, kullanıcıların işlevselliği yeniden kullanılabilir parçalara dönüştürme mantığıyla birlikte paketleyebilen kendi bileşenlerini oluşturmasına olanak tanır. Ayrıca web bileşenleriyle de iyi çalışır.

2. Veri Bağlama

Angular, kullanıcıların verileri JavaScript kodundan görünüme zahmetsizce taşımasına ve manuel olarak herhangi bir kod yazmak zorunda kalmadan kullanıcı olaylarına tepki vermesine olanak tanır.

3. Bağımlılık Enjeksiyonu

Angular, kullanıcıların modüler hizmetler yazmasını ve ihtiyaç duydukları her yere enjekte etmelerini sağlar. Bu, aynı hizmetlerin test edilebilirliğini ve yeniden kullanılabilirliğini geliştirir.

4. Test

Testler birinci sınıf araçlardır ve Angular, sıfırdan test edilebilirlik göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Uygulamanızın her bölümünü test etme olanağına sahip olacaksınız ki bu şiddetle tavsiye edilir.

5. Kapsam

Angular, tam teşekküllü bir çerçevedir ve sunucu iletişimi, uygulamanız içinde yönlendirme ve daha fazlası için kullanıma hazır çözümler sunar.

6. Tarayıcı Uyumluluğu

Angular, platformlar arasıdır ve birden çok tarayıcıyla uyumludur. Bir Angular uygulama temel olarak tüm tarayıcılarda (Örn: Chrome, Firefox) ve Windows, macOS ve Linux gibi işletim sistemlerinde çalışabilir.

Angular’ın Sınırlamaları

Aşağıda Angular’ın en önemli sınırlamlarını bulabilirsiniz:

1. Derin Öğrenme Eğrisi

Angular’ın tüm kullanıcıların bilmesi gereken temel bileşenleri, yönergeleri, modülleri, dekoratörleri, bileşenleri, hizmetleri, bağımlılık enjeksiyonunu ve şablonları içerir. Daha gelişmiş konular arasında değişiklik algılama, bölgeler, AoT derlemesi ve Rx.js yer alır. Angular 4 tam bir çerçeve olduğu için yeni başlayanlar için öğrenmesi zor olabilir.

2. Sınırlı SEO Seçenekleri

Angular, sınırlı SEO seçenekleri ve arama motoru tarayıcılarına zayıf erişilebilirlik sunar.

3. Migrasyon

Şirketlerin Angular’ı sıklıkla kullanmamalarının nedenlerinden biri, eski js/jquery tabanlı kodu açısal stil mimarisine taşımanın zorluğudur. Ayrıca, her yeni sürümün yükseltilmesi zahmetli olabilir ve birçoğu geriye dönük uyumlu değildir.

4. Ayrıntı ve Karmaşıklık

Angular topluluğundaki yaygın bir sorun, çerçevenin ayrıntılarıdır. Ayrıca diğer front-end araçlara kıyasla oldukça karmaşıktır.

AngularJS Nasıl Öğrenilir?

Angular, web geliştirme için yaygın olarak kullanılır ve Angular’ı öğrenmek için yerine getirmeniz gereken belirli gereksinimler vardır. Tüm ön koşulları kontrol ederek doğru yönde ilerlediğinizden ve popüler web çerçevesini mümkün olan en iyi şekilde öğrendiğinizden emin olabilirsiniz. Angular öğrenmek için ön koşullar aşağıdakileri içerir:

 • HTML, CSS ve JavaScript hakkında sağlam bilgi.
 • MVC (Model-View-Controller) mimarisinin temel fikri.
 • Node.js ve npm (Node Paket Yöneticisi) hakkında temel bilgi.
 • Komut satırı ile çalışma deneyimi.
 • TypeScript’e maruz kalma.

Yukarıda belirtilen ilk ön koşul, yani HTML, CSS ve JavaScript bilgisi, Angular’ı öğrenmek için gereklidir. Diğer ön koşullar kolayca karşılanabilir ve MVC, Node.js, npm ve komut satırının temellerini oldukça hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca, JavaScript’i oldukça iyi biliyorsanız, TypeScript’in temellerini öğrenmek sorun olmayacaktır.

 1. Temel HTML, CSS ve JavaScript konularını öğrenin: AngularJS, JavaScript tabanlı bir framework olduğu için öncelikle temel HTML, CSS ve JavaScript bilgilerine sahip olmanız gerekir. Bu konularda eksikleriniz varsa, öncelikle bu konuları öğrenmeniz faydalı olacaktır.
 2. AngularJS belgelerini inceleyin: AngularJS, kapsamlı bir belgelendirme sunar. AngularJS belgelerini okuyarak, framework’ün temel prensiplerini, bileşenlerini ve kullanımını anlayabilirsiniz. Resmi AngularJS belgelerine şu linkten ulaşabilirsiniz: https://docs.angularjs.org/guide/introduction
 3. AngularJS demo uygulamalarını inceleyin: AngularJS belgelerinde, birçok demo uygulama bulunur. Bu uygulamaları inceleyerek, AngularJS’in nasıl kullanılabileceği konusunda daha iyi bir fikir edinebilirsiniz. Demo uygulamalarına şu linkten ulaşabilirsiniz: https://docs.angularjs.org/tutorial
 4. Online eğitim kaynaklarına göz atın: Udemy ve Coursera gibi online eğitim platformları, AngularJS hakkında çeşitli kurslar sunar. Bu kurslar, AngularJS’i öğrenmek için faydalı olabilir. Udemy’de AngularJS kurslarına şu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.udemy.com/topic/angularjs/. Coursera’da ise AngularJS kurslarına şu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.coursera.org/courses?query=angularjs
 5. Pratik yapın: AngularJS öğrenmek için en önemli şey, pratik yapmaktır. Öğrendiğiniz konuları uygulamalı olarak pekiştirmeye çalışın. Kendi projelerinizi oluşturun ve AngularJS bileşenlerini kullanarak bu projeleri geliştirin.
 6. Topluluklara katılın: AngularJS topluluğu, büyük ve aktif bir topluluktur. Bu topluluğa katılarak, sorularınızı sormak ve diğer kullanıcıların deneyimlerinden faydalanmak için fırsatınız olur. AngularJS topluluğuna şu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.reddit.com/r/angularjs/

AngularJS öğrenmek zaman alabilir, ancak yukarıdaki adımları takip ederek, bu süreci daha kolay ve keyifli hale getirebilirsiniz.

SPA (Single Page Application) Nedir?

Single-page application (web uygulaması veya web sitesi) yalnızca tek bir sayfa yükler. Daha sonra, her etkileşim için yeni bir sayfa yüklemek yerine kullanıcı onunla etkileşime girdikçe sayfayı bir web sunucusundan getirilen yeni içerikle yeniden yazar.

Tek sayfalık uygulama, JavaScript kodunu doğrudan bir tarayıcıda işleyen bir web sitesi çözümüdür. Kullanıcı web sitesinde gezindiğinde hiçbir sayfanın yeniden yüklenmemesini sağlar. Bu, tarayıcının temel HTML, JavaScript ve CSS kodlarını tek bir istekle almasını sağlayarak veya kullanıcı etkinliklerine yanıt olarak gerekli materyali güncelleyerek gerçekleştirilir.

Tek sayfalık uygulama (SPA) benimseyen işletmelerin popülaritesi, basit yapıları, kolay gezinmeleri ve daha az kaynak kullanmaları nedeniyle artar. SPA’ları kullanan web siteleri, verileri geleneksel MPA web sitelerine göre daha verimli ve daha düşük maliyetli işler ve tekrarlayan düzenler kullanır, bu nedenle geliştirilmesi daha az zaman alır.

Angular Kullanan Şirketler

Angular kullanan aşağıdaki şirketlerin hepsinin ortak bir amacı vardı: Müşteri tabanlarının taleplerini karşılamak için web uygulamalarını kullanmak ve ölçeklendirmek.

Peki bunlar hangi şirketler?

 • Microsoft Office 
 • Deutsche Bank
 • Gmail
 • Forbes
 • UpWork
 • PayPal
 • Samsung

Angular JS Kütüphanesi SEO Performansı İçin İyi midir?

JavaScript, HTML veya PHP’den daha gelişmiş bir dildir, web geliştirmeyi daha gelişmiş, yenilikçi ve çarpıcı hale getirir. JS, geliştirmeyi hızlandırır ve ürünleri kullanıcılar için çekici hale getirir, ancak arama motoru optimizasyonunda işleri karmaşıklaştırmıştır. JavaScript sayfaları, Google’ın tarayıcılarından daha hızlıdır; JS’de geliştirilen içeriği işleyemez ve oluşturamazlar, çünkü sayfalar JavaScript’te Google’ın botlarından daha hızlı yüklenir. Sayfaları okumak için uzanır ama sayfalar yüklenir ve kaynak kodlarını çevirme şansları bile yoktur.

Google, algoritmalarını ve optimizasyon tekniklerini güncellemesine rağmen yine de birçok zorlukla karşı karşıya kalır. Google, web sayfalarını ve JavaScript üzerine oluşturulmuş uygulamaları tarama ve dizine ekleme yeteneğini geliştirmeye çalışmaktadır. Bazı iyileştirmeler yaptılar ama yine de başaramadılar. SEO dostu web uygulamaları oluşturabilecek uzman bir AngularJS geliştiricisine ihtiyacınız olacaktır.

Server-Side Rendering Nedir? Angular JS 

Web sayfalarını bir sunucuda yürütür ve bunları tarayıcıya (istemci tarafı) taşır. Başka bir deyişle, web sayfalarının işlenmesi tarayıcı yerine sunucuda yapılır. Bu, uygulamanızın sunucu tarafında işlendiğini, yani içeriğin bir sunucudan alındığını ve son kullanıcıya gösterilmek üzere tarayıcıya iletildiğini ima eder.

İstemci tarafı oluşturma, SSR’den farklıdır. Bunda, tarayıcı sunucudan veri çekmeden önce sayfada gezinmeniz gerekir. Basit bir ifadeyle, tarayıcıya o sayfanın verileri sunulmadan önce birkaç saniye beklemeniz gerekir.

Artık  server-side rendering’in ardındaki konsepti bildiğinize göre açısal taraf işlemeye geçelim.

Angular Side Rendering – Bu teknoloji, uygulamaları sunucu tarafında çalıştırarak sunucu üzerinde işler ve istemci tarafı tarayıcısına taşınan statik sayfalar oluşturur. Daha hızlı işlemeye izin verir ve kullanıcılara uygulama düzenini tamamen etkileşimli hale gelmeden önce önizleme şansı sunar.

AngularJS, Server-Side Rendering Destekliyor mu?

Server-side rendering bazı avantajları şunları içerir: Daha hızlı yükleme süresi. Sunucu tarafında oluşturulmuş bir uygulama, kullanıcı yavaş bir internet bağlantısından muzdarip olduğunda sayfa yüklemeyi hızlandırır. Böylece tüm kullanıcı deneyimini büyük ölçüde geliştirir.

Angular Alternatifi JS Framework Kütüphaneleri

JavaScript web uygulama geliştirme sürecinde Angular, en popüler frameworklerden biridir. Ancak, Angular’ın özellikleri, karmaşıklığı ve büyüklüğü bazı durumlarda dezavantaj olabilir. Alternatif olarak, piyasada birçok JavaScript framework ve kütüphane seçeneği bulunuyor.

İşte, Angular alternatifi olarak kullanabileceğiniz bazı JS framework ve kütüphaneleri:

React

React, Facebook tarafından geliştirilen ve özellikle UI tasarımı odaklı bir framework’tür. Bu framework, sanal DOM yapısı sayesinde performansı arttırır ve kod tekrarını azaltır. Ayrıca, birçok paketiyle birlikte gelir ve kolay bir öğrenme eğrisi sunar.

Vue.js

Vue.js, hem Angular hem de React’tan esinlenerek geliştirilmiştir. Bu framework, React’tan daha küçük ve daha hafif bir yapıdadır ve kolay bir öğrenme eğrisi sunar. Ayrıca, birçok özellik, component ve plugin ile birlikte gelir.

Ember

Ember, büyük ölçekli uygulamalar için tasarlanmış bir framework’tür. Angular’dan daha az kod tekrarı ve daha fazla yapılandırma seçeneği sunar. Ayrıca, Ember, güçlü CLI araçları ve otomatik test özellikleri ile geliştirme sürecini hızlandırır.

Svelte

Svelte, daha hızlı bir web uygulama geliştirme deneyimi sunan bir framework’tür. Bu framework, kodunuzu compile ederek performansı arttırır ve en son JavaScript özelliklerini kullanmanızı sağlar. Ayrıca, Svelte, hafif bir yapıya sahip ve kolay öğrenilebilir bir arayüz sunar.

Preact

Preact, React’tan daha küçük ve daha hafif bir alternatif olarak öne çıkar. Bu framework, sanal DOM yapıları ile birlikte gelir ve özellikle küçük uygulamalar için uygundur. Ayrıca, Preact, birçok paket ile birlikte gelir ve kolay bir şekilde özelleştirilebilir.

Mithril

Mithril, Angular’dan daha küçük ve daha hafif bir framework’tür. Bu framework, performansı arttırmak için sanal DOM ve bağımsız state yönetimi kullanır. Ayrıca, iyi bir öğrenme eğrisi sunar ve kolay bir şekilde entegre edilebilir.

React vs. AngularJS Arasındaki Farklar

React ve AngularJS, modern web uygulamaları geliştirmek için yaygın olarak kullanılan iki popüler JavaScript framework ve kütüphanedir. Her ikisi de, front-end geliştirme için özellikle uygun olsa da, farklı tasarım yaklaşımları ve özellikleri ile öne çıkmaktadırlar. Aşağıdaki tablo, React ve AngularJS arasındaki farkları detaylı bir şekilde incelemektedir:

FarklarReactAngularJS
MimarisiReact, sadece bir view katmanı sağlayan bir kütüphanedir.AngularJS, bir framework olarak, view, model ve controller katmanları ile birlikte gelir.
PerformansReact, Virtual DOM kullanarak performansı artırır.AngularJS, performansı sağlamak için digest döngüsü kullanır.
Öğrenme EğrisiReact, basit ve anlaşılır bir yapıya sahiptir.AngularJS, öğrenmesi biraz daha zor olan kapsamlı bir yapıya sahiptir.
Veri BağlamaReact, tek yönlü veri bağlama sağlar.AngularJS, çift yönlü veri bağlama sağlar.
Dependency InjectionReact, dependency injection sağlamaz.AngularJS, dependency injection sağlar.
TypeScript DesteğiReact, TypeScript desteği için ek bir kurulum gerektirir.AngularJS, TypeScript desteği ile birlikte gelir.

React, sadece view katmanı sağlayarak özellikle performansı önemseyen uygulamalar için uygun bir seçenek olabilir. AngularJS ise, model, view ve controller katmanlarını sağlayarak daha kapsamlı bir yapıya sahiptir ve özellikle büyük ve karmaşık uygulamalar için daha uygun olabilir. Her iki araç da öğrenmesi kolay olsa da, AngularJS’in daha kapsamlı yapısı ve dependency injection özelliği ile biraz daha öğrenme eğrisi gerektirebilir.


İlgili İçerikler:

JSON Nedir?

Bootstrap Nedir?

jQuery Nedir? Javascript Framework Değişim Hızında jQuery’nin Günümüzdeki Yeri

Script Nedir, Nasıl Yazılır? Script vs. Tema Arasındaki Farklar

React Nedir, Nasıl Çalışır? Kullanım Alanları, React Frameworkleri

No-code Nedir? Nocode Platformları ile Kod Yazmadan Uygulama Geliştirmek Mümkün Mü?

Cumulative Layout Shift (CLS) Nedir? CLS Performansı Nasıl İyileştirilir?

Core Web Vitals (CWV) Nedir? Sayfa Deneyimi Performansı Nasıl İyileştirilir?

First Input Delay Nedir (FID)? FID Performansı Nasıl İyileştirilir?

Largest Contentful Paint (LCP) Nedir? LCP Performansı Nasıl İyileştirilir?

Time To First Byte (TTFB) Nedir? TTFB Performansı Nasıl İyileştirilir?

Micro Front-End Nedir? İşletmeler Micro Front-End Dönüşümü Neden Yapmalıdır?

WordPress Hızlandırma: Performans Artırma Yöntemleri

Visual Studio Code Editörü Kullanım Rehberi

JavaScript Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temelden İleriye Aksiyonel JS Rehberi

Domain Sorgulama