No-code Nedir? Nocode Platformları ile Kod Yazmadan Uygulama Geliştirmek Mümkün Mü?

No-code Nedir? Nocode Platformları ile Kod Yazmadan Uygulama Geliştirmek Mümkün Mü?
Hosting Fiyatları

Karmaşık web siteleri, açılış sayfaları ve mobil uygulamalar geliştirmek, iş akışlarını otomatikleştirmek ve daha pek çok teknik şey yapabilmek için artık kodlama bilmeniz gerekmiyor.

Çünkü artık nocode platformları var!

Yazılım talebinin kodlayıcı arzından çok daha fazla olduğu bir çağda, kodsuz geliştirme araçları bir dizi işletmeye ve kişiye bu eksikliğin üstesinden gelmede yardımcı olur. 

Yakın tarihli bir Gartner araştırmasına göre, büyük işletmelerin %75’i 2024 yılına kadar hem BT uygulama geliştirme hem de geliştirme girişimleri için en az 4 low-code ve no-code geliştirme aracı kullanacak.

Peki no-code nedir?

No-code Nedir?

No-code, önceden yalnızca geliştiricilerin yapabileceği yazılımları oluşturmak için programlama becerileri gerektirmeyen bir yazılım geliştirme yaklaşımıdır.

Kodsuz platformların kullanıcıları, tek bir kod satırı öğrenmeden ve yazmadan uygulama ya da web siteleri oluşturabilir. Webflow, Bubble, Glide, Adalo ve Zapier, çok iyi bilinen birkaç no-code platformudur.

Bu no-code platformlar, programcı olmayanların daha önce yalnızca uzmanların yapabileceği karmaşık bir CMS tabanlı web sitesi veya bir mobil uygulama oluşturmasına ya da sıradan tekrarlayan görevleri otomatikleştirmesine olanak tanır. Bu nedenle bu platformlar, zaman ve para tasarrufu sağlamanın yanı sıra, yazılım geliştirmeyi de oldukça kolaylaştırır.

Dolayısıyla no-code hem internette bir şeyler oluşturmanın hem de kod satırları yazmadan süreçleri otomatikleştirmenin bir yoludur.

No-Code Neden Önemlidir?

No-Code Neden Önemlidir?

No-code araçları sayesinde geliştiricilere veya BT ekiplerine bağımlı olmanız gerekmez. Hemen hemen herkes uygulamalar, web siteleri ve çok daha fazlasını oluşturabilir. Kod yazmaktan anlamayan kişiler teknik hayallerini gerçekleştirebilmek için temel olarak kodsuz yaklaşımı odak noktasına alabilir.

Özellikle teknik uzmanlığı çok az olan veya hiç olmayan kişiler için yararlıdır.

Bu kişiler temel programlama becerilerine sahip olmasalar da, uygulamalar veya web siteleri gibi yazılım uygulamaları geliştirebilir veya mevcut bir siteye veya uygulamaya işlevsellik ekleyebilir.

Peki no-code platformları kimler kullanır?

1. Çok Az veya Hiç Finansmanı Olmayan Girişimler

Kodsuz platformlar, inovasyonun gücünü işletmenizin eline verir. Bir yazılım geliştiriciyi işe alamıyorsanız veya bir yazılım ajansı için finansmanı olmayan küçük bir işletmeyseniz, kodsuz araçlar kaynaklarınızı sonuna kadar kullanırken fikrinizi uygulayabilmeniz için size bir çerçeve sağlar.

2. Uygulamalarını Piyasaya Hızlı Sürmek İsteyenler

Kodsuz araçlar, bir birey olarak bir pazar boşluğunu tespit ederseniz ve bunu rakiplerinizden önce kullanmak isterseniz, ihtiyacınız olan avantajlı başlangıcı sağlar. Pazarın ilgisini çektiğinizde ek geliştirme stratejileri gerekiyorsa, bunları daha sonra uygulayabilirsiniz.

3. Danışmanlar ve Freelance Çalışanlar

Uygulamaların kodsuz olarak geliştirilmesi, freelance çalışanlar ve danışmanlar gibi bağımsız profesyoneller için de avantajlı olabilir. Danışmanlar ve freelance çalışanlar işlerini çeşitli şekillerde oluşturmak ve büyütmek için kodsuz uygulamaları kullanabilir.

4. Sınırlı Geliştirici Kaynaklarına Sahip İşletmeler

Eğer yazılım projeniz çok büyük ve detaylıysa, kodsuz uygulama geliştirme ile sınırlı geliştirici kaynaklarınızın dezavantajlarını avantaja çevirebilirsiniz.

5. Çeviklik Arayanlar

Kullanıcılar, kendi başlarına yazılım oluşturmalarını sağlayan kodsuz araçlara erişimleri olduğunda daha bağımsız hale gelebilir.

Nocode Platformları ile Kod Yazmadan Uygulama Geliştirmek Mümkün Mü?

Nocode Platformları ile Kod Yazmadan Uygulama Geliştirmek Mümkün Mü?

Basitçe söylemek gerekirse, nocode platformları, hem programcıların hem de programcı olmayanların kod satırları yazmadan web siteleri, uygulamalar ve veri tabanları gibi yazılımları oluşturmasına, değiştirmesine, yükseltmesine veya entegre etmesine izin verir.

Nocode platformları, iş akışı üretkenliğini ve verimliliğini artırırken yazılım geliştirmeyi daha geniş bir kitle için daha erişilebilir hale getirmek için başlı başına bir devrimdir.

No-code Platformları Nasıl Çalışır?

Artık no-code platformlarının ne olduğunu bildiğinize göre, şimdi bu platformların nasıl çalıştığına göz atalım.

Kodsuz bir platform, temel olarak bir UI (kullanıcı arayüzü) oluşturucudur ve görsel bir geliştirme arayüzü üzerinde çalışmanıza ve aynı anda mobil, masaüstü ve tablette nasıl görüneceğini görmenize olanak tanır. Görsel modellerin kullanılması, kodlamanın karmaşıklığını ortadan kaldırarak verilerinizi kolaylıkla yönetmenize olanak tanır.

Kodsuz uygulamaların yalnızca basit uygulamalar için uygun olduğu fikri mutlak bir gerçek değildir. Teknolojinin hızla ilerlediği bir çağda hedeflerinize ulaşmak için kodsuz bir platform kullanılabilirsiniz.

No-Code, Low-Code’dan Ne Kadar Farklıdır?

Hem no-code hem de low-code terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır. Bununla birlikte, ikisi çalışma ve kullanılma biçimleri bakımından farklıdır.

Bazı kodsuz platformlar, sıfır kodlama deneyimi gerektirse de uygulamaların yapısı ve işleyişine aşinalık gerektirir. Bazıları ise programcı olmayanların kaydırma çubukları, gezinme butonları veya özel renkler eklemek gibi nispeten kolay olan görevlerin gerçekleştirilmesi için web sitelerine bazı özel kodlar eklemesine izin verir. Bu kod satırlarını kolayca erişilebilen ve hemen kullanılabilecek hazır kodlar ile karşılayabilirsiniz.

Düşük kod bu senaryolarda da kullanılabilir, ancak belirli entegrasyonlar ve dijital dönüşüm girişimleri gibi bir işletmenin temel sistemleri için hayati önem taşıyan süreçleri çalıştıran uygulamalar oluşturmak için de kullanılabilir.

Bu platformlar teknik bilgi gerektirir, ancak iyi kodlayıcıların daha hızlı çalışmasına izin verir. Teknik geliştirmeyi hızlandırmak için araçlar ne kadar etkili olursa, kodlayıcılar için o kadar uygun olur.

Bu nedenle, teknik olmayan kişileri güçlendirmek için no-code kullanılır ve low-code öncelikle geliştiriciler tarafından kullanılır.

Low-code ve no-code arasındaki temel farklar aşağıdaki şekildedir:

1. Kodlama Becerileri

Kodsuz platformlar teknik uzmanlık gerektirmez. Böylece, bir işletmedeki herhangi bir son kullanıcı bunları kullanabilir. Low-code, geliştirme sürecine yardımcı olmak ve hızlandırmak için bir platform içinde çalışabilen, kodlama uzmanlığına sahip profesyonellere ihtiyaç duyar.

2. Çekirdek Tasarım

Kodsuz platformları kullanan kullanıcılar, sürükle ve bırak özelliklerini kullanarak bir uygulamanın tasarımını seçer veya görsel kodlamaya girer. Düşük kodlu teknolojiler benzer bir geliştirme modeli sunar, ancak bir uygulamanın temel yapısını kontrol etmek için daha çok kodlamaya güvenir.

3. Kullanıcı Arayüzü

No-code, uygulamaların tasarımını hızlandırmak için önceden oluşturulmuş bir UI katmanına dayanır. Daha fazla kodlama gereksinimi karşılığında, düşük kodlu sistemler daha fazla UI özelleştirmesi sunar.

No-code Geliştirmenin Avantajları Nelerdir?

No-code Geliştirmenin Avantajları Nelerdir?

Kodsuz geliştirme araçları aşağıdaki nedenlerden dolayı bazı avantajlara sahiptir. Bu avantajlar aşağıdaki şekildedir:

1. Giriş Engeli Yoktur (Herkes İnşa Edebilir)

Platformlar, basit sürükle ve bırak işlevine sahip görsel arayüzler sundukları için kullanıcı dostudur. Bu sayede çeşitli becerilere sahip profesyoneller için erişilebilirdir. Örneğin, teknik olmayan bir geçmişe sahip herhangi bir profesyonel, bu araçlardan yararlanabilir ve çalışmaları için bir web sitesi, uygulama veya başka bir araç oluşturabilir.

2. Çok Düşük Başlangıç ​​Maliyetleri Sağlar

Geleneksel kodlama yöntemiyle özel uygulamalar geliştirmek çok maliyetlidir. Uygulamanızı oluşturmak için front-end ve back-end geliştiriciler, iş analistleri, güvenlik danışmanları, altyapı veya bulut uzmanlarını işe almanız gerekebilir.

Kodsuz platformların kullanımı kolay ve uygun maliyetli olduğundan, abonelik maliyetlerini karşılamanız yeterli olacaktır.

3. Özerktir

Kodsuz araçlar daha fazla özerklik sağlayarak geliştirici olmayan kitleye avantaj sağlar. Bireylerin ve işletmelerin artık, gelişmekte olan projelerinin başlaması için uzmanları beklemelerine gerek yoktur.

4. Esneklik Düzeyleri Yüksektir

Geleneksel kodlamanın dezavantajı, herhangi bir zamanda bir özelliği kolaylıkla değiştirememenizdir. Ancak no-code ile bir şeyin değiştirilmesi gerekiyorsa, dakikalar olmasa da saatler içinde değişiklik yapabilirsiniz.

Kodsuz platformlar, işlevsel ekiplerin ve kullanıcıların internette süper hızlı uygulamalar ya da web siteleri oluşturmasına olanak sağlayabilir.

No-code Geliştirmenin Dezavantajları Nelerdir?

No-code araçlarının avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Bu dezavantajlar aşağıdakileri içerir:

1. Katı şablonlar, oluşturabileceklerinizi sınırlar

Kodsuz platformlarda uygulamaları özelleştirmede bir sınırlama vardır. Yani kodsuz platformun yeteneklerini karşılamak için iş süreçlerinizi değiştirmeniz gerekir.

2. Kontrol eksikliği varsa güvenlik sorunları doğar

Kod geliştirirken, kodu siz yazdığınız için buna büyük ölçüde güvenebilirsiniz. Ancak kodsuz platformlarla çalışırken tam kontrole sahip değilsinizdir, bu nedenle belirli riskleri üstlenmeniz gerekir.

Bu riskler güvenlik ihlaline açık bir davet olabilir. Çünkü kodsuz platformunuz saldırıya uğrarsa, uygulamanızı da savunmasız hale getirebilir.

En İyi No-code Araçları Nelerdir?

İster bir web uygulaması oluşturuyor olun ister profesyonel bir web sitesi tasarlamaya ihtiyacınız olsun, aşağıdaki en iyi no-code araçları bu konuda size yardımcı olacaktır:

1. Airtable

Bir elektronik tablo ve bir veri tabanının birleşimi olan Airtable, proje yönetimini kolay ve sezgisel hale getirir. Airtable’ın kullanımı kolaydır, sizi bir veri tabanı oluşturmak zorunda kalmaktan kurtarır. Birçok platformla entegre olur ve görsel kullanıcı arayüzü ile kolayca görev ve son tarih atamanıza, projeleri takip etmenize ve bütçeleri izlemenize olanak tanır.

2. Carrd

Carrd ile basit, tek sayfalık web siteleri oluşturmak oldukça kolay ve hızlıdır. Kullanımı tamamen ücretsiz olan Carrd, web siteniz için şablonlar içerir veya sıfırdan bir tane oluşturmanıza izin verir. Tüm siteler duyarlıdır, bu nedenle telefonda, tablette veya başka bir cihazda tam olarak görüntülenmenizi sağlar. Carrd, açılış sayfaları, kişisel profiller ve diğer siteler oluşturmak için ideal bir çözümdür.

3. Zapier

Zapier, zaman alan ve tekrarlayan görevlerle ilgilenen bir iş akışı otomasyon aracıdır. Zapier, belirli eylemleri tetiklemek için web uygulamalarınızla bütünleşir. Örneğin, Gmail’de yeni bir e-posta aldığınızda Zapier, eki Dropbox klasörünüze kopyalayabilir ve Slack’te size bir uyarı gönderebilir.

4. Bubble

Bubble, web uygulamaları oluşturma sürecini basitleştirir. Tamamen özelleştirilebilir uygulama geliştirme platformu, HTML veya CSS olmadan uygulamalar oluşturabileceğiniz ve tasarlayabileceğiniz anlamına gelir. Uygulamanızı hayata geçirmenize yardımcı olacak şablonlar ve eklentiler piyasada mevcuttur. Sürükle ve bırak platformu kullanıcı dostu ve sezgiseldir.

5. Webflow

Webflow ile herhangi bir kodlama yapmadan web siteleri ve özel veri tabanları oluşturabilirsiniz. Webflow, HTML5, CSS ve JavaScript’te oluştururken animasyonları ve çevrimiçi mağazaları entegre etmeyi kolaylaştıran kodsuz bir platformdur. Sitenizi başlatmaya hazır olana kadar platformu kullanmak ücretsizdir. Webflow barındırma ağı, işiniz büyüdükçe sitenize göre ölçeklenir.

No-code’un Geleceği

Birkaç yıl önce, gerçekten iyi bir oyun, uygulama veya başka bir program için bir fikriniz varsa, onu hayata geçirmenin tek yolu ya kodlamayı bilmek ya da anında öğrenmek için istekli olmaktı. Tabii bütçeniz varsa, bir yazılım ekibi ile de çalışabilirsiniz.

Fakat no-code platformları ile tüm bu olası senaryolar geride kaldı. Artık bir programlama dili (hatta birkaçını) öğrenmek yerine, ilham aldığınız şey üzerinde çalışmadan önce tek bir kodsuz platformun nasıl çalıştığını öğrenmeniz yeterli. Hâlâ ısrarcı ve çalışkan olmanız gerekecek olsa da, şu an teknik bilginin yükü önemli ölçüde hafifletildi.

Gelecekte ise no-code platformları daha da kolaylaştırılmış şekilde kodlamanın geleceği olarak gösteriliyor ve herkesin artık kodlama yapabileceği iddia ediliyor.

Domain Sorgulama