Blog » Teknoloji » VPN Nedir, Ne İşe Yarar? 2021 En İyi VPN Servisleri

VPN Nedir, Ne İşe Yarar? 2021 En İyi VPN Servisleri

Hosting Fiyatları

Sanal özel ağ anlamına gelen ve açılımı Virtual Private Network olan VPN; sanal ağ uzantısı oluşturarak kullanıcıyı fiziksel olarak bulunmadığı bir yerdeki ağ ile farklı bir IP adresi üzerinden internete bağlayan bir teknoloji hizmetidir. Bir VPN servisi ile internete bağlanan kullanıcı, o ağın fonksiyonel, güvenlik ve yönetim olmak üzere tüm özelliklerini kullanabilir.

VPN Ne İşe Yarar?

VPN, internet kullanıcısının bağlantısını şifreleyerek güvenli hâle getirir ve kimliğini gizler. Bu sanal özel ağ sistemi ile gönderilen ve alınan tüm veriler şifrelendiği için üçüncü şahıslara karşı bir güvenlik sistemi olarak da kullanılabilir. Kişisel verilerin şifrelenmesini sağlayan bu sistem, özellikle banka bilgilerinin girileceği durumlarda güvenli kullanım sağlar.

VPN ile yasaklı sitelere, kısıtlanmış web sitelerine ya da erişim engeli olan IP’lere bağlanmak mümkündür. VPN protokolü ile kurum içi ve kurumlar arası iletişim amacıyla iş ve okul ağında bağlantı sağlanabilir. Ayrıca Torrent dosyalarını indirmek için de VPN servisi kullanılabilir.

VPN Ne İşe Yarar?

VPN Nasıl Çalışır?

VPN bağlantısının özellikleri; kapsülleme, kimlik doğrulama ve veri şifrelemedir. VPN istemcisi, bağlantı kurulmak istenen kaynak ile kullanıcı bilgisayarı arasında, sanal bir point-to-point (noktadan noktaya) bağlantısı kurarak sunucu kimlik bilgilerini kontrol edip doğrular ve ardından veri akışını başlatır. Bu aşamada, bilgisayarın fiziksel konumundan bağlanılmak istenen ağa kripto şifreli bir tünel açılır. Veriler, bu tünelin içinden iletilerek dışarıdan görünmez hâle gelir. Veri akışı, point-to-point üst bilgi teknolojisiyle kapsüllenerek, özel ağ bağlantısını taklit etmek için gönderilen bilgiler gizlilik amaçlı şifrelenir. Özel ağda şifrelenen bilgiler, şifreleme anahtarları olmadan çözülemez.

VPN Nasıl Çalışır?

En İyi VPN Servisi Nasıl Seçilir?

İnternette sansürü atlatmak ve kısıtlanmış sitelere erişim sağlamak isteyen kullanıcılar, herhangi bir VPN servis sağlayıcısını seçebilirler. Ücretli bir VPN servisi kullanılacak ise; kullanım kolaylığı, erişilebilirlik, hız, satış desteği, müşteri hizmetleri, gizlilik politikası, para iade garantisi, uygun ve güvenli ödeme gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. VPN servisi seçerken dikkat edilmesi gereken diğer hususlar ise şöyle;

  • VPN servis sağlayıcısının işletim sistemlerinde üst düzey güvenlik katmanlarının kullanılması,
  • Kullanıcıdan bir şey gizlememeleri,
  • Hiçbir şeyi kayıt altına almamaları,
  • Soruşturma gibi durumlarda dahi kullanıcı bilgilerini paylaşmamaları,
  • Resmi bir ofislerinin bulunmasıdır.

2020 En Popüler VPN Servisleri

VPN hizmeti sunan ve birbirine benzeyen yüzlerce servis var. Aşağıdaki listeden bilgisayarınız, mobil cihazınız veya tarayıcınız için farklı seçeneklere sahip en iyi VPN servislerini inceleyebilirsiniz.

  • Express VPN: Yabancı teknoloji blogları tarafından en iyi VPN servisi seçilen Express VPN; 30.000 IP adresi, 3.000+ sunucu ve 160 sunucu lokasyonuna sahip. Mac, Windows, Android, iOS ve Linux işletim sistemli cihazlar için kullanılabilir olmasının yanı sıra, 7/24 canlı müşteri desteği ve 30 günlük para iade garantisi ile de kolaylık sağlıyor.
  • Norton Secure VPN: 29 ülkede, 1500 sunucu ve 200 sunucu lokasyonu ile hizmet veren Norton Secure VPN, Symantec firmasının bir hizmeti olduğu için kullanıcılar açısından ekstra güvenilirlik sağlıyor. 10 cihaza kadar koruma sağlayan VPN servisinin, ücretsiz deneme sürümü de mevcut.
  • Tor VPN: Windows, OS X, Linux, iOS ve Android işletim sistemli cihazlarda kullanılabilen Tor VPN, aylık 1 GB’a kadar ücretsiz kullanım imkânı da sunuyor.
  • Hotspot Shield: 80 ülkede 50.000 IP adresi ve 3.200 sunucu ile hizmet veren Hotspot Shield; ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı seçenek sunuyor. Ücretsiz sürümünde 5 cihaza kadar kullanım ve günlük 500 MB erişim imkânı bulunuyor.
VPN Google Play Store

VPN servisi yerine tarayıcıya eklenti yükleyerek VPN hizmetinden yararlanmak isteyenler için de çözümler mevcut.

VPN servisi

Tüm bunların yanı sıra, diğer VPN servisi önerilerimize de göz atabilirsiniz. IPVanish VPN, NordVPN, Surfshark, PureVPN, StrongVPN, CyberGhost VPN, Webroot, vyprvpn, ProtonVPN, Hideme, Speedify, Hamachi, TunnelBear.

Eğer sizin de kullanıp memnun kaldığınız farklı bir VPN servisi varsa yoruma yazın, listeyi birlikte genişletelim. 🙂

How to setup a vpn?
Domain Sorgulama