Güvenlik

VPN Nedir?  2023’ün En İyi VPN Servisleri

Hosting Fiyatları

Ülkemizde sık sık web sitelerine erişim engelleri gündeme geliyor. Bu engeller birlikte VPN de çok kısa bir süre içinde araştırılmaya başlanıyor. Özellikle Vikipedi ve YouTube platformlarına erişimin engellendiği yıllarda hemen hepimiz VPN ile ilgili araştırmalar yaptık. Durum böyle olunca VPN bizim bir sığınağımız haline geliyor. Erişim engelleri ile birlikte kullanımı son derece artan VPN ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. 

VPN Nedir?

VPN (Virtual Private Network) Sanal Özel Ağ anlamına gelir. VPN, siz web sitelerinde dolaşırken IP adresinizi başka bir sunucu üzerinden yeniden yönlendirir. Yani kısaca anlatacak olursak VPN, sizin IP adresinizi maskeler. Siz internet sitelerinde dolaşırken verilerinizin kaynağını VPN oluşturur. VPN, sizi olmadığınız herhangi bir yerdeki fiziksel ağa uzaktan bağlıyor.

Bunun yanı sıra VPN, siz bir web sitesine bağlanırken bağlantınızı şifreler ve sizin güvende olmanızı sağlar. Bu iletişim kriptolu bir şekilde gerçekleştiği için ülkenizde kısıtlanmış olan her web sitesine kolaylıkla giriş yapabilmeniz de tamamen mümkün hale gelir. VPN, güvenli bir sistem olarak da bilinir. 3.şahıslar sizin ne yaptığınızı asla göremez. 

VPN Nasıl Çalışır?

VPN, birçok farklı protokolü ve teknolojiyi kullanır. Fakat en temel çalışma prensibi bilgisayarınızın fiziksel olarak bulunduğu yerden karşısında yer alan ağa şifreli yani kripto bir tünel açmaktır. Bu tünel tüm bilgileri gizler. Bu sebeple dışarıdan bakıldığında asla görülemez. Konunun uzmanı olan güvenlik uzmanları şifreli verilerin aktığını fark etse de bu şifreleri çözemez. VPN teknolojisi bilgisayarınıza ya da cihazınıza özelleştirilmiş bir ağ sürücüsü kurarak size karşı taraftan farklı bir IP adresi verir. Bu yolla IP adresiniz de gizlenmiş yani maskelenmiş olur. İşte tam da bu sayede dilediğiniz tüm kısıtlı web sitelerine, platformlara kolay bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

 • VPN, hangi cihaz ile internete bağlanmış olursanız olun cihazı sanal olarak farklı bir konumda gösterir. Bunu güvenli bir veri tüneli oluşturarak yapar. Siz çevrimiçi olduğunuzda VPN, tüm verilerinizin kaynağı haline gelir. Bu sayede de İnternet Servis Sağlayıcınız ve diğer üçüncü taraflar sizin internet trafiğinizi göremez hale gelir.
 • Veriler ilk olarak VPN sunucunuza ulaşır. Ve VPN sürücünüz özel bir ağ sürücüsü kurar. 
 • VPN protokolleri ilk olarak veri tüneline göndermeden önce verilerinizi karıştırır. 
 • VPN burada bir filtre görevi görür ve verilerilerinizi bir uçta okunamaz hale getirir. Diğer uçta ise yalnızca deşifre edilmesini sağlar. Bu sayede ise ağ bağlantınız hiçbir şekilde güvenlik ihlaline uğramaz. 
 • Sonrasında ise size bağlanmak istediğiniz ağdan bir IP adresi verir. Yani sanal olarak farklı bir yerde görünmenizi sağlayan IP adresini devreye sokar. 
 • Siz de bu adres sayesinde kolaylıkla istediğiniz ağa bağlanabilirsiniz. 
VPN Ne İşe Yarar?
VPN Nasıl Çalışır?

VPN Bağlantısının Faydaları Nelerdir? Neden VPN Kullanmalısınız?

VPN, kullanıcıya birçok avantaj sağlar. Çevrimiçi veri akışını gizler ve dışarıdan erişimi engeller. Şifrelenmeyen veriler kişilerin gizliliği için tehlike oluştururken VPN bu durumu ortadan kaldırır. Şimdi gelin VPN bağlantısının faydalarını birlikte inceleyelim.

Güvenli Bir Şifreleme Sağlar

VPN bağlantısı sayesinde çevrimiçi hareketleriniz gizlenir, kimse tarafından tespit edilemez. Ortak ağlarda dahi izinizi bulmak imkansız hale gelir. Verilerin okunabilmesi için şifreli bir ağa ihtiyaç duyulur.

Konumunuz Gizli Hale Gelir

Az önce de bahsettiğimiz gibi VPN sizin IP adresinizi başarılı bir şekilde maskeler. Bu sayede de demografik bilgileriniz karşı tarafa asla bildirilmez. Bunun yanı sıra VPN sunucularının çok büyük bir kısmı sizin hareketlerinizin geçmişini hafızasında biriktirmez yani depolamaz. Diğer VPN sunucuları ise depolar fakat bunları üçüncü şahıslar ile asla paylaşmaz.

Bölgesel İçeriklere Ulaşım Sağlar

Günümüz dünyasında bölgesel internet içeriklerine ulaşmak her zaman kolay olmayabilir. Bazı web sitelerine yalnızca dünyanın belirli bölgelerinde erişim sağlanabilir. İşte VPN bağlantısı bu durumun da önüne geçer. Dilediğiniz bölgeden istediğiniz her alana, her habere ve her web sitesine çok kolay bir şekilde erişim sağlamanız mümkün olur. 

Güvenli Bir Veri Aktarımı Sunar

Veriler günümüzde siber saldırıların en büyük hedefidir. Hemen her gün girdiğimiz sosyal medya platformlarına, web sitelerine kendimize ait binlerce veri bırakıyoruz. VPN, web sitelerinden gerçekleşecek sızıntıları da önler. Bu sebeple büyük çaplı şirketlerin büyük çoğunluğu VPN bağlantısı koşulu arar. Bu sayede de veri sızıntılarının önüne geçilmiş olur. 

VPN Türleri Nelerdir?

Birden fazla VPN türü bulunmaktadır. Biz sizler için en temel üç VPN türünü inceledik.

Güvenli Yuva Katmanı VPN

Özellikle Covid-19 salgını döneminde birçok iş yeri evden çalışma prensibine doğru yönelmek zorunda kaldı. Bu durumda da herkes şirket bilgisayarları ile çalışma yapamadı. Durum böyle olunca kişiler şahsi teknolojik araçları ile şirketlerin bünyesinde çalışmaya devam etti. Şirketler de gerekli güvenlik önlemlerini almak amacıyla bu VPN türünü tercih ederek veri sızıntısını önlemeyi amaçladılar. Bu VPN, firmaların güvenli bir şekilde giriş sayfalarını açma amacıyla kullanılır ve kullanıcı adı, şifre ile çalışır.

Siteden Siteye VPN

Bu VPN de intranetleri gizlemeyi amaçlar ve güvenli etkileşim içinde olan bu ağların kullanıcılarının birbirlerinin kaynaklarına erişmelerini sağlar. Siteden siteye VPN’ler iki farklı intranet dosyasını göndermek için kullanılırlar. Bu dosyalar güvenli ve gizli bir şekilde aktarılır. Bu tür VPN’ler genel olarak büyük çaplı şirketler tarafından kullanılır. Karmaşık yapıları vardır ve bu sebeple her kullanıcı tarafından anlaşılmaz.

İstemciden Sunucuya VPN

Giderek yaygınlaşan bir VPN türü olan İstemciden Sunucuya VPN, tüm verileri şifreleyerek üçüncü şahısların bu verilere erişimini engeller. Bu VPN, internet erişim sıkıntılarının önüne geçer ve veriler kullanıcıya sunulmadan hemen önce gizlenmiş olur. Bu VPN türü, daha etkili ve evrensel bir çözüm yolu sunar. Kişilerin nerede olduğu hiç önemli değildir. 

VPN Nasıl Kurulur? Nasıl Kullanılır?

VPN ile ilgili önemli olan hemen her noktayı öğrendik. Şimdi gelin VPN kurulumu ve kullanımı ile ilgili detaylara göz atalım. 

iOS VPN Kurulumu

 • İlk olarak cihazınızda Ayarlar bölümünü açın. 
 • Genel kısmına dokunun ve VPN’i seçin.
 • Daha sonra VPN Konfigürasyon’u Ekle seçeneğine tıklayın.
 • Burada ağ yöneticiniz size gereken bilgileri sağlayacaktır.
 • Tamamlayın ve Bitti seçeneğine tıklayın.

Android VPN Kurulumu

 • İlk olarak cihazınızda Ayarlar bölümüne girin.
 • Kablosuz Ağlar bölümüne tıklayın. 
 • VPN bölümüne dokunun ve burada yer alan VPN Profili Ekle bölümüne tıklayın.
 • Ayarlar burada da önünüze gelecektir. Gerekli yerleri doldurun ve Bitti seçeneğine tıklayın.

Windows VPN Kurulumu

 • Ayarlar seçeneğine dokunun ve İnternet seçeneğine giriş yapın.
 • Burada da VPN seçeneğini seçin.
 • VPN bağlantısı ekle seçeneğine tıklayın.
 • Burada sizden istenen gerekli bilgileri doldurun ve kaydeti tıklayın.
 • VPN artık WI-FI bölümünde mevcut olacaktır. Buraya tıklayarak VPN seçeneklerinizi değiştirebilirsiniz.

Mac OS VPN Kurulumu

 • İlk olarak Apple menüsüne giriş yapın ve Sistem tercihlerinden Ağ bölümüne tıklayın.
 • Solda yer alan listeden + seçeneğine tıklayın ve açılan arayüz bölümünden VPN seçeneğine giriş yapın.
 • VPN türünü seçin, servis adı ekledikten hemen sonra Yarat seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra sunucu adresi ve kimliğini girin Bağlan seçeneğini tıklayın.
 • VPN burada kayıtlı olacaktır. 
How to setup a vpn?
VPN Nasıl Kurulur? How to Install a VPN? Infographic

VPN İstemcisi

VPN kullanmak isteyenler için bir yöntem de VPN istemcisi olmaktadır. Bu yol için bağımsız bir VPN yazılımı yüklemek şarttır. Bu yazılım ile birlikte uç nokta gereksinimleri yapılandırılır. VPN kurulumu sırasında uç nokta VPN bağlantısını çalıştırarak diğer uç nokta için şifrelemeyi oluşturur. Bu yöntem genellikle büyük ölçekli işletmeler için geçerlidir.

Tarayıcı Uzantısı Yolu İle VPN

VPN uzantıları Google Chrome ya da Mozilla Firefox gibi bilinen birçok uzantı ile kolayca eklenebilir. Bu en bilinen ve en kolay yöntemlerden kabul edilir. Bu yöntem, kullanıcıların internet ortamında gezinirken verilerinin gizlenmesini sağlar. Fakat kullanıcılar bu yöntemi kullanırken dikkatli olmalıdır. Çünkü bazı VPN sunucuları güvenli olmayabilir ve büyük tehlikeler taşır. 

Yönlendirici VPN

Eğer birden fazla cihazı internete bağlıyorsanız bu yöntem sizin için son derece faydalı olacaktır. Her bir cihaza ayrı ayrı VPN yüklemek yerine yönlendirici VPN kullanmak çok daha faydalı olur. Bu yöntem de genellikle şirketler tarafından kullanılır.

Şirket VPN

Bu VPN, kişileştirilmiştir. Şirketler genellikle kendi bünyelerinde yer alan bilgi işlem çalışanları tarafından  hazırlanır ve kullanır. Bu VPN, üçüncü şahıs tarafından değiştirilemez, yalnızca kullanılır.

Neden VPN Kullanmalısınız?

 • VPN, sanal konumunuzu gizleyerek dijital dünyaya dilediğiniz her yerden kolaylıkla bağlanabilirsiniz. VPN programlarını kullandığınızda sanal dünyadaki kimliğiniz olan IP adresiniz gizlenir, bu sayede de sanal ortamda anonim bir şekilde gezinti yapabilirsiniz.
 • VPN programı olmadan internette gezinti yaparken üçüncü şahıslar sizin veri trafiğinizi kolaylıkla izleyebilir. Böylece attığınız her adımdan da haberleri olur. Bu sebeple VPN kullanarak verilerinizi kolay bir şekilde koruyabilirsiniz. Kredi kartı bilgileriniz, özel bilgileriniz VPN sayesinde koruma altında olur.
 • VPN sayesinde bant genişliği adı verilen veri aktarım kapasitesine de takılmamış olursunuz.
 • VPN sayesinde erişim engellerini de çok kolay bir şekilde aşarsınız. Az önce de bahsettiğimiz gibi bir dönem ülkemizde YouTube ve Twitter platformları yasaklanmıştı. Bu süre içerisinde kulanıcılar VPN programları sayesinde sitelere erişim sağlamayı başardı.
 • VPN programları, sadece ülkeniz içerisinde işe yaramaz. Eğer yurtdışı seyahatine çıkarsanız burada da işinizi fazlasıyla görür. Ülkeniz dışında herhangi bir yerde çok kolay bir şekilde evinizdeki internet ağına da erişim sağlayabilirsiniz.

VPN Ne İşe Yarar? İyi Bir VPN’in Görevi Nedir?

 • İyi bir VPN, arama geçmişini gizli tutarak her türlü ihlali en aza indirger. Sanal ağlardaki web hareketlerini herkes için güvenli bir hale getirir.
 • VPN, hemen her yerde bulunan genel WI-FI üzerinden gerçekleştirilen korsan saldırılara karşı da tam koruma sağlar. Bu sayede cihazınız güvence altında olur.
 • İyi bir VPN sizin sanal ortamda tamamen anonim olmanızı sağlar. Böylelikle dijital dünyadaki kimliğinizi de koruma altına almış olursunuz.
 • İyi bir VPN hizmeti sayesinde dünya çapındaki akış hizmetlerine kolay bir şekilde erişim sağlamanız da mümkün olur.

İyi Bir VPN Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • İyi bir VPN seçmeden önce ilk yapmanız gereken VPN programını ne için kullanacağınızı bilmek olacaktır. Bunu bilirseniz VPN seçiminiz de oldukça kolaylaşır.
 • Daha sonra VPN uygulamalarının tümünü inceleyerek işe başlayın. VPN programlarının ücretlerini de vaat ettiklerini iyice inceleyin.
 • VPN programlarının çoğundan birbirinden farklı birçok özellik olacaktır. Kullanım amacınıza uygun olan özellikleri seçin.
 • VPN programının kullanıcı dostu olması da büyük önem taşır. Örneğin aynı anda kaç cihazı VPN programına bağlayacağınızı kontrol edin.
 • Birçok VPN programının ara yüzü oldukça karışıktır. Bu sebeple kolay kullanımı olan bir VPN programı seçmeye dikkat edin.
 • Ödeme konusu da VPN programı seçerken çok önemli bir husustur. Fiyatlandırmalara ve ödeme koşullarına dikkat edin. Bütçenizi zorlamayacak programları seçin. Bunun yanı sıra ödeme türüne de dikkat edin.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı vpn-servisi-nasil-calisir.gif

 2023’ün En İyi VPN Hizmetleri

2023 yılında en çok tercih edilen ve en beğenilen VPN hizmetlerinden birkaçını sizler için derledik.

ExpressVPN

Sektörde en iyi olarak kabul edilen 4096 bit CA tabanlı şifreleme ile korunan ağa sahip olan ExpressVPN, şüphesiz en iyilerden biri olarak kabul ediliyor. Kullanıcılar bu hizmet ile 145 farklı ülkeden 94 farklı VPN seçebiliyor. Son derece hızlı ve güvenilir olan bu hizmet, kullanıcı dostu arayüzü ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Bu hizmetin aylık ücreti ise aylık 8.32 Dolar olarak belirlenmiş.

PIA 

Özel İnternet Erişimi (PIA) hem bütçe dostu olması hem de kolay kullanımı sebebiyle en çok tercih edilen hizmetlerden biri oluyor. Çok sayıda kullanıcı konumu, hız, sınırsız müşteri desteği, kayıt tutmama politikası ile dikkatleri üzerine çekiyor. PIA, aylık olarak 2.3 Dolar ücrete sahip.

NordVPN

Zengin bir içeriğe sahip olan NordVPN, hızlı yükleme özelliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Çift VPN koruma özelliği de bulunan bu hizmet, aylık 3.29 Dolar ücret karşılığında sunuluyor.

Speedify

Tamamen ücretsiz olarak hizmet veren Speedify, 50’den fazla ülkede kusursuz ve hızlı bir şekilde çalışıyor. 

TunnelBear

Teknoloji ile aram çok iyi değil diyenler için hem ücretsiz hem de kullanımı çok kolay TunnelBear, tam bir kurtarıcı olacaktır.

Domain Sorgulama