Landing Page Nedir? Satışları ve Leadleri Artıracak Açılış Sayfaları Nasıl Geliştirilmeli ve Optimize Edilmelidir?

Landing Page Nedir? Satışları ve Leadleri Artıracak Açılış Sayfaları Nasıl Geliştirilmeli ve Optimize Edilmelidir?
Hosting Fiyatları

Dönüşümleri artırmak için en iyi landing page optimizasyon ipuçlarını mı arıyorsunuz?

Landing page, satışları artırmak için harika bir yoldur. Ancak işin zor kısmı, gerçekten dönüşen bir landing page oluşturmaktır.

Bu nedenle, bugünkü yazımızda, landing page’inizi optimize etmeniz için size bazı ipuçları vereceğiz. Ama önce, landing page’nin tam olarak ne olduğu gibi bazı konulara değinelim.

Landing Page Nedir?

Landing page yani açılış sayfası, belirli bir pazarlama veya reklam kampanyası için hedef olarak oluşturulan tek bir web sayfasıdır. Landing page olarak adlandırılır çünkü ziyaretçiler, reklamınızdaki veya pazarlama kampanyanızdaki bir bağlantıyı tıkladıktan sonra sayfaya gelir. Landing page’leri reklam hedefi olarak kullanmanın yanı sıra, sosyal medyada landing page’nizle ilgili bağlantıları paylaşabilir, videolara ekleyebilir ve bunları e-posta veya diğer pazarlama kampanyalarına dahil edebilirsiniz.

Açılış sayfaları, web sitenizdeki diğer sayfalara benzemez. Sitenizdeki ana sayfa gibi birçok sayfa, ziyaretçileri sitenizi daha fazla keşfetmeye ve içeriği daha derinlemesine incelemeye teşvik eder.

Web sitelerinin aksine Landing page’ler, web sitesi ziyaretçilerini bulundukları yerde kalmaya ve tek bir belirli eylemde bulunmaya teşvik etmeye odaklanır. Açılış sayfaları, ziyaretçilere hangi eylemi gerçekleştireceklerini söyleyen bir metin bağlantısı veya bir harekete geçirme butonu (CTA) içerir.

Landing Page’nin Ana Amacı Nedir?

Landing Page’nin Ana Amacı Nedir?

Bir landing page’nin temel amacı, ziyaretçileri harekete geçirmeye teşvik etmektir. Bu işlem genellikle olası satış yaratma ile ilgilidir. Örneğin, insanları web seminerinize kaydolmaya, ücretsiz bir deneme almaya veya bir e-kitap indirmeye teşvik etmek için bir landing page kullanabilirsiniz.

Satış Sayfa ile Landing Page Arasındaki Fark Nedir?

Hem satış sayfaları hem de potansiyel müşteri oluşturmaya yarayan landing page’ler, pazarlama ve reklam kampanyaları için hedef alanlardır. Bir satış sayfasında genellikle birden çok harekete geçirici mesaj bulunurken (iyi oluşturulmuş), bir landing page’de yalnızca bir tane olur.

Kaç Landing Page’e Sahip Olmalısınız?

Araştırmalar, on ila on beş landing page’ye sahip web sitelerinin, ondan az landing page’ye sahip olanlara kıyasla dönüşümlerde %55 artış elde ettiğini gösteriyor. Ayrıca, 40’tan fazla landing page’si olan sitelerin dönüşümlerinde %500 artış var. Bu nedenle, her bir pazarlama ve reklam kampanyası için ayrı landing page oluşturmak son derece mantıklıdır.

Landing Page İçin Bir Web Sitesine İhtiyacınız Var Mı?

Birçok kişi landing page’lerini kendi web sitelerinde barındırsa da, landing page için bir web sitesine sahip olmak gerekli değildir. Instapage gibi landing page araçlarıyla açılış sayfaları oluşturabilirsiniz. Ayrıca birçok e-posta servis sağlayıcısı, landing page oluşturma teklifleri de içerir. 

Satışlarınızı Artırmak İçin Açılış Sayfalarınızı Nasıl Optimize Etmelisiniz?

Satışlarınızı Artırmak İçin Açılış Sayfalarınızı Nasıl Optimize Etmelisiniz?

Açılış sayfanızı optimize etmek, trafiğinizi ve dönüşüm oranınızı önemli ölçüde artırabilir.

Daha iyi bir dönüşüm oranı size daha fazla potansiyel müşteri ve dolayısıyla daha fazla müşteri getirecektir.

Satışlarınızı artırmanıza ve landing page’nizi optimize etmenize yardımcı olacak ipuçlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1. Site Hızını Optimize Edin

Site hızını optimize etmek, landing page dönüşümlerini artırmanıza ve web sitenizdeki kullanıcı deneyimini (UX) iyileştirmenize yardımcı olur. Performansın genel olarak optimize edilmesinin katılım, satış ve kayıtlar üzerinde harika bir etkisi olabilir. Bu yüzden sitenizin yüklenme süresini kontrol edebilmek için önce bir hız testi yapın. Bunu bir adım daha ileri götürerek her landing page’nin hızını analiz edin. Sayfanızın 2 saniye veya daha kısa sürede yüklenmesi gerektiğinin genel bir kural olduğunu unutmayın (Yükleme sürelerinde tek bir saniyelik bir gecikme, dönüşümleri %7 oranında azaltabilir).

Web sitenizin hızını artırdıktan sonra, yükleme sürelerinin beklentileri karşıladığından emin olmak için sayfalarınızı düzenli olarak kontrol edin. Bu ipucu, landing page’ler için özellikle önemlidir çünkü bu, bir tüketicinin web sitenizle yaşayacağı ilk deneyimdir. Yüklenmesi uzun sürerse, insanların hızla gitmesini bekleyebilirsiniz.

2. Tutarlılığa Odaklanın

Tüketiciler web sitenizin bu kısmına geldiklerinde, bunu dış kaynaktan gelen bir bağlantıya tıkladıkları için yaparlar. Çoğu durumda, bu, kullanıcının sosyal medyadaki veya başka bir web sitesindeki bir reklamı tıklamasından kaynaklanır.

Tüketici bağlantıya tıkladığında, muhtemelen reklamınız ilgisini çekti. Bu yüzden açılacak sayfada reklamda bahsedilen vaadi tutmanız gerekiyor. Tüketicinin karşısına reklamda olmayan farklı bir şeyle çıkarsanız, kesinlikle şirketinize bir daha güvenmeyecektir.

Bu yüzden landing page tasarımında, mesajın tüm kaynaklarda tutarlı olduğundan emin olun. Yanlış reklamlarla müşterileri yanıltmak, insanların işletmenizi görmezden gelmesine neden olur, bu da dönüşümlerinizi azaltabilir.

3. Ürün veya Hizmetinizi Övmek Yerine Amaca Odaklanın

Pek çok açılış sayfasının sahip olduğu sorunlardan biri, avantajların genellikle abartılı olması ve ürünün müşterilere nasıl yardımcı olacağını açıkça göstermemeleridir. Örneğin, bir e-posta pazarlama firması, “Yazılımımız, potansiyel müşteri oluşturma çabalarınızı bir sonraki seviyeye taşıyacak” diyebilir. Bu kulağa yaratıcı ve ilham verici gelse de, kitlenizin bu ifadeye nasıl tepki vereceğini düşünün.

Tek kelimeyle özetlemek gerekirse, “Nasıl?” diye soracaklar. Bu yüzden avantajınızı açıklamanız önemlidir. Ürününüzün onları bu noktaya nasıl getireceğini ayrıntılı olarak açıklamak, dönüşüm oranı optimizasyonu için çok önemlidir.

Yukarıda kullandığımız örnek yerine, faydalarını açıklamak için sade bir dil kullanan bir e-posta şirketi, “Yazılımımız, abonelerle kişisel düzeyde iletişim kurmanıza olanak sağlamak için akıllı segmentasyon kullanıyor!” diyebilir. Tüketiciler, şimdi sadece yazılımınızın daha fazla etkileşim sağlayacağını bilmiyor; nasıl olacağını da biliyor.

4. Mobil Optimizasyona Dikkat Edin

Birçok kişi, akıllı telefonlarını açılış sayfalarındaki tekliflere kaydolmak için kullanıyor. Bu yüzden eğer mobil optimizasyona odaklanmazsanız, sayfanıza geldikleri andan itibaren bu kişilerin çoğunu kaybetme riskiyle karşılaşırsınız.

Açılış sayfanızın mobil cihazlarda etkisini artırmanın birkaç yolu vardır. Web sitenizin hızlı yüklenmesini sağlamanın yanı sıra, çeşitli cihazlara ve platformlara uyan mobil duyarlı bir tema kullanmanız gerekir. Bu adım, cihaz boyutu veya sınırlamaları nedeniyle kimsenin dışarıda kalmamasını sağlar.

Ayrıca açılış sayfası tasarımınızı olabildiğince basit hale getirmeye çalışmalısınız. Çok fazla bilgi eklerseniz, mobil cihazlarından sitenizi kontrol eden kullanıcıları bunaltabilirsiniz. Bu nedenle, büyük yazı tiplerini kullanmaya, doğru mobil düğme yerleşimine ve kusursuz bir tasarıma odaklanmak, mümkün olduğunca çok kişinin sayfanızla etkileşim kurmasını sağlar.

5. Müşteri Yorumlarından Yararlanın

Landing page’lerde müşteri yorumlarından yararlanmak, yeni kullanıcılara mevcut müşterilerin ürününüzü, hizmetinizi veya etkinliğinizi neden sevdiğini gösterir.

İnsanların %83’ünün reklamlar yerine yorumlara güvendiğini düşündüğünüzde, müşteri yorumlarından yararlanmanın açılış sayfanız için neden etkili bir strateji olduğunu anlarsınız.

Gerçek kullanıcılardan gelen incelemelerin dahil edilmesi, ilk kez gelen ziyaretçiler için beklentileri belirler.Birisi açılış sayfanıza ulaşırsa ve sınırlı bir süre için teklif görürse, kullanıcı incelemeleri onları teklifin süresi dolmadan harekete geçmeye teşvik edebilir.

Gördüğünüz gibi, landing page’nizdeki dönüşümleri artırmanın birçok yolu vardır. Bir sonraki landing page’niz üzerinde çalışmaya başlamadan önce, hedef kitlenizi anlamaya, web sitenizi optimize etmeye ve daha fazla satış ve etkileşim için içeriğinizde ince ayarlar yapmaya zaman ayırdığınızdan emin olun.

Domain Sorgulama