Hosting

Web Hosting İstatistiklerinden Hareketle En İyi Hostingi Seçin

Hosting Fiyatları

Web hosting bir hizmet olarak 1995 yılında ortaya çıktı. O zamana kadar, internet zaten halka açıktı ve Geocities, Tripod ve Angelfire isimli üç ABD merkezli şirket, fırsatı fark etmekte hızlı davrandı. Bugün web hosting multi-milyar dolarlık bir endüstri. Her ne kadar büyük bir endüstri olsa da, web hosting pazarındaki trendlere ayak uydurmak oldukça zor. Çünkü çok fazla hareketli değişken var. Teknolojideki gelişmeler, yenilikler ve COVID-19 salgınının patlak vermesi gibi birçok değişken, oyundaki faktörlerden sadece birkaçı.

Yukarıda bahsettiğimiz faktörler, web hosting sektörünün pazar boyutunu ve büyümesini hesaplamayı imkansız kılarken, aynı zamanda çevrimiçi yüzlerce kaynak da bu rakamlarla ilgili tahminlerde bulunuyor. Hangisinin en doğru ve güvenilir olduğunu düşünmek istemiyorsanız, doğru yere geldiniz.

Aşağıda, güvenilir kaynaklardan toplanan en son ve en dikkate değer web hosting istatistiklerini bulacaksınız.

Haydi başlayalım!

Web Hosting İstatistiklerine Genel Bakış

Web hosting endüstrisi ne zaman başladı? Çevrimiçi olarak kaç hostname adı kayıtlı? Sektörün pazar büyüklüğü ve öngörülen büyüme oranı nedir? Tüm bu soruların yanıtlarını bulmak için aşağıdaki istatistiklere göz atabilirsiniz.

1. 2020’de çevrimiçi olarak kaydedilmiş 1,2 milyardan fazla Hostname var

Ancak, bu web sitelerinin tümü aktif değil. Aslında 1,2 milyar kayıtlı hostname’den yalnızca 191,5 milyonu çevrimiçi ve aktif. Aktif web siteleri, tüm kayıtlı hostname’lerin yalnızca %15,5’ini oluşturuyor..

2. 4 host ile başlayan şey, bugün 126 milyonluk hosting endüstrisine dönüştü

Web hosting endüstrisinin başlangıcı oldukça mütevazıdır. Her şey 1969’da sadece 4 hosting firması ile başladı. Sonraki 50 yılda endüstri, şaşırtıcı bir şekilde 126 milyon ana bilgisayar, 30 milyon alan adı ve 28,2 milyon web sitesine kadar ulaştı.

3. 2019’da, web hosting sektörünün pazar büyüklüğü 56,7 milyar dolar olarak belirlendi

Küresel web hosting hizmetleri pazar boyutu hala büyüyor. 2019’da büyüklüğü 56,7 milyar dolar olarak belirlendi. Öngörüler, 2020’den 2027’ye bileşik yıllık büyüme oranında (CAGR) %15,5 oranında bir genişleme bekliyor. Bölgelere göre büyüme oranlarına bakıldığında, en çok katkının Almanya ve İngiltere olduğu görülüyor.

Hosting türü açısından bakıldığında, paylaşımlı hosting hizmetleri 2019’da %37.64’lük bir gelir payı ile en baskın hosting türü olmuştur.

4. 2027’ye kadar, web hosting sektörü pazar büyüklüğünün 171,4 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor

Bu tahmin aynı zamanda, sektörün 2020’den 2027’ye %15,5’lik bir YBBO büyümesinin beklendiğini ortaya koyuyor.

Avrupa, öngörülen zaman aralığında en yüksek YBBO’ya sahip bölge.

COVID-19 salgını nedeniyle internet etkinliğinin aniden yükselmesi ve işletmelerin çevrimiçi hizmetlerde bir çözüm görmesi, bu büyümenin temel sebeplerinden biri.

5. Şu anda dünyada 269 sağlayıcı ve 2923 veri merkezi var

6. Sanal özel sunucu pazar büyüklüğünün 2026 yılına kadar 8,3 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor

Sanal özel sunucu pazarı büyüklüğü 2018’de 2,6 milyar dolar olarak değerlendirildi ve 2026 yılına kadar 8,3 milyar dolara ulaşacağı ve 2019’dan 2026’ya %16,2’lik bir YBBO ile büyüyeceği tahmin ediliyor.

7. Web sitesi kurucu pazarı 2025 yılına kadar 2,16 milyar dolar değerine ulaşacak

Barındırılan web sitesi çözümleri de gün geçtikçe popülerlik kazanıyor. Web sitesi kurucu pazarı 2019’da 1,65 milyar dolar değerindeydi. Öngörüler bu pazarın %7’lik YBBO sayesinde 2025 yılına kadar 2,16 milyar dolar değerine ulaşacağını söylüyor.

8. Mayıs 2020 itibariyle, dünya çapında 1.773.600.800 web sitesi mevcut

En popüler web hosting şirketini etkileyen ilginç bir web sunucusu istatistiği de, dünya çapındaki toplam web sitesi sayısının Eylül 2014’te bir milyar kilometre taşına ulaşmasıdır. Ancak 2016’da bu rakam bir milyarın altına düştü.

Ardından Mart 2016’da bu sayı bir milyar sınırını bir kez daha zorladı. Bu rakam, yıl sonunda 1,7 milyara ulaştığında 2016’nın geri kalanında üstel bir büyüme yaşandı.

9. Dünyadaki web hosting sağlayıcılarının yaklaşık 5.000’i Kuzey Amerika’da

İnternet kullanıcılarının çoğu Asya’dan gelse de, hosting istatistikleri hosting sağlayıcılarının çoğunluğunun, Kuzey Amerika‘dan geldiğini göstermektedir.

Avrupa ikinci sırada, Asya ise yaklaşık 1.500 web sunucusuyla üçüncü sıradadır.

Ülkelere göre hizmet sağlayıcıları açısından, ABD %58.08 ile baskınken, onu %8.33 ile Almanya izliyor. Çek Cumhuriyeti’nde, web hosting yerel bir mesele gibi görünüyor ve en iyi 10 sağlayıcıdan onunun yerel şirket olduğu görülüyor. Aynı durum her on ev sahibinden dokuzuyla İtalya’da da görülmektedir.

10. Dünya çapında özel barındırma (dedicated hosting) pazarı 2010’dan beri her yıl büyüyor ve bu rakamın 2020’de 6,53 milyar dolara ulaşması bekleniyor

Özel barındırma, büyük kuruluşlara yalnızca tek bir istemciye hizmet veren özel bir sunucu sağlar. Bulut bilişim ve barındırma için küresel pazar her yıl büyüdükçe, özel barındırma pazarının boyutu da büyüyor.

2010’da 3.05 milyar dolar olan pazar, 2013’te yavaş yavaş 3.69 milyar dolara yükseldi. Genel pazar büyüklüğünde olduğu gibi 2014’te 4.56 milyar dolara yükseldi. Özel sunucu pazar büyüklüğünün 2020 yılına kadar 6.53 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

11. Her yıl yavaş web siteleri yüzünden şirketler yarım milyar dolar kaybediyor

Doğru web hosting şirketini seçmek, sitenizin en iyi durumda çalışmasını sağlamak için çok önemlidir. ABD’de, yavaş yüklenen web siteleri her yıl yaklaşık 500 milyon dolara mal oluyor ve dönüşüm oranlarını %7 düşüyor.

Yavaş veya geciken bir web sitesine sahip olmak, sayfanın yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse, tüketicilerin %40’ının yaptıkları her şeyi bırakmalarına neden olur. Bir sitenin performansıyla kötü bir deneyime sahip olan müşterilerin %79’unun aynı siteyi tekrar ziyaret etme olasılıkları çok düşük.

Bunun anlamı şudur:

Bir web sitesiyle ilgili sorunlar gerçekten işinizi etkileyebilir. Bu nedenle, web sitenizi müşterilerinizin çoğunluğunun bulunduğu yere yakın sunucularda barındırmaya bakmalısınız.

İnternet ne kadar önemli hale gelirse, web varlığı o kadar önemli hale gelecektir. Burası web hosting sağlayıcılarının devreye girdiği yerdir.

Çok çeşitli web hosting sağlayıcıları sayesinde, özel ihtiyaçlarınıza en uygun olanı kolayca seçebilirsiniz. Hatta dünyanın birçok yerinde çok sayıda yerel web barındırma şirketi vardır, bu nedenle istemiyorsanız dünyanın en büyük web hosting şirketlerine güvenmek zorunda değilsiniz.

Öyle ya da böyle, web hosting şirketleri internetin temelidir. Sizin ve benim gibi sıradan insanların web sitelerimizi barındırmasına ve bu inanılmaz altyapıyı kullanmasına olanak tanır.

Bunu akılda tutarak, en son web hosting istatistiklerine kesinlikle göz atmanız gerekir.

Peki Türkiye’de yaşayan biri olarak, “hangi hosting servis sağlayıcısını seçmem gerekiyor?” diye sorarsanız, Domain ve hosting sektörünün önemli şirketlerinden biri olan Hosting.com.tr, kaliteli hizmet anlayışıyla her ihtiyaca uygun çözümlerle size destek olur.

Web siteniz için domain kaydettirmek ve hosting satın almak istediğinizde, Hosting.com.tr’ye gelerek web siteniz için belirlediğiniz domaini hemen kaydedebilir ve hosting planları arasından size en uygun olan hosting paketini seçebilirsiniz.

Domain Sorgulama