Core Web Vitals

Chrome Eklentileri Tarayıcıyı Performansını Ne Kadar Yavaşlatıyor?

Hosting Fiyatları

Aşağıdaki raporda, en popüler 1000 Chrome uzantısının tarayıcı performansı ve son kullanıcı deneyimini nasıl etkilediği araştırılmıştır.

Web Sitesi CPU Kullanımını Artırma

Pek çok Chrome uzantısı, açtığınız her sayfada fazladan kod çalıştırma yeteneğine sahiptir, ancak iyi oluşturulmuş olanlar yalnızca gerektiğinde kod çalıştırır.

En popüler 100 Chrome uzantısı arasında performans üzerinde en büyük olumsuz etkiye sahip olan Evernote Web Clipper’dır. Açtığınız her sayfada kod çalıştırmak için 368 milisaniye harcar. Bu süre zarfında sayfayla etkileşime girmeye çalışırsanız, yanıt yavaş olacaktır.

Web Sitesi CPU Kullanımını Artırma

Bu tarayıcı uzantılarının her biri bir milyondan fazla kez yüklenmiştir. Birkaç yüz milisaniye kulağa pek fazla gibi gelmese de, birden fazla uzantı yüklenirse, bunun kullanıcı deneyimi üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Bir tarayıcı uzantısının hız etkisi, kullanıcı tarafından açılan web sitesine bağlıdır. Yukarıdaki sonuçlar çok basit bir web sitesinde toplanmıştır ve genellikle bir Chrome uzantısının sayfa başına minimum performans etkisini temsil eder.

Apple ana sayfasında uzantıları test ederken, Dark Reader adlı bir karanlık mod uzantısının, görüntüleri karanlık bir temaya daha iyi sığdırmak için analiz edip ayarlamak için 25 saniye harcadığını görebiliriz. Sonuç olarak, daha sonra göreceğimiz gibi sayfa çok daha yavaş yüklenir.

Kupon kodu bulucu Honey ayrıca e-ticaret web sitelerinde site hızını önemli ölçüde etkiler ve 825 ms CPU işlem süresi ekler.

Son olarak, Toyota ana sayfasındaki testleri çalıştırırken, Norton Password’ün CPU etkinliğini çok artırdığını ve yaklaşık 1 saniye CPU süresi eklediğini görebiliriz.

Bu grafik yalnızca performans üzerinde en büyük etkiye sahip 5 uzantıyı gösterir. Herhangi bir uzantı yüklenmemiş olsa bile, toyota.com 3 saniyeden fazla CPU süresi kullanır, bu nedenle rastgele varyasyonları bir uzantının etkisinden ayırmak daha zordur.

En iyi 1000 uzantı

Daha az popüler olan ancak yine de her biri 100.000’den fazla yüklemeye sahip olan diğer uzantılara bakalım.

200.000’den fazla kullanıcıya sahip bir pazarlama aracı olan Ubersuggest, her sayfaya 1,6 saniyelik CPU etkinliği ekler.

En iyi 1000 uzantı

Substitutions, bir sayfadaki belirli kelimeleri otomatik olarak değiştiren bir Chrome uzantısıdır. Küçük bir web sitesinde çok az performans etkisi vardır (yaklaşık 10 ms CPU süresi ekler), ancak toyota.com gibi daha büyük bir sayfada 9.7 saniyelik CPU etkinliği ekler.

Sayfa Oluşturma Sürelerine Etkisi

CPU etkinliği, bir sayfanın askıda kalmasına ve yanıt vermemesine ve pil tüketiminin artmasına neden olabilir. Ancak işlem, ilk sayfa yüklendikten sonra gerçekleşirse, kullanıcı deneyimi üzerindeki etkisi o kadar büyük olmayabilir.

Loom ve Ghostery gibi çeşitli uzantılar, sayfanın oluşturulmaya başlamasını etkilemeden büyük miktarda kod çalıştırır.

Ancak Clever, Lastpass ve DuckDuckGo Privacy Essentials gibi diğer uzantılar, sayfa yüklenmeye başlar başlamaz kod çalıştırarak, kullanıcının sayfa içeriğini ilk görüntüleyebileceği noktayı geciktirir. Grafik, bunu ölçmek için First Contentful Paint metriğini kullanır.

Sayfa Oluşturma Sürelerine Etkisi

Apple ana sayfası normalde bir saniyeden daha kısa sürede oluşturulurken, Dark Reader yüklüyken, bu yaklaşık 4 saniye sürer.

Honey ayrıca bir e-ticaret sitesinde, sayfa içeriğinin görünümünü neredeyse yarım saniye geciktirir.

Avira Browser Safety ve bazı reklam engelleyiciler, sayfa içeriğinin görünmeye başlamasını da geciktirebilir.

En popüler 1000 uzantıya bakıldığında, 壹伴 · 小插件 adlı bir sosyal medya aracının oluşturma sürelerini 342 milisaniye geciktirdiği ve Outreach Everywhere adlı bir satış aracının, 251 milisaniyelik bir gecikme eklediğini görülüyor.

Toyota ana sayfasını yüklerken, anonymoX adlı anonim bir tarama proxy’si, oluşturmayı 2 saniyeden fazla geciktirir, ancak trafik başka bir sunucu üzerinden yönlendirildiği için bu şaşırtıcı değildir.

Avira Browser Safety, oluşturmayı 369 milisaniye geciktirir. Bu, ziyaret edilen sayfada çalışan koddan değil, sonraki bölümde göreceğimiz gibi, uzantı tarafından gerçekleştirilen arka plan çalışmasından kaynaklanır.

Arka Planda CPU Kullanımı

Chrome uzantıları, yalnızca ziyaret ettiğiniz sayfalarda değil, Chrome uzantısına ait bir arka plan sayfasında da kod çalıştırabilir. Örneğin, bu kod, belirli alanlara yapılan istekleri engelleyen bir mantık içerebilir.

Avira Safe Shopping, basit bir sayfayı ziyaret ederken bile CPU’yu 2 saniyeden fazla meşgul eder.

Arka Planda CPU Kullanımı

Daha karmaşık bir sayfada (Toyota ana sayfası) Dashlane şifre yöneticisi ve AdGuard AdBlocker da, arka plan etkinliklerine 2 saniyeden fazla zaman harcar.

En iyi 1000 uzantı

The Independent’tan bir haber makalesini görüntülerken, üç uzantı 20 saniyeden fazla CPU etkinliğine neden olur: uberAgent, Dashlane ve Wappalyzer.

En iyi 1000 uzantı

Chrome uzantıları, ziyaret edilen her sayfanın bellek kullanımını ve uzantının kendisinde harcanan belleği artırabilir. Bu, özellikle düşük özellikli cihazlarda performansa zarar verebilir.

Reklam engelleyiciler ve gizlilik araçları, genellikle çok sayıda web sitesi hakkında bilgi depolar ve bu verileri depolamak için büyük miktarda bellek gerektirir. Bununla birlikte, tarayıcıda birçok reklam ağırlıklı sayfa açıkken genel bellek tüketimini de azaltabilir.

En iyi 1000 uzantı

En İyi 1000 uzantıya bakıldığında, Trustnav reklam engelleyici neredeyse 300 MB bellek tüketimi ekleyerek önemli miktarda bellek kullanmaya devam ediyor.

Reklam Engelleyiciler ve Gizlilik Araçları Tarayıcı Performansını Nasıl Etkiler?

Reklam engelleyiciler, reklamsız web sitelerinde ek işlemlere neden olabilirken, reklam ağırlıklı sayfaları önemli ölçüde hızlandırabilirler. 

*Bu bölümde, her biri 500.000’den fazla kuruluma sahip 15 reklam engelleyiciyi incelenecektir.

Tam etki web sitesine göre değişse de, tracker’ları yüklemek ve reklamları oluşturmak genellikle yoğun CPU gerektirir. Haber siteleri genellikle reklam ağırlıklıdır, bu nedenle aşağıda iki haber makalesinin CPU kullanımına bakacaktır: Biri The Independent’tan, diğeri Pittsburgh Post-Gazette’den.

Reklam engelleyiciler olmadan sayfa başına CPU süresi 17,5 saniyedir. En düşük performanslı engelleyici bile (Trustnav) bunu %57 oranında azaltarak 7,4 saniyeye düşürür.

Bu testteki en iyi performans gösteren reklam engelleyici Ghostery, CPU etkinliğini %90 oranında azaltarak ortalama 1,7 saniyeye indiriyor.

uBlock Origin’in yazarı Raymond Hill, Twitter’da tüm uzantıların sayfadaki CPU etkinliğini azaltırken bazılarının da uzantının arka plan sayfasında önemli miktarda CPU etkinliği sunarak tasarrufların bir kısmını iptal ettiğini belirtiyor.

Arka planda yapılan işlerin web sayfasının performansını etkileme olasılığı daha düşüktür, ancak yine de bilgisayarınızı genel olarak yavaşlatır.

Reklam engelleyiciler ve gizlilik araçları da veri hacmini %43 ila %66 oranında azaltır.

Reklam engelleyici olmadan, her makale ortalama 793 ağ isteğinde bulunur. Ghostery ile bu, %90’a düşerek sadece 83’e iner.

Reklam engelleyiciler yüklenmediğinde, haber makalelerinden biri açıkken ortalama toplam tarayıcı belleği tüketimi 574 MB’dir. Disconnect, bunu %54 oranında azaltarak yalnızca 260 MB’a düşürür.

Ancak, tarayıcı uzantılarının çalışması için her zaman biraz bellek gerektiğinden, Trustnav’ınki gibi diğer reklam engelleyiciler bellek tüketimini biraz artırır. Bu durumda, reklamları engellemekten elde edilen tasarruflar, reklam engelleyicinin ek maliyetinden daha ağır basmaz.

Ancak, bunun yalnızca açık reklam ağırlıklı tek bir sayfanız varsa geçerli olduğunu unutmayın. Açık 10 sekmeniz varsa, tümü haber makalelerini gösteriyorsa, 10 kat daha fazla bellek tasarrufu görürsünüz, ancak genellikle reklam engelleyicinin bellek tüketiminde buna eşdeğer bir artış olmaz.

Yüklü Birden Fazla Uzantım Varsa Ne Olur?

Çoğu durumda, birden fazla Chrome uzantısının etkisi kümülatif olacaktır.

Aşağıdaki ekran görüntüsü, dört uzantı yüklendiğinde apple.com için bir Chrome DevTools sayfası performans profilini gösterir: ax Web Accessibility Testing, Evernote Web Clipper, LastPass ve Skype.

CPU görevlerinin birbiri ardına çalıştığını görebilirsiniz. Bir uzantı, sayfa yüklenmeye başlar başlamaz çalışacak şekilde yapılandırılmışsa, bu, sayfanın ilk oluşturulmasını geciktirir.

Tarayıcı Performans Sonuçları Geçen Yılınkiyle Nasıl Kıyaslanır?

Hem bu yılki hem de geçen yılki testlerde yer alan en popüler 96 uzantının incelendiği bu araştırmada, tüm değişikliklerin ortalamasını aldığınızda, bu, sayfadaki CPU süresinin 28 milisaniye azaldığını gösteriyor.

Ancak, 2021’deki testler Chrome 91 kullanılarak yapıldı ve 2020 testlerinde Chrome 83’ü kullandı. Chrome zaman içinde daha hızlı hale geldikçe bu iyileştirmeler, Chrome uzantılarının da optimize edildiği anlamına gelmeyebilir.

**Bu karşılaştırmanın yalnızca bir web sitesindeki (basit test sayfası) bir metriğe baktığını unutmayın.

Grammarly, Microsoft Office, Okta Browser Plugin, Avira Safe Shopping ve Avira Browser Safety’in tümü, sayfa CPU süresinde 100 milisaniyenin üzerinde azalma gösterdi. En büyük gerilemeler Save to Pocket, Loom ve Evernote’ta görüldü.

Bu yılki testleri Chrome’un eski sürümüyle çalıştırırken ortalama iyileştirme yalnızca 13 milisaniyedir.

Bireysel Uzantılara Genel Bakış

Grammarly’de İyileştirme

Geçen yıl, Grammarly her sayfaya 1.3 MB Grammarly.js dosyası yüklüyordu. Artık çoğu web sitesinde yalnızca 112 KB Grammarly-check.js betiği yükleniyor. Yalnızca, örneğin kullanıcı bir metin alanına odaklanırsa, uzantı tam Grammarly.js dosyasını yükler.

Ancak, bazı web siteleri hala her zaman tam boyutlu komut dosyasını yükler. Bu liste Gmail, Twitter, YouTube, LinkedIn, Medium, Slack, Reddit, Upwork, Zendesk ve metin girişinin yaygın olduğu diğer web sitelerini içerir. Bu web sitelerinde performans etkisi, bu testlerde gösterilenden daha büyük olacaktır.

Save to Pocket’ta Gerileme

Geçen yılın testlerinde Save to Pocket, her sayfaya küçük bir stil sayfası ekledi, ancak bunun performans üzerinde gözle görülür bir etkisi olmadı.

Ancak,  Save to Pocket artık her zaman 2 MB’lık bir JavaScript dosyası yükleyerek 110 milisaniyelik CPU süresi eklemeye başladı.

Evernote, Outreach Everywhere ve Ubersuggest

Evernote, bir yıl önce 2,9 MB olan her sayfaya 4,3 MB içerik komut dosyası yüklüyordu (bu kodu ayrıştırmak, derlemek ve çalıştırmak oldukça zaman alır).

Outreach Everywhere, her sayfada 4,5 MB kod yükler. Ancak, bu kodun performans etkisi, document_idle yerine document_start üzerine yüklendiğinden çok daha fazladır. Bu, kodun ziyaret edilen sayfa oluşturulmaya başlamadan önce çalıştığı ve bu nedenle sayfa içeriği göründüğünde geciktiği anlamına gelir.

Aşağıdaki görsel, her iki uzantının da yüklü olduğu bir Chrome DevTools performans profilini gösterir.

Ubersuggest, her sayfaya 7,5 MB’lık bir JavaScript dosyası yükler. Bunların çoğu coğrafi veriler gibi görünür. örneğin, aşağıdaki görsel 38.279 farklı konumun listesidir.

Avira Safe Shopping

Avira Safe Shopping’in 3 milyondan fazla kullanıcısı var. 

O zaman neden bazen sayfa oluşturmayı neredeyse yarım saniye geciktiriyor?

Uzantı, 39.328 web sitesinin güvenli listesini içerir. Yeni bir web sitesine giderken Avira bu listeyi yineler ve web sitesinin çok daha yavaş yüklenmesine neden olur.

Dashlane ve uberAgent

Dashlane ve uberAgent, The Independent’ın bir makalesini görüntülerken arka planda 20 saniyeden fazla CPU etkinliğine sahipti.

Her ağ isteği için uberAgent, sayfanın yüklenmesinin bitip bitmediğini kontrol etmek için her 50 milisaniyede bir tetiklenen bir zamanlayıcı kurar. Neredeyse 1000 istekte bulunan bir sayfa için bu, birçok zamanlayıcının oluşturulduğu ve bilgisayarın önemli ölçüde yavaşladığı anlamına gelir.

uberAgent birçok küçük görevi çalıştırırken, Dashlane ara sıra 500 milisaniyeyi aşan uzun görevleri çalıştırır.

Belirli bir uzantının performans etkisine bakın

Kullanmakta olduğunuz bir uzantının performansı etkileyip etkilemediğini mi merak ediyorsunuz? Linke tıklayın.

Metodoloji

Testler, bir n2-standard-2 Google Cloud örneğinde çalıştırıldı. Bu rapordaki sayılar, 7 test çalışmasının medyanını gösterir.

Veriler Lighthouse kullanılarak toplandı ve bu testteki sonuçlar, simülasyon sonuçlarından ziyade kısıtlanmamış gözlemlenen metrikleri gösterir.

Teste toplam 1004 uzantı dahil edildi. Uzantıların büyük bir yüzdesi yalnızca Yeni Sekme ekranını değiştirir; bunlar genellikle performansa zarar vermez ve bu nedenle çoğu sonuçlara dahil edilmez. Test sonuçlarında hata bulunan bazı uzantılar da dahil edilmemiştir.

Kaynak: debugbear.com

Domain Sorgulama