WordPress

Popüler WordPress Eklentileri, En Çok Tercih Edilen 30 WordPress Eklentileri

Hosting Fiyatları

Bir web sitesi sahibiyseniz, web sitenizi optimize etmenin ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Bu sadece arama motorları için değil, aynı zamanda kullanıcı deneyimi için de çok önemlidir. 

Bu noktada bazı WordPress eklentileri ile her iki hedefe de kolayca ulaşabilirsiniz.

WordPress eklentileri; web sitenizin işlevselliğini geliştirmenize, site görünürlüğünü artırmanıza ve performansı iyileştirmenize yardımcı olur.

WordPress Eklentisi Nedir?

WordPress eklentisi, bir WordPress web sitesine işlevsellik ekleyen bir yazılım parçasıdır. Bu eklentiler, sitenizin yeteneklerini çekirdek WordPress sistemi tarafından sağlanan varsayılan özelliklerin ötesine genişletebilir. En iyi WordPress eklentileri iletişim formları, SEO optimizasyonu, sosyal medya entegrasyonu, e-ticaret ve çok daha fazlası gibi çeşitli işlevler ekleyebilir.

WordPress’te Eklenti Kullanmaya Değer mi?

WP eklentileri özellikle küçük bir işletmeyseniz veya sınırlı kaynaklara sahip bir bireyseniz, için size önemli miktarda zaman ve para tasarrufu sağlayabilir. Profesyonel bir geliştirici ile çalışmanıza gerek kalmadan sitenize karmaşık işlevler eklemenize olanak tanır.

Ancak kötü yazılmış veya güncelliğini yitirmiş eklentiler güvenlik açıklarına yol açabilir veya site performansını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle aşağıda listelediğimiz doğru eklentileri kullanmak önemlidir. Bakımı iyi yapılan eklentiler güncellemeleri kolaylaştırarak sitenizin sorunsuz çalışmasını sağlamak için gereken zamanı ve çabayı azaltır.

Popüler WordPress Eklentileri

Aşağıdaki listede en popüler WordPress eklentilerini bulabilirsiniz:

1. Yoast SEO

Yoast SEO, web sitesi sahiplerinin içeriklerini daha iyi arama motoru görünürlüğü için optimize etmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanmış WordPress için popüler bir eklentidir. Eklenti 2010 yılında Joost de Valk tarafından tanıtılmıştır. Kullanıcı dostu arayüzü ve sayfa içi SEO’yu optimize etmek için etkili özellikleri nedeniyle hızla popülerlik kazanmıştır.

İlgili İçerik: Yoast SEO Nedir, Ayarları Nasıl Yapılır?

2. Woocommerce

WooCommerce, WordPress için web sitenizi tamamen işlevsel bir çevrimiçi mağazaya dönüştürmenize olanak tanıyan yaygın olarak kullanılan bir e-ticaret eklentisidir.

Automattic tarafından geliştirilen WooCommerce, e-ticaret işinizi kurmanıza, yönetmenize ve büyütmenize yardımcı olacak özellikler sunar.

İster fiziksel ürünler, ister dijital ürünler veya hizmetler satıyor olun, bu eklenti size yardımcı olacaktır.

İlgili İçerik: Woocommerce Nedir? WordPress ile E-Ticaret Yapmanın En Elverişli Yolu

3. Contact Form 7

Contact Form 7, deneyimli WordPress kullanıcıları arasında oldukça popüler olan bir diğer güçlü form eklentisidir. Esnekliği ve basitliği ile bu eklenti kolayca WordPress ekosisteminizin bir parçası olabilir ve potansiyel müşterilerin toplanmasına yardımcı olabilir.

İlgili İçerik: En İyi 10 WordPress İletişim Eklentisi

4. Wordfence Security

E-ticaret dünyasında güvenlik çok önemlidir ve Wordfence ihtiyacınız olan korumayı sağlar. Wordfence, WordPress için sağlam bir güvenlik eklentisidir ve e-ticaret web sitenizi kötü amaçlı yazılımlardan, siber tehditlerden ve güvenlik açıklarından korumaya odaklanır.

Giriş denemelerini sınırlamak, kötü amaçlı yazılım taraması ve web uygulaması güvenlik duvarı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca, e-ticaret mağazanız için ihtiyaç duyduğunuz güvenlik düzeyine bağlı olarak seçim yapabileceğiniz birden fazla plan vardır.

5. WPML

WPML (WordPress Multilingual Plugin), çok dilli web siteleri oluşturmak ve yönetmek için yaygın olarak kullanılan bir WordPress eklentisidir.

OnTheGoSystems tarafından geliştirilen WPML, web sitesi sahiplerinin ve geliştiricilerin içeriklerini birden fazla dile kolayca çevirerek dil engellerini aşmalarını sağlar. 

6. Elementor

Elementor, WordPress için bulabileceğiniz en iyi çözümdür. Birçok özellik ile canlı sayfa oluşturma sağlar. Diğer çözümlere göre nispeten daha hızlıdır. Her zaman kullanılabilecek bir şablon kütüphanesine sahiptir. Bunun yanı sıra mobil düzenlemeyi destekler. Revizyon geçmişi ile önceki sürüme bile geri dönebilirsiniz.

İlgili İçerik: En İyi 5 WordPress Page Builder Sayfa Yapma Eklentisi

7. WPBakery Page Builder

WPBakery, eski adıyla Visual Composer, WordPress web siteleri için bir sürükle ve bırak sayfa oluşturucu eklentisidir. Herhangi bir programlama bilgisine ihtiyaç duymadan özel sayfa düzenleri, içerik öğeleri ve daha fazlasını oluşturmanızı sağlar.

Yaygın olarak benimsenen bir eklentidir ve özelleştirmeyi kolaylaştırmak için birçok Themeforest ve Codecanyon temasıyla birlikte gelir.

Web sitenizde etkinleştirildikten sonra WPBakery, WordPress sayfa düzenleyicisini tam teşekküllü bir görsel tasarım aracına dönüştürür. Her şeyi kod olmadan kolayca özelleştirmek için sürükle ve bırak arayüzünü kullanarak sayfanıza çeşitli öğeler ekleyebilir, düzenleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

8. All-in-One WP Migration 

All-in-One WP Migration, WordPress geçişlerini gerçekleştirmek için bir başka popüler seçimdir. Yeni başlayanların web sitelerini kolayca paketlemelerine ve taşımalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

 • Tek tıkla transferler
 • Bulut depolama
 • Hosting sağlayıcıları veya işletim sistemlerinde sınırlama yok
 • Web sitesi URL’sini otomatik değiştirir
 • 50’den fazla dilde çeviri
 • Multisite, üçüncü taraf bulut hizmetleri ve daha fazlasını destekleyen premium uzantılar

9. Redirection

John Godley tarafından geliştirilen Redirection eklentisi, kırık bağlantıları düzeltmek için URL’leri farklı hedeflere yönlendirmeniz gerektiğinde kullanışlıdır.

 • Bir URL’den diğerine 301 (kalıcı) ve 302 (geçici) yönlendirmeleri ayarlamanıza olanak tanır.
 • Yeniden yönlendirme kurallarının toplu olarak içe ve dışa aktarılmasını destekler.
 • Karmaşık yönlendirme kuralları oluşturmak için düzenli ifadeleri (regex) destekler.
 • Koşullu yönlendirme özellikleri mevcuttur.
 • Eklenti, her yönlendirmenin kaç kez kullanıldığını izleyerek yönlendirmelerin popülerliği ve etkinliği hakkında veri sağlar.
 • 404 hata izleme sistemi entegre edilmiştir.
 • Manuel Yönlendirme oluşturma seçenekleri vardır.

10. Easy Table of Contents

Easy Table of the Content eklentisi bloglar, şablonlar, açılış sayfaları gibi farklı yazı türlerine estetik açıdan zengin TOC eklemenizi sağlar. Eklenti ayrıca Gutenberg, Classic Editor, Divi, Elementor, WPBakery Page Builder ve Visual Composer sayfa editörü ile uyumludur. 

Kodlama yapmadan TOC konumunu, hizalamayı, boyutu, yazı tipi rengini, arka planı, daha geniş rengi, yapışkan geçişi vb. değiştirmenize olanak tanıyan eksiksiz özelleştirme yetenekleri sunar.  

11. W3 Total Cache

W3 EDGE tarafından geliştirilen W3 Total Cache eklentisi, önbelleğe alma, sıkıştırma ve birçok optimizasyon tekniğini bir araya getirerek kullanıcı deneyimini, arama motoru sıralamalarını ve sunucu performansını artırır.

12. Jetpack

Jetpack, site yönetimi, güvenlik, performans optimizasyonu ve kapsamlı veri analizi için araçlar sunan çok işlevli bir WordPress eklentisidir.

WordPress.com’un arkasındaki şirket olan Automattic tarafından geliştirilmiştir.

Jetpack hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey kullanıcılar için seçenekler sunar.

Jetpack, trafik analizlerinden güvenlik önlemlerine kadar site yönetiminin pek çok yönünü tek bir pakette sunmaktadır.

WPMU DEV’in Broken Link Checker eklentisi, WordPress web sitesi sahiplerinin web sitelerindeki kırık bağlantıları belirlemelerine ve yönetmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış kullanışlı bir araçtır.

 • İç ve dış bağlantılar, resimler ve diğer medya dahil olmak üzere web sitesini kırık bağlantılara karşı otomatik olarak tarar.
 • Bağlantıların durumunu sürekli olarak izler ve uyarılar gönderir.
 • Doğrudan WordPress kontrol panelinizde bildirimler sağlar.
 • Bozuk bağlantılar için ayrıntılı raporlar oluşturur.
 • Özelleştirilebilir ayarlar sunar.
 • Bağlantı doğrulama özelliği mevcuttur.
 • Manuel tetikleyici bağlantı kontrollerine izin verir.

14. Imagify Image Optimizer

Imagify, dosya boyutunu mümkün olduğunca azaltmak için tüm yeni ve eski resimlerinizi otomatik olarak sıkıştırır (kayıplı veya kayıpsız) ve yeniden boyutlandırır. Daha fazla optimizasyon için bunları WebP formatına dönüştürmesini de sağlayabilirsiniz.

Imagify, yüklediğiniz yeni görüntüleri otomatik olarak optimize etmenin ötesinde, mevcut görüntülerinizi (URL’lerini değiştirmeden) toplu olarak optimize etme özelliği de sunar.

15. UpdraftPlus

WordPress web sitesindeki verilerinizi güvence altına almak söz konusu olduğunda, UpdraftPlus güvenebileceğiniz bir eklentidir. Bu güçlü eklenti, hem veri tabanı hem de dosyalar dahil olmak üzere tüm sitenizi otomatik olarak yedekler. Üstelik bunu çok sayıda seçici yedekleme seçeneği ile düzenli aralıklarla yapar.

NextGEN en iyi WordPress galeri eklentilerinden biridir. Görüntüleri yönetmek, görüntülemek, prova etmek ve çevrimiçi satmak için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Hatta otomatik baskı yerine getirme sunar.

 • Çoklu galeri düzenleri
 • Otomatik baskı yerine getirme
 • Fotoğraf prova seçeneği
 • Görselleri doğrudan WordPress sitenizden satın
 • PayPal ve Stripe dahil başlıca ödeme ağ geçitleri için destek

17. WP Fastest Cache

WP Fastest Cache, çok sayıda site ziyareti nedeniyle oluşan RAM ve CPU’yu temizleyerek kullanıcılarının web sitelerindeki sayfaların performansını hızlandırmalarına yardımcı olur. Site hızı Google Arama sıralamalarını etkiler, bu nedenle WP Fastest Cache gibi bir eklenti yüklemek sitenizin arama motoru optimizasyonunu (SEO) geliştirebilir.

İlgili İçerik: WordPress’te Fastest Cache Kurma ve Ayarların Yapılması

18. Slider Revolution

Slider Revolution, içeriğinizi çekici bir şekilde görüntülenmesini sağlayan yenilikçi ve duyarlı bir WordPress Slider Eklentisidir. İster bir slider ister carousel isterseniz de ön sayfa olsun, bu görsel, sürükle ve bırak editörü hikayelerinizi hızlı ve etkili bir şekilde anlatmanıza yardımcı olur. Bu kapsamlı eklenti çok sayıda kullanışlı seçeneğe sahiptir. 

19. Google Analytics Dashboard For WP

Analytify, genel olarak Google Analytics’i kullanma şeklinizi dönüştüren, web sitenizin ön ucu ve arka ucu ile sorunsuz bir şekilde bağlantı kuran harika bir Google Analytics kontrol paneli alternatifidir. Bu eklenti, bir web sitesi yöneticisi olarak oturum açtığınızda sayfa düzeyinde istatistikleri (sayfa site görüntülemeleri, kullanıcılar, hemen çıkma oranı, sayfada ortalama süre) görüntülemenizi sağlar.

20. Rank Math SEO

Rank-Math SEO, WordPress sitenizi optimize etmek için kapsamlı bir dizi özellik sunan güçlü bir eklentidir. Rank-Math SEO ile web sitenizin meta etiketlerini, başlıklarını ve XML site haritalarını kolayca optimize edebilirsiniz. Ek olarak, eklenti sosyal medya entegrasyonu ve optimizasyonu için gelişmiş seçenekler sunar. Ayrıca gelişmiş analiz ve raporlama özelliklerinden de yararlanabilirsiniz.

21. WP Rocket

WP Rocket, WordPress için premium bir önbellekleme ve performans optimizasyon eklentisidir. WP Media tarafından geliştirilen eklenti, sitenin performansını optimize etmek ve sayfa yükleme sürelerini azaltmak için çok çeşitli özellikler sunar.

22. SearchWP

Bu gelişmiş eklenti, ziyaretçilerin sitenizde aradıklarını kolayca bulabilmelerini sağlayarak kullanıcı deneyimini yükseltir.

Varsayılan WordPress aramasının aksine SearchWP kapsamlı bir yaklaşım benimseyerek yazı içeriğinden özel alanlara, metin dosyalarına, PDF belgelerine, özel tablolara, özel sınıflandırmalara, özel yazı türlerine ve hatta WooCommerce ürün özelliklerine kadar her şeyi indeksler.

SearchWP’yi diğerlerinden ayıran şey kullanıcı dostu özelleştirmesidir. Herhangi bir kodlama yapmadan kendi alaka ölçeğinizi oluşturabilir ve algoritmaya ince ayar yapabilirsiniz. Bu esneklik, arama sonuçlarınızın sitenizin benzersiz ihtiyaçlarına tam olarak uymasını sağlar.

Ayrıca, arama metrikleri özelliği, ziyaretçilerinizin ne aradığını, ne bulduğunu ve ne bulamadığını anlamanıza olanak tanıyan bir içgörü katmanı ekler. Bu değerli veriler, içeriğin keşfedilebilirliğini artırmanızı ve daha özel bir kullanıcı deneyimi sunmanızı sağlar.

SearchWP, WooCommerce, Advanced Custom Fields (ACF), Meta Box, Toolset, BigCommerce, Easy Digital Downloads, bbPress ve daha fazlası dahil olmak üzere başlıca WordPress eklentileriyle sorunsuz bir şekilde entegre olur. Ayrıca, WordPress’te canlı AJAX araması gibi güçlü özellikler sunar. 

23. WP Mail SMTP

WP Mail SMTP, e-posta’larınızın abonelerinize ulaşmasını sağlayan önemli bir WordPress eklentisidir. Teslim edilebilirlik sorunlarıyla karşılaşmadan WordPress web sitenizden e-posta göndermenizi sağlar.

 • Web hosting hizmetleri ile kolayca entegre olur.
 • E-posta teslim edilebilirlik sorunlarını giderir.
 • Gönderilen e-postaları otomatik olarak takip etmenizi sağlar.
 • Bildirimleri yönetmenizi sağlar.

24. Akismet Spam Protection

Akismet Spam Protection, yeni kurulumlar için varsayılan bir eklenti olarak WordPress’e önceden yüklenmiş olarak gelen güçlü bir araçtır. Ancak, avantajlarından yararlanmak için yine de etkinleştirmeniz gerekir.

Spam’e karşı maksimum koruma sağlayan basit bir güvenlik eklentisidir. Kurulduktan ve etkinleştirildikten sonra Akismet tüm yorumları ve iletişim formu gönderilerini tarar ve şüpheli gönderileri işaretler. Eklenti, hangi yorumların spam olarak işaretlendiğini ve hangilerinin temizlendiğini izlemenizi sağlayan bir inceleme bölümüne sahiptir ve sitenizin spam’siz kalmasını sağlar.

Akismet spam için en iyi ücretsiz WordPress güvenlik eklentisidir ve her web sitesi sahibi için vazgeçilmez bir araçtır. 

25. Weglot

Weglot, web sitesi sahiplerinin ve geliştiricilerin kolayca çok dilli web siteleri oluşturmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bulut tabanlı bir çeviri eklentisidir. Geleneksel çeviri yöntemlerinin aksine Weglot, çeviri sürecini ve yönetimini hızlandıran otomatik bir yaklaşım sunar. Weglot ile kapsamlı kodlama yapmadan kolayca çok dilli siteler oluşturabilirsiniz.

26. bbPress

Piyasadaki eski eklentilerden biri olan bbPress, WordPress’i tam işlevli bir foruma dönüştürmeyi kolaylaştırır. Oldukça basittir, ancak ihtiyacınız olan tüm temel özellikleri içerir.

BuddyPress de dahil olmak üzere diğer birçok eklentiyle entegre olur. Bunun ötesinde, çok sayıda özel bbPress temasını da eklentide bulabilirsiniz.

27. All In One SEO

AIOSEO, sitenizi arama motorları için optimize etmenize ve organik trafiği artırmak için e-ticaret mağazanızın çevrimiçi görünürlüğünü geliştirmenize yardımcı olan kapsamlı bir SEO eklentisidir.

Yoast SEO’ya benzer şekilde, bu içerik optimizasyon eklentisi WordPress sayfalarınızı belirli anahtar kelimeleri hedefleyecek şekilde optimize etmenizi kolaylaştırabilir. Siz yazarken SEO ile ilgili öneriler sunar ve içeriğin okunabilirliğini gerçek zamanlı olarak izler.

Headline Analyzer gibi özellikler, tıklama yaratan ve sitenize trafik çeken ilgi çekici başlıklar oluşturmanıza yardımcı olur.

28. LiteSpeed Cache

LiteSpeed Cache, sık erişilen verileri bir önbellekte depolayarak bir web sitesinin performansını artırmaya yardımcı olan WordPress için bir önbellek eklentisidir. Bu, sunucunun gerekli verileri işlemesi ve alması için geçen süreyi azaltarak web sitesinin ziyaretçiler için daha hızlı yüklenmesini sağlar.

İlgili İçerik: LiteSpeed Nedir? LiteSpeed’in Avantajları Nelerdir?

29. Really Simple SSL

Really Simple SSL, web sitenize bir SSL sertifikası eklemek için en iyi çözümdür. Sitenizi birkaç dakika içinde güvence altına almanıza yardımcı olacak eklentinin ücretsiz bir sürümü vardır. Ayrıca sitenizi HTTP’den HTTPS’ye taşımanıza da yardımcı olur.

Eklenti, işlerin teknik yönünü ele alır ve kritik sorunları tek bir düğmeye tıklayarak düzeltmeyi kolaylaştırır.

30. Site Kit by Google – Analytics, Search Console, AdSense, Speed

Site Kit by Google, sitenizi Google Analytics, Search Console, AdSense, Tag Manager, Optimize ve PageSpeed Insights dahil olmak üzere bir dizi Google hizmetiyle entegre etmenize yardımcı olan Google’ın resmi eklentisidir.

Google Analytics açısından, izleme komut dosyasını sitenize eklemeyi ve ayrıca WordPress kontrol panelinizden ayrılmadan site geneli ve sayfaya özel analiz verilerini görüntülemeyi kolaylaştırır.

Domain Sorgulama