Çoklu Dilde Web Sitesi Barındırmak İçin Hosting Seçimi

Çoklu Dilde Web Sitesi Barındırmak İçin Hosting Seçimi
Hosting Fiyatları

Teknolojideki ilerleme, işletmeleri yeni bir boyuta taşıdı. Özellikle internetin evrimi, insanların olaylara bakışında köklü bir değişiklik yaptı. Çevrimiçi pazarlama, dünyanın her yerindeki çeşitli ülkelerde web sitelerinin kullanılabilirliği nedeniyle büyümesini hızla artırıyor. İşinizi internet üzerinden genişletmeyi hedeflediğinizde, dilin mesajınızı çeşitli coğrafi konumlardaki insanlara iletmede hayati bir rol oynadığının hepiniz farkındasınızdır.

Çoğu insan, İngilizce’nin evrensel bir dil olduğunu ve dünyadaki her ulus tarafından anlaşıldığını düşünüyor. Ancak gerçekler farklı.

Mandarin Çincesi, 900 milyondan fazla konuşmacıyla en çok konuşulan ilk ana dildir. Ardından, 436 milyon ile İspanyolca geliyor ve İngilizce 370 milyon kişi ile 3. sırada. 

Tabii her şey burada bitmiyor!

En çok konuşulan diller listesinde Japonca, Rusça, Bengalce, Portekizce, Arapça ve Hintçe sıralaması dahil olmak üzere başka diller de var.

Bir web sitesini birden çok dilde barındırmanın en önemli nedenlerinden önce bazı önemli istatistikleri inceleyelim:

  • İnternet kullanıcılarının yalnızca %27’si ana dili olarak İngilizce konuşmaktadır
  • İnternet kullanıcılarının %72’ye yakını ana dillerinde gezinmeyi tercih ediyor.
  • Kullanıcıların %56’sı bir ürün veya hizmet sipariş etmeden önce dile bakıyor.

İstatistiklere bakıldığında; girişimciler, perakendeciler ve işletmeler daha fazla uluslararası müşteriyi çekmek için kesinlikle çok dilli bir web sitesi oluşturmaya çalışmalıdır.

Neden Çoklu Dilde Bir Web Sitesi Kurmalısınız?

Neden Çoklu Dilde Bir Web Sitesi Kurmalısınız?

1. Farklı Pazarlama Girme

Hedeflerinizi büyük tutun ve her zaman küresel pazarın maksimum kısmına dokunmaya çalışın. Web sitesinin uluslararasılaştırılması, tam da bunu yapmanızı sağlar ve birçok pazara girmenize yardımcı olur. İngilizce bir web siteniz olabilir, fakat ABD veya İngiltere piyasaları doyduğunda ne olacak? Uzun vadede iş yapmayı düşünün ve müşterileri farklı konumlardan sitelerinize çekmek için birden çok dil ile uyumlu olun.

2. Reklam Maliyetlerini Azaltma

Ürününüzü veya hizmetinizi geleneksel büyük bir pazarda tanıttığınızda, rekabette öne çıkmanız ve işinizi konumlandırmak için çok para harcamanız gerekir. Gelişmekte olan bir pazara girerken, daha az rekabet olacağı için reklam maliyetleriniz daha az olacaktır. Ayrıca yeni pazardan daha fazla iş ve dolayısıyla gelir elde edebilirsiniz.

3. Pazar Çeşitlendirmesi

Bir işi çok çeşitli ülkelerde genişletmek, şirketinizin çeşitlenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca tek dilli bir web sitesiyle çalışırken karşılaştığınız riski azaltabilirsiniz ve bir konum çalışmadığında, diğerleri sayesinde kaybı telafi edebilirsiniz.

Tek bir pazar odağı, işletmeniz için bir tehdit oluşturur. Bir pazarın durgunluğundan dolayı şirketiniz krize girebilir.

4. Trafikte Artış ve Gelişmiş SEO

Farklı dilleri destekleyebilen web sitesi geliştirme, arama motorları için görünürlüğünüzü de artırır. Başka bir deyişle, birden çok dilde farklı anahtar kelimelere sahip olduğunuzda siteniz daha yüksek sıralamalar alır. Site sıralaması iyileştiğinde, web siteniz arama motorlarında otomatik olarak üst sıralarda yer alır ve potansiyel müşterinizin arama sonuçlarında kolayca görüntülenebilir. Böylelikle daha fazla kişinin sitenizi bulmasını sağlarsınız.

5. Güven Oluşturma

İngilizce gibi standart bir dil tercih edilebilir olsa da, çevrimiçi olarak ürün satın alan insanların %46’sından fazlası, mevcut dil ana dili değilse satın almıyor. Yalnızca ürün incelemelerini ve diğer önemli bilgileri anlayabildiklerinde kendilerini rahat hissediyorlar. Dolayısıyla, yerelleştirilmiş ve müşterilerini önemseyen bir web sitesi, bu şekilde güven oluşturabilir.

6. Rakiplere Karşı Avantaj

Birçok kişi hala çok dilli web sitesine geçmeyi aklının ucundan bile geçirmiyor. Bunu düşünmeye başlamış olmanız bile, size rakipleriniz arasında liderlik kazandıracaktır. Geleneksel bir pazarda büyük bir oyuncu olmayabilirsiniz, ancak gelecek vaat eden yeni pazarları fetheden ilk kişi kesinlikle olabilirsiniz.

Çoklu Dilde Web Sitesi Barındırmak İçin Hosting Seçimi

Çoklu dilde web sitesi oluşturmanın avantajlarını yukarıda listeledik. Şimdi de oluşturacağınız web sitesi için nasıl bir hosting seçmelisiniz buna değinelim.

Çok dilli bir web sitesi oluşturmak, muhtemelen dünyanın her yerinden trafik çekmeyi planladığınız anlamına gelir. Bu yüzden ziyaretçilere mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için, birinci sınıf performans ve birden çok sunucu konumu sunan bir web hosting şirketiyle çalışmayı düşünmelisiniz.

Sitenizi nerede barındırdığınız, ne kadar hızlı yüklendiği konusunda büyük etkiye sahiptir. Web sitenizi istediğiniz kadar optimize edebilirsiniz, eğer bulunduğu sunucu yavaşsa, etkileri sınırlı olacaktır. Bu nedenle, çok dilli sitenizi hızlandırmanın ilk adımı kaliteli barındırmaya yatırım yapmaktır.

İdeal olarak, web sitenizi, çekirdek kitlenize mümkün olduğunca yakın fiziksel olarak yerleştirilmiş bir sunucuda barındırmalısınız. Ancak, yeni diller eklemeye başladığınızda, sitenizin trafiği büyük olasılıkla artacak ve bu da sunucunun performansını etkileyecektir. Güvenilir bir web hosting, trafikteki artışlara ayak uydurabilir ve web sitenizin performansını çok fazla etkilemesini önleyebilir. Bir noktada, yeni bulunan uluslararası kitlenizin üstesinden gelmek için planınızı yükseltmeniz gerekebilir, bu beklenen bir durumdur.

Bunun da ötesinde, bazı sağlayıcılar coğrafi olarak birincil sunucunuzdan uzak olan kitleleri barındırmaya yardımcı olmak için İçerik Dağıtım Ağlarını (CDN’ler) sunar. Aynı etkiyi elde etmek için her zaman bir üçüncü taraf hizmetine kaydolabilirsiniz, ancak bu özelliğin barındırma planınıza dahil edilmesi uygundur.

WordPress için en iyi barındırma seçeneklerinden biri WP Engine’dir. Bu, yönetilen bir WordPress barındırma sağlayıcısıdır, yani web siteniz için temel optimizasyon ve bakımla ilgilenir.

Yeni başlıyorsanız, paylaşımlı hosting yeterli olabilir. Bununla birlikte, özellikle belirli bir boyuta ulaştıktan sonra, özel kaynaklara sahip olduğunuz bir sanal özel sunucu (VPS) ile daha iyi durumda olursunuz.

Çoklu Dilde Web Siteniz için En İyi Web Hosting

Doğru bir web hosting servis sağlayıcı bulmak, çok dilli web sitenizin özellikle hızı için en önemli ayaklarından biridir. Eğer web sitenizi farklı dillerde kullanıma açmaya gerçekten karar verdiyseniz, öncelikle bir web hosting paketinde neye ihtiyacınız olduğuna karar verin. Her şey istediğiniz gibi giderse, önümüzdeki birkaç yıl içinde neye ihtiyacınız olacağını da belirleyin. Sonra her iki ihtiyacınızı da karşılayabilecek bir web hosting sağlayıcısı bulun.

Yukarıda anlattığımız tüm faktörler göz önüne alındığında, hosting.com.tr birçok çok dilli web sitesi için olduğu gibi, sizin web siteniz için de en verimli hosting servis sağlayıcılarından biri olabilir.

Çoklu dilde web siteniz için performans odaklı hosting paketlerimize göz atmak için hemen sitemize gelebilir, web sitenizin ihtiyaçlarınıza uygun şekilde barındırılmasını sağlamak için uygun bir fiyat ödeyebilirsiniz.

Çoklu dilde web sitelerinin kullanması gereken hosting hizmetleriyle ilgili sorularınız varsa, Hosting.com.tr sorularınızla ilgili size yardımcı olabilecek teknik bir ekibe sahiptir. İşletmeniz için en iyi hosting paketi seçimine karar vermek için bizimle iletişime geçin, size bu konuda rehberlik edelim.

Hala web hostingin web siteniz için neden önemli olduğunu merak ediyor musunuz? Web hosting hizmetlerimiz hakkında daha fazla makale ve kaynak için blogumuza göz atın.

Domain Sorgulama