WordPress

Accelerate WP: Yeni Nesil CloudLinux ile WordPress Site Hızlandırma İşlemleri

Hosting Fiyatları

İster geliştirici olun, isterseniz de site tasarlamaya yeni başlayan biri, eğer WordPress ile site tasarladıysanız, en az 1 kere yavaşlık problemi yaşamışsınızdır. WordPress’in yavaşlık probleminden yola çıkarak bu yazımızda sizlere Hosting.com.tr’nin tüm Linux sunucularında ücretsiz olarak sunduğu, yeni nesil CloudLinux işletim sisteminin içerisinde bulunan WordPress site hızlandırma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

WordPress ekosistemi sahip olduğu ücretli ve ücretsiz tema veya eklentiler ile kullanıcıların hiçbir yazılım dili bilmeden dinamik, modern ve mobil uyumlu internet siteleri tasarlamalarına yardımcı olmaktadır. Bu şekilde WordPress’in kısa açıklamasını yapabiliriz ancak tabii ki bu kısa açıklama ile WordPress’in tanımını yapmak mümkün olmadığı için, aşağıda sizin için bıraktığımız bağlantıya tıklayarak, WordPress hakkında derin ve detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili İçerik: Adım Adım Resimli WordPress Kurulum Rehberi

Yukarıdaki paragrafta WordPress’in getirmiş olduğu kolaylık ve avantajlarından bahsettik, ancak bu güzel sistemin birçok dezavantajı da bulunmaktadır. Diğer sistemlere göre çok daha yüksek kaynak kullanımı yapan WordPress, yoğun veritabanı işlemleri nedeniyle de sitenizin performansını direkt olarak etkilemekte ve yavaş çalışmasına neden olmaktadır.

Günümüzde açılış hızı yüksek olan internet siteleri, yavaş olan sitelere göre çok daha iyi kullanıcı deneyimi sunuyor ve Google gibi arama motorlarının gözünde daha değerli olarak arama sonuçlarında üst sıralarda kendilerine yer bulabiliyor. Hal böyle olunca, internet sitesi sahipleri de sahip oldukları sitelerinin mümkün olan en yüksek hız ile açılmasını sağlamak için sürekli optimizasyonlar yaparak, en kısa yüklenme süresini yakalamaya çalışıyor.

Yukarıdaki pragrafta anlatmak istediğimiz konunun özeti aslında hızlı açılan internet siteleri daha iyi kullanıcı deneyimi sunar, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alır ve kullanıcıların yeniden siteyi ziyaret etme oranlarını yükseltir.

Hız önemli! Ama nasıl hızlandıracağız? Gelin detayları anlatalım.

Yavaş WordPress Siteleri Birkaç Adımda Hızlandırın

CloudLinux’un yeni çıkartmış olduğu WordPress optimizasyon özellikleri Türkiye’de ilk defa Hosting.com.tr tarafından sunuculara eklenmiş ve müşterilerin kullanımına sunulmuştur. Ayrıca CloudLinux tarafında ek ücrete tabii olan bu hizmet, tüm Linux Hosting ve WordPress Hosting paketlerinde tamamen ücretsiz olarak sunulmaya başlanmıştır. Şimdi bu yeni özelliklerin yarattığı etki hakkında sizlere detayları aktaralım.

Bu arada CloudLinux ne derseniz? Kısaca açıklamak isteriz…

CloudLinux, paylaşımlı hosting sunucuları için kullanılan ve Linux tabanlı bir sunucu işletim sistemidir. CloudLinux’un sahip olduğu LVE Manager ve CageFS gibi özellikler, sunucu ve kullanıcı yönetimini kolaylaştırır, sistemlerin daha stabil ve verimli çalışmasını sağlamaktadır.

CloudLinux işletim sisteminin de tanımını kısaca yaptığımıza göre gelelim CloudLinux’un yeni optimizasyon setine..

Bu optimizasyon seti 2 farklı başlığa sahiptir. Bunlar Accelerate WP ve PHP X-RAY özellikleridir.

Accelerate WP

Accelerate WP, CloudLinux işletim sistemine yeni eklenmiş özellik olarak internet siteleri için yeni bir önbellek eklentisidir. Bu eklentiyi dilerseniz WordPress admin panelinizden dilerseniz de cPanel arayüzünden kolaylıkla kurabilirsiniz. Hiçbir ek ayara gerek duymayan Accelerate WP eklentisi, internet sitenizin farklı bileşenlerini önbelleğe alır ve sitelerinizin açılış hızında gözle görülür bir artış sağlar. Accelerate WP önbellek eklentisinin iki farklı önbellek modu bulunmaktadır. Bu iki farklı mod ve sahip oldukları önbellekleme bileşenlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Site Optimizasyon Modülü

 • Sayfa Önbellekleme
 • Görsel Önbellekleme
 • CSS ve JS Önbellekleme
 • Lazy Load Önbellekleme
 • Önbellek, Link ve Açılış Sayfası Önyükleme

Nesne Tabanlı Önbellek Modülü

 • Veritabanı Dış Sorguları
 • Geniş Metin Nesneleri
 • Kısakod

Accelerate WP Eklentisini Nasıl Kurabilirim?

Accelerate WP eklentisi için sadece cPanel arayüzünden kurulum ile ilgili bilgi vereceğiz.

Öncelikle cPanel Arayüzüne Giriş Yapın

Daha sonra açılan sayfada eklentiyi aktif etmek istediğiniz internet sitesinin yanındaki ‘Active’ butonuna tıklayınız. İşte bu kadar basit. Önbellek sistemi otomatik olarak sitenizde çalışmaya başlayacak ve tüm bileşenleri önbelleğe alarak, sitenizin hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

PHP X-RAY

İnternet sitesinin hangi sayfasında ne problem var, hangi sayfası yavaş, hangi sayfasının hızlandırılmaya ihtiyacı var kim bilmek istemez ki? Herkes tabi ki böyle bir raporu almak ve site optimizasyonlarını bu rapora göre nokta atışı yapmak ister. CloudLinux’un yeni özelliklerinden birisi olan PHP X-RAY ile bu rapora dakikalar içerisinde sahip olabilir ve sitenizin ihtiyaç duyduğu optimizasyonları sade bir şekilde görebilirsiniz. PHP X-RAY özelliği ile sitenizin 360 derece röntgenini çekerek, test edebildiğiniz bileşenleri aşağıda bulabilirsiniz.

 • Yavaş Veritabanı Sorgularını Tanımlama
 • Yavaş Eklenti Uyarılarını Algılama
 • Yetersiz Kaynak Durumlarını Algılama
 • Engellenmesi Gereken Harici İstekler
 • Web Sunucusunu Hızlandırma
 • Veritabanı Problemlerini Algılama

Nasıl PHP X-RAY ile Site Raporu Alabilirim?

PHP X-RAY ile gelişmiş internet sitesi raporunu dilerseniz cPanel üzerinden kendiniz alabilir, dilerseniz de Hosting.com.tr’nin teknik ekibinden talep edebilirsiniz. Eğer raporu kendiniz almak isterseniz aşağıdaki adımları uygulayarak, rapora erişebilirsiniz.

Öncelikle cPanel Arayüzüne Giriş Yapın

Daha sonra yazılım sekmesi altında PHP X-RAY APP özelliğine tıklayın.

Açılan sayfada Start Tracing butonuna tıklayın. Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Açılan sayfada domain seçin, tüm site için slash ‘/’ işareti kullanın ve Run butonuna tıklayarak raporun oluşmasını bekleyiniz. Bu işlem yaklaşık 10 dakika kadar sürmektedir. Tarama tamamlandıktan sonra tüm raporu detaylı olarak görebileceğiz.

Görselde bulunan göz ikonuna tıklayarak, ilgili rapor sonuçlarının bulunduğu sayfaya geçiş yapabilirsiniz.

Raporu incelediğinizde sayfa URL adresi ve yüklenme sürelerini görebilirsiniz. Bu sayfada, raporun sayfa bazlı raporuna da inebilirsiniz. Örneğin verilen URL adreslerinden birisine tıklayarak sayfanın detaylı raporuna ulaşabilirsiniz.

Öncelikle hangi eklentinin, sitenin yüklenmesinde kaç saniye gecikme yaptığını görebilirsiniz.

Daha sonra sitede hangi sorguların ve fonksiyonların ne kadar saniyede yüklendiğini görebilir ve bunlara göre aksiyon alabilirsiniz. Örneğin bu örnekte neredeyse tüm değerler yeşil, bu site Acceletare WP ile hızlandırılmış ve önbelleklendirilmiştir.

Hosting.com.tr ile İnternet Sitenizi En Yeni Teknolojilerle Barındırın!

Gelişen ve değişen hosting ve sunucu sektöründe yeni teknolojileri sistemlerimize entegre ederek, müşterilerimizin son teknoloji barındırma hizmeti almaları için gece gündüz çalışmalarımızı sürdürüyoruz. ClouxdLinux Accelerate WP ve PHP X-RAY ile WordPress internet sitelerinizi nasıl hızlandırmanız gerektiğini detaylarıyla anlattık, dilerseniz tüm bu işlemleri cPanel arayüzünüz üzerinden kendiniz yapabilir, dilerseniz de destek talebi oluşturarak, işlemleri uzman ekibimizin yapmasını talep edebilirsiniz.


İlgili İçerikler:

En İyi WordPress E-Ticaret Temaları

Yemek Bloggerları İçin En İyi WordPress Temaları

En İyi Ücretsiz WordPress Temaları

En Kullanışlı WordPress Blog Temaları

En İyi WordPress Page Builder Sayfa Yapma Eklentileri

WordPress E-ticaret Sitesi Kurmak

WordPress Site Hızlandırma, WordPress Web Sitesi Nasıl Hızlandırılır?

ThemeForest Nedir? ThemeForest Üzerinden WordPress Teması Nasıl Alınır?

Woocommerce Nedir? WordPress ile E-Ticaret Yapmanın En Elverişli Yolu

En İyi Çoklu Dil WordPress Eklentileri

Mobile Uyumlu Web Site Nasıl Yapılır?

En İyi WordPress Yorum Eklentileri

Pagespeed Performansı İçin Kullanabileceğiniz En İyi WordPress Hız Eklentileri

WordPress Tema Türkçeleştirme

En İyi WordPress Newsletter Bülten Eklentileri

En İyi WordPress Site İçi Arama Eklentileri

En İyi WordPress İletişim Eklentileri

En İyi WordPress Sosyal Medya Paylaşım Eklentileri

En Kullanışlı WordPress Popup Eklentileri

WordPress Domain Değiştirme, Canlıda Olan Sitenin Alan Adı Nasıl Değiştirilir?

WordPress’te Zararlı Kod, Virüs Taraması Nasıl Yapılır?

WordPress Site Taşıma Nasıl Yapılır?

WordPress Site Güvenliği

WordPress SEO: WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress Blog Açma Rehberi

WordPress Nedir? WordPress’in Avantajları Nelerdir?

En İyi WordPress Temaları (Güncel Temalar)

Domain Sorgulama