Ana sayfa » Nasıl Yapılır » Adım Adım Resimli WordPress Kurulum Rehberi
Nasıl Yapılır WordPress

Adım Adım Resimli WordPress Kurulum Rehberi

Adım adım WordPress kurulumu nasıl yapılır sorusuna bu rehberimizde ayrıntılı cevap bulabilirsiniz.
Hosting Fiyatları
Sending
Puan
0 (0 oy)

WordPress, dünyanın en çok kullanılan kişisel yayın ve içerik yönetim sistemidir (CMS: Content Management System). Kökleri ve gelişimi 2001 yılına kadar uzanan WordPress, dünyadaki web sitelerin %32’sinin (75 milyon+) altyapısını oluşturuyor. Kullanımının kolay olması, sayısız tema ve eklenti seçenekleriyle her 3 siteden birinin WordPress kurulumu yapmasını sağlıyor.

WordPress kurulum

Kişisel siteniz ya da işletmeniz için WordPress kurulumunu 2 şekilde yapabilirsiniz. Yeni başlayan amatör kullanıcılar, wordpress.com üzerinden herhangi bir alan adı (domain) ve hosting (barındırma hizmeti) satın almadan kolaylıkla web sitesi kurabilirler.

Kişisel amaçlı ya da firma sitelerinin daha profesyonel gözükmesini isteyen, yetki sınırlandırması olmadan sınırsız paylaşım yapmak ve içeriklerini güven altına almak isteyen kullanıcılar, wordpress.org üzerinden kurulum yapabilirler. WordPress kurulumunu aşağıdaki adımları izleyerek dakikalar içerisinde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress kurulum

Adım Adım WordPress Kurulum Rehberi

WordPress.org üzerinden web sitesi açmak oldukça kolay ve herhangi bir teknik bilgi gerektirmeyen bir işlemdir. WordPress kurulumuna geçmeden önce 2 şeye ihtiyacınız var:

  1. Domain: benimsitem.com benzeri bir alan adı satın alın.
  2. Hosting: Alan adınız üzerinden içeriklerinizi yayınlamak ve 7/24 yayın yaparak web sitenizin her an ulaşılabilir olmasını sağlamak için bir barındırma hizmeti satın alın. İhtiyacınıza yönelik olarak small, medium ve large olmak üzere 3 farklı seçenekten birini satın alabilirsiniz.

WordPress hosting paketlerimizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. Hosting.com.tr WordPress siteniz için herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan tek tıkla otomatik kurulum hizmeti sunmaktadır.

En kolay yöntemlerden biri olan cPanel üzerinden WordPress kurulumu yapmak için aşağıdaki adımları izleyerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

1. Hosting şirketinizin web sitesini ziyaret edin ve Hesabım menüsünden Kullanıcı Girişi bilgilerinizi doldurarak müşteri paneline giriş yapın.

WordPress kurulum

2. Müşteri panelinizdeki Hostinglerim menüsüne tıklayarak Ürün/Hizmet bölümündeki yönetmek istediğiniz alan adınızı bulun ve Yönet butonuna tıklayın.

WordPress kurulum

3. Panel Giriş ve Şifre İşlemleri bölümünden cPanel’e Giriş Yap butonuna tıklayın.

WordPress kurulum

4. Cpanel (kontrol paneli) üzerinden Etki Alanları bölümüne tıklayın. (Bu aşamada daha hızlı ilerlemek isterseniz cPanel üzerinden Dosyalar bölümündeki Dosya Yöneticisi‘ne tıklayarak public_html dosyasını görüntüleyebilir ve direkt olarak 7. maddeden devam edebilirsiniz.)

WordPress kurulum

5. Eylemler bölümünden Yönet’i seçin.

WordPress kurulum

6. Etki Adı Bilgileri bölümünde yer alan Belge Kök Dizini’ndeki public_html dosyasına tıklayın.

WordPress kurulum

7. tr.wordpress.org/ adresinden WordPress’in son sürümünü indirin.

8. cP Dosya Yöneticisi panelinizin üst kısmında yer alan Yükle butonuna tıklayarak indirdiğiniz dosyayı zip formatında yükleyin.

WordPress kurulum

9. “home/kullanıcıadınız/public_html ” kısmına Geri Dön seçeneğine tıklayın.

10. Yüklediğiniz WordPress dosyasına sağ tıklayarak Extract seçeneğine tıklayın.

WordPress kurulum

11. Dosyaları çıkarmak istediğinize dizine /public_html yazarak Extract File(s) butonuna tıklayın.

WordPress kurulum

12. Bu aşamada dilerseniz zip dosyasını silebilirsiniz.

13. wordpress klasörüne tıklayarak açın.

WordPress kurulum

14. Üst sekmeden Tümünü Seç‘i işaretleyin ve panelin üst kısmındaki Taşı butonuna tıklayın.

WordPress kurulum

15. Taşımak istediğiniz dosya yolunu /public_html şeklinde olduğundan emin olduktan sonra Move File(s) butonuna tıklayın.

WordPress kurulum

16. Bu aşamadan sonra WordPress kurulumuna başlayabilirsiniz.

17. Cpanel’e geri dönerek Veritabanları menüsünden MySQL Veritabanı Sihirbazı’na tıklayın.

WordPress kurulum

18. Yeni veritabanı isminizi girerek Bir Sonraki Adım‘a tıklayın.

WordPress kurulum

19. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi belirledikten sonra Kullanıcı Oluştur butonuna tıklayın.

WordPress kurulum

20. Veritabanı ekleme işlemini tamamlamak için karşınıza gelen ekrandan Tüm Ayrıcalıklar‘ı işaretleyerek Bir Sonraki Adım‘a tıklayın.

WordPress kurulum

21. Tarayıcınızın adres çubuğuna web site adresinizi yazın. (Örnek: www.hosting.com.tr)

22. Karşınıza çıkan WordPress kurulum ekranından Başlayalım butonuna tıklayın.

WordPress kurulum

23. Veritabanınızın bağlantı bilgilerini yazın ve Gönder butonuna tıklayın. Veritabanı sunucusu localhost ve tablo ön eki wp_ olarak kalsın. Bilgileriniz hata verirse hosting firmanız ile iletişime geçin.

24. Karşınıza gelen ekrandan Kurulum yap butonuna tıklayın.

WordPress kurulum

25. Hoşgeldiniz ekranından gerekli bilgilerinizi girin ve WordPress’i Kur seçeneğine tıklayarak işlemi tamamlayın.

26. Başarılı! WordPress kuruldu ekranını görüyorsanız WordPress kurulumunu hatasız bir şekilde tamamlamışsınızdır demektir.

WordPress kurulum

27. Yönetici panelinize giderek sitenizi düzenlemeye başlayabilirsiniz. (WordPress admin/yönetim paneline giriş için link: siteadınız.com/wp-admin)

WordPress kurulum

$0,99’dan başlayan fiyatlarla domain ve yüksek performanslı hosting hizmeti sunan Türkiye’nin hosting ve domain sağlayıcısı hosting.com.tr adresini ziyaret edin ve tek tıkla WordPress sitenizi dünyaya açın.

Domain Sorgulama