OpenSearch Nedir? Avantajları Nelerdir? İşletmeler Neden OpenSearch Kullanmalıdır?

OpenSearch Nedir? Avantajları Nelerdir? İşletmeler Neden OpenSearch Kullanmalıdır?
Hosting Fiyatları

OpenSearch, Apache 2.0 lisanslı Elasticsearch 7.10.2 ve Kibana 7.10.2’den türetilmiş açık kaynaklı bir arama ve analiz paketidir. Elasticsearch gibi tam metin arama, dağıtılmış arama, analitik ve gerçek zamanlı veri analizi gibi özelliklerle yüksek ölçekli, geniş spektrumlu arama işlevselliği sağlar. OpenSearch, web sitesi arama, kurumsal arama, iş zekası ve büyük veri analizi gibi çeşitli kullanım durumları için geçerlidir.

OpenSearch, Amazon Web Services (AWS) tarafından desteklenmekte ve Apache 2.0 lisansı altında sağlanmaktadır. Bununla birlikte, topluluğu ve benimsenmesi orijinal Elasticsearch projesinden önemli ölçüde daha küçüktür. OpenSearch projesi, Amazon altyapısı üzerinde OpenSearch’ün yönetilen bir sürümünü sağlayan Amazon OpenSearch hizmetinin temelini oluşturur.

OpenSearch Nedir?

OpenSearch açık kaynaklı, dağıtılmış bir arama ve analiz motorudur. Açık kaynak kodlu, topluluk odaklı bir proje olarak geliştirilen OpenSearch, işletmelerin büyük miktarda veriyi ölçekli olarak depolamasına, aramasına ve analiz etmesine yardımcı olur. OpenSearch ayrıca kullanıcıların verilerini gerçek zamanlı olarak görmelerini ve keşfetmelerini sağlayan OpenSearch Dashboards adlı entegre bir görselleştirme aracı içerir.

AWS OpenSearch ile kullanıcılar, Amazon tarafından eklenen ek geliştirmeler ve kurumsal sınıf özelliklerle birlikte ve temel altyapıyı yönetmeye gerek kalmadan Elasticsearch ve Kibana’nın yeteneklerinden yararlanabilir. Açık kaynak API’leri ile uyumludur, bu da mevcut araç ve uygulamaların hizmetle sorunsuz bir şekilde çalışabileceği anlamına gelir.

OpenSearch Neden Oluşturuldu?

OpenSearch, Elasticsearch 7.10.2 ve Kibana 7.10.2’den türetilmiş açık kaynaklı bir arama ve analiz paketidir. Büyük hacimli verilerde neredeyse gerçek zamanlı olarak dağıtılmış arama, analiz ve görselleştirme özellikleri sağlamak üzere tasarlanmıştır. OpenSearch, Elastic tarafından Elasticsearch ve Kibana için yapılan lisans değişikliklerinin ardından oluşturuldu ve bu da AWS’nin (Amazon Web Services) Apache 2.0 lisansı altında açık kaynaklı bir sürümü sürdürmek için bu projeleri çatallamasına neden oldu.

OpenSearch Özellikleri

Aşağıdaki listede OpenSearch’un temel özelliklerinden bazılarını bulabilirsiniz:

1. Ölçeklenebilirlik

OpenSearch, yatay olarak ölçeklendirilecek şekilde tasarlanmıştır ve işletmelerin büyük hacimli veri ve kullanıcı taleplerini kolaylıkla ele almasına olanak tanır.

2. Gerçek Zamanlı Analitik

Gerçek zamanlı veri alımı ve analizi desteği ile OpenSearch, işletmelerin veri akışlarından eyleme dönüştürülebilir içgörüler elde etmelerini sağlar.

3. Güvenlik

OpenSearch, veri gizliliği ve bütünlüğünü sağlamak için rol tabanlı erişim kontrolü (RBAC), şifreleme ve denetim gibi güçlü güvenlik özellikleri sunar.

4. Görselleştirme

Yerleşik görselleştirme araçları, kullanıcıların verilerini etkili bir şekilde görselleştirmek için etkileşimli gösterge tabloları ve raporlar oluşturmalarına olanak tanır.

5. Anomali Tespiti

Beklenen davranışa uymayan verilerdeki kalıpları tanımlamak için makine öğrenimi algoritmalarını kullanır. Bu özellik, dolandırıcılık tespiti, güvenlik izleme ve operasyonel sorunlar gibi kullanım durumları için kritik öneme sahiptir ve olası sorunlarla ilgili zamanında uyarılar ve eylemler sağlar.

6. Yerleşik Arama Özellikleri

Kullanıcıların metin arama, yönlü arama ve coğrafi arama gibi çeşitli arama işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlar. OpenSearch, Apache Lucene’in güçlü arama işlevlerinden yararlanarak karmaşık sorgulara olanak tanır. 

7. Veri Hazırlayıcı

Günlük ve izleme verilerinin indekslenmeden önce dönüştürülmesini ve zenginleştirilmesini sağlar. Bu, verilerin filtrelenmesi, değiştirilmesi ve toplanması gibi işlemleri içerir. Data Prepper, arama ve analiz işlemlerini geliştirmek için hazırlayarak verilerin kalitesini ve kullanışlılığını artırmak üzere tasarlanmıştır.

8. Entegre Arama Motoru

OpenSearch, kullanıcılarınızın aradıklarını daha etkili bir şekilde bulmalarına yardımcı olan tam metin sorgulama, otomatik tamamlama ve verilerdeki ilişkilere dayalı öneriler gibi yerleşik özelliklere sahiptir. 

OpenSearch Nasıl Çalışır?

Apache Lucene™ üzerine inşa edilen OpenSearch, uygulamanızdan alınan verileri indeksler ve veri tabanında belgeler olarak depolar.  

Bir arama sorgusu gerçekleştirildiğinde, OpenSearch’ün her bir belgeyi tek tek aramak yerine yalnızca istenen belge için dizinde arama yapması gerekir. Bu, OpenSearch’ün en alakalı arama sonuçlarını döndürmede inanılmaz derecede hızlı olmasını sağlar.  

Örnek Opensearch Kodu:

<OpenSearchDescription xmlns="https://a9.com/-/spec/opensearch/1.1/" xmlns:moz="https://www.mozilla.org/2006/browser/search/">
 <ShortName>Trendyol</ShortName>
 <Description>trendyol.com</Description>
 <Url type="text/html" method="get" template="https://www.trendyol.com/sr">
  <Param name="q" value="{searchTerms}" />
  <Param name="qt" value="{searchTerms}" />
  <Param name="st" value="{searchTerms}" />
  <Param name="os" value="1" />
 </Url>
 <Image width="48" height="48">https://cdn.dsmcdn.com/web/production/favicon.ico</Image>
 <SyndicationRight>limited</SyndicationRight>
 <Developer>trendyol.com</Developer>
 <AdultContent>false</AdultContent>
 <InputEncoding>UTF-8</InputEncoding>
 <OutputEncoding>UTF-8</OutputEncoding>
 <Language>tr</Language>
 <moz:SearchForm>https://www.trendyol.com/sr</moz:SearchForm>
 <Url type="application/opensearchdescription+xml" rel="self" template="https://www.trendyol.com/static/opensearch" />
</OpenSearchDescription>

OpenSearch Avantajları

Aşağıdaki listede OpenSearch ile ilgili bazı avantajları bulabilirsiniz:

1. Güçlü Arama

Uygulamanız performanslı ve güvenilir güçlü arama işlevselliği gerektiriyorsa, OpenSearch harika bir açık kaynak çözümüdür. 

2. Esneklik 

OpenSearch ücretsizdir ve istediğiniz gibi kullanıma açıktır. İndirip kendiniz çalıştırabilir veya OpenSearch dağıtımlarınızı yönetmek için çok çeşitli hizmet sağlayıcıları arasından seçim yapabilirsiniz. 

3. Ölçeklenebilirlik ve Uygun Maliyet 

OpenSearch, uygulamanızın iş yüklerini her ölçekte destekleyebilir ve lisans ücretlerine tabi olmayacağınız için içinizin rahat olmasını sağlar. 

4. Yenilikçi Özellikler

OpenSearch’ün gelişen katılımcı topluluğu, heyecan verici özellikleri hızlı ve düzenli bir şekilde kullanıma sunarak yazılımı inovasyonun öncüsü haline getirmektedir.   

İşletmeler Neden OpenSearch Kullanmalıdır?

Aşağıdaki listede OpenSearch’ün işletmeler için neden önemli olduğuna dair ipuçlarını bulabilirsiniz:

1. Özelleştirilebilirlik

OpenSearch son derece özelleştirilebilir olduğundan, şirketlerin arama ve analiz yeteneklerini kendi özel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlamalarına olanak tanır. 

Şirketler OpenSearch’ü metin, sayısal, vektörel ve coğrafi uzamsal verileri indekslemek ve aramak için kullanabilir. Şirketler ayrıca arama sonuçlarının alaka düzeyi sıralamasını iş gereksinimlerine uyacak şekilde özelleştirebilir.

2. Ölçeklenebilirlik

OpenSearch yatay olarak ölçeklendirilebilecek şekilde tasarlanmıştır; bu da şirketlerin artan veri hacimlerini idare etmek için kümelerine daha fazla düğüm ekleyebileceği anlamına gelir. 

Bir şirket veri hacminde bir artış yaşarsa, arama ve analiz yeteneklerinin hızlı ve verimli kalmasını sağlamak için OpenSearch kümelerine daha fazla düğüm ekleyebilir.

OpenSearch bir NoSQL veri tabanı olduğu için yatay olarak ölçeklenebilir. Yatay ölçülendirme, ölçek genişletme mimarisi olarak da adlandırılır. Bu, yalnızca dikey ölçeklendirmeyi destekleyen SQL veri tabanlarının tersidir. Dikey ölçeklendirme, artan hacmi karşılamak için daha büyük bilgisayarların kullanılmasını gerektirir.

3. Destek

OpenSearch, projeye katkıda bulunan, destek sağlayan ve hataların tespit edilip düzeltilmesine yardımcı olan geniş ve aktif bir geliştirici topluluğuna sahiptir.

4. Kapsamlı Güvenlik

OpenSearch, işletmelerin verilerini güvende tutmalarına yardımcı olabilecek SSL/TLS şifreleme, rol tabanlı erişim kontrolü ve denetim kaydı gibi güvenlik özellikleri içerir. 

Örneğin, bir finansal hizmetler şirketi işlem verilerini aramak ve analiz etmek için OpenSearch’ü kullanabilir ve bu sırada yalnızca yetkili kullanıcıların verilere erişebilmesini sağlayabilir.

5. Gerçek Zamanlı Analitik

OpenSearch gerçek zamanlı analitiği destekler. Bu, şirketlerin verileri değiştikçe bunlar hakkında içgörü elde edebilecekleri anlamına gelir. 

Örneğin, bir şirket OpenSearch’ü sosyal medya akışlarını gerçek zamanlı olarak izlemek, eğilimleri ve duyarlılığı belirlemek için kullanabilir.

6. Kolay Entegrasyon

OpenSearch, Logstash, OpenSearch Dashboards ve Beats gibi diğer açık kaynak araçlarıyla entegre olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu entegrasyon yeteneği, şirketlere verilerini yönetmek için eksiksiz bir uçtan uca çözüm sağlar. 

OpenSearch için yaygın bir kullanım örneği, web uygulamaları tarafından oluşturulan günlük verilerini dizine eklemek, aramak ve ardından verileri görselleştirmek ve analiz etmek için OpenSearch Dashboards’u kullanmaktır.

OpenSearch ayrıca Ansible gibi otomasyon araçlarıyla da entegre olur.  Ansible, OpenSearch uygulamalarını, bakımını ve iş akışlarını otomatikleştirmek için kullanılabilir. 

7. Hızlı Arama ve Analitik

OpenSearch hızlı arama ve analiz için optimize edilmiştir ve şirketlerin verilerine ilişkin hızlı bir şekilde içgörü elde etmelerini sağlar. 

Örneğin, bir şirket trend ve fırsatları gerçek zamanlı olarak belirlemek amacıyla satış verilerini analiz etmek için OpenSearch’ü kullanabilir.

8. Açık Standartlar

OpenSearch açık standartlara dayanmaktadır, bu da şirketlerin satıcı kilitlenmesini önleyebileceği ve verilerinin erişilebilir ve taşınabilir olmasını sağlayabileceği anlamına gelir. 

Şirketler OpenSearch’ü birden fazla kaynaktan gelen verileri indekslemek ve aramak için kullanabilir.  Bu sayede arama ve analiz altyapısını değiştirmek zorunda kalmadan farklı veri kaynakları arasında geçiş yapmak kolaylaşır.

OpenSearch vs. Elasticsearch Arasındaki Farklar

OpenSearch dağıtık, ölçeklenebilir ve yüksek performanslı bir arama ve analiz motorudur. Elasticsearch ile aynı çekirdek teknolojiye dayanır ve web sitesi aramadan günlük analizine kadar çok çeşitli kullanım durumları için hızlı ve güvenilir arama yetenekleri sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Elasticsearch, büyük hacimli verileri neredeyse gerçek zamanlı olarak depolamak, aramak ve analiz etmek için tasarlanmış dağıtılmış, RESTful bir arama ve analiz motorudur. Dünyanın dört bir yanındaki işletmeler tarafından web sitesi aramadan günlük analizine ve iş zekasına kadar çok çeşitli uygulamalara güç sağlamak için kullanılır.

1. Lisanslama

2021’den önce Elasticsearch, Apache 2.0 lisansı altında genel kullanıma açıktı. Bu lisans, kullanıcıların yazılımı herhangi bir amaçla kullanmasına, dağıtmasına veya değiştirmesine ve ayrıca herhangi bir telif ücreti ödemek zorunda kalmadan Elasticsearch’ün değiştirilmiş sürümlerini dağıtmasına izin veriyordu.

Amazon ile yaşadıkları anlaşmazlığın ardından Elasticsearch artık SSPL ve Elastic lisansı altında lisanslanıyor. Bu değişiklikten sonra, Elasticsearch artık açık kaynak olarak kabul edilmemektedir, çünkü lisanslama artık Elasticsearch işlevselliğini 3. bir tarafa sunan herkesin tüm kaynak kodunu ve 3. tarafın kendi çalıştırması için gerekli tüm API’leri yayınlamasını gerektirmektedir.

OpenSearch şu anda Apache 2.0 lisansı altında lisanslıdır.

2. Topluluk

Hem OpenSearch hem de Elasticsearch ilgili ve sadık topluluklara sahiptir, bu nedenle her iki arama motorunun da özellik tekliflerinde çok geride kalması veya yakın zamanda desteksiz kalması olası değildir.

Bununla birlikte, GitHub’da bu çözümlerin her birinin kod tabanlarına bakıldığında, Elasticsearch kod tabanının geçtiğimiz yıl OpenSearch’e kıyasla daha fazla sayıda taahhütte bulunduğunu ortaya koymaktadır.

3. Güvenlik

Elasticsearch başlangıçta gelişmiş güvenlik özelliklerini yalnızca ücretli katmanlarında sunuyordu. Ancak lisans değişikliğinin ardından Elastic, bu özelliklerin ücretsiz olarak sunulacağını duyurdu. Bu özellikler arasında SSL şifreleme, rol tabanlı erişim kontrolü ve denetim günlüğü bulunmaktadır.

Buna karşılık OpenSearch, AWS üzerinde çalıştırmayı seçtiğiniz sürece güvenlik özelliklerini temel teklifinin bir parçası olarak içerir. Şifreleme ve kullanıcı kimlik doğrulama gibi Elasticsearch’e benzer işlevler sunar. AWS tarafından yönetildiği için kullanıcılar AWS bulutunun sağlam güvenlik ve uyumluluk altyapısından da faydalanabilir.

4. Performans

Hem Elasticsearch hem de AWS OpenSearch büyük miktarda veriyi işlemek ve hızlı, güvenilir arama sonuçları sunmak için tasarlanmıştır. Her ikisi de aynı temel motoru (Lucene) kullanır ve yüksek performans sağlamak için parçalama, çoğaltma ve dağıtılmış bir mimari gibi benzer özellikler sunar.

Ancak OpenSearch, tamamen yönetilen bir hizmetin parçası olma avantajına sahiptir. Bu, gelişmiş performans, ölçeklenebilirlik ve güvenilirlik için AWS’nin küresel altyapısından yararlanabileceği anlamına gelir. AWS, OpenSearch hizmetinin bir parçası olarak performans izleme araçları, otomatik yedeklemeler ve olağanüstü durum kurtarma özellikleri sunarak yüksek performans ve veri güvenliği sağlamaya yardımcı olur.

5. Kütüphaneler

Elasticsearch, Java, Python, .NET, PHP, Perl, Ruby ve JavaScript gibi birçok programlama dilinde çok çeşitli istemci kütüphanelerine sahiptir. Bu, geliştiricilerin kullandıkları programlama dilinden bağımsız olarak Elasticsearch’ü uygulamalarına entegre etmelerini kolaylaştırır.

AWS OpenSearch kendi istemci kütüphanelerine sahiptir. Python, Java, JavaScript (Node.js), Go, Ruby, PHP, .NET ve Rust için istemciler sunmaktadır. Buna ek olarak, OpenSearch teknik olarak Elasticsearch istemcileriyle uyumludur, çünkü Elasticsearch ile temelde aynı platformdur. Ancak Elasticsearch, istemcilerinin OpenSearch’e bağlanmasını engelleyen lisans kısıtlamaları eklemiştir.

6. Veri Alımı

Hem Elasticsearch hem de AWS OpenSearch güçlü veri alma özellikleri sağlar, ancak bu göreve farklı şekilde yaklaşırlar. Elasticsearch çeşitli veri türlerini ve yapılarını destekler ve indekslemeden önce belgeleri önceden işlemek için ingest node’ları kullanır. Ayrıca toplu veri alımını desteklediğinden büyük ölçekli veri analitiği için iyi bir seçimdir.

OpenSearch kullanım kolaylığına ve diğer AWS hizmetleriyle entegrasyona odaklanır. Veri alımı için yönetilen bir işlem hattı sağlayarak verilerin sisteme taşınması sürecini basitleştirir. AWS OpenSearch ayrıca AWS Kinesis, AWS Glue ve AWS Lambda gibi hizmetlerle sorunsuz bir şekilde entegre olarak eksiksiz bir veri işleme hattı sağlar.

Daha fazla bilgi için: https://opensearch.org/docs/latest/install-and-configure/install-opensearch/index/

Domain Sorgulama