Blog Nedir, Nasıl Açılır? Blog Hakkında Bilmeniz Gerekenler

blog
Hosting Fiyatları

Bugün itibariyle dünya çapında 2 milyara yakın web sitesi bulunuyor. İnternet kullanıcı sayısının 4 milyarı bulduğu göz önüne alındığında bu oldukça ciddi bir rakam. An itibariyle sadece bugün için 4 milyondan fazla blog içeriği paylaşıldı bile. (Rakamlar anlık olarak değişkenlik göstermektedir.) Her gün milyonlarca yeni blog açılmaya ise devam ediyor. Peki blog nedir? Blogger nasıl olunur? Başarılı bir blogger olmak için neler yapmak gerekiyor?

blog hakkında bilmeniz gerekenler

Blog Nedir?

Ağ günlüğü veya ağ kütüğü (Weblog) gibi anlamlara gelen blog; metin, resim, fotoğraf, video vb. içeriklerin paylaşılabildiği günce benzeri web tabanlı bilgi paylaşım ağıdır. Genel olarak güncelden eskiye doğru sıralanmış içeriklerin yer aldığı bloglar; kişisel blog, temasal blog, topluluk bloğu ve kurumsal blog olmak üzere 4 kategoriye ayrılır. Blog içeriklerine okuyucular da yorum yapabilmektedir. Takipçilerle interaktif bir iletişim kurulmasını sağlayan web günlükleri, hem blog yazarı için maddi – manevi kazanç sağlar hem de okuyuculara fayda sunar.

blog nedir

Blog Nasıl Açılır?

Günümüzde blog açmak oldukça kolay bir işlemdir. WordPress, Tumblr, Wix vb. ücretsiz blog yayınlama araçları (blog publishing platforms) ile teknik bilginiz olmaksızın blog açabileceğiniz gibi belli bir ücret karşılığında alan adı (domain), web hosting ve hazır web sitesi paketi alarak da kişiselleştirilmiş bir bloğa sahip olabilirsiniz. Eğer kişisel bir blog açacaksanız belli bir konsept belirlemeniz hem yazılarınızın belli bir temada ilerlemesi açısından hem de sadık bir okuyucu kitlesi edinebilmeniz açısından önemlidir. Bloğunuzda istediğiniz konuda yazabilirsiniz. Önemli olan bilgi, deneyim ve düşüncelerinizi yalın, samimi bir dille anlatırken okuyucularınıza fayda sunacak nitelikte olmasına dikkat etmektir.

blogger olmanın püf noktaları

Blogger Nedir? Nasıl Blogger Olunur?

Kendi kişisel sitesinde web günlüğü tutan ya da belli bir ücret karşılığında marka ve firmaların web sitelerinde içerikler paylaşan kişilere blogger denir. Blogger olmak için kişisel bir blog açarak yazılarınızı paylaşmanız ya da hâli hazırdaki bir sitenin bloğunda yazar olarak içerikler girmeniz başlangıç aşamasında yeterlidir. Peki sesinizi geniş kitlelere duyurarak başarılı bir blogger olmak için ne yapmalısınız?

 • İlk adım olarak kendi kişisel bloğunuzda mı yoksa bilinen bir web sitesinde mi blogger olacağınıza karar verin. Firmalara hizmet veren bir blogger olduğunuz takdirde freelance olarak gelir de elde edebilirsiniz. Firmalara freelance hizmet verseniz bile mutlaka kişisel bir bloğunuz olsun ve arada yaptığınız işlere dair bilgiler paylaşın.
 • Bloğunuzun size özel olmasını istiyorsanız ücretli servislerden yararlanarak kişiselleştirebilirsiniz. Size ait bir domain ile okuyucularınıza daha hızlı ulaşabilir ve zamanla takipçi kitlenizi arttırarak influencer blogger kimliğini kazanabilirsiniz. Bu da size markalarla işbirlikleri yapma fırsatı sunarak hem bilinirliğinizi arttırmanızı hem de maddi kazanç elde etmenizi sağlar.
 • Gözü yormayan tema ve fontlar seçin. Blog tasarımınızı kişisel markanızla uyumlu hâle getirerek dikkatleri üzerinizde toplayın.
 • Dil kurallarına ve imlâ hatalarına dikkat edin. Yazım tekniklerinizi sürekli geliştirerek ve anlatımlarınızda hikâyeleştirmeyi kullanarak okuyucularınızı etkileyin. İçeriklerinizin her daim dikkat çekici olmasına özen gösterin.
 • Asla direkt çeviri ya da kopyala – yapıştır yapmayın. Alıntı yapacağınız zaman ise bunu özel işaretlerle ve kaynaklarla belirtin. İçeriklerinizin özgün olmasına dikkat edin.
 • Blogta kullandığınız görsellerin yüksek çözünürlükte ve kaliteli olmasına dikkat edin. Ayrıca her yerde bulunabilecek görseller yerine olabildiğince farklı görsel ve videolar kullanın.
 • İçeriklerinizi kategorilere ayırarak okuyucular tarafından daha kolay bulunabilir olmasını sağlayın.
 • İstikrarlı olun. Kendinize belli bir içerik planı hazırlayarak, düzenli olarak yazılarınızı paylaşın.
blogger olmanın adımları
 • Sosyal medyada içeriklerinizi düzenli olarak paylaşın. Sosyal medya kurallarına hâkim olun.
 • Sosyal medya pazarlaması üzerine bilgi edinmeniz size ekstra fayda sağlayacaktır.
 • Farklı konularda yazsanız bile belli bir konuda uzmanlaşın. Sosyal medya platformlarından da en az 1 tanesine daha fazla yoğunlaşın ve kendi stilinizi yansıtın.
 • Takipçi kitlenizin soru ve yorumlarına hızlı dönüşler yaparak iletişimi sıcak tutun.
 • Diğer bloggerlarla tanışarak kendi networkünüzü oluşturun. Hem bilgi paylaşımında bulunun hem de marka iş birliklerinde birbirinize destek olun.
 • Bir mail listesi oluşturarak takipçilerinizin içeriklerinize düzenli olarak ulaşmalarını sağlayın.
 • Kendinizi aynen bir marka gibi düşünerek kendi blogger kimliğinizi oluşturun ve bu çerçevede hareket ederek kişisel markanızı inşa edin.
 • Eğer WordPress kullanacaksanız SEO ayarlarını doğru yapmanız, okuyucularınızın internette yaptığı aramalarda bloğunuza daha hızlı ulaşmalarını sağlayacaktır. Temel düzeyde de olsa SEO ve SEM konusunda bilgi sahibi olun.
 • Firmalar için blogger olarak hizmet verecekseniz içerik pazarlaması kurallarını öğrenin.
 • Başarılı bloggerların iç dünyasını özgürce yansıtan ve niş içerikler üreten kişiler olduğunu unutmayın. Farklılığınızı avantaj olarak kullanın.
Domain Sorgulama