Core Web Vitals

GTMetrix Nedir? Web Sayfanızın PageSpeed Performansını Nasıl Ölçebilirsiniz?

Hosting Fiyatları

Günümüzde internet siteleri hemen herkes tarafından kullanılıyor. Birçoğumuz internet siteleri aracılığıyla günlük hayattaki çoğu işimizi yapıyoruz. Bir internet sitesinden de en büyük beklentimiz hiç şüphesiz ki hız oluyor. İnternet sitesi sahipleri de, sitelerinin hızlı olmasına önem veriyor. Bunun için de internet sitelerinin performansını ölçecek araçlar arıyorlar. Bunlardan biri de son derece popüler olan GTMetrix oluyor. Biz de bu yazımızda sizler için GTMetrix ile ilgili merak edilen her şeyi araştırdık.

GTMetrix Nedir?

2009 yılından bu yana kullanımda olan GTMetrix, Kanada merkezli GT.net tarafından geliştirilmiş bir web sitesi performans  ölçme araçlarından biri olarak bilinir. GTmetrix, Google PageSpeed Insights ve Pingdom ile beraber kullanılır. Sitenizin birçok yönden performansını ölçen GTMetrix, performansı ölçtükten sonra size bir rapor sunar.

Bu performans programı, Webmaster aracı olarak da tanımlanır. Bu aracı bir SEO ölçüm cihazı olarak da değerlendirmek mümkündür. İnternet sitelerinde en büyük problem yavaş hız olarak bilinir. GTMetrix ölçümleri ile bu probleme engel olmak mümkün hale gelir. GTMetrix, günümüzde en popüler performans ölçüm cihazları arasında yer almaktadır.

GTMetrix Ne İşe Yarar?

GTMetrix, temel olarak web sitelerinin performanslarını ölçer ve bu performanslara göre bir rapor sunar. Bu rapor doğrultusunda web sitelerinin en büyük problemleri açığa çıkar. GTMetrix’in sunduğu rapor, iyileştirmeler konusunda bir yol gösterici görevi de görür. Bu da bir web sitesinin hem analizini yapar hem de sitenin optimizasyonunu sağlar. 

GTMetrix Avantajları

  • GTMetrix, bir web sitesi için gerekli olan tüm iyileştirmelerin raporunu sunar. Bu raporda web sitesine dair her bilgi detaylı bir şekilde yer alır.
  • Bu araçta sadece web sitesinin neden yavaş olduğu açıklanmaz. Bunun yanında web sitesinin hızını artırmak için gerekenlerin de bilgisi açık bir şekilde verilir.
  • GTMetrix aracında web sitesinde performansı yüksek alanlar yeşil renk ile ifade edilir. Performansı orta noktada olan alanlar ise sarı renk ile ifade edilir. kötü performansa sahip alanlar da kırmızı renk ile gösterilir. Bu sayede iyileştirilmeye ihtiyacı olan ya da olmayan alanlar da net şekilde görülebilir.
  • GTMetrix, analiz işleminden hemen önce çeşitli analiz etmenlerini de sıralar. Site performansı için en önemli kriterlerden biri de lokasyondur. GTMetrix ile web sitesini farklı lokasyonlardan test etme şansı da yakalanmış olur.
  • Bilindiği üzere bir web sitesinin SEO kuralları gereğince en önemli kriteri hızdır. GTMetrix ile hız konusundaki problemler tespit edilerek bu problemlere sağlıklı çözümler bulmak mümkün olur.

GTMetrix Ücretli Midir?

SEO ölçüm araçlarının birçoğu ücretli bir şekilde hizmet vermektedir. GTMetrix de kullanıcılara ücretli biçimde hizmet veren bir araçtır. Web sitesinin hızını ve performansını ölçmek isteyen kişiler GTMetrix aracına belirli bir ücret vererek kolay bir şekilde hizmet alabilir.

GTMetrix Nasıl Kullanılır?

  • GTMetrix aracını kullanmak için ilk olarak bir hesap oluşturmak gerekir. Bunun için de GTMetrix web sitesine girmelisiniz.
  • Sonrasında GTMetrix web sitesinde bulunan arama çubuğuna taranmasını istediğiniz web sitesinin URL’sini yazmanız gerekir. 
  • Burada tarama işlemi gerçekleşecektir. Bu sırada da ekranda ‘Loading’ yazısını göreceksiniz. Ekranda da server ve tarayıcı bilgileri sizlerle paylaşılacaktır.
  • Tarama işlemi dakikalar içinde tamamlanacaktır. İşlem tamamlandıktan sonra ise rapor sayfasına yönlendirilmeniz yapılacaktır. Bu raporda, sitenin genel hız skoru, site yüklenirken geçen süre, sayfanın toplam boyutu, sitenin tekrar yükleme skoru gibi bilgiler yer alacaktır.
  • Karşınıza çıkan raporda incelemeler ‘TYPE’ ve ‘PRIORITY’ olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Burada type, site performansının ne ile alakalı olduğunu gösterirken prıorıty, önem skalasını gösterecektir.

Web Sayfanızın PageSpeed Performansını Nasıl Ölçebilirsiniz?

Web sayfanızın PageSpeed performansını ölçmeniz için birden fazla seçenek bulunmaktadır. Bunlardan en popüleri de yukarıda bahsetmiş olduğumuz GTMetrix olarak bilinir. Web sektöründe site hızını ölçmek ve SEO çalışmalarını düzenlemek için en çok kullanılan araç GTMetrix olarak bilinir.

 Bunun yanı sıra Google’ın kendi hız testi aracı olan PageSpeed Insights da en popüler araçlardan biri olarak kabul edilir. Bu araç sayesinde de web sitenizin hızını çok kolay şekilde ölçebilir ve gerekli olan iyileştirmeleri yapabilirsiniz. 

Bir diğer web sitesi hız ölçme aracı da Pingdom olarak bilinir. 14 günlük ücretsiz deneme sürümünü kullanarak Pingdom ile web sitenizin hızını iyileştirebilirsiniz. Hız geliştirmeniz için gerekli olan öneriler de size sunulur.Google Analytics de eğer web sitenizi Google Analytics ile yönetiyorsanız hız ölçme aracı olarak kullanabileceğiniz bir başka seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Site Hızı- Genel Bakış sekmesine girerek sitenizin hız eğilimini ve sorunlu olan alanlarını çok kısa bir süre içinde görebilmenizi sağlıyor.

İlgili İçerikler:

Pagespeed Performansı İçin Kullanabileceğiniz 7 WordPress Hız Eklentileri

Web Site Hızı (Pagespeed) Optimizasyonu Rehberi

Cumulative Layout Shift (CLS) Nedir? CLS Performansı Nasıl İyileştirilir?

Core Web Vitals (CWV) Nedir? Sayfa Deneyimi Performansı Nasıl İyileştirilir?

Largest Contentful Paint (LCP) Nedir? LCP Performansı Nasıl İyileştirilir?

First Input Delay Nedir (FID)? FID Performansı Nasıl İyileştirilir?

Time To First Byte (TTFB) Nedir? TTFB Performansı Nasıl İyileştirilir?

En İyi 6 Web Site Hız Testi Aracı

Web Site Hızı Performansı İçin Hosting Ne Kadar Önemlidir?

SEO Analizi Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlar İçin SEO Analiz Rehberi

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Nasıl Yapılır? Bilmeniz Gereken 3 Temel SEO Optimizasyonu

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Domain Sorgulama