Web Sitesi Yazılım & Programlama

Kotlin Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Kotlin İle Mobil Uygulama Geliştirme

Hosting Fiyatları

Dünya teknoloji devi Google, 2017 yılında yepyeni bir Android geliştirme dilini destekleyeceğini duyurmuştu. Bu programlama dili ise Kotlindi. İlk olarak 2011 yılında ortaya çıkan Kotlin, ilk yıllarda beklediği rağbeti göremedi. Fakat 2019 yılına gelindiğinde Kotlin, en çok kullanılan programlama dillerinden biri haline geldi. Merak edilen ve sıklıkla araştırılan Kotlin ile ilgili tüm detayları sizler için araştırdık.

Kotlin Nedir?

JetBrains şirketi tarafından statik olarak yazılmış, modern bir programlama olan Kotlin, Google tarafından 2017 yılında resmi olarak kabul edilmiştir. Java ile tamamen uyumlu çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Java’dan daha iyi kod yazabilen ve güvenliği sorunsuz olan bir programlama dili tasarlamak isteyen mühendisler, Kotlin’i tasarlamıştır. 

Kotlin, kodları daha güvenli ve daha az kod satırı yazacak şekilde tasarlanmış bir programlama dili olarak da bilinir. Kotlin, Java ile birlikte çalışır ve bu sebeple birbiri ile kıyaslanması doğru bulunmaz. 

Kotlin Dilinin Özellikleri

 • Kotlin, Apache 2.0 lisansı altında geliştirilmiş, ücretsiz ve açık kaynak kod yapısına sahip bir programlama dilidir.
 • JavaScript kodları ile birlikte çalışabilir. HTML sayfalarında da kullanılabilir.
 • Kotlin, Android ve Java ile kusursuz çalışabilir. Hatta Java ile Kotlin, birbirini tamamlayan iki kodlama dili olarak da bilinir.
 • Kotlin, Java’ya göre çok daha kısa ve özgün bir biçimde kodlama yapar. Sadeliği ve özgünlüğü sayesinde birçok yazılımcı tarafından tercih edilir.
 • Unix/Linux ve Perl script stilinde diziye ekleme yapma olanağı sunar.
 • Kotlin, özellikle Java’ya oranla çok daha güvenilir bir program dilidir. Sektörün en büyük korkulu rüyası olan null uyarısı olarak bilinir. Kotlin ile null uyarısı alınması neredeyse imkansız bir hale gelmiştir.
 • Kotlin, sunucu ve istemci tabanlı web uygulamalarını destekler ve geliştirilmesine olanak tanır.
 • Kotlin, nesne yönelimli ve obje odaklı bir programlama dilidir. 

Kotlin Nerede Kullanılır?

Kotlin, kullanım alanının genişliği ile bilinir. Fakat en çok Android uygulamalarının geliştirilmesinde kullanılır. Bunun yanı sıra sunucu ve istemci taraflı geliştirmelerde de sıklıkla kullanılır. 

Google’ın açık bir şekilde desteğini de alan Kotlin, son yıllarda en popüler yazılım dillerinden biri olarak kabul edilir. Öğrenmesi diğer yazılım dillerine oranla çok daha kısa sürede olur ve daha kolaydır. Bu sayede de popüler hale gelmiştir ve birçok alanda güvenle kullanılır. 

Dünyaca bilinen ve son derece popüler olan birçok büyük şirket de Kotlin programlama dilini kullanmaktadır. Netflix, Uber, Trello, Google, Tinder, Airbnb, Slack, Corda, Pinterest bunlardan yalnızca birkaçıdır.

Kotlin Avantajları

 • Kotlin, son derece kolay anlaşılabilir ve insan diline yatkın bir dile sahiptir. Bu sayede de çok kısa süre içerisinde öğrenme imkanı sunar.
 • Java programlama diline oranla çok daha güvenilir şartlar sunar.
 • Swift dili ile çok benzer yapıya sahiptir.
 • Kotlin, çok daha az kod satırı ile çok daha kısa sürede gerçekleşmesi istenen eylemleri gerçekleştirme olanağı sunar.
 • Google tarafından geleceğin programlama dili olarak tanımlanır.
 • Android işletim sistemli cihazlar ile entegre çalışır ve uygulamalar geliştirilmesini sağlar.
 • Kısa, düzenli ve anlaşılabilir bir kod dizilimine sahiptir.

Kotlin Mi Java Mı? Hangisi Tercih Edilmelidir?

Kotlin, Java’ya oranla çok daha güvenilir ve basit olması sebebiyle bu sorunun net cevabı Kotlin olacaktır. Java’da sıklıkla karşılaşılan null hatası da Kotlin’in tercih edilmesinde bir diğer etken olarak bilinir.

Java, Kotlin’e oranla çok daha zor bir programlama dilidir. Anlaşılması ve öğrenilmesi daha uzun zaman alacaktır. Kotlin ise bu konuda da kullanıcılara çok daha fazla imkan sunar. Öğrenim süresi daha az olur.

Günümüzde de Java ile çalışan birçok şirket Java desteğini keserek Kotlin ile çalışmaya başlıyor. Kotlin, ilerleyen yıllarda çok daha popüler bir hal alacak ve birçok kişinin kullandığı programlama dili haline gelecek.

Yeni Başlayanlar İçin Kotlin Öğrenilecek Kaynaklar

Kotlin ile ilgili merak edilen soruların tümü yanıtladık. Şimdi ise kotlin öğrenmek için en iyi ve en temel kaynakları sizler için araştırdık.

The Kotlin Website

Bu yazılım ve programlama dilini öğrenmek için en güvenilir kaynak hiç şüphesiz ki Kotlin’in resmi web sitesi oluyor. Bu sitede, temel kavramları ve çalışma prensibini net şekilde anlayacağınız eksiksiz içerikleri bulabilirsiniz. 

Temel bilgilerden sonra kotlin editörü ile kod yazmaya başlayabilirsiniz.

Awesome Kotlin

Awesome Kotlin ile frameworkleri, projeleri, araçları, veritabanlarını eksiksiz bir biçimde görebilirsiniz. 

Atomic Kotlin

Sıfırdan Kotlin programlama öğrenecekseniz Atomic Kotlin tam da size göre. Bu programlama diline ait hemen her detayı bulabilirsiniz. Bu e-kitap, örnekler ve egzersizler ile iyi bir yol gösterici olacaktır.

Hyperskill By JetBrains Academy

JetBrains Akademinin bir programı olan Hyperskill, Kotlin programlamayı nasıl öğreneceğinizi tüm detayları ile size anlatır.

Keddit:Learn Kotlin By Juan Ignacio Saravia

Android geliştirici Juan Ignacio Saravia tarafından yayınlanan bu program ile Kotlin hakkında tüm soru işaretlerinizi giderebilirsiniz. Medium’da 11 bölüm olarak yayınlanan bu program, en temel seviyeden başlayarak sizi iyi bir seviyeye taşıma olanağı da sunuyor.

İlgili İçerikler

Yazılım Öğrenmek İstiyorum: Nereden, Nasıl, Hangi Programlama Diliyle Başlamalıyım?

Yazılım Dilleri, Geleceğin Yazılım Dilleri

SQL (Structured Query Language) Nedir? Kullanım Alanları ve Örnekleri

PostgreSQL Nedir? Özellikleri, Avantajları ve SQL’den Farkları

No-code Nedir? Nocode Platformları ile Kod Yazmadan Uygulama Geliştirmek Mümkün Mü?

En İyi 10 Kod Editörü (IDE) Kod Yazma Programı

En Çok Kullanılan Git Komutları

Micro Front-End Nedir? İşletmeler Micro Front-End Dönüşümü Neden Yapmalıdır?

Localhost Nedir? Nasıl Kurulur?

MongoDB Nedir? MongoDB Veri Tabanı Avantajları, Kullanım Alanları ve Örnekleri

TensorFlow Nedir, Ne İşe Yarar?

Django Nedir? Python İle Web App Geliştime Framework

Docker Nedir, Ne İşe Yarar?

Visual Studio Code Editörü Kullanım Rehberi

Python İle Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Front-End Developer Nedir? Nasıl Olunur? Front-End Yazılımcısı Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler, Ne Kadar Sürede Front-End Developer Olunur?

Algoritma Nedir, Nasıl Çalışır, Nasıl Oluşturulur?

Domain Sorgulama