MongoDB Nedir? MongoDB Veri Tabanı Avantajları, Kullanım Alanları ve Örnekleri

MongoDB Nedir? MongoDB Veri Tabanı Avantajları, Kullanım Alanları ve Örnekleri
Hosting Fiyatları

MongoDB, ilişkisel olmayan, C++ ile yazılmış açık kaynaklı bir veri tabanıdır, ölçeklenmesi kolaydır ve geçici sorgu işlemeyi destekler. Şu anda Facebook, IBM vb. işletmeler için back-end veri tabanı olarak kullanılır. Verileri toplama formatında saklar. İçerik yönetimi, analitik ve mobil uygulama sistemi MongoDB kullanır. MongoDB, sorguyu yazmak için çalıştırmadan önce bir yazma işleminin sonucunu okumanıza izin verir. Dizinlerden gelen tüm sorguları sunar. Kullanışlı olmasının nedeni, hiçbir ilişki ve yapı veri kavramına ihtiyaç duymamasıdır.

MongoDB ile Kullanabileceğiniz Diller

MongoDB, ilk olarak Şubat 2009’da SSPL (Server Side Public Licence) altında piyasaya sürülen MongoDB.Inc tarafından geliştirilen ve yönetilen bir veri tabanıdır.

Ayrıca C, C++, C# ve.Net and Go, Java, Node.js, Perl, PHP, Python, Motor, Ruby, Scala, Swift ve Mongoid için resmi sürücü desteği içerir. Sonuç olarak, bu dillerden herhangi biri bir uygulama geliştirmek için kullanılabilir.

Facebook, Nokia, eBay, Adobe, Google ve diğerleri gibi birçok firma büyük miktarda veri depolamak için MongoDB kullanır.

MongoDB Özellikleri Nelerdir?

MongoDB’nin neden bu kadar etkili bir veri tabanı çözümü olduğunu anlamak istiyorsanız, veri tabanının öne çıkan özelliklerinden bazılarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz:

1. Şemasız veri tabanı

Şemasız bir veri tabanı, aynı koleksiyonda farklı türde belgelerin saklanabileceği anlamına gelir. Başka bir deyişle, MongoDB veri tabanındaki tek bir koleksiyon, her biri farklı miktarda alan, içerik ve boyuta sahip olabilen çok sayıda belge içerebilir.

İlişkisel veri tabanlarının aksine bir belgenin diğerine benzer olması gerekmez. MongoDB, bu harika özellik sayesinde veri tabanlarına çok fazla esneklik sağlar.

2. Belge odaklılık

RDBMS’den farklı olarak MongoDB, tüm verileri tablolar yerine belgelerde depolar. Bu belgelerde veriler, satırlar ve sütunlar yerine alanlarda (anahtar/değer çiftleri) depolanır, bu da verileri ilişkisel bir veri tabanı yönetim sisteminden çok daha esnek hale getirir. Her belgenin ayrıca kendi benzersiz nesne kimliği vardır.

3. İndeksleme

MongoDB veri tabanındaki belgelerdeki her alan, birincil ve ikincil endekslerle indekslenir, bu da veri havuzundan veri almayı veya aramayı daha kolay ve daha hızlı hale getirir. Veriler dizine eklenmemişse, veri tabanının sorgu için her belgeyi ayrı ayrı araması gerekecektir, bu da uzun zaman alır ve oldukça verimsizdir.

3. Ölçeklenebilirlik

Parçalama, verilerin birden çok sunucu arasında dağıtılması anlamına gelir. Bu durumda, önemli miktarda veri, parça anahtarı kullanılarak bölümlere ayrılır. Bu veri parçaları, birden çok fiziksel sunucuya eşit olarak dağıtılır. Mevcut bir veri tabanına ek makineler eklemek için de kullanılabilir.

4. Çoğaltma

MongoDB, birden çok veri kopyası üreten ve bunları farklı bir sunucuya ileten çoğaltma yoluyla yüksek kullanılabilirlik ve yedeklilik sağlar. Böylece biri başarısız olursa, veriler diğerinden alınabilir.

5. Toplama

Gruplandırılmış veriler üzerinde işlem yapmanızı ve tek veya hesaplanmış bir sonuç elde etmenizi sağlar. Toplama ardışık düzenleri, eşleme azaltma işlevleri ve tek amaçlı toplama yöntemleri, mevcut üç toplama türü arasındadır.

6. Yüksek performans

Ölçeklenebilirlik, indeksleme, replikasyon ve diğerleri gibi özellikler nedeniyle MongoDB, diğer veri tabanlarına kıyasla çok yüksek bir hıza ve veri kalıcılığına sahiptir.

MongoDB’nin Avantajları Nelerdir?

MongoDB’nin avantajları aşağıdaki şekildedir:

 • Kurulumu, kullanımı ve şemasız veri tabanı kolaydır.
 • Şemasız bir veri tabanı özelliğinden dolayı oluşturduğumuz kod şemayı tanımlar.
 • Veriler, anahtar/değer çifti olan Binary JSON biçiminde depolanır, birleştirme karmaşıklığına gerek yoktur.
 • Veri depolamak için RAM kullanır; bu, verilere daha hızlı erişim sağlar.
 • Yük dengeleme için kullanılabilir.
 • Bir veri tabanı işlemi için ACID (atomiklik, tutarlılık, yalıtım ve dayanıklılık) özelliğini destekler.
 • Çoğaltmayı destekler; birincil sunucu işlem sırasında kapanırsa, ikincil sunucu işlemi insan müdahalesi olmadan gerçekleştirir.
 • Donanım ve depolama maliyetlerini düşürür.
 • Daha hızlı sorgu işlemeye yardımcı olacak çok fazla veri kaydedebilir.
 • Veriler, küme düğümleri arasında depolanır, bu nedenle veri tabanı sunucusunda tek bir arıza noktası olmaz.
 • Dinamik şema sayesinde daha düşük maliyetle yeni şeyler deneyebilirsiniz. Denemeden önce veri hazırlama konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Neden MongoDB Kullanmalısınız?

MongoDB’yi diğer veri tabanları üzerinde kullanmak için birkaç faktör vardır. Bu faktörler aşağıdaki şekildedir:

1. Çok yönlülük

Yapısal Olmayan Sorgu Dili (Non-Structured Query Language) olduğundan, MongoDB ile çalışırken tablo oluşturmaya gerek yoktur. Sonuç olarak, verilerin depolanması, yönetilmesi ve erişilmesinde kayda değer derecede çok yönlülük vardır. Çok yönlülük, büyük ve kategorize edilmemiş verileri depolarken büyük bir avantaj sağlar.

2. Etkileyici hız

MongoDB’ye olan yüksek talebin nedenlerinden biri hızıdır. Tablo veya şema oluşturmaya gerek olmadığı için veri tabanı hızı etkileyicidir. MongoDB kullanarak, CRUD (Oluşturma, Okuma, Güncelleme, Silme) hızı diğer veri tabanlarından daha hızlıdır. Bir MongoDB sorgusu 100 kat daha hızlıdır ve kullanıcıların aramalarını en hızlı zamanda dizine eklemelerine olanak tanır.

3. Kolayca erişilebilirlik

MongoDB’yi kullanmanın bir başka nedeni de, neredeyse tüm büyük programlama dillerini C, C++, C#, Java, Node.js, Perl, PHP, Python, Ruby, Scala ve daha fazlasını desteklemesidir. Ayrıca, MongoDB, düşük popüler programlama dilleri için de mükemmel topluluk destekli sürücülere sahiptir. 

4. Kullanım kolaylığı

Bir JavaScript geliştiricisiyseniz, belge veri tabanını oldukça beğenebilirsiniz. Ayrıca diğer veri tabanlarına kıyasla MongoDB’nin kullanımı kolaydır. Profesyonel olmayan biri bile veri tabanını anlayabilir ve zorluk çekmeden verimli bir şekilde kullanabilir. MongoDB, her kaydı Binary JSON’da depoladığından, özellikle back-end’de Node.js, React veya Express.js gibi JavaScript kitaplıkları kullanıyorsanız, veri tabanını kullanmak çok kolay hale gelecektir.

5. Yük dengeleme

MongoDB, parçalama ve çoğaltma gibi yük dengeleme özellikleri aracılığıyla istemcilerden gelen çok sayıda okuma ve yazma isteğini işleyebilir. Bu özellik sayesinde müşteriler, performansta bir gecikme yaşamadan bilgilerini güncelleyebilir.

6. Çoğaltma

Veri tabanları uçucu olabilir. İşletmeler verilerini sadece tek bir veri tabanında depolamaya güvendiklerinde, öngörülemeyen durumlarda her bir hassas veriyi sonsuza kadar kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Bu nedenle, MongoDB’nin neden veri kopyalamayı kolaylaştırırken aynı zamanda veri tabanını birden çok veri tabanında depolamak için çeşitli çoğaltma seçenekleri sunarak olağanüstü durum kurtarma ve yedeklemeyi daha basit hale getirmesidir.

7. İndeksleme

Aramaları daha kolay ve daha hızlı hale getirmek için geniş bir dizin seçimi sunar. Bu, analistlerin belirli verileri daha hızlı ve sorunsuz bulmasını sağlar.

8. Geçici sorgular

MongoDB ayrıca, verilerin daha iyi optimizasyonu ve performansı için tesislerin gerçek zamanlı analiz sırasında geçici sorgular gerçekleştirmesine olanak tanır.

MongoDB Nerede Kullanılır?

MongoDB, kullanıcı etkileşiminin çok az olduğu veya hiç olmadığı web uygulamaları için mükemmel bir seçimdir. Birkaç tablo arasında bilgi depolamanın ve hatta birleşim oluşturmanın gerekli olduğu ilişkisel bir veri tabanından farklı olarak, MongoDB ekstra görevleri kaydeder ve bunu dolaylı olarak yapar. MongoDB’yi kullanarak kullanıcı bilgilerini en birleşik şekilde saklayabilirsiniz. Sonuç olarak, tek bir koleksiyon için tek bir sorgu olacak ve front end, verileri düzenleme ile ilgilenebilir.

1. Büyük Veriyi Entegre Etme

İşletmeniz farklı kaynaklardan gelen bir veri havuzu içeriyorsa, MongoDB size çok yardımcı olacaktır. Diğer veri tabanları başarısız olduğunda, MongoDB, büyük verileri sorunsuz bir şekilde depolamak ve entegre etmek için benzersiz yetenekler sunar. Tek belgeli veri tabanı, çok sayıda farklı veriyi en basit şekilde depolamak için sağlam yetenekler sağlar.

2. Karmaşık Verilerin Tanımlanması

MongoDB, gömülü belgelerin iç içe yapıları tanımlamasına izin verir. İç içe belgeler, bir belgenin içinde bir belgenin bulunduğu belgelerdir. Belgeler arasında bire çok ilişkisi olduğunda yararlıdır. Daha da iyisi, MongoDB, düzenlemelerden sonra bile bozulmadan kalan esnek bir havuzla sonuçlanan jeo-uzamsal format gibi özel veri formatlarını destekler.

Ayrıca MongoDB’yi aşağıdakiler için kullanabilirsiniz:

 • Bloglar ve içerik yönetimi
 • E-ticaret ürün kataloğu
 • Kullanıcı veri yönetimi
 • Gerçek zamanlı analitik ve yüksek hızlı günlük kaydı ve yüksek ölçeklenebilirlik için
 • Konfigürasyon yönetimi
 • Jeo uzamsal verileri korumak için
 • Mobil ve sosyal ağ siteleri

Özetle, MongoDB, mükemmel yeteneklere sahip sağlam bir veri tabanıdır ve yerleşik işlevlerle öne çıkar. Bugün, BT sektörü, e-ticaret, bankacılık, lojistik ve diğer birçok sektör veri akışını MongoDB kullanarak yönetir. Bosch, Uber, Accenture, Barclays gibi çok uluslu şirketler, kategorize edilmemiş verileri en karmaşık şekilde depolamak için MongoDB’yi kullanır.

Verileri sorunsuz bir şekilde depolamak ve bunlara erişmek için en verimli veri tabanını arıyorsanız, MongoDB’den daha iyi bir seçenek yoktur. MongoDB’nin performans analizi son derece mükemmel olmasına rağmen işlem desteği yoktur ve gerçekten de veri tabanı depolama için çok yüksek bellek kullanır. 

İlgili İçerikler:

Python İle Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Django Nedir? Python İle Web App Geliştime Framework

Localhost Nedir? Nasıl Kurulur?

Elasticsearch (Esnek Arama) Nedir? Ne İşe Yarar

Redis Nedir?

MySQL Nedir?, SQL Nedir?

PostgreSQL Nedir? Özellikleri, Avantajları ve SQL’den Farkları

Algoritma: Nedir, Nasıl Çalışır, Nasıl Oluşturulur?

Domain Sorgulama