Arama Motoru Nedir, Nasıl Çalışır?

arama motoru
Hosting Fiyatları

Arama Motoru Nedir?

Arama motoru; elektronik iletişimin bilgisayar ağları üzerinden işlediği internet ortamındaki bilgi ve içerikleri bulmak için kullanılan bir mekanizmadır. Arama motoru; dünya çapında ağ (www: World Wide Web) olan web ortamını otomatik olarak gezerek listeleyen web crawler (web robotu), arama indeksi ve kullanıcı arabirimi olmak üzere 3 bileşenden oluşur.

İlk arama motoru, 1990 yılında Alan Emtage tarafından Archie adıyla kurulan yazı tabanlı bir sistemdir. Günümüzde Google, Bing, Yahoo ve DuckDuckGo vb. onlarca arama motoru servisi vardır. Arama motorları, kullanıcının arama yaptığı kelimelere göre en ilgili sonuçları, en hızlı şekilde listeleyen yazılım veya web siteleridir. Arama motorları ile web site, görsel, video, haber, makale gibi pek çok kategoride online veri taraması yapılabilir.

arama motoru

Arama Motoru Çalışma Prensibi Nasıl İşler?

Arama motorları; web crawler, dizin ve kullanıcı arabirimi olmak üzere 3 ayrı bileşenden oluşur. Spider/web crawler denilen arama motoru robotları, internet ortamındaki tüm web sitelerini tarayarak arama motoru dizinine (veri tabanına) indekslenmesi gereken içeriklerin URL’lerini toplar. Ardından topladığı bilgileri arama motorunun veri merkezindeki sunuculara taşır. Bir web sitesinin site haritası ve sayfalarındaki tüm linkleri bularak, internetteki diğer web sitelerinde yer alan içeriklerle ilişkilendirir ve birbirleri ile olan link ilişkilerini kayıt altına alır.

Arama motorları, bir dizi faktörü içeren karışık algoritmalar ile web site içeriklerini ve linklerin birbiriyle ilişkisine göre puanlama yapar. Yüksek puanlı web site ve içerikler, arama motoru sonuçlarında en üst sıralarda yer alır. Arama motoru sıralama algoritması; link yapısı, web site yaşı, anahtar kelimeler, responsive tasarım (mobil uyumluluk) ve web site ziyaretçi istatistikleri gibi faktörleri kullanır. Arama motoru optimizasyonu çalışmaları ile sıralama faktörleri doğrultusunda performans iyileştirmeleri yapılabilir. (Bkz: SEO uyumlu içerik)

arama motoru

Web üzerindeki tüm linkler crawl metoduyla indekslendikten sonra, arama motorunun ikinci bileşeni olan dizinler devreye girer. Arama motorları, içerik ve konumlarına (URL) dair bilgi edindiği web sayfalarını, arama sonuçlarında listeleyebilmek için dizine eklerler. Web sayfalarının online kayıtlarının tutulduğu dizinler, kullanıcının arama yaptığı anahtar kelimeler ile internetteki tüm web sitelerinde bulunan içerikleri ilişkilendirmek için tanımlama ve düzenleme işlevini üstlenirler. Bir kitabın içindekiler bölümü mantığında çalışan dizin, crawler’ın topladığı içerikleri saklayan bir modüldür. Dizine eklenen web sayfaları, kalite kriterlerine göre sınıflandırılırlar.

Arama motorları, tüm interneti tarayıp linkleri hafızasına alarak kaydeder. Dizine indekslenen bağlantılar, üçüncü bileşen olan kullanıcı arabirimi ile arama motorunda sorgulama yapan kullanıcılara sunulur. Birden fazla arama motorunda tarama yapan metasearch kategorisinde arama motorları da vardır. En prestijli dizinlerden biri olan Yahoo, hem Google sonuçlarını hem de kendi dizinindeki bilgileri kullanır. Open Directory de Google’a hizmet veren dizinlerdendir. Google ise, arama sonuçlarındaki web sitelerini domain otorite değeri, sayfa değeri ve Pagerank gibi kriterleri baz alarak tamamen kendi algoritmasına göre listeler. (Bkz: Google Arama Algoritması)

arama motoru

Günümüzün en popüler arama motoru Google Search’tür. 2019 pazar payı istatistiklerine göre dünyanın en çok tercih edilen arama motorları sıralaması ise şöyle:

  1. Google Search: %92.96
  2. Bing: %2.34
  3. Yahoo!: %1.64
  4. Baidu: %0.92
  5. Yandex: %0.47
  6. DuckDuckGo: %0.43
  7. Diğerleri: %1.24
Domain Sorgulama