Ana sayfa » Domain & Hosting » Domain Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Domain & Hosting

Domain Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosting Fiyatları
Sending
User Review
0 (0 votes)

Bu yazımda domain satın alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda kısa bilgiler vereceğim. Ayrıca tercih ettiğiniz domain hakkında sorgulamanız gereken kurumlar ile hem kurumsal hem de kişisel olarak size en uygun olan alan adını seçme konusunda yardımcı bilgiler vereceğim.

domain

Domain satın almak internette var olmaya başlamanın ilk adımı ve bu ilk adımı atarken çok dikkatli olmalısınız. Bir alan adı tescil ettikten sonra bunun geri dönüşünün çok zor ve çok maliyetli olacağını bilmelisiniz. Alan adı tescilinin bu kadar önemli bir konu olmasının ilk sebebi tescil etmeyi düşündüğünüz alan adının bir nevi sizin internetteki kimliğiniz olacağını unutmamalısınız. Mesela hepimizin bildiği facebook.com ’un ilk düşünülen ismi thefacebook.com ’dur. Bu örnekten yola çıkarak tescil edeceğiniz alan adınızın akılda kalıcı, sade, kısa, anlaşılır, mümkün olduğunca sitenizin içeriğini yansıtması gerekir.

Domainin Uzantısı Önemli mi?

domain-uzantisi

Domain tescil ederken dikkat edilmesi gerekenleri bir üst paragrafta açıkladık. Fakat dikkat etmemiz gerekenler bunlarla sınırlı değil. Alan adınızın anlaşılır ve sade olması kadar alan adı uzantısı da oldukça önemli bir husustur.

İnternette araştırma yaptığınızda binlerce domain uzantısı görebilirsiniz. Fakat hepimizin bildiği gibi dünyadaki en popüler uzantı  .com uzantısıdır ve .com uzantısını .net ve .org gibi domain uzantıları takip eder. Bu domain uzantıları akılda daha kalıcılığı ve her seviyedeki kullanıcılar tarafından bilinirliği sayesinde yeni bir domain tescilinde tercih edilmesi gereken alan adı uzantılarının başında gelmektedir.

Yeni bir domain tescil etmeyi düşünüyorsanız öncelikle alan adının müsaitlik durumunu sorgulamanız gerekir. Alan adınızın müsaitlik durumunu öğrenmek  için aşağıdaki link üzerinden domain sorgulama yapabilir ve sorguladığınız alan adının durumunu öğrenebilirsiniz.
www.hosting.com.tr/domain/domain-sorgulama

Domainin Geçmişi Önemli Mi?

Domain satın alırken bir diğer önemli husus ise domain geçmişidir. Alan adının geçmişini archive.org sayfasından sorgulayabilir ve tescil etmeyi düşündüğünüz domain hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz.

Domain Backlink Kontrolü

Ayrıca backlink geçmişini de ahrefs yardımıyla aramalar yapabilir ve  bir problem ile karşılaştığınızda bu alan adı tescil etmekten vazgeçmeyi düşünebilirsiniz. Tescil etmek istediğiniz alan adı sizin için oldukça önemli ise bu domaininize gelen bütün kötü bağlantıları ve linkleri engellemeyi tercih edebilirsiniz.

Domain İçin Google Ban Kontrolü

Alan adı satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise Google ban, yani sitenizin Google tarafından dizine eklenmemesi (indexlenmemesi) yada mevcut dizinlenmiş sayfalarının silinmesidir. Bu durum alan adının geçmişte kötüye kullanıldığını gösterir ve bu durumda bu alan adını almaktan vazgeçmelisiniz. Çünkü günümüzde bir internet sitesi trafiğinin büyük bir kısmı Google aramalarından gelmektedir ve böyle bir engelleme durumunda sitenizin trafiği ciddi oranda etkilenecektir. Bu yüzden alan adınızın Google tarafından engellenmemiş olmasına dikkat etmeniz gerekir. Google ban kontrolü için vmaracının ban kontrolü aracını kullanabilirsiniz.

Domain BTK Sorgulaması


Domain geçmiş sorgulaması yaparken yapmanız gereken bir diğer sorgulama ise Türkiye’de iletişim ve internetten sorumlu kurum olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından herhangi bir konuda engelleme kararının olup olmadığı sorgulamalısınız. Bu sorgu için BTK sayfasını kullanabilirsiniz. Herhangi bir karar nedeniyle engellenmiş olan bir alan adını satın alabilirsiniz fakat bu alan adı ülkemizde erişime kapalı olacağı için kullanıcılar hiçbir şekilde sitenize erişim sağlayamayacaklardır.

Bu konu hakkında sizin tavsiyeleriniz yada aklınıza takılan sorular var ise yorum olarak bize iletebilirsiniz.

Domain Sorgulama