Bu yazımızda “410 Gone” hata mesajı hakkında bilgiler vererek, bu konu hakkında tüm soru işaretlerini ortadan kaldıracağız.

HTTP 410 Gone Mesajı Nedir?

“HTTP 410 Gone” hata mesajı, “404 Not Found” hata mesajıyla benzer nedenlerle görülen bir mesaj olup, “404 Not Found” mesajına göre biraz daha net bir mesajdır. Bu hata mesajını alıyorsak görüntülemek istediğimiz sayfanın, sunucu üzerinden tamamen silindiğini ve herhangi bir yönlendirme veya yanlış istek olmadığını açık bir şekilde göstermektedir.

Zaman zaman site yöneticileri Google gibi arama motorlarına bir sayfanın sunucu üzerinden kaldırıldığı bilgisini net ve kesin bir şekilde vermek istediğinde bu hata mesajı döndürmeyi tercih edebilirler. Bu sayede SEO kurallarına uymuş ve SEO konusunda herhangi bir zarar görülmesi engellenmektedir.

Arama motorları “404 Not Found” sayfa bulunamadı hata mesajı bulunan bir sayfayı ilerleyen dönemlerde yeniden tarayarak sayfayı ve içeriğini indeklemekte ısrarcı olabilmektedir. Ancak “HTTP 410 Gone” hata mesajında arama motorlarına net ve kesin olarak bu sayfa sunucu üzerinden tamamen kaldırıldı mesajı verilmektedir.

410-gone-error

HTTP 410 Gone Mesajının Nedenleri Nedir?

Aşağıda hem ziyaretçi hem de sunucu kaynaklı hata nedenlerini görebilirsiniz. Her iki taraf için de farklı nedenler bulunmaktadır.

Yanlış URL Nedeniyle

“HTTP 410 Gone” hata mesajı çoğunlukla site ziyaretçilerinin yanlış bir site yoluna giriş yapması nedeniyle görülmektedir. Yanlış bir URL girildiğinde, çoğunlukla “404 Not Found” mesajı alınmaktadır, ancak eğer girilmek istenen sayfa özel olarak “410 Gone” için yapılandırılması sonucu bu hata mesajı görebilir.

Sistem Değişikliği Nedeniyle

Eğer sitenizde içerik yönetim sistemlerinden birini kullanıyorsanız eklediğiniz tema ve eklentiler sitenizde istenmeyen değişiklikler yapabiliyor. Bu durum ister istemez sitenizde “410 Gone” hata mesajları almanıza neden olmaktadır.

Log Kayıtlarını İnceleyin

“410 HTTP Gone” hata mesajını aldığınız zaman ilk olarak log kayıtlarını gözden geçirin. Log kayıtları sunucu üzerinde olan tüm işlemleri kaydeder ve nedenleri konusunda bize bilgiler verir. Buradaki log kayıtlarındaki mesajları inceleyerek hata nedenlerini ve en doğru çözümleri bulabilirsiniz.

 

HTTP 410 Gone Mesajının Çözümü Nedir?

Bir üst paragrafta da belirttiğimiz “HTTP 410 Gone” mesajı bir hata olarak görmemeliyiz. Bu mesaj sunucu tarafından kullanıcı ve arama motorlarına verilmiş bir bilgi mesajıdır. Dolayısıyla bir hata değil de bilgilendirici bir mesaj olduğu için bunun çözümü ilgili sayfayı sunucu üzerinde eklemekten geçmektedir.

 

guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fatih gulsuyu
Fatih gulsuyu
20 Ağustos 2019 16:33

Google üzerinde silmek istediğiniz eski içerikler için kullanmanızı öneririm

metin
metin
8 Mart 2020 01:20

Açıklayıcı olmuş teşekkürler.

metin
metin
8 Mart 2020 01:22

Açıklayıcı olmuş. Teşekkürler