Http hata mesajlarını inceleyerek bu hata mesajlarının nedenleri ve çözümleri konusunda bilgi verdiğimiz makaleler serimizin bu yazısında 410 Http Gone hata mesajını inceleyeceğiz.

Http 410 Gone Mesajı Nedir?
Http 410 Gone hata mesajı 404 Not Found hatasıyla benzer nedenlerle görülen bir mesaj olup, 404 sayfa bulunamadı mesajına göre biraz daha net bir mesajdır. Bu hata mesajını alıyorsak görüntülemek istediğimiz sayfanın, sunucu üzerinden tamamen silindiğini ve herhangi bir yönlendirme veya yanlış istek olmadığını açık bir şekilde göstermektedir.

Zaman zaman site yöneticileri Google gibi arama motorlarına bir sayfanın sunucu üzerinden kaldırıldığı bilgisini net ve kesin bir şekilde vermek istediğinde bu hata mesajı döndürmeyi tercih edebilirler.
Arama motorları 404 sayfa bulunamadı hata mesajı bulunan bir sayfayı ilerleyen dönemlerde yeniden tarayarak sayfayı ve içeriğini indeklemekte ısrarcı olabilmektedir. Ancak http 410 gone hata mesajında arama motorlarına net ve kesin olarak bu sayfa sunucu üzerinden tamamen kaldırıldı mesajı verilmektedir.
Http 410 Gone Mesajının Çözümü Nedir?
Bir üst paragrafta da belirttiğimiz http 410 gone mesajı bir hata olarak görmemeliyiz. Bu mesaj sunucu tarafından kullanıcı ve arama motorlarına verilmiş bir bilgi mesajıdır. Dolayısıyla bir hata değil de bilgilendirici bir mesaj olduğu için bunun çözümü ilgili sayfayı sunucu üzerinde eklemekten geçmektedir.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
En Yeniler Eskiler
Fatih gulsuyu
Ziyaretçi
Fatih gulsuyu

Google üzerinde silmek istediğiniz eski içerikler için kullanmanızı öneririm