Zaman zaman internet sitesi üzerinde görüntülenen hata mesajları hem can sıkıcı oluyor, hem de bizlere mesajlar veriyor. Bugün, internet sitesi üzerinde neredeyse en çok alınan hata mesajlarından biri olan “500 Internal Server Error ” hakkında bilgiler vereceğiz.

500 Durum Kodu (Internal Server Error) Nedir?

500 Durum Kodu (internal Server Error), sunucu taraflı problemlerin tarayıcılar aracılığıyla kullanıcıya iletilen mesajlardır. Genel olarak 5xx hata kodlarının sunucusal problemlerden kaynaklandığı bilinmektedir. Bu mesaj da bize sunucuda yolunda gitmeyen bir durum olduğunu anlatmaya çalışmaktadır. İnternet sitesi ziyaretçileri tarafından bu hata mesajı için yapılabilecek bir işlem bulunmamaktadır. Yazılım sahibi yada bağlı bulunduğu sunucu yönetimi tarafından bu hata çözülebilmektedir.

500-internal-server-error

500 Durum Kodu Sebepleri Nelerdir?

Sık sık karşılaşılan 500 durum kodu mesajları, bir internet sitesinin veya internet uygulamasının sunucu tarafında birtakım işlemleri sürdürememesi, başlatamaması gibi nedenlerde oluşmaktadır. Ayrıca sunucu üzerinde yanlış yapılandırma, yanlış PHP versiyon seçimleri, eksik veya yanlış PHP uzantılarının seçimi ya da Windows sunucularda IIS hizmetinin durması gibi sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Tüm bunlara ek olarak zaman zaman da bu durum kodu yanlış dosya izinlerinden, .htaccess dosyasında bulunan yanlış kod parçacığından, PHP oturum süresinin ya da PHP memory limit değerlerinin yetersiz gelmesi gibi nedenler ile de ilgili olabilir. Eğer WordPress gibi içerik yönetim sistemlerinde oluşabilecek eklenti çakışmaları da bu hataya sebep olabilecektir.

505-internal-server-error-cozuldu

500 Durum Kodu Çözüm Teknikleri Nelerdir?

Dosya İzinlerini Düzenleyin

Dosya izinleri yanlış olması nedeniyle yazılımınız kaydetmesi ve çalıştırması gereken site dosyalarınızı çalıştırmayabilir. Tüm klasör ve dosya izinleri gözden geçirmeniz ve yanlış olanları düzenlemeniz gerekmektedir. Genel olarak klasör izinleri 755 dosya izinleri ise 644 olmalıdır.

Doğru PHP Versiyonunu Seçin

PHP versiyon farklılıkları nedeniyle sitenizde işlemler doğru bir şekilde işlenemiyor olabilir. Bu yüzden hosting paketinizin versiyonu ile yazılımınızın sahip olduğu PHP versiyonu uyumlu olmalıdır. Sunucu üzerinde bulunan tüm PHP versiyonlarını deneyerek sorunu gidermeye çalışın.

Eksik PHP Fonksiyonlarını Seçin

Yazılımınız üzerinde kullandığınız PHP fonksiyonları hosting paketiniz üzerinde de aktif olmalıdır. Aktif olmayan PHP uzantıları nedeniyle bu tarz hataları almanız olasıdır.

.htaccess Dosyanızı Gözden Geçirin

.htaccess dosyası Linux hosting paketlerinde bulunur ve oldukça kullanışlıdır. Burada yapılacak bir kod yanlışı veya eksik kod bilgisi “500 Internal Error” hata mesajını görmenize sebep olacaktır.

PHP Execution Time Sürenizi Ayarlayın

Bazı durumlarda PHP çalıştırma zamanına takılan yazılımınız bir süre sonra “500 Internal Server Error” hata mesajını verecektir. Bu yüzden bu değeri yükselterek sorunu çözebilirsiniz.

LOG Kayıtlarını İnceleyin

Aldığınız hatanın nedenini en iyi log kayıtlarından görebilir ve hataya dâir çözüm üretebilirsiniz. Log kayıtlarını hosting paketiniz içerisinden kendiniz görüntüleyebilir yada hosting sağlayıcı firmanızdan talep edebilirsiniz.

 

“500 Internal Server Error” hata mesajının sebebini ve çözüm yöntemlerini açıklamaya çalıştık, umarım faydalı olmuştur.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments