304 Not Modified (Değiştirilmemiş) kodu bir diğer HTTP mesajlarından bir tanesidir. 3xx ile başlayan HTTP mesajlarının hepsinin yönlendirme ile ilgili olduğunu diğer konularımızda belirtmiştik.

304 Değiştirilmemiş (Not Modified) Nedir?

“304 Değiştirilmemiş (Not Modified)” durum kodu, internet sitesinin önbelleğe alınmış bir kopyasında değişiklik olup olmadığını belirtmeye yardımcı olan HTTP mesajıdır. Arama motorları tarafından önbelleğe alınan site dosyaları, tekrar tarama sırasındaki dosya bilgisinde bir farklılık yok ise otomatik olarak “304 Değiştirilmemiş HTTP” mesajı geri döndürülür.

Kullanıcılar “304 Not Modified” mesajını tarayıcıları üzerinde ancak izin vermeleri durumunda görüntüleyebilirler. Ziyaret edilen her site bir önbellek dosyasını bilgisayarlarımıza kaydeder. Bu kaydedilen önbellek site yazılımına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Eğer internet sitesi sahibi sizin bu HTTP mesajını görüntülemenizi isterse ancak bu sayede mesajı görebiliriz.

304 Not Modified Çözümü Nedir?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi “304 Not Modified” HTTP mesajı bir hata değil, mesajdır. Burada sunucu tarayıcı aracılığıyla bize bir takım bilgiler vermektedir. Dolayısıyla bir çözüm bulunmamaktadır. Bu mesaj, sunucunun tarayıcılara gönderdiği bir bilgi mesajıdır. Ancak site sahipleri kullanıcılara bu mesajı göstermek isterse aktif edebilir ve ancak site sahipleri bu özelliği kapatabilir. “304 Not Modified” mesajını gördüğünüz zaman site yönetimine bildirerek sorunun çözümünü rica edebilirsiniz.

304 Not Modified Nasıl Eklenir?

Apache Sunucuda 304 Not Modified Ekleme

Bildiğiniz gibi Apache, bir web sunucudur. Uzun yıllardan beri kullanımda olan bu web sunucu ile “304 Not Modified” mesajını kullanıcılara ve arama motorlarına göstermek için aşağıdaki kod parçasını .htaccess dosyasının içerisine yazmak gerekir.

LoadModule cache_module modules/mod_cache.so
<IfModule mod_cache.c>
LoadModule cache_disk_module modules/mod_cache_disk.so
<IfModule mod_cache_disk.c>
CacheRoot “c:/cacheroot”
CacheEnable disk “/”
CacheDirLevels 5
CacheDirLength 3
</IfModule>
</IfModule>

Nginx Sunucuda 304 Not Modified Ekleme

Nginx de Apache gibi bir web sunucusudur ancak Apache’ye göre daha yeni ve daha güncel bir web sunucudur. Ancak Nginx web sunucularda .htaccess dosyası kullanımı mümkün değildir. Bu nedenle bu komutları Nginx Conf dosyasına yazmamız gerekmektedir. Aşağıdaki kod parçasını Nginix Conf dosyasına yazarak “304 Not Modified” mesajını kullanıcı ve arama motorlarına gösterebiliriz.

map $sent_http_content_type $expires {
default                               off;
text/html                          24h;
text/css                             24h;
application/javascript   max;
~image/                            max;

}

server {
listen 80;
listen 443 ssl;
server_name www.siteniz.uzantisi;
expires $expires;
}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir