İnternet sitelerinde en çok karşılaştığımız hata mesajlarından biri olan “404 Not Found” hata mesajından bahsedeceğiz. “404 Not Found” hatasının nedenleri ve çözümleri hakkında yazımızı okuduktan sonra tüm soru işaretleriniz cevaplanmış olacaktır. Öncelikle “404 Not Found Hatası Nedir?” Sorusunun cevabını verelim.

404 Not Found Error Nedir?

HTTP 404, 404 Not Found, 404 Status Code, HTTP 404 – Dosya Bulunamıyor, 404 Bulunamadı veya Sayfa Bulunamadı hata mesajı, bir tarayıcının belirli bir sunucuyla iletişim kurduğunu ancak sunucuda istenen öğeyi veya dosyayı bulamadığını belirtmek için kullanılan bir Hiper Metin Transfer Protokolü (HTTP) standart yanıt kodudur. Bu hata mesajı, bilgisayar ağı iletişimlerinde sıkça karşılaşılabilir. Tarayıcı aracılığıyla size iletilen bir bilgilendirme mesajıdır. İnternet sitesi üzerinde bir sayfaya erişmeye çalışırken aldığınız bu mesaj ile böyle bir sayfanın sunucuda bulunmadığını veya sayfa yolunda bir hata olduğu anlamını çıkarabiliriz.

HTTP 404, 404 Not Found, 404 Status Code, HTTP 404 - Dosya Bulunamıyor, 404 Bulunamadı veya Sayfa Bulunamadı

404 Not Found Hatası Sebepleri Nelerdir?

404 hatasının birkaç sebebi olabilir ve maalesef site ziyaretçileri olarak bu durumlara çözüm getiremiyoruz. Bu durumu çözmesi gereken kişi site sahibi olmaktadır. 404 hatasının sebeplerini aşağıda görebilirsiniz.

1. Yanlış Yönlendirilen URL Adresleri

Kullanıcının ziyaret etmeye çalıştığı sayfa artık mevcut değilse, kullanıcının yanlış URL’ye erişmeye çalışması nedeniyle 404 hatası alabilirler. Bu durumda, kullanıcının doğru URL’yi kontrol etmesi gerekir. Site üzerindeki menülerde veya farklı sitelerden yönlendirilen bağlantılarda yazılımcı tarafından yanlış yönlendirilen site yolları nedeniyle 404 hata sayfası ile karşılaşılmaktadır.

2. Site Dosyalarının Yanlış Klasöre Aktarılması

Taşınan ve aktarılan site dosyaları ve görsellerin dizin yolu değişecektir. Böyle bir değişiklikte tüm sitedeki bağlantı yönlendirmeleri düzenlenmezse eğer sitenin belirli yerlerinde 404 hataları almak kaçınılmaz olacaktır.

3. Sunucuda Kaldırılan Dosyalar

Sunucu üzerinde kaldırılan dosyalara erişilmeye çalışıldığında da sunucu üzerinde böyle bir dosya olmadığı için ziyaretçi 404 hata mesajıyla karşılaşacaktır. Site yöneticisi tarafından yapılan yönlendirme ile ziyaretçilerin bu hata ile karşılaşmasının önüne geçilecektir.

4. Dosya Adının Değiştirilmesi

İnternet sitesinde değiştirilen bir dosya adı nedeniyle erişmeye çalışan kullanıcılar 404 hata mesajı ile karşılaşabilir. Örnek vermek gerekirse /hakkimizda sayfasının adı /biz-kimiz olarak değiştirilmesi yada yönlendirme bağlantısının sonunda slash olup olmaması sonucunda 404 hata mesajıyla karşılaşılır.

5. Web Sayfasının Taşınması veya Silinmesi

Web siteleri sürekli olarak güncellendiği için, bazı sayfalar taşınabilir veya silinebilir. Bu durumda, web sunucusu talebi karşılamak için sayfayı bulamaz ve 404 hatası alınır. Web sitesi sahipleri, sayfaları taşımaya veya silmeye karar verirlerse, ziyaretçileri yönlendirmeleri veya yönlendirmeleri gerekebilir.

6. Bağlantı Hatası

Başka bir web sitesine bağlantı veren bir sayfaya erişmeye çalışırken 404 hatası alınabilir. Bu durumda, diğer web sitesi sahibi sayfayı taşıdı veya silindiği için web sunucusu istenen sayfayı bulamaz. Bu durumda, web sitesi sahipleri bağlantıları kontrol etmeli ve güncellemelidirler.

7. Sunucudan Kaynaklanan Hatalar

Standart sunucu hataları 500, 503 gibi hatalar olsa da sunucudan kaynaklanan hatalar 404 hatasına sebebiyet verebilir. Web sunucusu çeşitli nedenlerle isteklere yanıt veremez veya bir hata alır. Bu durumda, 404 hatası alınabilir. Bu durumda, web sitesi sahipleri sunucu problemlerini çözmek için teknik destek sağlayıcısına başvurmalıdır.

404 Not Found Hatası Çözümleri Nelerdir?

1. 404 Bulunamadı Hatası Veren URL Adresinin Yönlendirilmesi

Web sitesi sahipleri, taşınmış veya silinmiş bir sayfayı doğru bir şekilde yönlendirmek için 301 yönlendirmeleri kullanabilirler. Bu, kullanıcıların hedef sayfaya doğru yönlendirilmesini sağlayarak, 404 hatası alınmasını önler. Siteye yapılan yönlendirmeler, menü bağlantıları ve içeriklerde bulunan bağlantıların doğru olan yönlendirmeler ile düzenlenmesi ve ziyaretçilerin doğru sayfaya yönlendirilmesini sağlayarak 404 not found hatasını çözebilirsiniz.

2. Dosya Yollarının Düzenlenmesi

Site üzerindeki dosya bağlantı ve yollarının değiştirilmesi gerektiğinde bu bağlantıları tüm site üzerinden güncellenmesi gereklidir. Tüm bağlantılar sorunsuz düzenlendikten sonra herhangi bir 404 hatası alınmasının önüne geçilmiş olur.

3. Sunucuda Kaldırılan Dosyaları Yönlendirin

Sunucu üzerinden kaldırdığınız dosya ve klasörlerin bağlantılarını yönlendirerek 404 hatasının önüne geçebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse /siparis sayfanızı kaldırmış olabilirsiniz, bu sayfaya gelen müşterilerinizi farklı bir sayfaya yönlendirebilirsiniz ve ziyaretçilerinize hatasız bir site deneyimi yaşatabilirsiniz.

4. Değiştirilen Dosya Adlarını Düzenleyin ve Yönlendirin

Eğer siteniz üzerinde bir dosya adını değiştirmeniz gerekiyorsa bunu tüm site üzerinde yapmanız gerekmektedir. Sayfanın herhangi bir yerinde bu şekilde kalmış bir bağlantı 404 hata ekranıyla karşılaşmanıza neden olacaktır. Bu yüzden eski dosya isminden yeni dosya ismine yönlendirme yaparak sorunu çözebilirsiniz.

5. Kullanıcı dostu bir 404 sayfası oluşturmak

Kullanıcılar, web sitelerinde 404 hatası alınca genellikle web sitesini terk ederler. Web sitesi sahipleri, kullanıcıların web sitesini terk etmesini önlemek için kullanıcı dostu bir 404 sayfası oluşturabilirler. Bu sayfada, kullanıcılara doğru sayfaya yönlendirme yapmak için bağlantılar ve arama kutusu gibi seçenekler sunulabilir.

6. Web sunucusu yapılandırmasını kontrol etmek

Web sunucusu yapılandırması, web sitelerinin doğru bir şekilde çalışmasını sağlar. Web sitesi sahipleri, web sunucusu yapılandırmasını düzenli olarak kontrol etmeli ve sorunları çözmek için teknik destek sağlayıcısına başvurmalıdır.

7. Site haritası oluşturmak

Site haritası, web sitelerinin tüm sayfalarını bir arada listeler. Site haritası, web sitesi sahiplerinin, ziyaretçilerin aradığı sayfaları kolayca bulmalarını sağlayarak 404 hatalarını azaltmalarına yardımcı olur.

404 Not Found Hatası Nasıl Tespit Edilir?

404 hatası nedenleri ve çözümleri konusunda bilgiler verdikten sonra şimdi sıra bu hataları tespiti konusunda bilgi vermeye geldi. 404 hataları önemsiz görünse de çok önemli hatalardır, bir kullanıcının sitenizden ayrılmasına veya satın alma işleminin olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir. Çok büyük internet sitelerinde 404 hatalarının tespit edilmesi oldukça zor olacaktır. Binlerce link ve sayfa arasında bunların tek tek kontrol etmesi zaman alacağı için en etkili 404 hatası tespiti Google Analytics aracılığıyla yapılır.

1. Google Search Console ile 404 Hata Sayfalarının Tespiti

Google sunduğu hizmetler ile gerek internet sitesi sahiplerine gerekse ziyaretçilere oldukça katkılı işler ortaya koymaktadır. İnternet siteniz üzerindeki birçok bilgiye ulaşarak analizler yapabileceğiniz Search Console aracı ile 404 hata sayfalarını görebilirsiniz ve önlemler alabilirsiniz.

Google Search Console aracı içerisinde bulundurduğu “URL Hataları” sekmesinde sitenizde bulunan 404 hatalarını bularak size gösterir. Siz de bu listeyi optimize ederek tüm hatalarınızı miniminize edersiniz. Ziyaretçilerinize de iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatırsınız.

2. Web tarayıcısı kullanarak sayfayı yeniden yüklemek

Eğer bir web sitesinde 404 hatası ile karşılaşılırsa, öncelikle web tarayıcısı kullanarak sayfayı yeniden yüklemek veya F5 tuşuna basmak gerekmektedir. Bazı durumlarda, sayfayı yeniden yüklemek, 404 hatasının geçici bir sorun olduğu durumlarda çözüm olabilir.

3. Diğer tarayıcıları veya cihazları kullanmak

404 hatasının nedeni, web tarayıcısı veya cihazla ilgili olabilir. Bu nedenle, farklı bir tarayıcı veya cihaz kullanarak web sitesine erişmek, 404 hatasının nedeninin tespit edilmesine yardımcı olabilir.

4. Adres çubuğunda URL kontrolü yapmak

Web sitesindeki sayfaların URL adresleri bazen yanlış yazılabilir veya eksik olabilir. Bu nedenle, adres çubuğunda sayfa URL’sinin doğru yazıldığından emin olmak, 404 hatasının nedenini tespit etmek için önemlidir.

5. Sunucu log dosyalarını kontrol etmek

Sunucu log dosyaları, web sitesindeki tüm isteklerin kaydedildiği dosyalardır. Web sitesi sahipleri, sunucu log dosyalarını kontrol ederek, 404 hatalarının nedenini tespit edebilirler. Bu dosyalarda, hatalı bağlantıların veya yanlış sayfa URL’lerinin kaydı tutulur.

6. Web tarayıcısı geliştirici araçları

Bir web tarayıcısı kullanarak, sayfayı açıp F12 tuşuna basarak web tarayıcısı geliştirici araçlarına erişebilirsiniz. Bu araçlar, bir web sitesinin kodunu ve ağ trafiğini detaylı bir şekilde analiz etmenize olanak sağlar. Bu araçlar sayesinde, sayfa yüklenirken HTTP istekleri görebilirsiniz. 404 hatası, sunucu yanıtı olarak gösterilecektir ve bu isteğin yanıt kodunun 404 olduğunu görebilirsiniz.

7. Web Sayfalarını Crawl Etmek

Site crawling araçları, web sitesinin tüm sayfalarını tarar ve hatalı bağlantıları veya yanlış sayfa URL’lerini tespit eder. Bu araçlar, web sitesindeki tüm sayfaları tarar ve 404 hatalarını tespit eder. Bu sayede, web sitesi sahipleri hatalı bağlantıları güncelleyebilir veya yanlış sayfa URL’lerini düzeltebilirler.

HTTP 404 hataları bir web sitesinin SEO sürecine, Sıralamasına ve İtibarına zarar verebilir

Evet, HTTP 404 hataları web sitelerinin SEO sürecine, sıralamasına ve itibarına zarar verebilir.

 1. Web sitelerinin SEO sürecinde, web sitesinin sayfa kalitesi önemli bir faktördür. Web sitesinde 404 hataları olması, arama motorlarının web sitesinin sayfa kalitesini düşük olarak değerlendirmesine neden olabilir ve web sitesinin sıralamasını düşürebilir.
 2. Arama motorları, web sitelerinin tüm sayfalarını tarar ve indeksler. Arama motoru botları, bir sayfayı ziyaret ettiğinde, web sunucusundan 200 OK yanıt kodunu bekler. Eğer sayfa yanıt vermezse veya 404 hatası dönerse, bu sayfayı “404 Not Found” olarak işaretleyecektir. Web siteleri için önemli olan sıralama faktörlerinden biri, web sitesinin sayfa kalitesidir. Web sitesinde 404 hataları olması, arama motorlarının web sitesinin sayfa kalitesini düşük olarak değerlendirmesine neden olabilir ve web sitesinin sıralamasını düşürebilir.
 3. Kullanıcı deneyimi de SEO için önemli bir faktördür. Bir kullanıcı, web sitesinde 404 hatası ile karşılaştığında, bu kullanıcının web sitesinde daha fazla zaman geçirmesi veya web sitesini tekrar ziyaret etmesi olası değildir. Bu nedenle, 404 hataları web sitesinin kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir ve web sitesine geri dönüş oranlarını düşürebilir. Düşük geri dönüş oranları, arama motorlarının web sitesinin kalitesini düşük olarak değerlendirmesine neden olabilir ve web sitesinin sıralamasını etkileyebilir.
 4. Web sitelerindeki 404 hataları, sitenin itibarını da olumsuz etkileyebilir. Eğer bir web sitesi sürekli olarak 404 hataları veriyorsa, ziyaretçiler bu siteye güven duymayabilir ve hatta web sitesinin güvenliği konusunda şüpheleri olabilir.
 5. Web sitesindeki 404 hataları, backlink kaybına neden olabilir. Eğer bir web sitesi diğer sitelerden gelen backlinkleri karşılamak için 404 sayfalarına yönlendiriyor ise, diğer web siteleri bu sayfaları kaldırabilir ve backlinkler kaybolabilir. Bu da web sitesinin SEO sıralamasını olumsuz etkileyebilir.
 6. Web sitesindeki 404 hataları, reklam verenlerin ilgisini kaybetmesine neden olabilir. Bir web sitesi reklam almak istediğinde, reklam verenler genellikle sitenin kalitesini ve ziyaretçi sayısını göz önünde bulundururlar. 404 hataları, reklam verenlerin siteye olan güvenini ve ilgisini azaltabilir.
 7. Web sitesindeki 404 hataları, sitenin mobil uyumlu olmama durumunu ortaya çıkarabilir. Mobil cihazlarda web sitesindeki 404 hataları daha belirgin olabilir ve ziyaretçilerin mobil cihazlarla siteye erişimini zorlaştırabilir. Bu da web sitesinin mobil uyumluluğunu olumsuz etkileyebilir ve SEO sıralamasını düşürebilir.

Diğer Durum Kodları

1xx & 2xx Durum Kodları3xx Durum Kodları4xx Durum Kodları5xx Durum Kodları
100300400500
101301401502
102302402503
200303403504
201304404505
202305406506
203307407507
204408508
205409510
206410511
207411599
208412
226413
414
415
416
417
418
421
422
423
424
426
428
429
431
444
451
499

Comments

 1. Mustafa

  Merhaba hocam site içerisindeki 404 sayfaları yazıları bulup toplu olarak başka bir linke yönlendirmek için bir eklenti vs mevcut mu eğer yoksa bunu manuel olarak yapmanın kolay bir yolu var mı 

  1. Osman Can Olgun

   Merhabalar,

   Screaming frog gibi araçlar ile internet siteniz üzerinde bulunan tüm kırık linkleri tespit edebilirsiniz. Ancak WordPress eklentisi olarak böyle bir uygulama var mı ne yazık ki bilgi sahibi değiliz.

   Sağlıklı günler dileriz.

  2. Murat bekar

   Hepsini tek tek bulmak yerine wordpress tema içerisindeki 404 sayfasını silip yerine altta vermiş olduğum kodu ekleyerek tüm 404 sayfa hatası aldığınız içeriklerinizi anasayfanıza yönlendirebilirsiniz

 2. orhan

  değerli meslektaşlarım google de ayarlara ordan gelişmiş ayarlara girip d dosyasını c dosyası olarak düzenledim sorun düzeldi

  1. Osman Can Olgun

   Merhabalar,

   bu eklenen kod bulunmayan sayfa için 404 sayfasına yönlendirme sağlamaktadır. SEO eklentinizi gözden geçirmenizi rica ederiz.

  1. Osman Can Olgun

   Merhabalar,

   hosting sağlayıcınız firmaya destek talebi ileterek konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir