İnternet sitelerinde en çok karşılaştığımız hata mesajlarından biri olan “404 Not Found” hata mesajından bahsedeceğiz. “404 Not Found” hatasının nedenleri ve çözümleri hakkında yazımızı okuduktan sonra tüm soru işaretleriniz cevaplanmış olacaktır. Öncelikle “404 Not Found Hatası Nedir?” Sorusunun cevabını verelim.

404 Not Found Error Nedir?

404 hata kodu, erişim sağladığınız internet sitesi tarafından tarayıcı aracılığıyla size iletilen bir bilgilendirme mesajıdır. İnternet sitesi üzerinde bir sayfaya erişmeye çalışırken aldığınız bu mesaj ile böyle bir sayfanın sunucuda bulunmadığını veya sayfa yolunda bir hata olduğu anlamını çıkarabiliriz.

404-not-found-error

404 Not Found Hatası Sebepleri Nelerdir?

404 hatasının birkaç sebebi olabilir ve maalesef site ziyaretçileri olarak bu durumlara çözüm getiremiyoruz. Bu durumu çözmesi gereken kişi site sahibi olmaktadır. 404 hatasının sebeplerini aşağıda görebilirsiniz.

1-) Yanlış Yönlendirilen Bağlantılar

Site üzerindeki menülerde veya farklı sitelerden yönlendirilen bağlantılarda yazılımcı tarafından yanlış yönlendirilen site yolları nedeniyle 404 hata sayfası ile karşılaşılmaktadır.

2-) Site Dosyalarının Yanlış Klasöre Aktarılması

Taşınan ve aktarılan site dosyaları ve görsellerin dizin yolu değişecektir. Böyle bir değişiklikte tüm sitedeki bağlantı yönlendirmeleri düzenlenmezse eğer sitenin belirli yerlerinde 404 hataları almak kaçınılmaz olacaktır.

3-) Sunucuda Kaldırılan Dosyalar

Sunucu üzerinde kaldırılan dosyalara erişilmeye çalışıldığında da sunucu üzerinde böyle bir dosya olmadığı için ziyaretçi 404 hata mesajıyla karşılaşacaktır. Site yöneticisi tarafından yapılan yönlendirme ile ziyaretçilerin bu hata ile karşılaşmasının önüne geçilecektir.

4-) Dosya Adının Değiştirilmesi

İnternet sitesinde değiştirilen bir dosya adı nedeniyle erişmeye çalışan kullanıcılar 404 hata mesajı ile karşılaşabilir. Örnek vermek gerekirse /hakkimizda sayfasının adı /biz-kimiz olarak değiştirilmesi yada yönlendirme bağlantısının sonunda slash olup olmaması sonucunda 404 hata mesajıyla karşılaşılır

404-not-found-error-cozumu

404 Not Found Hatası Çözümleri Nelerdir?

1-) Yönlendirilen Bağlantıların Düzenlenmesi

Siteye yapılan yönlendirmeler, menü bağlantıları ve içeriklerde bulunan bağlantıların doğru olan yönlendirmeler ile düzenlenmesi ve ziyaretçilerin doğru sayfaya yönlendirilmesini sağlayarak 404 not found hatasını çözebilirsiniz.

2-) Dosya Yollarının Düzenlenmesi

Site üzerindeki dosya bağlantı ve yollarının değiştirilmesi gerektiğinde bu bağlantıları tüm site üzerinden güncellenmesi gereklidir. Tüm bağlantılar sorunsuz düzenlendikten sonra herhangi bir 404 hatası alınmasının önüne geçilmiş olur.

3-) Sunucuda Kaldırılan Dosyaları Yönlendirin

Sunucu üzerinden kaldırdığınız dosya ve klasörlerin bağlantılarını yönlendirerek 404 hatasının önüne geçebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse /siparis sayfanızı kaldırmış olabilirsiniz, bu sayfaya gelen müşterilerinizi farklı bir sayfaya yönlendirebilirsiniz ve ziyaretçilerinize hatasız bir site deneyimi yaşatabilirsiniz.

4-) Değiştirilen Dosya Adlarını Yönlendirin

Eğer siteniz üzerinde bir dosya adını değiştirmeniz gerekiyorsa bunu tüm site üzerinde yapmanız gerekmektedir. Sayfanın herhangi bir yerinde bu şekilde kalmış bir bağlantı 404 hata ekranıyla karşılaşmanıza neden olacaktır. Bu yüzden eski dosya isminden yeni dosya ismine yönlendirme yaparak sorunu çözebilirsiniz.

404 Not Found Hatası Nasıl Tespit Edilir?

404 hatası nedenleri ve çözümleri konusunda bilgiler verdikten sonra şimdi sıra bu hataları tespiti konusunda bilgi vermeye geldi. 404 hataları önemsiz görünse de çok önemli hatalardır, bir kullanıcının sitenizden ayrılmasına veya satın alma işleminin olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir. Çok büyük internet sitelerinde 404 hatalarının tespit edilmesi oldukça zor olacaktır. Binlerce link ve sayfa arasında bunların tek tek kontrol etmesi zaman alacağı için en etkili 404 hatası tespiti Google Analytics aracılığıyla yapılır.

Google Search Console ile 404 Hata Sayfalarının Tespiti

Google sunduğu hizmetler ile gerek internet sitesi sahiplerine gerekse ziyaretçilere oldukça katkılı işler ortaya koymaktadır. İnternet siteniz üzerindeki birçok bilgiye ulaşarak analizler yapabileceğiniz Search Console aracı ile 404 hata sayfalarını görebilirsiniz ve önlemler alabilirsiniz.

Google Search Console aracı içerisinde bulundurduğu “URL Hataları” sekmesinde sitenizde bulunan 404 hatalarını bularak size gösterir. Siz de bu listeyi optimize ederek tüm hatalarınızı miniminize edersiniz. Ziyaretçilerinize de iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatırsınız.

 

guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa
Mustafa
7 Kasım 2020 01:18

Merhaba hocam site içerisindeki 404 sayfaları yazıları bulup toplu olarak başka bir linke yönlendirmek için bir eklenti vs mevcut mu eğer yoksa bunu manuel olarak yapmanın kolay bir yolu var mı 

Osman Can Olgun
Yönetici
Osman Can Olgun
26 Kasım 2020 12:33
Reply to  Mustafa

Merhabalar,

Screaming frog gibi araçlar ile internet siteniz üzerinde bulunan tüm kırık linkleri tespit edebilirsiniz. Ancak WordPress eklentisi olarak böyle bir uygulama var mı ne yazık ki bilgi sahibi değiliz.

Sağlıklı günler dileriz.

Murat bekar
Murat bekar
12 Aralık 2020 15:37
Reply to  Mustafa

Hepsini tek tek bulmak yerine wordpress tema içerisindeki 404 sayfasını silip yerine altta vermiş olduğum kodu ekleyerek tüm 404 sayfa hatası aldığınız içeriklerinizi anasayfanıza yönlendirebilirsiniz