Blog » WordPress » WordPress Hosting Nedir? WordPress CMS Kullanan Siteler WordPress Hostingde mi Barındırılmalı?

WordPress Hosting Nedir? WordPress CMS Kullanan Siteler WordPress Hostingde mi Barındırılmalı?

Hosting Fiyatları

Web sitenizi WordPress platformunda oluşturmak, yeni blogunuzu veya çevrimiçi işinizi başlatmanın en kolay ve en hızlı yollarından biridir. Bu noktada en önemli soru: “Bir WordPress web siteniz varsa, WordPress hosting almanız gerekiyor mu?” Aslında şart değil. Çünkü teorik olarak, herhangi bir hosting hizmeti web sitenizi çalıştırmak için gereken araçları sunar. Fakat en iyi hosting planını seçmek, web sitenizin; iyi çalışmasını, güvenli kalmasını ve mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunmasını sağlamaya yardımcı olabilir. 

WordPress Nedir?

WordPress, web siteleri tasarlamasına ve oluşturmasına izin veren açık kaynaklı (kullananlar tarafından oluşturulan ve paylaşılan öğelerden oluştuğu için açık kaynaktır) bir içerik yönetim sistemidir. Basit bir blog sayfasından e-ticarete, iş veya portföy web sitelerine kadar, WordPress’i aklınıza gelebilecek tüm web site türlerini oluşturmak için kullanılabilirsiniz.

WordPress Hosting Nedir?

WordPress Hosting, WordPress destekli bir web sitesini verimli bir şekilde barındırmak için önceden yapılandırılmış bir hosting ürünüdür. “WordPress Hosting” için endüstri standardı bir tanım yoktur, bu nedenle tam ürün ana bilgisayara göre değişir. WordPress Hosting genellikle tipik bir Linux sunucusundaki bir WordPress kurulumuna kıyasla, bir WordPress kurulumunu basitleştirmek, güvence altına almak ve hızlandırmak için kullanılır.

WordPress platformunda oluşturulan web siteleri, uygun şekilde optimize edilmezse işlevsellik sorunlarına neden olabilecek bazı özelliklere sahiptir. Bu, belirli öğelerin düzgün yüklenemeyebileceği, yükleme süresinin artabileceği veya web sitesinin tamamen erişilemez hale gelebileceği anlamına gelir. Böyle bir durum oluştuğunda, ziyaretçilerin sitenizden çıkması kaçınılmazdır. Bu da size trafiğin ve potansiyel satışların azalmasına mal olur.

WordPress Hosting’in Avantajları Nelerdir?

WordPress hosting hizmetleri WordPress web siteleri için özel hizmet ve destek sunar. Bunun dışında da kullanıcılara sağladığı birçok avantaj vardır. Bu avantajlardan en önemlileri aşağıdaki şekildedir:

  • Web teknolojileri, web sitenizde hızlı kurulum için önceden yapılandırılabilir.
  • Sunucudaki tüm hesaplar aynı özel bakımı alır.
  • Sunucular, WordPress’e özgü tehditlere karşı koruma sağlamak için kurulabilir.
  • Toplu yükseltmeler ve güvenlik yamaları, sunucudaki tüm web sitelerine aynı anda uygulanır.
  • Müşteri hizmetleri temsilcileri, yazılım desteği sunmak üzere eğitilir. Yani eklentinizin neden çalışmadığı veya metninizin neden doğru görüntülenmediği hakkında bir sorunuz varsa, büyük olasılıkla herhangi bir sorunu çözmeye yardımcı olabilirler.
  • Çoğu WordPress hosting planı, kullanımı kolay web sitesi oluşturucularla birlikte gelir. Temalar, eklentiler ve hatta SSL sertifikaları içerir.

WordPress için Paylaşılan Web Hosting

Kısıtlı bir bütçeye sahipseniz, WordPress sitenizi barındırmak için paylaşılan bir hosting kullanabilirsiniz. Bu hizmeti seçtiğinizde, diğer paylaşılan barındırma ortamlarında olduğu gibi, disk alanı ve bant genişliği gibi kaynaklar, sunucuda barındırılan tüm hesaplar arasında paylaşılır. Bu durum, sitenizin performansının ve yüklenme süresinin düşmesine neden olabilir.

Paylaşımlı WordPress Hosting İçin Teknik Destek

Paylaşılan hosting, genel müşteri teknik desteği ve uygun bütçelerle gelse de, bu tür bir hosting planı, daha büyük veya daha karmaşık web sitelerinin ihtiyaçlarını karşılayamaz.

Paylaşılan bir ortamda barındırılan siteler, diğer platformlarda oluşturulan sitelerle sunucu alanını paylaşır. Bu nedenle, sunucu için destek sağlayan teknik desteğin sadece WordPress’e değil, herhangi bir platform üzerine kurulu sitelere de hizmet verebilmesi beklenir. Bu çok yönlü uzmanlık, teknik yardım kalitesinin fark edilir derecede düşmesine neden olur.

Her bir paylaşılan sunucuda barındırılan çok sayıda web sitesi olduğu için bütçe açısından bakıldığında paylaşılan hosting planı seçmek mantıklıdır. Fakat hizmetin fiyatı düşük olduğu için ana bilgisayarların kar elde etmesi için her sanal sunucu alanına çok sayıda istemci yerleştirilmesi gerekir. Bununla birlikte, bu kadar çok müşteriye hizmet etme ihtiyacı, bir destek ekibinin zayıflamasına ve işlerinin kalitesi üzerinde olumsuz bir etkiye neden olur. 

Paylaşımlı WordPress Hosting için Güvenlik ve Performans

Paylaşılan bir barındırma ortamında özel alanın olmaması, hem güvenlik hem de performans açısından zorluklar yaratır.

Aynı sunucuda barındırılan web siteleri için güvenliğin etkili bir şekilde sağlanması zordur. Bir enfeksiyonun paylaşılan bir ortamdaki diğer üyeleri etkilemesi çok daha olasıdır.

Aynı durum performans sorunları için de geçerlidir. Paylaşılan bir sunucudaki bir veya daha fazla web sitesi, trafik artışları nedeniyle kaynakları daha fazla kullanmaya başladığında, aynı sunucudaki  WordPress kullanıcıları da bu durumdan etkilenir. Birçok web sitesi etkilendiğinde, hepsini düzeltmek destek ekibinin sorumluluğundadır. Düzeltilmesi gereken bu kadar çok şey varken, performansın eski haline dönmesi uzun sürebilir.

Yönetilen WordPress Hosting

Yönetilen WordPress hosting, paylaşılan WordPress hosting ile karşılaştırıldığında, teknik destek ve güvenlik açısından biraz daha avantajlıdır. Her bir müşteri daha fazla kullanabileceği miktarda kaynakla üstün çalışma hızı ve performans sağlar.

Yönetilen WordPress Hosting için Teknik Destek

Paylaşılan hosting ile birlikte verilen genel desteğe kıyasla, yönetilen hosting’de aldığınız destek çok daha derinlemesine ve daha kolaydır. Bu nedenle, paylaşılan bir paketle elde edebileceğinizden daha geniş bir konu yelpazesi için size yardımcı olabilirler. Ayrıca, yönetilen bir ana sunucu, paylaşılan bir sunucudan çok daha az sayıda istemciye sahip olacağından, size yardımcı olacak teknik ekip daha fazla zamana sahip olur.

Yönetilen WordPress Hosting için Hız ve Performans

Yönetilen WordPress hosting, paylaşılan WordPress hosting’ göre hem hız hem de performans açısından önemli yükseltmeler sağlar. Yönetilen WordPress hosting‘de, kaynaklar yalnızca her bir müşterinin kullanımı için tahsis edilmekle kalmaz, aynı zamanda teknik ekip performansı izlemek ve olabilecek hataları düzeltmek için hazırdır.

Ayrıca destek ekibi eğitimli profesyonellerden oluştuğundan, genellikle herhangi bir operasyonel hatayı ortalama birinden çok daha verimli bir şekilde düzeltir, çalışma süresini ve WordPress web sitesinin genel performansını en üst düzeye çıkarır.

Yönetilen WordPress Hosting için Güvenlik

Site ve sunucu güvenliği yönetilen WordPress hosting‘in gözetimi altında, çoğu kullanıcının kendi başına sağlayabileceğinden çok daha katıdır. Koruyucu araçlar, WordPress’in belirli ihtiyaçları için optimize edilmiştir.

WordPress Hosting ile Web Hosting Arasındaki Fark Nedir?

1. Web Hosting

Web hosting, genellikle birden fazla web sitesinin tek bir fiziksel sunucuda alanı paylaştığı, paylaşılan bir barındırma hizmetidir. Bu tür bir ortamda, hepsi farklı platformlarda çalışan potansiyel olarak binlerce farklı web sitesi vardır. Web hosting hizmetleri, WordPress site oluşturucu ve uygulamaları sunarken, aynı zamanda çeşitli başka site oluşturucular da sunar ve hepsiyle ilgili sorunlar için hizmet verir. 

https://www.hosting.com.tr/bilgi-bankasi/hosting-nedir/

2. WordPress Hosting

Genel web hosting hizmetleri gibi, WordPress hosting de genellikle paylaşılan bir sunucu ortamı kullanır. Planlar çeşitli düzey ve fiyatlarda sunulur. 

Web hosting hizmetlerinden farkı ise, web sitenizin yalnızca diğer WordPress kurulumlarıyla bir sunucuyu paylaşacak olmasıdır. Hizmet ve destek, WordPress’in belirli özelliklerine göre uyarlanmış, çözümler ise WordPress performansını en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmıştır.

Web Hosting Hizmeti Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İster bir WordPress hosting hizmeti ister genel bir web hosting hizmeti kullanın, hosting hizmetlerinde göz ardı edemeyeceğiniz bazı özellikler vardır. Bunlar herhangi bir hosting hizmetinden almanız gereken mutlak zorunluluklardır:

1. Garantili Çalışma Süresi

Hiçbir şey, web sitenizin her zaman çalışır durumda olacağını bilmekten daha önemli değildir. İş söz konusu olduğunda, herhangi bir kesinti, para kaybı anlamına gelebilir. Bu yüzden % 99,95 veya daha fazla çalışma süreleri sunan bir hosting şirketi arayın.

2. Ölçeklenebilirlik

İşletmeniz büyüdükçe web siteniz de büyüyecektir. Sizinle birlikte büyüyebilen ve ihtiyaçlarınız değiştikçe ekstra alan sağlayan bir hosting şirketi seçin.

3. Güvenlik

Web sitenizde adres, telefon numarası veya kredi kartı bilgileri gibi gizli müşteri bilgilerini depoluyorsanız, bu verilerin güvenliğini ve korunmasını sağlamak çok önemlidir. Bu yüzden güvenlik duvarı, kötü amaçlı yazılım ve spam koruması gibi temel güvenlik önlemlerini sağlayan bir web hosting hizmeti arayın.

4. Mükemmel Müşteri Desteği

Telefon desteği veya canlı sohbet gibi birden fazla destek seçeneği sunan bir hosting şirketi arayın. Böylece hizmetinizle ilgili herhangi bir sorun olduğunda 7/24 iletişim kurabilirsiniz.

Hangi WordPress Hosting Hizmetini Kullanmalıyım?

Bir WordPress web siteniz varsa ve güvenilir bir WordPress hosting hizmeti arıyorsanız, hosting ve domain sektörünün önemli şirketlerinden biri olan Hosting.com.tr, tercih edeceğiniz WordPress hosting türüne karar verdikten sonra kaliteli hizmet anlayışıyla her ihtiyaca uygun çözümler sunar.

Web siteniz için WordPress hosting satın almak istediğinizde, Hosting.com.tr web sitesine gelerek hemen ihtiyacınıza en uygun WordPress hosting planını seçebilir, uygun fiyatlardan ve profesyonel yönetim desteğinden yararlanabilirsiniz.

Domain Sorgulama